ii cade parul si a scazut in greutate

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

iulia84
Nou venit
Nou venit

ii cade parul si a scazut in greutate

Mesajde iulia84 » 02 Aug 2013, 17:51

Buna ziua,
Porcutei mele in varsta de 3 ani si 2 luni a inceput sa-i cada parul in urma cu 3 luni. Am mers la medicul veterinar care nu a stiut sa-mi zica exact cauza si mi-a zis sa-i fac baita de 2 ori pe saptamana cu sampon cu clorhexidrina. O tin 10 minute cu samponul pe ea apoi o clatesc cu apa din abundenta si o usuc. Am deja 2 luni de cand fac acest tratament si nici o ameliorare.....chiar s-a mai inrautatit situatia.....are mai mute zone afectate. Pielea este curata....nu are roseata sau cojite....arata de parca ar fi fost rasa. De cateva zile nu mai are pofta de mancare si am cantarit-o azi si a scazut cam 150 de g.
Nu stiu ce sa fac......am tot mers cu ea la control si doctorul imi tot zice ca sa am rabdare ca o sa creasca.....eu zic ca dureaza prea mult...
Voi ce parare aveti??

chinchi2
Forumist
Forumist

Re: ii cade parul si a scazut in greutate

Mesajde chinchi2 » 02 Aug 2013, 21:30

E clar ca este destul de urgent.
Ce greutate are acum?are pofta de mancare?
Sa iei de la piata tarate si sa le amesteci cu apa.Incearca sa ii dai sa vezi daca mananca.
Ar trebui sa o ajuti sa lupte daca nu mai poate.
SI legat de medici,nu stiu ce sa zic.Suna un doctor bun din Bucuresti poate te ajuta.Vezi ca sunt aici pe site numerele de telefon

iulia84
Nou venit
Nou venit

Mesajde iulia84 » 03 Aug 2013, 00:13

Avea 1,100 si acum are in jur de 900 de g......:(......nu mai are pofta de mancare......nici macar la castravete nu mai reactioneaza.....Din ce am citit pe forum in Brasov ca si medic veterinar pentru porcusori dr. Serban...la el am fost....
Multumesc mult de raspuns....cum fac cu taratele? Imi poti explica mai detaliat?

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP

Mesajde FlorinG » 03 Aug 2013, 15:09

Daca nu mananca singur trebuie sa o hranesti artificial, citeste aici cum.

Eu, daca se intampla sa nu manance ale mele, daca nu am Rapid Care, pun in rasnita pelete Versele Laga Cavia Complete impreuna cu fanul care le place cel mai mult si dau cu suc de morcov, sau ceai de salvie, merisor cu seringa fara ac. In functie de cat de grav este dau chiar si la fiecare doua ore cat primeste.
Amestecul acesta cateodata il combin si cu Nestle Burtica Sanatoasa.

Pe langa asta dau de doua ori pe zi cate 3 picaturi de Vitamina C de la Natural impreuna cu o picatura de Beres Drops. Pun picaturile intr-un recipient mic, pun cu seringa o cantitate de apa (suc morcov, ceai), amestec si trag cu seringa, apoi ii dau. Vitamina C dau timp de maxim 14 zile in caz ca boala ii trece.

Taratele poti sa le iei si de la magazine naturiste, eu caut sa cumpar tarate de grau bio daca e posibil. Ii dai amestecate cu putina apa, cat sa fie inmuiate, o lingurita cam de doua ori pe zi.

Intre timp trebuie stabilit un diagnostic si tratata pentru asta.
ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy

Înapoi la “Dermatoze, diferite afectiuni ale pielii”