Paraziti

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

BebelMik1
Nou venit
Nou venit

Mesajde BebelMik1 » 14 Feb 2010, 16:33

dap am fost la vet si mia zis ca are paraziti externi....si mia dat o pudra Bolfo il dau de doua ori pe saptamana....ce parere aveti despre pudra sau care ati mai folosit...:-?. :shock: :oops:

Imagine

porcusorul meu Billy

veronica
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde veronica » 14 Feb 2010, 17:17

am cautat informatii despre pudra bolfo
citat de pe http://www.happypets.ro/bolfo-pudra-ant ... p-110.html
BOLFO PUDRA ANTIPARAZITARA PENTRU CAINI
Compozitie: 1gr Propoxur (2-isopropoxyphenyl-N-methylcarbamate) la 100 gr. de pudra.
Indicatii: protectia impotriva puricilor, capuselor si paduchilor la caini.
Proprietati: asigura protectia impotriva puricilor si capuselor de pe animal si partial imprejurul acestuia, datorita pudrei cazute de pe blana. 1 pudrare are efect de aproximativ o saptamana. Se poate folosi 1 sau de 2 ori pe saptamana in functie de gradul de infestare cu paraziti
Masuri de precautie: dupa aplicarea pudrei este obligatorie spalarea mainilor. A nu se lasa la indemana copiilor.

cred ca se adreseaza in pricipal puricilor si capuselor, sincer ma tem ca nu va fi in beneficiul porcusorului
astepta si alte sfaturi
:friends: shrekut si runty

BebelMik1
Nou venit
Nou venit

Mesajde BebelMik1 » 14 Feb 2010, 17:23

faza este ca am vazut si eu ca scrie caini si pisici...:-? dar am foarte mare incredere in medicul acesta.....ca el mi-a tratat si catelusa cand a fost super racita..de nu mai putea sa respire.. :up2: acum mai astept de la voi cateva pareri :suicide:

Gemon
Site Admin
Site Admin

Mesajde Gemon » 14 Feb 2010, 17:54

BebelMik1
Nou venit
Nou venit

Mesajde BebelMik1 » 14 Feb 2010, 17:57

andy_stege
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde andy_stege » 18 Feb 2010, 20:24

Buna ,
I-am luat lui Hiro partener de joaca acum 2 zile si din pacate cred ca avea paraziti pt ca azi l-am prins de mai multe ori scarpidandu-se pe cel mic , l-am puricat putin si ia ghiciti ce am gasit ceva formatiuni mici.am fugit cu el la medic vet si l-a periat apoi l-a intors pe toate partile si nu a vazut nimic. eu i-am zis ca acasa am vazut ceva pe parutul de pe piciorus dar la cat erau de mici parazitii nu se vedeau cu ochiul liber ( numai daca aveai ochi de vultur), asa ca a decis sa ia putin par de acolo de unde eu am vazut si la pus pe lama si s-a uitat la microscop si ghici...un "purece"( asa s-a exprimat el ca sa inteleg eu) dar de ala care papa par si piele descuamata nu de acela care suge sangele.
Asa ca din pacate fara sa ma intrebe a incep sa-l unga cu Anitraz si pe cel mic si pe cel mare pt ca i-am dus pe amandoi.le-a bagat prin blanita si mi-a dat si acasa sa dizolv 1ml in 250 ml apa calduta si sa stropesc toate lucrurile lor. si sa las din solutia aceea pt cusca putin sa-i mai stropesc peste 7 zile.
e intocmai tratamentul prescris? am uitat sa-l intreb daca lucrurile stropite trebuie clatite cu apa dupa pulverizarea lor cu anitraz

ce sa ma fac cu ei . aveti idee sunt tare supi si disperata. azi le-am luat cusca si uite ce necaz am cu ei

din fericire m-am uitat si eu la microscopul medicului si pot sa va confirm ca asa arata parazitul ca si cel prezentat aici http://www.gemon.ro/paraziti3.htm (Chirodiscoides caviae)

Andreea
Ultima oară modificat 18 Feb 2010, 20:43 de către andy_stege, modificat 1 dată în total.

BebelMik1
Nou venit
Nou venit

Mesajde BebelMik1 » 18 Feb 2010, 20:28

andy_stege
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde andy_stege » 18 Feb 2010, 20:30

BebelMik1
Nou venit
Nou venit

Mesajde BebelMik1 » 18 Feb 2010, 20:32

ozzie&spy
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde ozzie&spy » 18 Feb 2010, 20:52

Cred ca substanta de care vorbesti este Amitraz, insa nu stiu mai multe decat imi ofera batranul google despre ea: http://www.petplace.com/drug-library/am ... page1.aspx
Se specifica ca nu se vor trata cu aceasta solutie puii sub 4 luni (de caine, de porcusori nu se spune nimic) si ca exista pericolul de otravire, asa ca ar fi bine sa clatesti toate lucrurile pe care le speli cu aceasta substanta...
Eu totusi as fi reticenta in folosirea ei la porcusori, mai asteapta si alte pareri.
MadalinaImagine

andy_stege
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde andy_stege » 18 Feb 2010, 20:58

asa e amitraz:D, dar nu e tot aceeasi compozitie cu ivermectina ?...are miros de petrol si i le-a administrat extern cu o seringa pe toata suprafata blanii, burtica si intre urechi. baietii acuma mananca , cel mare il baraie pe cel mic asa ca nush pana acuma nu vad nimic diferit in comportamentul lor.

ce sa fac cu ei? sa ii pun in cusca noua? sau sa mai astept cateva ore?

cel mare are peste 800g si cel mic peste 400g

ANA
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde ANA » 18 Feb 2010, 21:16

BebelMik1 la ce veterinar ai fost?Se pricepe la porcuti? sa stim si noi ca nu prea stim medici in constenta care se pricep la purcei.Poate ca sunt dar nu ii stim noi

BebelMik1
Nou venit
Nou venit

Mesajde BebelMik1 » 18 Feb 2010, 21:20

veterinarul este intre boema si brotacei in spatele omv-ului.......este o cladire mai mare...o sa o zaresti..am mare incredere...in veterinar.....mi-a tratat cam toate animalutzele care le am......de la pesti porcutz si catel.....

ANA
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde ANA » 18 Feb 2010, 21:22

Ciprian?il cheama?

BebelMik1
Nou venit
Nou venit

Mesajde BebelMik1 » 18 Feb 2010, 21:23

parka nu mai tin minte

Înapoi la “Dermatoze, diferite afectiuni ale pielii”