Se scarpina mult, NU are rani

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

izalove2009
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 110
Membru din: 24 Mar 2014, 14:32
Localitate: Cluj

Se scarpina mult, NU are rani

Mesajde izalove2009 » 15 Oct 2014, 17:13

Buna,
Porcusoru meu se scaprina destul de des si ii cade foarte mult par chiar si smocuri de par, nu are rani dar blanita lui este ff uscata si unsuroasa (doar pe spate).nu pare sa-l deranjeze e foarte vioi si mancacios (papa orice cu pofta) si bea foarte multa apa.Zilele astea o sa mergem la vet dar as vrea prima data o parere aici daca are cnv vreo idee ce ar putea fi...
Multumesc!

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Se scarpina mult, NU are rani

Mesajde Gemon » 16 Oct 2014, 18:24

In spate in zona caudala (deasupra acelui loc unde alte animale au coada) porcusorii au o portiune usor lipicoasa, vezi imagini foto la viewtopic.php?p=11217#p11217
Te referi la aceasta zona cand scri ca blana pe spate este unsuroasa? Daca da, poti sa inmoi cu ulei de bebe si apoi poti spala doar in acel loc blana, dar numai in cazul in care este extinsa secretia pe o portiune mai mare.

Blana uscata poate indica o boala de piele sau poate avea cauze exogene (de ex. temperatura si umiditatea aerului din incapere este nepotrivita, asternutul contine mult praf etc.). Dieta influenteaza si ea starea de sanatate a blanii, sa aiba hrana speciala de calitate, recomandata fiind hrana de calitate superioara Cavia Complete de la Versele-Laga, iar alimentele proaspete sa fie oferite cat mai diversificat. Poti introduce in meniu si dovleac galben, telina radacina, sfecla rosie.

Pana ajungi la medic, merita sa ii administrezi macar 7-10 zile vitamina C si picaturi Beres, vezi cum arata, la viewtopic.php?p=131068#p131068
Sa aiba un loc calduros, pune in cusca o paturica sau un accesoriu din material fleece, pentru a sta pe ceva cald si comod.

izalove2009
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 110
Membru din: 24 Mar 2014, 14:32
Localitate: Cluj

Re: Se scarpina mult, NU are rani

Mesajde izalove2009 » 16 Oct 2014, 21:40

Blana e unsuroasa cam din aceea zona pana in zona gatului..cam tot spatele porcutului e unsuroasa si uscata.In legatura cu temperatura in camera nu stiu ce sa zic...cam ce temperatura ar fi ideala pt porcut? stau la bloc..porcusoru cam toata ziua sta pe afara prin camera...are un loc mai mare special pt el (covor + paturica +paturica fleece) nu cred ca i-ar fi frig...seara il pun in cusca doar...ziua intra cand vrea el...oricum as vrea sa schimb asternutul nu sunt multumita deloc de el..puteti sa-mi recomandati ceva? am fost la doua petshopuri si au aceeasi asternut...Asternutul pe care il folosesc acm se numeste PUFI (17L) nu stiu cat de bun e..
Hrana speciala care i-am dat mereu si ii place mult e Cavia Classic de la Versele-Laga, la alimente proaspete e cam mofturos..papa doar morcov, castraveti,sfecla rosie,iarba verde cat mai multa...la fructe ff putin mar, banana,para,piersica..cam atat.Dovleac galben inca n-am incercat, dar cred ca ar fi o idee buna pt maine..
Cura de vitamina C am terminat-o acum 2 saptamani...

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Se scarpina mult, NU are rani

Mesajde Gemon » 16 Oct 2014, 23:16

Fara un control medical nu se poate sti cauza, dupa semnele ce prezinta poate fi suspectat de infectie cu ciuperci, micoza putand combate cu tratament antimicotic, vezi viewtopic.php?p=196#p196
O recomandare a unui membru vezi la viewtopic.php?p=130448#p130448

Cavia Classic de la Versele-Laga este o hrana de calitate inferioara, este un amestec de seminte nepotrivit pentru nevoile nutritionale ale porcusorului. Investeste intr-o hrana de calitate ce influenta si sanatatea pielii in mod favorabil, cumpara Cavia Complete.

izalove2009
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 110
Membru din: 24 Mar 2014, 14:32
Localitate: Cluj

Re: Se scarpina mult, NU are rani

Mesajde izalove2009 » 20 Oct 2014, 10:59

Azi o sa mergem cu porcutu la cabinetu vet recomandat pe forum sper sa fie bine...m-am gandit ca e cel mai bine asa decat sa incerc tot felu de tratamente...macar o sa stiu sigur ce are...
Revin diseara sa speram, cu rezultate!

izalove2009
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 110
Membru din: 24 Mar 2014, 14:32
Localitate: Cluj

Re: Se scarpina mult, NU are rani

Mesajde izalove2009 » 20 Oct 2014, 19:13

Am fost la vet cu porcutu s-a uitat la el...la blanitza..la burtica..la picioruse..la urechiuse...la dintisori..a zis ca totul e ok.A zis doar ca pielea e cam uscata altceva nimic.M-a intrebat daca l-am periat...eu ca desteapta l-am periat de 1-2 ori dar n-am vazut nicio schimbare asa ca nu l-am mai periat...maine o sa merg sa cumpar...
I-a dat o pastilutza pt deparazitare si ceva vitamine...cam atat a fost :smile:
I-a cantarit si are 947g nu e cam putin? acm vreo 3 luni avea 1100g...nu stiu ce sa mai cred..

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Se scarpina mult, NU are rani

Mesajde Gemon » 21 Oct 2014, 19:53

Urmareste in continuare greutatea corporala, cel putin pe o perioada de 3-4 saptamani. Scaderea poate avea diferite cauze, printre care si dieta unilaterala sau deficitara. Neaparat sa treci la hrana de buna calitate, cat mai curand. :!: :!: :!:

Cavia Classic nu este hranitor, este o hrana foarte ieftina si nepotrivita ce poate crea probleme nu doar la nivelul pielii, ci si asupra organismului, imunitatii etc., neavand continutul nutritional de care are nevoie. Potrivit pentru el este Cavia Complete, dar nu se trece deoadata, ci treptat, amestecand si crescand treptat cantitatea celei noi, scazand treptat a celei vechi.

izalove2009
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 110
Membru din: 24 Mar 2014, 14:32
Localitate: Cluj

Re: Se scarpina mult, NU are rani

Mesajde izalove2009 » 21 Oct 2014, 20:41

Maine o sa am mai mult timp si o sa merg sa caut in mai multe petshopuri cerealele Cavia complete si piaptan/perie.Azi am fost doar intr-un singur petshop dar din pacate cereale n-am gasit si piaptan avea ceva din plastic f micut...n-am luat..
As dorii daca se poate o poza cu perie/piaptan potrivit pt porcusoru meu...are blanitza scurta...
Multumesc!

Cineva din Cluj poate sa-mi spuna de unde a cumparat Cavia complete?n-am gasit in niciun petshop/farmacie vet...

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Se scarpina mult, NU are rani

Mesajde Gemon » 22 Oct 2014, 15:42


izalove2009
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 110
Membru din: 24 Mar 2014, 14:32
Localitate: Cluj

Re: Se scarpina mult, NU are rani

Mesajde izalove2009 » 22 Oct 2014, 17:42

Multumesc!
E cam departe de mine, dar ce nu fac pt porcutu meu...si asa am pierdut f mult timp cautand macar aici stiu sigur ca gasesc :D

izalove2009
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 110
Membru din: 24 Mar 2014, 14:32
Localitate: Cluj

Re: Se scarpina mult, NU are rani

Mesajde izalove2009 » 23 Oct 2014, 16:49

Am cumparat Cavia Complete si acum i-am dat prima data amestecat cu alea vechi se pare ca ii place muult :D
Multumesc inca o data si sanatate porcutilor :smile:

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Se scarpina mult, NU are rani

Mesajde Gemon » 23 Oct 2014, 21:16

Ce bine, ma bucur!
Sanatate ii dorim! ... si :kiss:

izalove2009
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 110
Membru din: 24 Mar 2014, 14:32
Localitate: Cluj

Re: Se scarpina mult, NU are rani

Mesajde izalove2009 » 23 Oct 2014, 22:50

Multumim!


Înapoi la “Dermatoze, diferite afectiuni ale pielii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori