Păduchi?

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

Rasain
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 01 Aug 2013, 08:26
Localitate: Bucureşti

Păduchi?

Mesajde Rasain » 01 Aug 2013, 08:37

Bună ziua!

De ceva vreme, porcuşorul meu se scarpină. Şi se scarpină atât de rău, încât începe să ţipe. Astăzi am descoperit nişte păduchi de culoare alb-gălbuie, lungi de câţiva mm, care se ţin de firele de păr. Am citit că şamponul antiparazitar pentru pisici ar fi una dintre soluţii la această problemă, dar nu ne-a fost de prea mare ajutor. Ar trebui să repet băiţa cu acest şampon (Ectocid)? Dacă da, cât de des?

Mulţumesc anticipat!

P.S: I-am spălat cutia şi celelalte lucruri tot cu această soluţie, doar ca să fiu sigură.

@maria: în regulă, mai caut. Mersi.
Mulţumesc mult, Khaos! E exact aceeaşi problemă, deci ne mai rămân două băi. ^^
Ultima oară modificat 01 Aug 2013, 13:37 de către Rasain, modificat de 4 ori în total.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Păduchi?

Mesajde maria » 01 Aug 2013, 09:25

1. da un search pe forum dupa paraziti sau paduchi si ai sa vezi cum se face
2. adm forumului a pus conditie obligatorie la inscriere declararea localitatii ca sa stim, in caz de nevoie, la ce medic sa trimitem oamenii, avand in vedere ca putini medici se pricep la porcusori
nu stiu daca in copacul in care locuiesti exista unul
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Păduchi?

Mesajde khaos » 01 Aug 2013, 11:50

Eu am avut o problema similara, nu stiu daca e aceeasi si la tine. Uite mai multe despre.
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Păduchi?

Mesajde Gemon » 01 Aug 2013, 22:52

Citeste si unde este explicat cum se aplica samponul - samponul amestecat cu apa prima data se pune in jurul gatului, ca parazitii sa nu poata migra de pe corp inspre cap.
Mult succes!

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: Păduchi?

Mesajde adelinatache » 15 Aug 2013, 12:56

Salut. Se pare ca de ce iti este frica de aia nu scapi. :!:
Avem paduchi. :smile:
Am descoperit acum cateva zile ca Eros este plin....Niste puncte mici maronii roscate inchise la culoare, preponderent in partea dorsala a corpului, stand bine mersi pe blanita lui. Luandu-l la puricat si pe Fluffy am vazut ca are si el pe la picioruse, dar mult mai putini.
Eros a fost de curand si racit, l-am tratat cu antibiotic si de atunci are niste probleme de respiratie, am fost cu el la mai multi doctori inclusiv si la Manea si toti au spus ca e posibil sa mai aiba ceva mucus pe trahee sau sa fie sensibil la praf, caldura (la temperaturi mai joase nu suiera, nu se chinuie sa respire). I-am dat sirop cu carbocisteina, l-a ajutat, insa are momente cand face la fel. Si de atunci tot scadea in greutate, de papat papa, dar nu cu acelasi apetit. Bineinteles ca primeste Vita C, Beres, Nazomer, ceai de patlagina.
Revenind la paduchi , am ajuns cu Eros la Manea (cu purcelusa unei prietene pt o verificare la dinti) si la analiza la microscop am descoperit ca avem Chirodiscoides Caviae....multi. Eu le facusem deja o baie cu sampon cu piretrine (si custii, si accesoriilor) deci cativa din ei era deja morti. Ceilalti....dansau! :cry:
Tratamentul indicat de el este Stronghold, i-a aplicat lui Eros, lui Fluffy i-am pus eu acasa. Deci o aplicare pe 13 august, urmatoarea peste 3 saptamani si apoi in fiecare luna timp de 3 sau 6 luni, refacand analiza pana cand vedem ca nu mai au nimic.
Ce am observat este ca intr-adevar dupa Stronghold, la 2 zile dupa aplicare, blanita lor e aproape curata, doar cativa mai sunt si cred eu ca si aceia sunt morti.
Despre accesorii, el spunea sa arunc tot ce e din lemn. Nu pot, ar insemna sa nu mai avem nimic dupa. Le-am spalat bine cu sampon cu piretrine si apoi am turnat apa oparita peste ele, le-am clatit pe urma cu otet.
Este ok tratamentul dat de el? Sa urmez pana la 6 luni cum a recomandat?
Despre respiratia lui Eros a zis sa ii asigur talas fara praf si sa ii dau doar vita c, beres, nazomer, in rest sa las porcul in pace.
De papat papa bine acum, Fluffy desi are paduchi mananca foarte bine, Eros e mai mofturos si mananca mai putin si foarte foarte incet. Are 767 grame acum, avusese 806 pana sa raceasca si pana sa descoperim monstruletii. Mentionez ca de nervi am tuns porcul, mi-e si rusine sa va arat cum arata blanita lui acum. rofl
Dar mi-e foarte mila de ei, eu ii scoteam des, la mangaiat, pupacit, cand le faceam curat stateau in tarc, acum evit sa ii manevrez prea mult ca sa nu raspandesc monstruletii.....In camera sora mea a dat cu un spray pt acarieni pe covor, paturi, mochete, porcutii stand bineinteles in alta camera pt a nu inhala mirosul, deci din punctul acesta de vedere sunt sigura ca nu sunt in camera, dar vreau sa scapam odata de ei si sa nu se reinfesteze micutii mei.
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Păduchi?

Mesajde Gemon » 15 Aug 2013, 23:34

Chirodiscoides Caviae nu este un paduchi, este un acarian, vezi viewtopic.php?f=12 si imagini la viewtopic.php?p=43511#p43511
Nu cauzeaza mare disconfort porcusorului chiar si in cazul in care sunt prezenti in numar mai mare pe blana. Se combate relativ greu, necesita o igiena foarte riguroasa, pentru a putea evita reinfestarea este nevoie de spalarea si dezinfectarea tuturor accesoriilor cu care au intrat in contact. Obiectele din lemn .

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: Păduchi?

Mesajde adelinatache » 16 Aug 2013, 08:57

multumesc. e ok tratamentul dat de el: stronghold, repetare la 3 sapt si apoi inca 5 luni o data pe luna? pe prospectul de stronghold mentioneaza si chirodiscoides caviae si spun ca a doua doza sa fie data la 2 sapt si nu la 3 cum a recomandat doctorul. :(
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Păduchi?

Mesajde Gemon » 20 Aug 2013, 08:45


Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: Păduchi?

Mesajde adelinatache » 20 Aug 2013, 12:34

Ok. multumesc! Insa pe prospectul Stronghold se recomanda repetarea primei doze dupa doua saptamani si nu trei cum a spus doctorul.
http://www.jarvm.com/articles/Vol5Iss3/Beck%2087-96.pdf
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Păduchi?

Mesajde Gemon » 24 Aug 2013, 06:03

Stiu de articolul respectiv, a fost publicat in The International Journal of Applied Research in Veterinary Medicine (Intern J Appl Res Vet Med • Vol. 5, No. 3, 2007), publicare a cunostintelor stiintifice, diagnosticare si tratament (evaluare retrospectiva si prospectiva), am mentionat unde am scris ca folosesc unii crescatori aceasta substanta datorita efectului prelungit de aprox. o luna. Daca medicul a stabilit repetarea tratamentului dupa trei saptamani, a facut aceasta urmand o strategie corecta in acest caz, luand in considerare mai multe aspecte.

PimballWizzard
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 01 Sep 2017, 12:52

Porcusor bolnav, paduchi

Mesajde PimballWizzard » 01 Sep 2017, 13:19

Buna ziua! Numele meu este Dani,iar acum cateva saptamani am cumparat un porcusor de guineea pe care l-am denunit Bacon =)) .De curand am inceput sa am cateva probleme cu el

La inceput am obervat ca are zone in care blana lipseste asa ca m-am decis sa il inspectez.Am gasit niste gandacei micuti galbeni...veterinarul a zis ca sunt paduchi si i-o pus picaturi dupa cap.Acum naparleste din ce in ce mai tare,dupa o tura de mangaiat sunt plin de blana pe haine,ceea ce ma ingrijoreaza foarte tare.

Eu il hranesc cu un mix de granule si bucatele de fan,fan intreg si zilnic primeste 1-2 fire de patrunjel,pe langa asta ocazionau ii mai dau frunze de mar (de la tara) si felii de castraveti,morcovi,ardei etc. (Ideea e ca ma informez inainte sa ii dau ceva "nou")
Cusca recunosc ca e putin cam mica dar incerc sa compensez asta lasandu-l sa umble prin camera undeva la 5-6 ore pe zi.
Iar asternutul din talas il schimb odata la 3 zile.Urmat de dezinfectarea cuatii cu otet si apa.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Porcusor bolnav?

Mesajde Gemon » 03 Sep 2017, 10:52

Buna Dani,

Infestarea cu paduchi se combate cu substanta Ivermectina sub forma de spot on (se aplica pe piele sub forma de picaturi in functie de greutate) in etape: tratamentul initial are eficienta asupra paduchilor. Tratamentul trebuie repetat inca odata pentru a elimina si paduchii ce au aparut dupa din ouale ce au fost depuse pana la prima interventie.
Daca se foloseste substanta activa Imidacloprid (ingredientul activ la Advantage-40 aplicat spot on), acesta are efect prelungit, vezi viewtopic.php?p=4726#p4726

Verifica atent blana si pielea, pentru a vedea daca mai sunt prezenti paduchi sau oua lipite de firele de par. Infestare cu paduchi Gliricolla porcelli, imagini foto si film video la viewtopic.php?p=43511#p43511
Cum e pielea in acele locuri unde a inceput sa naparleasca, ce aspect / culoare are?
Leziuni rotunde sau ovale unice sau multiple pe piele pot aparea si in infestare cu ciuperci parazite, este important sa fie din nou examinat in cazul in care apar zone lipsite de par pe corp, mesaj pe aceasta tema la viewtopic.php?p=129171#p129171

O cura de vitamina C intareste rezistenta organismului si il ajuta sa se vindece mai repede, detalii la viewtopic.php?p=131068#p131068

PimballWizzard
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 01 Sep 2017, 12:52

Re: Porcusor bolnav?

Mesajde PimballWizzard » 06 Sep 2017, 23:56

Am continuat tratamentul anti paduchi...aparent a inceput sa-i creasca blana inapoi,poate el doar naparlea...sau scapa de blana de bebe =))

Multumesc pentru ajutor

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Porcusor bolnav?

Mesajde Gemon » 07 Sep 2017, 01:02

:heart: Semn bun cresterea firelor de par, sanatate lui!


Înapoi la “Dermatoze, diferite afectiuni ale pielii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori