Bubita sub gat!

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

Avatar utilizator
Crissi
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 1200
Membru din: 05 Oct 2008, 19:00
Localitate: Mioveni
Contact:

Bubita sub gat!

Mesajde Crissi » 01 Ian 2013, 15:02

Un An Nou Fericit tuturor!
Stiu ca nu am mai intrat de o vreme, dar stiu ca numai de la voi pot primi ajutor.

Nici nu stiu de unde sa incep. Am o porcuta in varsta de 3 ani, Tessy.
Acum 5 zile am adus in casa o pisica... I-am luat Frontline Combo si am periat-o ca sa scape de purici. Am lasat-o doar pe hol si in sufragerie, ca sa nu se apropie de Tessy. De fiecare data cand ma duceam la ea ii dadeam de mancare si nu prea o mangaiam, ca am zis sa nu ia ceva de la pisica.
Ei bine, acum cateva minute, dupa ce i-am schimbat rumegusul, am observat ca are o rana urat sub gat.
Ultima oara o schimbasem duminica seara, iar ieri a fost cat de cat curata si am considerat ca nu trebuie schimbata, deci buba a apartut in ultimele 2 zile.
M-am speriat foarte tare cand am vazut-o. Nu stiu daca se poate observa in poze, dar acolo e un fel de boaba neagra, cam de 1 cm, care miroase foarte urat. Si cea mai rea parte este ca mirosul este asemnataror cu cel de la saliva pisicii mele.
Am facut si niste poze, sper ca sunt suficient de clare imaginile.

Imagine

Imagine

Imagine -> in dreapta, cu negru este gheruta ei, iar ce e mai sus cu negru e bubita.

Imagine

Imagine
Credeti ca a luat ceva de la pisica?:| Mentionez ca nu a intrat decat o singura data in camera si doar pentru 1 minut...
Daca ii dau cu apa oxigenata sau Cutaden rezolv ceva?
Mi-e necaz ca veterinarul din orasul meu nu stie nimic despre porcusori, si acum toate cabinetele sunt inchise.
Va rog, spuneti-mi daca se poate face ceva...
:X:X Tessy and Chaby :X:X

lola
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 58
Membru din: 27 Ian 2011, 22:32
Localitate: bucuresti

Re: Ajutor! Bubita sub gat!

Mesajde lola » 01 Ian 2013, 22:12

Buna!eu sincer nu prea vad clar in poze dar din punctul meu de vedere ar trebui sa dezinfectezi rana cu betadine.sub nici o forma nu o lasa netratata....Cutadenulnu il cunosc(trebuie sa ai grija cu ce dai porcusorul pentru ca sunt foarte sensibili asa ca mai bine intreaba pe site daca este recomandat sau nu-vezi ca este prezentata cutia de prima urgenta!) dar totdeauna daca e sa dai porcusorul cu ceva incearca sa il tii imobilizat o perioada astfel incat sa nu se poata linge pe blanita(cam 15 min)....
Cel mai bine sun-o pe A.Pantu
Dr. Pantu Ana,
medic veterinar specializat pe porcusori de Guineea
Mobil 0740547274, non-stop
Servicii medicale veterinare, consultatii, tratamente, chirurgie, toaletare (taiere unghi), interventii dentare (taiere a dintilor cu aparatura corespunzatoare etc), urgente.
Ea te poate ajuta cat de cat si prin telefon si este important ca poti suna aproape la orice ora-are de a face cu urgente si niciodata nu cred ca a refuzat sa dea un sfat in legatura cu un porcut bolnav.totodata poti incearca sa dai mesaje private membrilor mai vechi poate te ajuta ei mai mult...si tine pisica departe de porcusori.

Avatar utilizator
Crissi
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 1200
Membru din: 05 Oct 2008, 19:00
Localitate: Mioveni
Contact:

Re: Ajutor! Bubita sub gat!

Mesajde Crissi » 01 Ian 2013, 22:49

Nu am Betadine la indemana, asa ca i-am dat cu apa oxigenata si dupa cutaden.
Am sa sun maine, sa nu deranjez la ora asta, ca este tarziu.
Multumesc pentru numar!

Acum e linistita, nu pare sa aiba dureri. Mananca normal, se comporta normal.
Ceea ce ma ingrijoreaza este faptul ca o prietena de a mea a avut cam aceeasi problema cu porcusorul, numai ca la ea infectia s-a extins si a trebuit operat de catre domnul doctor Ionescu, dar a supravietuit.
Ea locuia la 10 minute de cabinetul dansului, iar eu la 130 de km...
:X:X Tessy and Chaby :X:X

lola
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 58
Membru din: 27 Ian 2011, 22:32
Localitate: bucuresti

Re: Ajutor! Bubita sub gat!

Mesajde lola » 01 Ian 2013, 22:58

da intr-adevar problema unui doctor priceput in vecinatate este una destul de mare....parera mea este sa o supraveghezi indeaproape....sa vezi daca mananca peste noapte,daca bea apa,daca face maslinute....orice se poate modifica in comportamentul ei.Neaparat sa cumperi si sa ai in casa Betadine deoarece este un dezinfectant foarte utilizat pentru porcusori.Multa sanatate porcusoarei si astept sa imi spui ce ti-a spus dna doctor!

Avatar utilizator
Crissi
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 1200
Membru din: 05 Oct 2008, 19:00
Localitate: Mioveni
Contact:

Re: Ajutor! Bubita sub gat!

Mesajde Crissi » 02 Ian 2013, 14:18

Nici nu a mai fost nevoie sa o sun pe doamna doctor.
Peste noapte bobita aia neagra a disparut. Ma gandesc sa nu fi fost o maslinuta de-a ei care s-a lipit acolo. Cred ca a muscat-o porcuta pana a dat-o jos.
Acum am controlat-o si se vindeca, e mult mai bine.
Am dezinfectat iar cu apa oxigenata si i-am mai dat cu Cutaden.
Se va vindeca maine, poimaine.
Dupa o sa-i fac baie, pentru orice eventualitate. :)
Multumesc de ajutor!
:X:X Tessy and Chaby :X:X

lola
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 58
Membru din: 27 Ian 2011, 22:32
Localitate: bucuresti

Re: Ajutor! Bubita sub gat!

Mesajde lola » 02 Ian 2013, 14:45

Nu este o idee buna sa ii faci baie-porcusorilor li se recomanda baia numai in situatii exceptionale.....uite un fragment extras chiar de pe gemon unde se explica ce si cum...
'In general porcusorilor nu le place baia si nu este recomandata, deoarece samponul (sapunul) indeparteaza grasimile naturale de pe pielea lui. Baie ii vom face doar in cazul in care e strict necesara. In acest caz vom folosi sampon slab (de copii), si nu ii vom uda capul. Vom fi atenti la ochi, nas si urechi, si il vom usca foarte bine, altfel el poate raci. Avand pielea sensibila, vom fi precauti la uscarea blanii. Uscatorul de par vom tine la distanta de blana, sau il vom regla pentru o treapta mai mica de temperatura si viteaza. Evitam pe cat posibil imbaierea puiilor sub 2 luni, a femelelor gestante sau a celor care alapteaza! Daca acest lucru nu este posibil, imbaierea la aceste categorii se va face fara sampon sau sapun.'
pagina de unde am luat fragmentul este:http://www.gemon.ro/ingrijirea3.htm

Avatar utilizator
Crissi
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 1200
Membru din: 05 Oct 2008, 19:00
Localitate: Mioveni
Contact:

Re: Bubita sub gat!

Mesajde Crissi » 02 Ian 2013, 19:22

Da, stiu, dar ma gandeam ca o ajut, si asa ea se murdareste repede de pipi, avand blana lunga. Cu ocazia aceasta o si tund.
Baie nu a mai facut de vreo 3 luni.
:X:X Tessy and Chaby :X:X

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Bubita sub gat!

Mesajde khaos » 10 Ian 2013, 18:52

Baie e bine sa ii faci cam o data pe an, daca chiar tii neaparat. Altfel, baia se face doar in situatia in care porcusorul are o boala de piele si trebuie tratat astfel.
Daca are blanita mai lunga incearca sa o tunzi din cand in cand. Eu lui Klaus al meu, care e texel, ii mai iau din cand in cand varfurile. De murdarit nu se murdareste (e important sa fie si talajul schimbat la timp), insa uneori imi pare ca-l incomodeaza si pe el blanita prea lunga.
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .


Înapoi la “Dermatoze, diferite afectiuni ale pielii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori