Cruste pe piele

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

izalove2009
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 110
Membru din: 24 Mar 2014, 14:32
Localitate: Cluj

Re: Cruste pe piele

Mesajde izalove2009 » 13 Feb 2015, 09:40

Dupa cat timp isi face efectul? Oricum acum chiar sunt sigura ca i-a dat prea mult...au trecut 17 ore porcusoru e ok adica face tot ce facea si inainte, nu e nimic schimbat la el

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Cruste pe piele

Mesajde Gemon » 13 Feb 2015, 17:11

Dupa cateva ore (aprox. 4 ore*) deja pruritul incepe sa se diminueze treptat, aceasta susbstanta antiparazitara avand efect prelungit (de la cateva zile pana la 7-10 zile), tratamentul fiind repetat in doza ce se calculeaza in functie de greutatea porcusorului dupa 7 zile, in cazul in care medicul recomanda).

* Sursa Merck Sharp & Dohme

izalove2009
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 110
Membru din: 24 Mar 2014, 14:32
Localitate: Cluj

Re: Cruste pe piele

Mesajde izalove2009 » 13 Feb 2015, 17:27

ce imi puteti spune despre pipeta stronghold pentru ca mia recomandat veterinarul? A folosit cineva cu succes?Maine mergem cu porcutzu la control si mia zis medicul sa ma gandesc daca vreau pipeta voi ce parere aveti ?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Cruste pe piele

Mesajde Gemon » 13 Feb 2015, 21:44

In urma cu o zi i s-a administrat Ivermectina per os (adica oral), ai scris ca a fost administrat de catre medicul veterinar. In aceste conditii de ce i s-ar mai aplica cu pipeta un alt antiparazitar cu actiune similara in timp ce Ivermectina inca isi exercita efectul? :surprised:

Cel putin 7 zile nu ar trebui sa primeasca nicio alta substanta de acest fel, din moment ce a primit Ivermectina, deoarece aceste substante antiparazitare sunt metabolizate in ficat si excretate in fecale, iar ficatul este un organ sensibil ce trebuie protejat de astfel de excese (de administrare aproape concomitenta a doua diferite substante cu efecte similare), ele pot fi daunatoare sanatatii.

Stronghold (substanta activa Selamectina) se aplica spot on (numai pe suprafata pielii, sub forma de picaturi) la porcusori mai ales in infestari provocate de paduchi (speciile cele mai comune ce infesteaza porcusorii fiind Gliricola porcelli si Gyropus ovalis, sau mult mai rar Trimenopon hispidum si Trimenopon jenningsi). Aceasta substanta are efect de durata, adica efect prelungit de aprox. o luna. Daca facem o comparatie cu Ivermectina, aceasta din urma este mai eficient in infestari cu acarieni.

izalove2009
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 110
Membru din: 24 Mar 2014, 14:32
Localitate: Cluj

Re: Cruste pe piele

Mesajde izalove2009 » 13 Feb 2015, 22:15

Medicul mi-a propus sa ma gandesc la acest Stronghold dupa ce trece efectul Ivermectinei, ea nu recomanda Ivermectina pt. porcusori fiind foarte toxica.Nu vreau sa-l stresez cu injectii,nici tabletele nu sunt bune pt. ca nu pot calcula exact..nici n-as vrea sa schimb daca am inceput cu Ivermectina...vroiam doar o parere despre Stronghold, doctorita mi-a zis ca a tratat multi porcusori cu succes si ca nu e asa toxica ca Ivermectina...
Mai am o intrebare : Daca are acarieni ( cel mai probabil ) Ivermectina nu se poate adimistra si altfel?(ma refer la zona fara blanitza din spatele urechii am citit undeva...) Asa nu are efect asupra acarieniilor?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Cruste pe piele

Mesajde Gemon » 13 Feb 2015, 23:45

Ivermectina, aplicata in doza ce se calculeaza in functie de greutatea porcusorului, nu este toxica pentru porcusori. La Ivermectina spot on de la firma Beaphar poti vedea speciile la care se poate aplica (pe cutie este prezentata substanta activa, si anume "contains Ivermectin")
Imagine
http://www.petsathome.com/shop/en/pets/ ... by-beaphar

In urma cu o zi ti-am scris viewtopic.php?p=131614#p131614 ca se poate da subcutanat sau topical sub forma de spot on, adica aplicat pe piele.
Pentru a intelege cum actioneaza, citeste unul din mesajele mele scrise in urma cu cativa ani, la viewtopic.php?p=63870#p63870 vezi partea in care scrie:
Ce face acest produs care are ca substanta activa Ivermectina? Se absoarbe prin piele si se "depoziteaza" in ....... (citeste mai departe apasand pe )

Stronghold (selamectina) este preferat de unii datorita efectului de lunga durata.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23039980
(PubMed / Journal of the )

izalove2009
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 110
Membru din: 24 Mar 2014, 14:32
Localitate: Cluj

Re: Cruste pe piele

Mesajde izalove2009 » 14 Feb 2015, 18:52

Momentan asteptam, au trecut 2 zile de cand a primit Ivermectina porcusoru e bine, mi se pare ca nu se mai scarpina asa mult cred ca e de bine:X dar inca ii apar cruste urate pe spate are acum intr-un loc pielea destul de rosie unde iar urmeaza sa cada...:( Peste o saptamana cand mergem o sa vorbesc cu medicu vet. despre spot on...mi se pare mai simplu si asa nu-l chinui.Are ceva daca prima data a primit tableta si dupa o sa aplic doar pe piele? Oricum ma gandesc sa asteptam 10 zile...

PS: L-am cantarit pe porcut si are 1001g e mai grasut cu 56g:X

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Cruste pe piele

Mesajde Gemon » 14 Feb 2015, 20:02

Trebuie vazut cum evolueaza dupa administrare Ivermectina, si apoi reevaluata starea, dupa ce trec aceste 7 zile in care substanta inca isi exercita efectul.

In aceste zile in zona in care pielea este rosie, foloseste unguent de galbenele, si administreaza-i zilnic odata timp de cateva zile vitamina C pentru a grabi vindecarea pielii.
Sper sa nu fie totusi micoza ce necesita cu totul alt tratament .... :worried:

Incearca sa ii faci o poza cu acele zone unde pielea este rosie si/sau apar cruste.

izalove2009
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 110
Membru din: 24 Mar 2014, 14:32
Localitate: Cluj

Re: Cruste pe piele

Mesajde izalove2009 » 15 Feb 2015, 16:55

Cateva poze cu porcutu :(
Crusta:
Imagine

Imagine

Imagine
Crusta care urmeaza sa cada ( locul care il doare cel mai tare :( :( :(
Imagine

Imagine
Asa arata spatele lui cu vartej care inainte nu era...
Imagine
Aici se vede blanitza lui uscata :(
Imagine

Stiu ca nu sunt asa clare pozele si mare lucru nu se vede, dar macar se vede ca e un dulce :heart:
Imi cer scuze daca am pus prea multe nu stiu cate pot pune.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Cruste pe piele

Mesajde Gemon » 16 Feb 2015, 14:47

In acele zone unde pielea este rosie, poti aplica crema galbenele (Calendula), gasesti la farmacie sau in magazine de produse naturiste, aplicand de 2x/zi, ajuta la reducerea inflamatiei si iritatiei, calmeaza pielea.

E foarte dulce! :loving:
Ne bucuram sa il vedem in poze, si acum, dar mai ales dupa ce ii va trece si va fi din nou sanatos! :smile:

izalove2009
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 110
Membru din: 24 Mar 2014, 14:32
Localitate: Cluj

Re: Cruste pe piele

Mesajde izalove2009 » 16 Feb 2015, 18:15

Multumim, o sa punem poze si dupa ce ii trece :)
I-am aplicat deja crema de galbenele, nu mai e rosie acum, dar se scutura incontinuu daca il ating pe spate...

izalove2009
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 110
Membru din: 24 Mar 2014, 14:32
Localitate: Cluj

Re: Cruste pe piele

Mesajde izalove2009 » 22 Mar 2015, 19:25

Buna ziua/seara!
Revin cu vesti,destul de tarziu,dar doar acum am avut putin timp liber.Porcusoru e bine, de mai bine de 2 saptamani nu mai are cruste si nu se mai scarpina asa mult,blanitza inca ii cade destul de tare, o sa ii dau vitamina C ca n-a mai primit de ceva timp...
Multumim foarte multe pt.ajutor! :heart:
Sanatate la toti porcusorii :smile:

Si cateva poze cu porutu:
Imagine
Imagine
Imagine

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Cruste pe piele

Mesajde Gemon » 23 Mar 2015, 22:41

Multumim, si pupici pe nasucul acela dulce! :heart:


Înapoi la “Dermatoze, diferite afectiuni ale pielii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Google [Bot] și 7 vizitatori