Mare portiune fara par, posibili paraziti in blana

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Mare portiune fara par, posibili paraziti in blana

Mesajde Allma » 06 Iun 2012, 20:26

Buna! Revin si eu pe forum dar din pacate nu cu vesti bune:( La periaj, am observat ceva ce mie imi pare destul de grav la Dulcica, a chelit pe burtica :suicide:, am cautat-o prin blana de paraziti, ea are un fel de matreata alba in cateva zone. Cand am vazut ca ea are, imediat am cautat-o si pe Molly si am vazut ca ea avea multe astefel de chestii doar ca negre....ce sunt? ce sa fac? :cry: Alimentatia lor este normala, talas curat,cusca mare, singurul lucru schimbat a fost fanul, am luat de la o doamna care are vaca, fan de tara, poate fanul e de vina?? :(
Am incercat sa pozez chestiile dar nu am aparat acum si am incercat cu webcamul, nu am reusit decat burtia lipsita de par:

Imagine
Am cautat pe gemon si am gasit cazuri cu poze asemanatoare, si din cate am vazut banuiesc ca sunt acarieni.
Imagine
Asa au si ele dar mult mai putine, doar cateva, trebuie sa stau sa le caut, insa sunt acolo. Burtica chiala ma intereseaza cel mai tare, Dulcica fiind mai mica,satin, deci mai sensibila ca Molly, ce pot face?
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Mare portiune fara par, posibili paraziti in blana

Mesajde maria » 06 Iun 2012, 20:37

normal ar fi sa mergi la un medic
daca stai in iasi vezi ca e unul mai bun , recomandat pe ultima pagina a topicului
poti sa ii faci baie cu sampon ectocid cu piretrina, daca esti sigura ca e vorba de paraziti
ii faci o data pe saptamana , timp de 4 saptamani
dar eu zic ca e mai sigur sa mergi la dr recomandat, poate ii da ivermectina
viewtopic.php?f=2&t=623&start=30
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Mare portiune fara par, posibili paraziti in blana

Mesajde Allma » 06 Iun 2012, 20:41

Stau in Pascani, judetul Iasi, dar stau la mica departare si as putea face o vizita in week-end acestui medic, insa ma gandesc ca poate pot face ceva mai devreme, ca eu pana cel devreme sambata nu prea am cum sa merg.... :(
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Mare portiune fara par, posibili paraziti in blana

Mesajde crisa24 » 07 Iun 2012, 12:13

Poate avea orice, paraziti, micoza, cauze hormonale, mergi la medic, impreuna cu lista de medicamente interzise si ai grija sa nu ii faca ceva din lista interzis!


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Mare portiune fara par, posibili paraziti in blana

Mesajde Allma » 07 Iun 2012, 20:17

Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
p_andreea
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 146
Membru din: 03 Ian 2012, 17:36
Localitate: Bucuresti

Re: Mare portiune fara par, posibili paraziti in blana

Mesajde p_andreea » 07 Iun 2012, 22:26

Gandurile bune intotdeauna ajung unde trebuie!

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Mare portiune fara par, posibili paraziti in blana

Mesajde Allma » 07 Iun 2012, 22:30

Vad ca in perioada asta tot mai multi porcusori de pe gemon au "matreata" din asta.... :shock: Este OK samponul antiparazitar de pisoi in cazul asta? Nu vreau sa astept prea mult pentru ca nu imi place starea micutei.... :( P_Andreea, sa asteptam pana intra cineva care se pricepe mai bine sa ne ajute cu problemele porcesti
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
p_andreea
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 146
Membru din: 03 Ian 2012, 17:36
Localitate: Bucuresti

Re: Mare portiune fara par, posibili paraziti in blana

Mesajde p_andreea » 07 Iun 2012, 22:42

Sper sa intre cineva curand, pentru ca eu nu stiu nici un medic bun in Craiova care sa se priceapa la porcuti (cel recomandat, Safta, nu are o reputatie prea buna nici in privinta cainilor si pisicilor, deci in mod cert nu mi-as lasa baietii pe mana lui).
Nu inteleg de unde au aparut peste noapte chestiile alea, caci acum 2 zile i-am tuns si aveau blana curata :confused:
Pe site scria ca samponul antiparazitar de pisici ajuta, dar as vrea sa stiu daca Ectocid e bun sau sa mi se recomande altul!
Gandurile bune intotdeauna ajung unde trebuie!

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Mare portiune fara par, posibili paraziti in blana

Mesajde Allma » 07 Iun 2012, 22:52

Geda a zis: Ectocid contine piretrina, se foloseste pentru combaterea acarienilor ce traiesc pe blana. Acarienii sunt parazitii din poza si ce au fetele mele, deci cred ca asta e samponul :D
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
p_andreea
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 146
Membru din: 03 Ian 2012, 17:36
Localitate: Bucuresti

Re: Mare portiune fara par, posibili paraziti in blana

Mesajde p_andreea » 07 Iun 2012, 22:55

eu o sa il cumpar maine si ii spal, rau nu are cum sa faca! Par lipsa ai mei nu au , de scarpinat excesiv nu se scarpina, doar au acele chestii negre pe firul de par, nu se vad decat pe portiunile de blana alba si cred eu ca sunt "paduchi statici", care nu stiu de unde naiba au aparut
Gandurile bune intotdeauna ajung unde trebuie!

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Mare portiune fara par, posibili paraziti in blana

Mesajde Allma » 07 Iun 2012, 23:02

Dar decat sa dai banii degeaba iar porcutii sa treaca prin baie fara rost mai bine asteptam raspunsuri,dar e decizia ta. Nici la ale mele nu vad scarpinaturi dese, doar asa, din cand in cand ca la toti purcelusii, cea mica este satin, am inteles ca sunt mai sensibili, poate din acest motiv ea a prierdut mult par si cealalta nu cu toate ca celalalta e mai infestata. La fel e si cu Molly a mea(cea mare cu blana normala), ea are si o pata maro la poponet si capul maro, dar numai pe restul corpului, unde are blana perfect alba are asa ceva (vizibil).
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
p_andreea
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 146
Membru din: 03 Ian 2012, 17:36
Localitate: Bucuresti

Re: Mare portiune fara par, posibili paraziti in blana

Mesajde p_andreea » 07 Iun 2012, 23:11

Mai degraba ar fi vorba de porcuti, ca ii chinui, caci samponul e pana in 10 lei. Dar nu vreau sa ii las mult timp asa pentru ca imi e teama sa nu se inrautateasca, pentru ca acum 2 zile nu era nimic, iar acum pe firul de par sunt in jur de 10 puncte negre si la radacina pe piele se vad ca un fel de matreata neagra si ma gandesc ca peste alte 2 zile vor fi mai multe :(

Edit: Se pare ca nu doar noi avem aceasta problema, si Anisoara a postat ca are aceeasi problema, oare sa fie de vina incalzirea vremii?
Gandurile bune intotdeauna ajung unde trebuie!

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Mare portiune fara par, posibili paraziti in blana

Mesajde Gemon » 09 Iun 2012, 02:37

Allma, neavand blana pe burtica poate fi suspectat de o boala de piele sau o ingrijire neadecvata. Dupa cate zile schimbi asternutul, ce grosime are talasul si ce marime cusca? Este schimbat la timp, se intampla de ex. cat esti plecata de acasa sa stea pe talas/asternut umed (pipi), sau material umed/cald mai mult timp, intr-un mediu cu umiditate crescuta? Nu e prea ridicata temperatura din incapere, cusca este protejata de soarele direct, toata ziua de dimineata pana seara, sau se intampla sa bata soarele o perioada direct pe/in cusca?

Despre Dulcica scri ca a chelit pe burtica, fara sa mentionezi ce aspect are pielea in acea zona, si scri ca prin blana are un fel de matreata alba in cateva zone. Ar fi o iresponsabilitate din partea chiar si a unui medic sa puna un diagnostic in aceste conditii, poate avea micoza, poate avea acarieni Trixacarus caviae sau acarieni localizati in blana. Tratamentul e diferit la micoza si acarieni, poti incepe unul in speranta ca va combate parazitul respectiv si sa fie defapt nevoie de un alt tratament, deoarece nu da rezultat.

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Mare portiune fara par, posibili paraziti in blana

Mesajde ramona_inka » 09 Iun 2012, 13:45

Allma, sunt tare suparate pe tine! De ce nu mi-ai zis nimic pana acum? Daca nu sunt activa tot timpul pe forum imi stii numarul de telefon si stii bine ca tin legatura cu toti cei care au porcuti de la mine.

Te rog mult mergi la un medic cat mai curand cu fetele, nu e de gluma.
Raspunde te rog la intrebarile puse de Geda, bine ar fi sa faci poza si cu cusca in intregime sa vedem exact cum stau, sa ne putem da seama ce ar fi. Incearca sa faci totusi poze si cu fetele (burtica, zonele afectate), la un moment dat parca ai postat multe poze clare cu prima ta porcuta sau puiuta ei. Mai poti folosi acel aparat?

Dat fiind faptul ca sufera poti incepe o cura de vit C. Foarte important, cantareste fetele zilnic, sa stim daca slabesc sau nu.
Nu ai spus (sau nu am vazut eu) daca se scarpina mai mult decat de obicei.

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Mare portiune fara par, posibili paraziti in blana

Mesajde Allma » 09 Iun 2012, 17:38

Au o cusca hornbach de 1 mx 50, talasul il schimb la doua zile. Eu stau la garsoniera, fetele stau in camera departe de geam, geamul fiind in bucatarie si are si jaluzele, de micoza am cautat tot ce am gasit e acea matreata, dar nu multa, ci putina. De scarpinat nu se scarpina decat mai rar, ca toti purceii. Aparat foto eu nu am, al meu nu se mai descide dar voi ruga azi o prietena sa ma ajute cu al ei. Pielea de pe burtica e cum are pe tot corpul si cum a avut mereu, normala, doar ca are acea portiune fara par :( Eu suspectez acel fan, adica este fan de tara, ma gandeam ca il vor aprecia mai tare decat cel din petshop si asa a fost, il adora, dar de cand am adus acel fan au aparut toate acestea, fiind de la tara poate de acolo au luat acele chestiuni, de aia am aruncat ce a mai ramas din fan si am luat iar de la magazin. Despre greutate, nimic schimbat,deci ele se comporta normal, nu se scarpina, nu le doare, mananca si guita dupa mancare ca inainte, atata doar ca au cateva chestiuni din acelea prin blana, insa foarte putine, trebuie sa stau sa le caut...
P.S. Nu, nu este umezeala in camera, mama o aeriseste des.
Old username: Andreea_Molly


Înapoi la “Dermatoze, diferite afectiuni ale pielii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori