Probleme blanitza

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Probleme blanitza

Mesajde Gemon » 29 Dec 2015, 13:56

E nevoie de investigatie mai amanuntita in acest sens, numai asa se poate vedea daca are afectat vreun organ intern sau nu.
Ai aplicat cura de Vetri-DMG Liquid ce am recomandat aici? --> viewtopic.php?p=132409#p132409

Avatar utilizator
Gabici
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 900
Membru din: 18 Ian 2008, 15:26
Localitate: Oradea

Re: Probleme blanitza

Mesajde Gabici » 11 Ian 2016, 14:42

Din pacate imi e aproape imposibil sa procur medicamentul acela.
Am sa incerc totusi, am o singura alternativa momentan.
In prezent, el primeste impreuna cu ceilalti iarba de grau si ocazional picaturi de vitamina C.
Don't breed and buy while homeless pets die!
http://www.itsmeowornever.org/homeless.html
http://www.adoptiicaini.ro

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Probleme blanitza

Mesajde Gemon » 12 Ian 2016, 10:53

Creste-i si orz verde, are actiune benefica (si) asupra pielii.
viewtopic.php?p=46412#p46412

alexandra72
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 15
Membru din: 16 Ian 2016, 10:43
Localitate: Ploiesti

Re: Probleme blanitza

Mesajde alexandra72 » 20 Ian 2016, 15:59

Îmi cer scuze dacă deranjez sau dacă postez în topicul greșit. Am observat la puiuții în vârstă de aprox. o lună, ca în anumite zone,la baza firului de păr au niște cojite albe ff mărunte,ca un fel de mătreață ( nu exagerat) Ambii au fost cumpărați de la pet în urma cu câteva zile. De mancat, mănâncă normal și sunt foarte activi și jucăuși. Menționez ca nu le cade părul (raman doar câteva fire după 2-3 ore de joacă înafara cuștii)și nici nu am observat să se scarpine mai mult decât e normal.
Mă îngrijorează orice semn, pentru ca e prima dată când sunt mămică de porcuti (până acum am avut doar hamsteri și în continuare am și iepuri) , iar ei sunt așa de mici încât îmi e teamă să nu fac ceva greșit.
Deșii m-am documentat temeinic înainte de a-i cumpăra, știu ca puișorii sunt mai sensibili și trebuie îngrijiți mai atent.

alexandra72
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 15
Membru din: 16 Ian 2016, 10:43
Localitate: Ploiesti

Re: Probleme blanitza

Mesajde alexandra72 » 21 Ian 2016, 14:14

Astăzi am aflat ce era acea "mătreață". Când m-am uitat dimineață în blanita lor am observat un fel de viermi mici și albi care se mișcau. Am controlat atent toată blanita și am văzut ca nu sunt prea mulți. Aveau ouă de paraziți de când i-am cumpărat. Era prea frumos să fie adevărat faptul ca i-am luat de la pet shop fără nici o problemă.
E indicată baia cu ectocid la puiuți de doar o lună?
Cura cu vit C și beres am inceput-o deja.

Jinx23
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 16
Membru din: 27 Aug 2015, 20:02
Localitate: Mihail Kogalniceanu

Re: Probleme blanitza

Mesajde Jinx23 » 22 Ian 2016, 09:31

Am avut si inca am partea cu "matreata" la cei doi porcusori.Cu acei viermi parca am observat si eu la cel micut cand abia l-am luat din pet shop, dar i-am facut baita si nu i-am mai vazut, eu am un shampon propus de vet si un pieptene,dar cum baietii mei nu stau de nici un fel la pieptanat am renuntat la ideea aia.Eu le tund blanita unde au prea multi, mai ales ca cel mic este un porcut cu blana lunga si deasa, iar samponul nu intra bine unde trebuie .Dar sincera sa fiu mie imi este cam mila sa le tai parul frumos al porcutilorr, dar daca sunt in exces, cum a fost la cel mare, da este obtional, dar eu am facut-o si a scapat pana a venit "paduchiosul" mic din pet shop. Nu va mai spun ca avea urechiusa "taiata" nu foarte adanc dar pot sa-mi imaginez prin ce groaza a trecut, mai ales ca cei care ii aduc nu le prea pasa de animale si starea lor de sanatate.Acum daca vrei poti sa-i tunzi putin sau sa folosesti un sampon pentru pisicute deparazitant.inainte sa le faci baie, pune porcutii in ceva diferit si fa-le curat in toata cusca cu otet si apa . :love: :heart: paa si asteptam numai vesti bune :!: :love: :up:

alexandra72
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 15
Membru din: 16 Ian 2016, 10:43
Localitate: Ploiesti

Re: Probleme blanitza

Mesajde alexandra72 » 22 Ian 2016, 17:05

Multumesc pentru răspuns. Am luat șampon pentru pisici Happy,am citit pe forum ca e bun în combaterea paraziților la porcușori (erau vreo trei mărci enumerate dar eu doar asta am găsit).
Astăzi le fac prima băiță și dezinfectez cusca. Farmacista mi-a recomandat să spăl cusca cu sampon (lăsând spuma să acționeze 10-15 min) și apoi să o clătesc bine cu apă și otet .
De tuns nu e cazul ca sunt micuți și nu au blanita prea mare.
Revin mâine cu informații.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Probleme blanitza

Mesajde Gemon » 29 Ian 2016, 20:48

Cum se simt, ce fac micutii? :love:

alexandra72
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 15
Membru din: 16 Ian 2016, 10:43
Localitate: Ploiesti

Re: Probleme blanitza

Mesajde alexandra72 » 30 Ian 2016, 15:49

Bine și nu prea!
Aseară am facut băiță a doua oară. Paraziții au dispărut deja de la prima,dar au mai rămas ouă care acum sunt foarte puține.
Însă fetita a făcut o micoză pe botic ,lângă ochi și după ureche (pe partea dreaptă),nu e foarte grav (e în stare incipientă),i-a căzut și puțin păr. Aseară când îi făceam baie am observat și după ce am citit pe forum despre micoze mi-am dat seama ca asta e.
Cum aseară nu am avut cu ce să o dau,am înmuiat zona cu ceai de gălbenele și am dezinfectat cu f puțin albastru de metil.
Dimineață am cumpărat Nizoral cremă pentru ca sampon nu aveam cum (ca deja face tratamentul pt paraziți). Luni o să merg cu ei la vet.
În rest sunt bine,mănâncă bine,au luat în greutate și s-au dezvoltat normal. Cura cu vit C facem în continuare.
Mi se rupe sufletul să îi văd cu atâtea probleme,de la o vârstă așa de fragedă.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Probleme blanitza

Mesajde Gemon » 02 Feb 2016, 02:12

Creste-le in ladita sau ghiveci orz verde, pe langa altele insanatoseste componentele structurale ale pielii, creste imunitatea, are efect antiinflamator, regenereaza organismul. Vezi viewtopic.php?p=46412#p46412

alexandra72
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 15
Membru din: 16 Ian 2016, 10:43
Localitate: Ploiesti

Re: Probleme blanitza

Mesajde alexandra72 » 02 Feb 2016, 10:59

Am crescut deja grau si porumb (din a doua zi de cand i-am adus acasa),ieri a fost prima zi în care le-am dat grâu,la porumb mai durează puțin.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Probleme blanitza

Mesajde Gemon » 02 Feb 2016, 11:24

Felicitari! :heart:
Sanatate le dorim!

alexandra72
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 15
Membru din: 16 Ian 2016, 10:43
Localitate: Ploiesti

Re: Probleme blanitza

Mesajde alexandra72 » 02 Feb 2016, 11:42

Mulțumim mult! Deja au făcut progrese,bubițele au început să se vindece.
Am citit pe forum riscurile de a cumpăra porcușori de la pet și tocmai de asta am ales să îi iau de la o vârstă așa de frageda sperând ca nu au boli,dar m-am înșelat amarnic. Nici bine nu i-am adus acasă ca deja aveau paraziți și apoi micoza asta.
Saracii cred ca erau cu sistemul imunitar la pământ. Acum încercăm să ne revenim cu vit C +Beres și iarbă de grau și porumb.


Înapoi la “Dermatoze, diferite afectiuni ale pielii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori