Mare portiune fara par, posibili paraziti in blana

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Mare portiune fara par, posibili paraziti in blana

Mesajde Allma » 11 Iun 2012, 21:12

Dupa cum am promis, am facut tot posibilul sa obtin o camera foto, am imprumutat de la o prietena, nu foarte performanta camera dar macar e buna :D A fost greu sa pozez chestiiunile alea, ca nu ieseau in cadru, am pozat doar la Molly, fiindca Dulcica nu are aproape deloc si nu le gasesc prin blanita :( Dar e aceeasi chestie la amandoua.

Imagine
Imagine
Imagine
Nu am redimensionat imaginile intentionat, ca pe zoom se vede mult mai bine. Pentru a le vedea mai bine pasati click dreapta si view image.

Despre Dulcica, incepe sa ii creasca perisorul inapoi, dar foarte putin:
Imagine

Imagine
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Mare portiune fara par, posibili paraziti in blana

Mesajde ramona_inka » 11 Iun 2012, 22:48

Ooff, ce burtica are, ma apuca plansul.
Este clar o infestare cu acarieni. Nu ne putem da seama daca este si o problema dermatologica sau nu. Nu ne-ai zis cat de gros este stratul de talas, daca stau pe umezeala.

Pentru acarieni ai doua variante:
1. spalatate cu samponi de pisica ce contine piretrine sintetice (Miau, Happy, Ectocid)
Aplicand odata pe saptamana repeti cu strictete, iti alegi o zi din saptamani si faci 3 saptamani la rand in aceeasi zi
http://www.gemon.ro/paraziti4.htm#sampon
viewtopic.php?p=80038#p80038

2. sau mergi la veterinar sa le faca tratament cu Ivermectina (aceasta este substanta activa, se gaseste sub diverse denumiri si concentratii: Ivomec, Evomec, SH-Rodemectin spot on...)
Numai doctorul sa faca acest tratament, in functie de greutatea fiecareia!
http://www.gemon.ro/paraziti3.htm

Pe burtica poti sa dai cu Betadina pentru a ajuta la vindecare grabnica. Neaparat sa primeasca Vit C!

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Mare portiune fara par, posibili paraziti in blana

Mesajde Allma » 11 Iun 2012, 23:22

Eram sigura ca e vorba de parazitul asta :( Stratul de talas e gros (nu stiu pe unde e rigla sa zic exact) dar e de vreo 3 degete de ale mele deci cam 2si un pic de adult. Il schimb la 2 zile, ca Molly face pipi in toate locurile posibile si nu vreau sa stea pe ud si nici sa miroasa urat de tot in casa. Inkasa are foarte putini, trebuie sa stai mult sa gasesti doi, deci nu e asa de grav la ea, doar ca, fiind satin ,cred eu, este mai sensibila la asa ceva. Molly in schimb are multi :( Cateva intrebari ca sa procedez bine:
-Cand le spal, cam cat sampon trebuie pentru fiecare porcina? Ca sa nu pun nici prea mult dar nici insuficient.
-Daca o dau cu Betadina si se va linge acolo nu pateste nimic,nu?
-Acum ca vin caldurile, si daca ne apuca fara suficient perisor pe burtica, ce facem? Ma gandeam sa folosesc si eu clasicul cu gresia, dar nu e periculor sa stea cu pielea direct pe rece? Restul porcusorilor au blanita intre burta si gresie deci nu risca, dar ea?
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Mare portiune fara par, posibili paraziti in blana

Mesajde khaos » 12 Iun 2012, 17:39

Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Mare portiune fara par, posibili paraziti in blana

Mesajde Allma » 12 Iun 2012, 18:21

Multumesc, am citit despre chestia cu gulerul in linkul din postarea Ramonei :smile: . Maine le fac baita si trebuie sa stiu bine ce fac :smile: Alte intrebari care ieri nu mi-au venit in minte(scuzati deranjul, dar chiar nu vreau sa gresesc cand e vorba de fete):
Nu pot pune feonul foarte aproape de pielea porcusorului, ca totusi e un aer destul de fierbinte, cam la ce distanta de porcut se tine?
Fiind cald in casa, departe de geam si de curent pot sa le usuc doar cu prosopelul?
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Mare portiune fara par, posibili paraziti in blana

Mesajde khaos » 12 Iun 2012, 18:43

Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Mare portiune fara par, posibili paraziti in blana

Mesajde Allma » 12 Iun 2012, 18:57

Am inteles, multumesc :smile: Am intrebat de alternativa cu uscat natural in speranta ca poate pot sa le scap de zgomotul ala ingrozitor :( Dar cu papica le trece :eating:
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Mare portiune fara par, posibili paraziti in blana

Mesajde khaos » 13 Iun 2012, 10:52

Zgomotul nu le face atat de rau ca o raceala, daca raman cu blanita umeda. :)
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Mare portiune fara par, posibili paraziti in blana

Mesajde Allma » 13 Iun 2012, 20:18

Exact acum am terminat cu poarcele :up: Multumesc de sfaturi, fara voi nu m-as fi descurcat. Prima data am spalat-o pe Molly. Eu stiam ca are multe, dar nu foarte, cand era uda se vedea perfect erau oriunde te uitaim cu miile :surprised: Dar dupa samponare si clatire nu mai erau la fel de multi, Molly a stat foarte cuminte si la spalare si la uscare si a primit o rasplata pe cinste :winking: :eating: Dulci, a stat foarte cuminte, s-a mai ferit din cand in cand dar la cat de bine ne cunoastem este foarte bine :clapping: , la fel si-a primit premiul :eating: . Inainte sa ma apuc de spalat porcii am spalat bine bine cusca si pe ele le-am lasat pe pat cu mama. Acum mai ramane sa le spal saptamana viitoare din nou si sa vedem cum progreseaza :smile: Multumesc inca odata pentru sfaturi, fara voi nu ma descurcam :heart:
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: Mare portiune fara par, posibili paraziti in blana

Mesajde adelinatache » 13 Iun 2012, 22:01

ai grija cum manevrezi porcutele si pe unde le lasi. eu as pune o singura patura si as evita sa le pun unde stau eu. nu stiu sigur, insa oamenii pot contacta si ei acarieni, nu imi clar insa daca acelasi tip de acarieni.
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Mare portiune fara par, posibili paraziti in blana

Mesajde Allma » 13 Iun 2012, 22:42

La asta m-am gandit si eu dar nu prea cred, chestiile alea nici nu misca decat cand a fost cu apa... Dar tot am grija cum si unde le pun, ca sa nu le cada din par prin casa si sa sa reinfesteze dupa ce incheiem sau cum ai zis tu, sa nu luam noi. Multumesc de sfat :smile:
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Mare portiune fara par, posibili paraziti in blana

Mesajde Allma » 01 Iul 2012, 23:12

Am terminat cu spalarile, de acum nu mai trebuie sa fac nimic? Le-am cautat prin blanita si nu am gasit nimic, deci am scapat de tot? Vreau sa pun gresie in cusca(incepe sa fie destul de cald), i-a crescut parul fetei pe burta dar nu foarte bine, inca i se vede ceva din piele,cam in cat timp isi va revenii burtica suficient de bine?
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Mare portiune fara par, posibili paraziti in blana

Mesajde Allma » 22 Iul 2012, 01:23

Buna! Fetele nu mai au nici un singur parazit in blana, toata blanita a crescut la loc insa este totusi o problema. Dupa atatea spalari parul Dulcicai nu mai e la fel de fin si matasos, ci din contra este un pic mai aspru si cu un aspect mai diferit fata de cum era. Sunt in a 2a saptamana de cura cu beres insa nu prea vad progrese cu blana, acum este mai lunga cred ca ar fi cazul sa o scurtez pe la poponet ca o taraste insa ce pot face pentru blanita ei? Continuam cu cura? Daca dupa inca o saptamana nu face progrese ce fac? Sunt alimente cu vitamine ce ajuta blana? Ce sa fac?
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Mare portiune fara par, posibili paraziti in blana

Mesajde maria » 22 Iul 2012, 07:04

ii dai beres fara vit c?
in mod normal ar trebui oprita cura de beres
daca nu ii dai vit c, da-i
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Mare portiune fara par, posibili paraziti in blana

Mesajde Allma » 22 Iul 2012, 12:27

Ii dau cura cu vit C si Beres am uitat sa mentionez, nu avea rost sa ii dau beres simplu. Insa totusi nu vad progrese, ce pot face? :nerdy:
Old username: Andreea_Molly


Înapoi la “Dermatoze, diferite afectiuni ale pielii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori