Paraziti

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

Gabriela094
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 1615
Membru din: 25 Iul 2009, 00:20
Localitate: Bucureşti
Contact:

Mesajde Gabriela094 » 28 Noi 2009, 18:40

Pai daca au avut loc batai sangeroase,esti sigura ca nu au fost in locul unde ai gasit smocurile?
Poate ai niste porcusori mai rai,care isi smulg parul.
Mai citesc pana iti pot da(daca iti pot da) un raspuns competent.
Gabriela

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 28 Noi 2009, 18:41

mergi la doctor...nu stii sigur care este cauza astfel nu sti cum se trateaza
nizoralul este eficient in cazul unei micoze dar nu este eficient in cazul dermatozei provacate de acarieni
doar un consult al medicului, sub microscop poate sa iti identifice cauza si doar o data identificata cauza poti trata porcusorul
:friends: shrekut si runty

Avatar utilizator
pishcotzzika
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 439
Membru din: 12 Sep 2009, 18:08
Localitate: cluj-napoca

Mesajde pishcotzzika » 28 Noi 2009, 18:43

ok veronica o sa merg cu el la medic
bataile au avut loc cu cateva zile in urma chiar o saptamana....deci nu cred ca e de la alea si nu a fost el cel care a fost batut:D

Gabriela094
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 1615
Membru din: 25 Iul 2009, 00:20
Localitate: Bucureşti
Contact:

Mesajde Gabriela094 » 28 Noi 2009, 18:44



Uite.Numai tu ai fost langa porcusor sa stii care sunt semnele.
Cum ti-a recomandat si Vero,si poti citi ca trebuie sa te duci sa faci un control,trebuie sa te duci la doctor.
Gabriela

Avatar utilizator
Epitaph
Initiat
Initiat
Mesaje: 26
Membru din: 02 Dec 2009, 13:13
Localitate: Iasi

Mesajde Epitaph » 07 Dec 2009, 23:51

Pishcotzzika, ai alfat ce are porcusorul tau de-i cad smocurile de par ? :shock: nu de alta dar in seara in care citeam pe forum depsre problema ta am observat si eu o suvita mica de tot cazuta de la Margica...nu-mi amintesc sa fi fost cu tot cu piele, dar stiu ca mi-a stat rasuflarea :( Ma duc si eu cu porcusorul la analize sa vad ce se intampla cu el :cry:
Do not stand at my grave and cry, I am not there...I do not die

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 08 Dec 2009, 00:25

pishcotzzika are (a avut?) o fetita si baietel ce tine separat. Daca baietelul a simtit mirosul femelei (chiar si pe un obiect), asta poate declansa in el instinctul de reproducere si fiind excitat poate ajunge pe blana lui lichid seminal la care imediat dupa copulare (in lipsa femelei dupa ce ajunge undeva in exterior) o parte mica ramasa se amesteca cu secretiile glandelor bulbouretrale, aceasta formeaza dopul vaginal la femela, se intampla asta pentru a nu putea monta un alt mascul femela in perioada cat e e receptiva. Natura e ingenioasa, asa masculul alfa va avea succes sexual garantat, ea nascand puii lui.

Daca ajunge undeva pe blana, se intareste instantaneu si ramane acolo o perioada, cade de pe blana doar dupa cateva zile bune si asa se crede ca e ceva infectios. In cazul in care se intampla asta, ceea ce vedem, nu e o bucata de piele, ci acea secretie coagulata ce se poate indeparta sau cade numai impreuna cu blana unde/pe care s-a lipit.

Avatar utilizator
Dmndash
Membru Senior
Membru Senior
Mesaje: 564
Membru din: 28 Iun 2009, 18:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Dmndash » 08 Dec 2009, 00:28

Sfinte Sisoe :shock: !!! e cu tot cu piele! :shock:
sfatul meu e ca pe viitor sa nu mai sfatuim posesorii de porci sa dea cu nizoral/crema de galbenele/ etc orice altceva generic cand situatia se prezinta asa sau cand n-am patit personal cu porcii boala.
stiu ca oamenii vin aici pentru a cere sfaturi medicale, dar neaparat sa subliniem mai tare faptul ca aceste medicamente sunt doar Temporare pana cand porcutul poate fi dus la medic spre a nu i se inrautati soarta.sunt sigura ca multi (nu fac nicio referire la cineva in mod particular) ar putea interpreta sfatul ca "da-l cu crema de galbenele" e solutionarea problemelor sale.Sa insistam mai cu abtir vizita urgenta la medic

epitaph cel mai bine unui porcut mic/abia primit e sa ii faci o cura cu vit C si beres...verifica-i blanita sa vezi daca are portiuni fara blana, rosiatice,cu scoabe
#1 Rule for Breeding Guinea Pigs: DON'T

Avatar utilizator
Epitaph
Initiat
Initiat
Mesaje: 26
Membru din: 02 Dec 2009, 13:13
Localitate: Iasi

Mesajde Epitaph » 08 Dec 2009, 00:59

L-am verificat impreuna cu Fabiana, si cum n-am ajuns la o concluzie mergem la analize...Starea lui generala e buna, s-a mai ingrasat un pic pentru ca era costeliv, e foarte vioi deci si lipicios :lol: dar....in jurul coditei, pe la poponet cand l-am primit nu avea par....dar erau niste cojite minuscule albicioase.Nu se scarpina si nici acum nu o face, iar blanita nu-i cade decat in limitele normale.Am fost in ziua primirii la vet sa-l cantaresc si sa ma dumireasca cu acele cojite, dupa juma de ora de privit in microscop mi-a zis k e un parazit dar ca in microscopul lui nu misca nimic, si deci e mort..probabil fusese tratat...eu ma intreb cand , abia de avea o saptamana si ceva bietul animal. I-am facut o saptamna de vitamina C, acum i voi da de cate 3 ori pe saptamana....inca nu l-am spalat acolo cu nimic, la acele urme de cojite, sa nu distrug probele pt analize :( ...in rest are o mica problema cu un piciorus , cel mai probabil a stat inghesuit si neingrijit de a ajuns cu labuta in felul asta :cry: e bine ca nu-l doare, merge normal si nici nu-l deranjeaza in vreun fel.
Do not stand at my grave and cry, I am not there...I do not die

ozzie&spy
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1825
Membru din: 11 Feb 2009, 18:03
Localitate: bucuresti

Mesajde ozzie&spy » 08 Dec 2009, 12:32

Veterinarul care l-a consultat nu a verificat piciorusul? Nu ti-a recomandat o radiografie, ceva? Ce ti-a spus?
Acum vei merge la acelasi veterinar cu aceleasi cojite sau vei cere o alta parere?
MadalinaImagine

Avatar utilizator
Epitaph
Initiat
Initiat
Mesaje: 26
Membru din: 02 Dec 2009, 13:13
Localitate: Iasi

Mesajde Epitaph » 08 Dec 2009, 12:38

Vet-ul mi-a zis ori ca e din nastere, o mica malformatie...ori e o atrita (lucru de care ma cam indoiesc) mai degraba pare o articulatie sudata prost. In nici un caz nu ma duc la acelas vet, decat daca am nevoie sa mi-l antareasca, pt ca e aproape de mine si eu n-am cantar :tease: Nici el nu stia ce are Margica, cu parerea ma dau si eu :shock:
Do not stand at my grave and cry, I am not there...I do not die

ozzie&spy
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1825
Membru din: 11 Feb 2009, 18:03
Localitate: bucuresti

Mesajde ozzie&spy » 08 Dec 2009, 12:40

Foarte bine atunci, asteptam si parerea altui medic veterinar, atat despre cojite, cat si legat de piciorus!
Sanatate!
MadalinaImagine

Avatar utilizator
pishcotzzika
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 439
Membru din: 12 Sep 2009, 18:08
Localitate: cluj-napoca

Mesajde pishcotzzika » 09 Dec 2009, 15:25

scuze ca nu am mai scris de ceva vreme dar nu mai am acces la net decat de la munca unde...nu prea pot intra insa sa va spun ce am rezolvat cand am fost atunci la doctor am fost la domnul doctor Szentkuti Farkas si dansul mi-a aratat, porcutul meu avea pe corp niste bubite asemanatoare unor cosuri, cu cap mare alb sau galben si mi-a spus ca ste vorba de exces de sebum, bubitele respective le-a strans si a iesit din ele ...o secretie asemenea unor cosuri,lapoi ne-a curatat rana cu betadine, pentru ca au ramas niste bubite, care a zis dansul ca porcutul se va scaprina si crusta respectiva va cadea cu tot cu par,ne-a recomndat betadina si crema de galbenele,acum mai avem doar 2 astfel de bubitze si asetpam si vindecarea lor:D

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 09 Dec 2009, 15:57

Ceea ce poate constata un medic, de multe ori ramane neobservat de catre un stapan mai putin experimentat, multe dintre simptomele ce apar, fiind generale. Este si motivul pentru care mereu se recomanda vizitarea unui medic vet, nu aplicarea unui tratament de "dupa ureche".

Insanatosire si sa fi atenta la dieta lui, cat mai echilibrata si diversificata, bogata in vitamine si minerale. In conditii de stres (ai scris in alta postare ca au aparut intre ei conflicte ce se mentin) necesarul de vitamina C creste, zilnic putin graul verde (iarba de 10-15 cm), sau daca e indicat, chiar si o suplimentare a vitaminei C este binevenita.

Avatar utilizator
pishcotzzika
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 439
Membru din: 12 Sep 2009, 18:08
Localitate: cluj-napoca

Mesajde pishcotzzika » 09 Dec 2009, 18:45

asa o sa fac Gemon multumesc de sfaturi :lol:

Avatar utilizator
Epitaph
Initiat
Initiat
Mesaje: 26
Membru din: 02 Dec 2009, 13:13
Localitate: Iasi

Mesajde Epitaph » 10 Dec 2009, 20:12

Do not stand at my grave and cry, I am not there...I do not die


Înapoi la “Dermatoze, diferite afectiuni ale pielii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori