Probleme blanitza

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

izalove2009
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 110
Membru din: 24 Mar 2014, 14:32
Localitate: Cluj

Re: Probleme blanitza

Mesajde izalove2009 » 29 Oct 2015, 00:40

Nu cad,sunt lipite de firele de par,asa cum se vede si in poza e doar o pata unde arata asa.
Chiar la inceput cand am descoperit acele punctulete erau si in zona gatului (partea stanga si dreapta),intr-o zi cand am vazut ca erau asa multe m-am enervat,am luat o foarfeca si am taiat blanitza scurt in amandoua parti,acum blanitza a crescut inapoi si e curata,nu mai are nimic in zona gatului...
In zona din spate daca as face poza acum nu s-ar vedea nimic pt. ca din nou sunt ff putine punctulete si trebuie sa ma uit de aproape ca sa observ,in seara aia cand am facut poza se vedea de la distanta ca si cum ar avea o pata neagra pe spate ( poza e facuta de ff aproape,mai clara din pacate nu pot face)
Interesant partea cu talas..dar cum se poate sa aiba probleme doar in acel loc,cat un cerculet?
Intr-adevar,talasul are mult praf..incerc sa bat cat mai bine inainte sa pun porcutu in cusca..
Cand am fost la medic,i-a facut acel reclaj in zonele unde a considerat ea..adica pe spate unde are acel vartej are 2-3 locuri unde nu are blanitza..acolo i-a razuit putin pielea,daca are acarieni sau altceva trebuia sa iasa la test chiar daca nu a razuit unde sunt acele punctulete nu? Off sper sa intelegi intrebarea mea..
Au trecut deja 8 zile de cand am schimbat fanul si nici o schimbare..doar ca papa muult mai mult fan decat inainte (1 sac de 500g in 8 zile) :giggle:
Sa schimb si talasul? Are rost?
Ma cam gandesc la inca un test,dar..nu stiu unde..
Inca ceva,cat timp am facut acel tratament cu ivermectina nu i-a mai picat asa blanitza,cum sa terminat tratamentul dupa o saptamana iar a inceput..ceva oricum nu e ok :sweating:

Jinx23
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 16
Membru din: 27 Aug 2015, 20:02
Localitate: Mihail Kogalniceanu

Re: Probleme blanitza

Mesajde Jinx23 » 31 Oct 2015, 10:25

Buna,am avut aceasi problema cu porcutul.Acum ca i-am luat un tovaras ,cel mic,are si el.Am fost la vet-ul meu si mi-a zis sa il spal cu sampon happy pt pisici si sa-l pieptan cu perie pt rozatoare de paraziti.Arata ca cea de caini numai ca este mai mica.Ne-a mai zis sa il tundem uniform pentru as face samponul mai bine efectul ,timp de 3 saptamani sa-l spalam.L-am spalat timp de 3 saptamani, i-au trecut marea majoritate ,dar nu toti.I -am mai facut o baitia inainte de noul porcut sa ajunga si de la fundulet si picoruse au disparut,mai sunt 4-5 intr-un vartej de pe spate.Am inceput baitele si cu cel mic,i-am facut baie din prima zi de cand l-am luat(face o saptamana la noi)si dupa i-am pus impreuna.Sunt ca si tata-fiu :heart: :lol: :!: :love: .Sunt tot asa ca niste puricei mici pe firul de par, care nu se misca ,aparent. o sa le mai fac baita la amandoi pana nu mai are niciunul.Ciudat este ca porcii mei nu se scarpina excesiv, se comporta normal,nu pare sa ii deranjeze.Pt porcii mei sunt inifenzivi(asa pare).Eu ,daca tot nu scapi de asa zisii paduchi ,tunde-l pe micut. Mai iei din excesul de paduchi.La gat avea paduchi, porcul meu, si l-am tuns .Acum nu mai are nimic.(numai la vartejul acela 4-5).Daca sunt inofensivi si mai ai 1-2 taie acele fire depar si f-ai o mica baita,daca nu, tot dunde-l poate o sa dea reazultate.In engleza se numesc static mites.Sper ca te-am ajutat putin :lol: :love: PS:am citit intr-un articl,ca porcii nu pot sa aiba raie.

izalove2009
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 110
Membru din: 24 Mar 2014, 14:32
Localitate: Cluj

Re: Probleme blanitza

Mesajde izalove2009 » 31 Oct 2015, 17:00

Ms de raspuns,si eu i-am taiat blanitza scurt in zona de la gat cam de o luna,acum i-a crezut inapoi frumos si e curat doar la funduletz mai are...si chiar ma gandesc sa tai poate scapam...
Sampon happy am folosit si noi dar nu a avut niciun efect,iar de pieptanat in piaptan destul de des..
La noi problema e ca o zi are multi..ziua urmatoare putini..iar multi..si tot asa..
Ieri am fost la cumparaturi si am gasit talas (kiri kiri) si m-am gandit sa incerc sa schimb si talasul cum am schimbat fanul o saptamana..
E o diferenta foarte mare intre ei ( kiri kiri si pufi), cel de la kiri kiri nu are deloc praf in comparatie cu cel de la pufi care uneori are muult praf..
Ma gandesc sa ramanem la acest talas daca ii place si lui chiar daca pretul de dublu ca cel de la pufi merita :up:
Si eu ma gandesc la un fratior pt Dudy cat mai curand sper,intai sa rezolvam cu o cusca mai mare iar apoi un pas foarte mare:sa-mi conving parintii care va fi suuper greu pt ca nu le plac deloc animalele..mai ales nu la bloc..
Momentan vreau doar ca dudy sa fie ok sa fie sanatos :heart:

Jinx23
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 16
Membru din: 27 Aug 2015, 20:02
Localitate: Mihail Kogalniceanu

Re: Probleme blanitza

Mesajde Jinx23 » 31 Oct 2015, 20:59

Buna!Eu pe Taz,porcul cel nou,abea abea am reusit sa-l iau deoarece parintii mei nu prea erau de acord sa mai luam inca unul din cauza ca vom avea un caine in curand,dar din fericire de ziua mea pe 23 oct m-am dus si l-am luat pe acest porcut tricolor peruvian baiat.Si eu stau la bloc, apartament cu 3 camere si am o cusca de 1 m pe 1m facuta din policarbonat.Mie mi-au pus niste conditii mai intai pentru a putea avea acest porcut,in general chestii de curatenie si atentie, eu fiind o fata dezordonata si neatenta uneori =)) =)) :!: :love: .Eu impreuna cu fratele meu le-am tot spus ca nu sunt precum hamsterii sa se bata sau sa fie atat de teritoriali(am avut 3 generatii de hamsteri pt mult timp)si ei tot imi ziceau ca daca o sa se bata, ca daca nu o sa-l accepte.Mai, pana acum se inteleg de minune datorita diferentei de varsta dintre cei 2 si temperamentului.Cel mare,Jinx , este putin mai dominant si linistit(avand pt prima data porci de guinea,am crezut cand l-am luat ca este cel mai galagios si mai energic porc),dar m-am inselat =)) rofl .Acesta mic este un nebun ! :!: =)) Pana la urma m-am chinuit ceva pentru al avea pe Taz,dar munca nu are pret fata de o viata care pana la urma ai salvat-o dintr-un petshop :up2: :!: Iti urez noroc in convingerea parintilor,poti sa ma dai pe mine ca ex daca vrei,ma refer ca stau la apartament ca si tine si mai ales voi avea si un shnauzer urias :!: :!: Mda ...din nou succes :!: :up2: :up: :tease: :love: =))

Jinx23
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 16
Membru din: 27 Aug 2015, 20:02
Localitate: Mihail Kogalniceanu

Re: Probleme blanitza

Mesajde Jinx23 » 31 Oct 2015, 21:04

aa,si am uitat daca vrei sa iti faci o cusca mai mare poti folosi paturi ca asternut ,eu le folosesc deoarece sunt mai economice,sunt bune pt natura, dar si ca Jinx este alergic la talaj:) :D

izalove2009
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 110
Membru din: 24 Mar 2014, 14:32
Localitate: Cluj

Re: Probleme blanitza

Mesajde izalove2009 » 31 Oct 2015, 22:49

Am cumparat si eu cateva paturici dar s-ar putea ca talasul cel nou sa fie bun :smile:
Poti sa incerci talasul kiri kiri,mie mi se pare foarte bun ca si calitate in comparatie cu celalalte si nu are un pret mare,si eu am cumparat de proba deoarece s-ar putea ca dudy sa fie alergic (e doar o banuiala momentan)
Acum mai astept cateva zile sa vad cum se simte.
Multumim si sanatate porcutilor :love:

izalove2009
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 110
Membru din: 24 Mar 2014, 14:32
Localitate: Cluj

Re: Probleme blanitza

Mesajde izalove2009 » 07 Noi 2015, 08:55

Am revenit cam dupa o saptamana de cand folosim noul talas si se pare ca e bun :smile:
Am observat ca dudy nu se mai scarpina asa mult si nici nu ii mai cade asa rau blanitza :heart:
Sper sa fie din ce in ce mai bine!

Jinx23
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 16
Membru din: 27 Aug 2015, 20:02
Localitate: Mihail Kogalniceanu

Re: Probleme blanitza

Mesajde Jinx23 » 07 Noi 2015, 11:34

Ce ma bucur :!: Trebuia sa fie si o inbunatatire.Si porcutii mei sunt bine ,trebuie sa le fac baita si sa ii tund.Sper sa aud numai vesti bune de acum in colo :!: :love:

Avatar utilizator
Gabici
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 900
Membru din: 18 Ian 2008, 15:26
Localitate: Oradea

Re: Probleme blanitza

Mesajde Gabici » 09 Noi 2015, 13:13

Blanita porcusorului meu e mai rara pe burtica; asta de cateva luni; am fost cu el la medic dar nu au gasit nimic neobisnuit; nu l-am vazut niciodata sa se scarpine sau sa fie apatic; acum am observat ca e mai rara blanita si pe barbie (gusa) si acolo sunt si pete micute ca si cum ar fi sange uscat. Ce poate fi? Porcusorul e un mascul, e la noi de 5 ani, insa nu ii stiu varsta cu exactitate. Primeste hrana buna si vitamina C periodic.
Primele doua poze sunt de la barbie si ultimele cu burtica.






Don't breed and buy while homeless pets die!
http://www.itsmeowornever.org/homeless.html
http://www.adoptiicaini.ro

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Probleme blanitza

Mesajde Gemon » 09 Noi 2015, 18:45

La batranete firele de par se pot subtia si pot da acest aspect.
O cura de Vetri-DMG Liquid (Dimethylglycine, vezi in lb. maghiara ) sub forma de picaturi are efect roborant, energizeaza celulele si asigura o stare sanatoasa a invelisului cutanat, are efecte benefice asupra circulatiei sangvine, intareste imunitatea, incetineste procesul de imbatranire.

Avatar utilizator
Gabici
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 900
Membru din: 18 Ian 2008, 15:26
Localitate: Oradea

Re: Probleme blanitza

Mesajde Gabici » 25 Noi 2015, 22:58

Am fost in final la medic; i-a luat mostra din diferite locuri si a analizat la microscop; nu a gasit nimic insa mi-a spus ca poate fi vorba de o boala parazitara (de exemplu raie) si sa nu se vada la microscop; la insistentele mele am incercat pana acum doar cu clorhexidina sa ii dau in zonele afectate in speranta ca va trece insa nu a fost asa; la cateva zile dupa ce am fost la medic am observat ca se scarpina si o face si acum asa ca se-a facut mici rani (ca niste mici zgarieturi) pe burta, piept si la baza picioarelor din fata. Medicul a zis ca ar putea fi si de natura hormonala insa nu se poate stabili exact; in continuare a recomandat sa incercam cu Ivermectina pe cale orala dar mi-e cam teama...
El are acum 900 grame; care ar fi doza si concentratia de Ivermectina recomandata? Medicul spunea ca pe cale orala are reactii adverse mai putine decat subcutanat.
Don't breed and buy while homeless pets die!
http://www.itsmeowornever.org/homeless.html
http://www.adoptiicaini.ro

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Probleme blanitza

Mesajde Gemon » 26 Noi 2015, 01:11

Pe cale orala se administreaza Ivermectina in doza de 0.2 mg/kg corp, adica se administreaza per os 0.2 mg Ivermectina unui porcusor de 1000 grame (la cel care are o greutate de 1 kg)

La un porcusor de 900 grame se administreaza 0.18 mg Ivermectina.
Atentie, doza este exprimata in mg (si nu in ml). Medicul poate interpreta si poate calcula doza la Ivermectina, exista in diferite concentratii (de ex. de 1 %, de 0.1 %)

Avatar utilizator
Gabici
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 900
Membru din: 18 Ian 2008, 15:26
Localitate: Oradea

Re: Probleme blanitza

Mesajde Gabici » 20 Dec 2015, 21:39

Revin cu noutati: din pacate desi i=am administrat pe gura Ivermectina in dozajul corect si am repetat dupa 7 zile, porcusorul tot nu e bine; adica ii apar uneori ca niste bubite sau rani minuscule pe burta care dupa o perioada dispar dar apar altele, plus niste pete mici rosii fara rani; am incercat sa fac din nou poze si la toata burta si mai de aproape la bubitele respective.





De asemenea, nu stiu daca e relevant, cand am fost inca acum veo 6 luni la medic si a avut dureri de articulatii, medicul a descoperit aceasta alunita care am inteles ca e inofentsiva si aapare deseori de la o anumita varsta.




Nu mai stiu ce sa ii fac insa ma ingrijoreaza ca slabeste cu toate ca mananca bine.
Fişiere ataşate
3_zpsdqsq3wtu.jpg
3_zpsdqsq3wtu.jpg (23 KiB) Vizualizat de 6567 ori
5_zpsepssndlg.jpg
Don't breed and buy while homeless pets die!
http://www.itsmeowornever.org/homeless.html
http://www.adoptiicaini.ro

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Probleme blanitza

Mesajde Gemon » 22 Dec 2015, 21:01

Urmareste cu atentie acel melanom, pentru a putea vedea evolutia, important e sa nu isi schimba forma si/sau dimensiunea.

In acele locuri unde pielea pare usor afectata, tamponeaza zilnic cu ceai de galbenele, aplica in forma calduta, si shimba mai des asternutul in locul unde doarme, se odihneste.

Avatar utilizator
Gabici
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 900
Membru din: 18 Ian 2008, 15:26
Localitate: Oradea

Re: Probleme blanitza

Mesajde Gabici » 23 Dec 2015, 10:07

Da, asa am sa fac. Am observat ca se si scarpina cu ceva mai des ca inainte sa aiba aceste probleme cu bubitele de pe burtica; si nu inteleg de ce slabeste. :?:
Don't breed and buy while homeless pets die!
http://www.itsmeowornever.org/homeless.html
http://www.adoptiicaini.ro


Înapoi la “Dermatoze, diferite afectiuni ale pielii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori