Poate fi de la porcusor?

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

Kikiporcusorul
Initiat
Initiat
Mesaje: 47
Membru din: 24 Feb 2013, 22:28
Localitate: Rm. Valcea

Poate fi de la porcusor?

Mesajde Kikiporcusorul » 01 Aug 2013, 11:36

Hei, nu stiu daca este locul potrivit pentru acest topic, dar il puteti sterge dupa.
Am facut niste bubite pe maini, micute. Poate fi din cauza porcusorului? Mentionez ca si el a inceput sa se scarpine destul de des.
Am zis sa va intreb pe voi...cunosc o persoana care a avut porcusor de guineea si a patit si ea la fel...apoi bietul de el...l-a dus la bunici.
Si daca as fi alergica, nu l-as duce nicaeri.
Astept pareri si scuzati daca esti o intrebare : ciudata.
Multumesc. :smile:

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Poate fi de la porcusor?

Mesajde khaos » 01 Aug 2013, 11:47

Daca bubitele apar la putin timp dupa ce pielea a intrat in contact cu porcusorul, iar apoi dispar dupa putina vreme, da, poate fi o forma de alergie. Si eu patesc la fel, insa nu tot timpul. Uneori, cand iau porcutii in brate, imi apar bubitele astea care ma mananca tare si se inroseste pielea in locul respectiv. Insa daca ma spal repede cu apa si sapun, nu apuca sa ma deranjeze. Daca asta e si problema ta, o solutie ar putea fii sa porti maneca lunga cand iei porcusorul in brate, ori poate sa il tii in brate intr-un prosop.
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

oana20
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 11 Oct 2016, 18:25

alergie

Mesajde oana20 » 11 Oct 2016, 18:38

Salut! Am inceput sa am un fel de alergie la porcusorul meu. Cum il iau in brate incep sa stranut, mi se inrosesc foarte tare ochii, pielea mi se irita. La inceput nu aveam simptome, insa dupa ce a stat la un prieten cateva zile( fusesem.plecata), am inceput sa observ alergia dupa ce l am luat inapoi. Ii fac baie, ii schimb asternutul la 2 zile. Mai nou, am inceput sa am un fel de herpes, insa numai cand il tin in brate, dupa ce il las, dispare si herpesul. Vreun remediu, inafara de a lua eu pastile pt alergie? Ar trebui sa i fac lui vreun tratament? Multumesc anticipat

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: alergie

Mesajde Gemon » 13 Oct 2016, 18:18

Bine ai venit!

Raspunsul pentru problemele tale gasesti .
Citeste si , unde gasesti la fel cateva recomandari ce pot fi aplicate si in cazul tau.


Înapoi la “Dermatoze, diferite afectiuni ale pielii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori