Probleme blanitza

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

izalove2009
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 110
Membru din: 24 Mar 2014, 14:32
Localitate: Cluj

Re: Probleme blanitza

Mesajde izalove2009 » 24 Aug 2015, 15:29

Am facut baitza vineri seara,revin azi..fara rezultate...
Punctuletele sunt in partea exterioara a firului de par adica nu in baza,am observat azi ca se extinde zona..se observa greu chiar daca blanitza e alba,sunt ff mici negrii si nu se desprind de firul de par,am incercat si cu piaptan si cu unghia.
Din cele mentionate de tine cel mai bine se potriveste descrierea de la acarieni...
Am gasit o poza care seamana destul de bine,doar ca sunt mai multi...
Fişiere ataşate
gliricolaporcelli.jpg
gliricolaporcelli.jpg (16.12 KiB) Vizualizat de 6715 ori

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Probleme blanitza

Mesajde Gemon » 24 Aug 2015, 16:02

Daca nu se desprind, probabilitatea de a fi oua de paraziti, este mare.
Acum ramane sa fie identificat parazitul, poate fi acarianul Chirodiscoides caviae, sau poate fi infestare cu paduchi.

Medicul ii poate aplica spot on, adica pe piele Ivermectina in concentratie potrivita greutatii lui, se cantareste porcusorul si se calculeaza doza. Se gaseste si un produs pentru porcusori cu substanta activa Ivermectina, se numeste SH-Rodemectin spot on (vezi ambalajul la http://petpatika.hu/content.php?id=304), dar medicul poate aplica aceasta substanta pe piele avand Ivermectina in cabinet. Mai detaliat despre modul in care Ivermectina aplicata pe piele combate parazitii, vezi la viewtopic.php?p=63870#p63870

izalove2009
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 110
Membru din: 24 Mar 2014, 14:32
Localitate: Cluj

Re: Probleme blanitza

Mesajde izalove2009 » 24 Aug 2015, 16:23

Alt tratament inafara de Ivermectina nu este? ceva sampon sau..orice ce as putea sa ii dau eu...medicul nostru mai are concediu pana in 5 sept,mai e fff mult...nu vreau sa astept dar nici nu as vrea sa merg la alt medic, am fost la toti recomandati pe forum dar nimeni nu se pricepe...off :( :( nici macar o doza de ivermectina n-au stiut sa-mi calculeze exact doar aproximativ...am refuzat..

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Probleme blanitza

Mesajde Gemon » 25 Aug 2015, 12:47

Aplicatia spot on, adica pe piele este o metoda mai eficienta, dar in lipsa acesteia se poate recurge la spalare cu sampon pe baza de piretrina, cum este de ex. samponul Ectocid, pentru detalii vezi discutiile membrelor la viewtopic.php?p=89897#p89897

Ramona descrie cum e bine sa se procedeze, vezi partea "trebuie sa dam mai intai pe gat si sa dam imediat acolo cu sampon, ca un guler de spuma pentru ca acestia sa nu ajunga pe cap. Apoi samponam usor intreg corpul." in mesajul ei la viewtopic.php?p=80038#p80038

Porcutul tau dulce a mai avut probleme de piele (cazul prezentat la viewtopic.php?p=131631#p131631). Pentru a preveni reaparitia unor asemenea probleme, ar fi bine sa ii intaresti rezistenta organismului cu vitamina C si picaturi Beres, deoarece aceste probleme de piele pot aparea mai ales la porcusorii care din diferite motive (stres, alimentatie mai putin diversificata si usor unilaterala sau monotona, variatii bruste ale temperaturii incaperii in care este tinut, cand de ex. la aerisire cusca e prea aproape de geam sau sta in curent, alte cauze) devin mai vulnerabili, sistemul imunitar natural devenind mai slabit. Sistemul imunitar sanatos in general tine sub control acarienii. Administrand vitamina C si picaturi Beres ii cresti rezistenta organismului sau fata de acesti agenti patogeni. Este descris modul de administrare la viewtopic.php?p=131068#p131068

izalove2009
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 110
Membru din: 24 Mar 2014, 14:32
Localitate: Cluj

Re: Probleme blanitza

Mesajde izalove2009 » 25 Aug 2015, 13:51

Am observat dupa o saptamana de cand ne-am intors din concediu punctuletele, ma gandesc ca de acolo le-a luat...nu aveam cu cn sa-l las, n-am prieteni cu porcuti si nici prieteni cu atata incredere incat sa-i las porcutu...
Vit C primeste deja deja de cateva zile, l-am cantarit...isi mentine greutatea (1150g).Am diversificat alimentatia cat de mult am putut ( am gasit o lista pe forumcu legumele/fructele din fiecare sezon), am incarcat si cu porumb cum mi-ai zis, nu mi-a venit sa cred ca o sa-i placa asa mult, avem si un mic video cu primul porumb papat, dar din pacate am filmat cu capul in jos :)) poate reusesc sa intorc.
Sunt constienta ca ar fi mai ok cu Ivermectina, dar nici nu poti sa-ti imaginezi ce medici sunt in Cluj, sun inainte sa merg sa intreb daca are si cand ajung nu mai are,ia o tableta de ivermectina, rupe in 4 buc, imi da 1 si cica asta e doza corecta, fara sa-l cantareasca macar...sa nu zic ca mi-a fost frica sa-l pun pe masa la cum arata....De asta as incerca sa fac eu tot ce pot daca exista o alta alternativa...Oricum nu renunt, poate poate totusi gasesc un medic care sa stie ceva si despre porcuti, nu vreau sa stresez porcutu cu cautari asa ca o sa-l las acasa pana gasesc pe cineva ok...
Multumesc foarte mult pt.sfaturi, nu stiu cum m-as descurca singura.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Probleme blanitza

Mesajde Gemon » 25 Aug 2015, 15:34

O sa intorc eu laptopul, numai sa il vad in filmulet. :lol:

Uite cateva programe cu care poti roti filmul inregistrat
http://www.wikihow.com/Rotate-a-Video

izalove2009
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 110
Membru din: 24 Mar 2014, 14:32
Localitate: Cluj

Re: Probleme blanitza

Mesajde izalove2009 » 25 Aug 2015, 18:25

Multumesc foarte mult, am reusit!
https://vimeo.com/137252156

Cateva poze:
Imagine
Imagine
Imagine

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Probleme blanitza

Mesajde Gemon » 25 Aug 2015, 19:46

Vai ce scump e! :loving: :heart: O comoara!
Ce pofta are, poti incerca si feniculul, in general le place mult.
Daca cresti busuioc sau cimbru, cimbrisor in ghiveci, vei avea si tu in bucatarie si ii vei putea da si lui cateva frunze ca delicatese, va aprecia.

izalove2009
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 110
Membru din: 24 Mar 2014, 14:32
Localitate: Cluj

Re: Probleme blanitza

Mesajde izalove2009 » 25 Aug 2015, 19:57

Multumim!
O sa incercam :smile:

izalove2009
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 110
Membru din: 24 Mar 2014, 14:32
Localitate: Cluj

Re: Probleme blanitza

Mesajde izalove2009 » 28 Aug 2015, 13:33

Am fost ieri toata ziua prin oras sa cautam un medic care sa stie cate ceva de porcusori,fara prea multe rezultate,am avut cateva experiente interesante, nu intru in detalii, oricum dupa ultimul medic...am renuntat sa mai caut...A fost o experienta unica, ma bucuram ca gasisem un medic care pretindea ca stie cate cv de porcusori...merg cu porcutu, ii explic care e problema, se uita prin blanitza lui..dupa vreo 10 min imi zice ca nu vede ca are avea cv..ca blanitza e curata si porcutu e sanatos,am incercat sa ii arat, a zis ca nu e nimic, ne-am contrazis...m-a facut nebuna..si cam asta a fost..am renuntat...
Azi vreau sa merg sa cumpar acel sampon ectocid...totusi as avea cateva intrebari...
1.samponul dauneaza in vreun fel porcutului?
2.daca i-am facut baitza cu samponul dan free si n-a trecut nici o saptamana are ceva daca ii fac acum cu samponul ectocid?
3.poti te rog sa pui o poza sau sa-mi scrii exact ce sampon trebuie sa cumpar? am cautat pe net si am vazut ca sunt mai multe feluri...
Multumesc!

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Probleme blanitza

Mesajde Gemon » 28 Aug 2015, 22:49

Poti face baita cu sampon pe baza de piretrina, sa cauti un produs ce are aceasta subtanta activa si pentru pisicute, adica sa fie aplicabila si pentru pui de pisici, deoarece aceasta va avea o concentratie potrivita ce nu dauneza in niciun fel sanatatii. Vezi de ex. samponul Happy la http://rompet.ro/sampon-happy-sp/1163.htm
sau o concentratie mai mare, dar inca safe la http://www.directorproduse.ro/images/25 ... 775204.jpg sau Ectocid pentru pisici (cele care sunt doar pentru caini, pot avea o concentratie mai mare). Produsele destinate doar pentru caini (unde nu apare si pisica ca recomandare) de obicei contin doze mari de piretrina.
Sa folosesti apa la temperatura potrivita, nu prea calda (nicidecum fierbinte), pentru a nu se dilata vasele de sange la nivelul pielii, pentru a nu intensifica absorbtia acestui produs prin piele datorita apei prea calde.

izalove2009
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 110
Membru din: 24 Mar 2014, 14:32
Localitate: Cluj

Re: Probleme blanitza

Mesajde izalove2009 » 29 Aug 2015, 15:23

Multumesc! Am cumparat sampon happy doar asta am gasit,arat ca in poza, scrie ca e pt caini si pisici..
Compozitie:1 ml sampon contine:
Pyrethrins 0,46mg
Piperonyl butoxide 0,92 mg
N- octyl bicycloheptene dicarboximide 1,53mg
Excipienti:
Methylchloroisothiazolinone 0,0115mg
Methylisothiazolinone 0,0152 mg
Apa ultrapura q.s.ad 1ml
E bun saponul? Vreau sa fiu sigura ca e bun pt el si dupa facem baitza...

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Probleme blanitza

Mesajde Gemon » 30 Aug 2015, 16:50

E OK.
Pupici pe nasucul lui!

izalove2009
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 110
Membru din: 24 Mar 2014, 14:32
Localitate: Cluj

Re: Probleme blanitza

Mesajde izalove2009 » 30 Aug 2015, 18:29

Multumesc! Facem baitza acum, revin in cateva zile :)

izalove2009
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 110
Membru din: 24 Mar 2014, 14:32
Localitate: Cluj

Re: Probleme blanitza

Mesajde izalove2009 » 02 Sep 2015, 13:13

Au trecut cateva zile...baitza am facut duminica seara, nu stiu ce sa zic de porcut, incat nu stiu daca e un semn bun sau nu...
M-am uitat in fiecare zi in blanitza lui, dar n-am vazut nici o schimbare inca e plin, tot aceeasi locuri...mai exact 3 locuri...( partea stanga si dreapta la gat aproape de picioruse si zona din spate aproape de picioruse).
Singura schimbare care am observat este ca nu se mai scarpina asa de des...
Acum o sa scriu si cum am procedat: am facut din nou curatenie in toata camera unde a stat porcutu, spalat tot ce se putea in masina de spalat cu samponul acela + detergent, porcutu l-am pus intr-un cos care oricum nu mai aveam nevoie si sub el am pus o paturica (asta doar pana fac curat), cusca am spalat-o cu sampon inclusiv gratiile de la cusca, farfuria + sticluta le-am spalat cu apa + otet + clatit bine cu apa, covoru l-am spalat din nou cu noul sampon...
Baitza am facut dupa, am procedat exact ca in topicurile puse de tine, amestecand intai putin sampon cu apa si punand direct in jurul gatului, iar dupa pe corp, l-am lasat 3-4 min asa si dupa am clatit bine sa nu ramana sampon, prosoapele care le-am folosit le-am aruncat, inclusiv cosul si paturica pe care a stat inainte...cand era deja aprox. uscat l-am pus in cusca curata si i-am dat papa, cam asta a fost tot, sper ca am procedat bine, daca nu te rog sa-mi zici :)
Sunt multumita ca nu se scarpina asa mult, dar ma sperie cand vad ce e in blanitza lui, nici nu stiu ce asteptari ar trebui sa am, ma gandesc poate am eu asteptari prea mari sau nu stiu...daca e un semn bun sau nu...


Înapoi la “Dermatoze, diferite afectiuni ale pielii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori