Ivermectin uz extern

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

Avatar utilizator
vacuta
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 15
Membru din: 07 Feb 2009, 13:39
Localitate: Bucuresti

Ivermectin uz extern

Mesajde vacuta » 09 Aug 2014, 20:49

Buna ziua

Porcusorul meu ( un baietel de 5 ani jumate ) are niste paraziti/paduchi in blanita. Stiu ca trebuie aplicat Ivermectin STRICT extern ( nu subcutanat ) si in doza conforma cu greutatea lui. Ce as vrea sa stiu este, daca ma poate ajuta cineva cu aceasta informatie - ce fel de Ivermectin trebuie sa cumpar? Solutia injectabila pe care o aplic extern sau exista o solutie speciala pentru acest tip de uz?
Multumesc!

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Ivermectin uz extern

Mesajde Gemon » 11 Aug 2014, 23:12

Ivermectina se gaseste in diferite concentratii, pentru a putea aplica doza corecta in functie de greutate, nu este deajuns sa il cantaresti doar si sa calculezi exact doza ( sau nu ti cont de concentratia acelei solutii, este exprimata in mg/ml, de ex. 1 ml contine x mg de substanta activa). Este la fel de important sa identifici corect parazitul cu care este infestat. Acarienii se pot combate cu Ivermectina spot on, adica Ivermectina aplicata pe piele, dar daca este de ex. infestat cu paduchi, atunci necesita alt tratament.

Avand varsta de 5 ani nu este bine sa incerci sa il tratezi pe nimerite, iti recomand sa mergi la unul dintre medicii recomandati de noi, vezi viewtopic.php?f=2&t=2 pentru a primi tratamentul ce eradica parazitii respectivi.

Avatar utilizator
vacuta
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 15
Membru din: 07 Feb 2009, 13:39
Localitate: Bucuresti

Re: Ivermectin uz extern

Mesajde vacuta » 13 Aug 2014, 10:46

Multumesc pentru raspuns - este, de altfel, un raspuns la care ma asteptam :)
Avand in vedere varsta porcusorului, incercam sa evit tocmai stresul de a-l scoate din casa. In urma cu 2 ani am mers la veterinar cu un porcusor de 4 ani si dupa ce a fost injectat cu diverse si tratamentul s-a facut efectiv pe ghicite si pe "ah, cum de nu mi-am dat seama ca era si racit?!" ( si vorbesc aici de cel mai bun dr din Bucuresti, il stim cu totii ) bietul animalut a murit in chinuri. Nu il blamez pe doctor - porcusorii sunt animale extrem de sensibile, dar nu mai am incredere...
Deocamdata am aplicat Ivermectina spot-on si lucrurile par sa stea foarte bine. E un bunic rezistent :D

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Ivermectin uz extern

Mesajde Gemon » 13 Aug 2014, 11:43

Imi pare rau pentru pierderea suferita. :(
Insanatosire ii doresc!

Avatar utilizator
vacuta
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 15
Membru din: 07 Feb 2009, 13:39
Localitate: Bucuresti

Re: Ivermectin uz extern

Mesajde vacuta » 14 Aug 2014, 12:57

Multumim mult! :D


Înapoi la “Dermatoze, diferite afectiuni ale pielii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori