La un ochisor i-a cazul parul

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

mihaela.r.lungu
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 25 Iun 2012, 12:18
Localitate: bucuresti

La un ochisor i-a cazul parul

Mesajde mihaela.r.lungu » 25 Iun 2012, 12:25

buna ziua.porcusorului meu, la un ochisor i-a cazul parul, iar astazi am observat si o bubita de culoare rosie.aseara nu o avea.ei bine, acum am intrat in mare panica, ca nu vreau sa-l pierd.ce ar putea fi? eu ii am de o saptamana abia, iar cand i-am primit, aveau paduchi.am scapat de ei, dar acum am problema asta.fratiorul lui nu are absolut nimic, din contra este foarte jucaus. poate imi dati si mie vreun sfat daca nu, fug la veterinar ca e pufi al meu si doamne fereste sa pateasca ceva :(

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: probleme la ochisor

Mesajde maria » 25 Iun 2012, 12:46

fiind asa mic eu te sfatuiesc sa mergi la dr ana pantu
medicamentele pt porcuti adulti, pot fi periculoase pt puiuti iar noi nu putem decat sa ne dam cu presupusul
in plus un control nu strica
suna la ea, nu te duce la orice medic
dr nu fac nimic in facultate despre porcuti si ii cam omoara cu tratamente aiurea
ana a avut crescatorie

Dr. Pantu Ana,
medic veterinar specializat pe porcusori de Guineea
Mobil 0740547274
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

mihaela.r.lungu
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 25 Iun 2012, 12:18
Localitate: bucuresti

Re: probleme la ochisor

Mesajde mihaela.r.lungu » 25 Iun 2012, 13:03

multumesc frumos pt sfat.voi suna la d-na doctor.oricum, tot ce ma bucura acum este ca mananca bine bine, si la fel, din fericire este activ mititelul. sa ne traiasca tuturor porcutii :) :love:

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: La un ochisor i-a cazul parul

Mesajde maria » 25 Iun 2012, 13:20

Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

DenisaAlexandra
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 7
Membru din: 02 Apr 2014, 12:58
Localitate: Timis

Probleme cu ochii?

Mesajde DenisaAlexandra » 28 Apr 2014, 13:19

Porcusorul meu de guineea a inceput sa ii cada parul il jurul ochiilor si nu stiu dece si nu stiu nici ce sa fac ! si cum am doi sper sa nu aiba asa probleme si celalant!>(

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Probleme cu ochii?

Mesajde Gemon » 28 Apr 2014, 14:53

De obicei simptomul prezentat de tine apare in infectie micotica (ciuperci parazite), dar cum fara examinare nu se poate sti ce este, e nevoie de parerea unui medic pentru a putea fi tratat corespunzator. Nu merita sa incerci ceva pe nimerite in speranta ca il va ajuta/vindeca.
Iti recomand sa il contactezi pe Dr. Simiz Florin la numarul de telefon mentionat in acest mesaj viewtopic.php?p=2443#p2443 si incearca sa stabilesti o programare la el, el este la USAMVBT.

DenisaAlexandra
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 7
Membru din: 02 Apr 2014, 12:58
Localitate: Timis

Re: Probleme cu ochii?

Mesajde DenisaAlexandra » 28 Apr 2014, 16:50

dar poate sa mi se imbolnaveasca si alti porcusori daca ii tin impreuna?

Avatar utilizator
sabz
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 23
Membru din: 19 Ian 2014, 23:07
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme cu ochii?

Mesajde sabz » 29 Apr 2014, 10:28

Daca e o micoza, da, e posibil.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Probleme cu ochii?

Mesajde Gemon » 29 Apr 2014, 10:46

Important e sa tratezi cat mai curand afectiunea, si sa intaresti rezistenta organismului ambelor, cu administrare Vitamina C, aceasta grabind vindecarea celui afectat si crescand sansa prevenirii infectiei la cel la care nu se manifesta asemenea simptome. Reactioneaza deci prompt, cu cat mai devreme incepi tratamentul, cu atat mai devreme se si vindeca, boala neputand sa avanseze in cazul in care pui accent si pe igiena, adica schimbarea asternutului la timpul potrivit, si spalarea tuturor obiectelor, cu care au intrat in conbtact, cu apa cu otet, si clatire cu apa curata.

DenisaAlexandra
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 7
Membru din: 02 Apr 2014, 12:58
Localitate: Timis

Re: Probleme cu ochii?

Mesajde DenisaAlexandra » 29 Apr 2014, 11:32

da dar eu nu stiu dece sa imbolnavit cand am primito nu avea nimica si dintro data sa imblonavit si cu curatenia nu ii problema ca ii fac curat o data la 2 zile si ii spal si castronelul de mancare si apa io schimb in fiecare zi

Avatar utilizator
sabz
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 23
Membru din: 19 Ian 2014, 23:07
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme cu ochii?

Mesajde sabz » 29 Apr 2014, 14:15

Daca ai primit-o de curand e posibil sa fi fost bolnava si sa nu fi dat semne.
Cel mai bine mergi cu ea la doctor. E mai important sa o tratezi decat sa iti pui problema de ce(poti face asta dupa ce isi revine ca sa previi alte situatii).

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Probleme cu ochii?

Mesajde Gemon » 30 Apr 2014, 12:42

In profil la localitate ai scris Timis. Scrie-ne exact unde stai, pentru a-ti putea recomanda un medic cat mai aproape de localitatea/zona in care te afli.

Lexi
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 12
Membru din: 06 Feb 2015, 12:42
Localitate: Sibiu

Suspect micoza

Mesajde Lexi » 06 Feb 2015, 12:54

Am si eu doi porcusori de gunineea..in dimineata asta cand l-am luat in brate pe unul dintre ei,am observat ca nu avea par la un ochisor..am o femela si un mascul dar seara ii despart si dorm in custi separate..si intial m-am gandit ca poate cum a incercat sa ajunga la ea si isi scoate capul din cusca si-a smuls parul,voi ce credeti? :cry:
http://s1299.photobucket.com/user/Alexa ... f.jpg.html
Fişiere ataşate
micozaochi.jpg

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Buna

Mesajde Gemon » 06 Feb 2015, 16:49

Daca sunt impreuna fie si pentru o secunda, masculul o poate monta, sti asta? femela are ovulatie la fiecare a 16-azi, deci pana la urma va avea pui, iar tu multe proble,e in plus ii si risti viata.
Bine ar fi sa gasesti la unul un stapan care il adopta langa unul de acelas sex cu el, si pe celalalt sa ti cu unul care are aceeasi sex, pentru a avea doi masculi sau dupa caz doua femele.

Referitor la afectiune, pare a fi micoza care se poate trata cu o solutie antimicotica sau unguent antimicotic.

Lexi
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 12
Membru din: 06 Feb 2015, 12:42
Localitate: Sibiu

Re: Buna

Mesajde Lexi » 06 Feb 2015, 18:22

Multumesc pt raspuns..nu stiam,asa i-am primit,pereche si ma informasem dar ziceau ca doar seara de asta iu separam,plang unul fara altul si femela nu il lasa sa se apropie de ea dar plange daca nu il vede in cusca..referitor la ce are la ochisor pot sa ii dau cu canamicina?E buna?


Înapoi la “Dermatoze, diferite afectiuni ale pielii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori