Paraziti

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

Avatar utilizator
pishcotzzika
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 439
Membru din: 12 Sep 2009, 18:08
Localitate: cluj-napoca

Mesajde pishcotzzika » 03 Ian 2010, 22:24

.....cam asta am gasit eu ieri dimineata pe pielea unui porcusor......ieri dimineata era o umflatura....nu avea nici o forma nimic.....si azi dimineata cand m-am uitat a aparut si punga asta daca pot sa ii zic asa....se vede in poza de mai jos....daca a mai avut cineva asa ceva si are idee ce poate fi...ms
Imagine

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 04 Ian 2010, 01:52

E nevoie de examinare de aproape, nu doar vazut pe poza, nu ai scris nici macar in ce parte i-a aparut. Daca nu poti ajunge imediat la medic, sa da cu solutia Betadine, si urmaresti evolutia, in cazul in care a doua zi nu se obsearva nicio imbunatatire, nu evolueaza spre bine sau pare la fel, se merge neaparat la medic. Intotdeuna e bine sa primeasca si vitamina C suplimentar atunci cand ii apare ceva pe piele sau pare bolnav, necesarul in asemenea cazuri creste, ajuta la o recuperare mai rapida administrarea vitaminei C.

Avatar utilizator
pishcotzzika
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 439
Membru din: 12 Sep 2009, 18:08
Localitate: cluj-napoca

Mesajde pishcotzzika » 04 Ian 2010, 16:33


Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 04 Ian 2010, 18:26

Veste buna. :smile:
In timp ce monitorizezi evolutia, mai verifica zilnic macar odata pe intreg corpul, sa poti depista daca mai apare sau nu si in alte parti.

Pupici pe nasucul lui dulce! :kiss:

Avatar utilizator
kpac
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 16
Membru din: 23 Ian 2010, 10:49
Localitate: Piatra-Neamt
Contact:

intrebare deparazitare

Mesajde kpac » 23 Ian 2010, 18:19

in urma cu 4 zile am cumparat un porcusor de la un pet shop. astazi cand il analizam mai bine am observat la radacina parului multe "fiinte" miscatoare de culoare crem. sunt pureci sau paduchi oare? am mers la o farmacie de profil si mi-a dat Ectocid pudra. am pudrat mai inainte porcusorul. este necesara o spalare dupa ce l-am dat cu pudra sau nu ? si peste cat timp trebuie sa repet pudrarea ? ms

Avatar utilizator
MihaelaD
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 749
Membru din: 05 Ian 2009, 16:54
Localitate: Bucuresti

Mesajde MihaelaD » 23 Ian 2010, 20:17

Te sfatuiesc sa nu mai folosesti pudra aia...nu am auzit sa fie buna pentru porcuti...uite ce spune Geda in citatul de mai jos:

_Paduchii se pot combate usor cu Advantage-40 aplicat spot on (contine Imidacloprid, aceasta fiind substanta activa care actioneaza asupra paduchilor, este un antiparazitar extern pentru pisici pana la 4 kg), omoara paduchii repede (in max. 24 ore), si cum are efect prelungit, distruge si paduchii care ies ulterior din ou. Doza este scrisa pe site, se aplica in fuctie de greutatea porcusorului, este un antiparazitar sigur (safe), fara niciun risc asupra sanatatii porcusorului.

Foarte important: Sa nu se foloseasca alta solutie antiparazitara ce contine si alte ingrediente pe langa Imidacloprid, de exemplu Advantix ce pe langa Imidacloprid contine si Permetrina, nu se va aplica la porcusori!_

Avatar utilizator
Sqeek
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 220
Membru din: 08 Ian 2010, 01:52
Localitate: Bucuresti S5, IF

Mesajde Sqeek » 01 Feb 2010, 12:58

Ok ma apucam sa imi completez trusa de prim ajutor si am ajuns la chestii gen SH-Rodemectin spot on care sunt pt deparazitare. EU imi iau porcutele de la Inka deci in ceea ce priveste parazitii pot s fiu linistita. Intrebarea ar fi ar treb s le am oricum? CUm ar putea face paraziti la mn fara s aibe contact cu un purcel cu paraziti si cu imensa grija la curatienie si periat pe care o s o am cu ei. Are rost sa le iau? :D
Sing for absolution!

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 01 Feb 2010, 13:11

consier ca produsele pentru deparazitare trebuie luate doar cu recomandarea, prealabila, a medicului.
baietii mei implinesc 3 ani, anul acesta, si nu am avut probleme cu micozele sau parazitii
:friends: shrekut si runty

Avatar utilizator
Sqeek
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 220
Membru din: 08 Ian 2010, 01:52
Localitate: Bucuresti S5, IF

Mesajde Sqeek » 01 Feb 2010, 13:12

Multumesc de raspuns Vero. Asa ma gandeam si eu... la o adica nu o sa ia paraziti de la mine :D sper :lol: Sa-ti traiasca baieteii mult si fara probleme.
Sing for absolution!

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 01 Feb 2010, 13:13


Avatar utilizator
Sqeek
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 220
Membru din: 08 Ian 2010, 01:52
Localitate: Bucuresti S5, IF

Mesajde Sqeek » 01 Feb 2010, 13:16

AHaaaaa deci e ok sa iau doar cele ... de urgenta s zic asa :D Multumesc si tie Geda. Sper sa ma indurati fiindca va imaginati cate intrebari o s pun o data ce am fetele acasa dak fac asa cu cateva luni inainte sa le am :D e bine totusi ca stiu la cine sa apelez. Sunt primele animale pe care le voi tine in casa si fiind si sensibili cel putin la inceput o s mor de griji si o s fiu supra protectiva. Sunt determinata ca acesti primi porcuti ai mei s traiasca cel putin 7 ani :D
Sing for absolution!

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 01 Feb 2010, 13:25

E mai bine sa intrebi, decat sa faci ceva gresit in cazul in care nu sti cum sa procedezi. Sa ai parte de multe clipe fericite alaturi de porcusorii tai.

Avatar utilizator
Viviana
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 275
Membru din: 30 Ian 2010, 17:28
Localitate: TARGU MURES

deparazitare interna

Mesajde Viviana » 01 Feb 2010, 13:33

eu am fost la veterinar si i-a dat ceva pentru deparazitare interna :up2: puiutul meu e sanatos si alearga toata casa :lol:

BebelMik1
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 10
Membru din: 14 Feb 2010, 11:41
Localitate: Constanta

Mesajde BebelMik1 » 14 Feb 2010, 11:56


Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 14 Feb 2010, 12:35

Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu


Înapoi la “Dermatoze, diferite afectiuni ale pielii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori