Cum scapam de paduchi?

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 17 Noi 2008, 13:35


cryna
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 13
Membru din: 11 Noi 2008, 15:29
Localitate: Galati

Mesajde cryna » 17 Noi 2008, 23:55

bubita o are pe spate si e cam cat un sambure de mar sa zic... :( si acum sa nu-l mai spal cu solutia pt paraziti ? kiar maine trebuie sa-i fac baitza(ii fac o data pe saptaman,cel putin 3 sapt)... ii mai fac? il dau cu betadine si mai astept sa vad dak i se trece si apoi il spal. e ok asa ? ms mult pt ajutor

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 18 Noi 2008, 01:04

Poti sa il speli/tamponezi, dar sa nu ajunga la acea bubita. Dezinfectezi rana aceea micuta de pe spate cu solutie Betadine in fiecare zi pana se vindeca (cumpara Betadine la farmacia umana, este bine sa ai in casa), si aplici acea solutie diluata pentru combatere paraziti fara sa ajunga la acea rana, cu atentie si grija poti ocoli fara sa ajunga acolo solutia ce ai primit de la medic pentru diluare si aplicare. Inainte de asta neaparat schimbi talasul si speli cusca si accesoriile cu apa cu otet, ca dupa aplicare el sa fie pus in cusca curata.

cryna
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 13
Membru din: 11 Noi 2008, 15:29
Localitate: Galati

Mesajde cryna » 18 Noi 2008, 01:12

da, multumesc! asa am sa fac. oricum cusca si accesoriile le spal bine knd ii fac si baitza,asa am facut si data trecuta. si dak o sa am grija nu cred k o sa ajunga solutia la rana pt k oricum rana e acoperita de par, nu i-a cazut parul in acea zona. curatenie ii fac zilnic.. nu inteleg de unde bubita? precizez k atunci knd l-am luat, mai bine zis l-am primit avea niste julituri mici mici si pt k era tuns m-am gandit k l-au ranit aia cu foarfecele! Sper sa se faca bine Domytzu meu si iti multumesc mult pt sfaturi

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 18 Noi 2008, 01:21

Dupa ce treceti cu bine peste aceasta neplacuta experienta (saracutul trebuie sa indure toate astea in loc sa va bucurati unul de celalalt, datorita conditiilor in care a fost tinut inainte de a ajunge la tine), cumpara-i sau adopta un partener de acelasi sex cu el. Se va bucura foarte mult, va avea posibilitatea sa-si manifeste comportamentul in forma naturala, unul care poate avea partener, este mult mai comunicativ, mai activ, mai vioi, si datorita stimularii reciproce, mai sanatos! Este animal social, nu-l tine singur.

cryna
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 13
Membru din: 11 Noi 2008, 15:29
Localitate: Galati

Mesajde cryna » 18 Noi 2008, 14:20


Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 18 Noi 2008, 15:16

Dezinfecteaza rana cu Betadine in forma nediluata, odata pe zi ar trebui sa fie deajuns, urmareste evolutia ranii, pentru a controla eficacitatea.

cryna
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 13
Membru din: 11 Noi 2008, 15:29
Localitate: Galati

Mesajde cryna » 18 Noi 2008, 15:16

vreau sa va zic k rana porcutzului meu s-a modificat.nu mai are nici o cojita,nu mai are puroi in skimb are o gaura in piele insangerata :| arata urat tare... :((

cryna
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 13
Membru din: 11 Noi 2008, 15:29
Localitate: Galati

Mesajde cryna » 18 Noi 2008, 15:20

Gata,l-am dat..:( mititelul ce urat face, m-am kinuit si am pus pe cineva sa il tina pt k nu sta!cred k il doare sau il ustura ingrozitor

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 18 Noi 2008, 15:21

fa asa cum ti-a zis geda
eu le dau cu betadina la maimute cand le tai unghiutele si din greseala le dau sangele. mi s-a intamplat, ca nu stau cuminti de loc.
sangerarea se opreste destul de repede.
betadina e o tinctura de iod cu mai putin alcool

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 18 Noi 2008, 16:13

Betadine are un spectru larg de actiune, este un antiseptic cu efect bactericid, virucid, fungicid, protozoicid - nu contine alcool, nu provoaca senzatie de arsura si are efect rapid, se si spala usor cu apa (fiind hidrosolubil).

cryna
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 13
Membru din: 11 Noi 2008, 15:29
Localitate: Galati

Mesajde cryna » 21 Noi 2008, 01:10

vreau sa va tin la curent spunandu-va ca iubitul meu e mai bine:P rana s-a inkis, a facut cojita si nu se mai zbate knd trebuie sa-l doctoricesc. probabil nu-l mai doare tare! cu parazitii mai am de tras... inca vreo 2-3 baitze si poate scapam :(:(
Multumesc mult, va pup

Avatar utilizator
bianca
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 273
Membru din: 30 Noi 2007, 00:55
Localitate: Schweich, Germania

Mesajde bianca » 21 Noi 2008, 16:11

insanatosire grabnica va dorim :)
ma bucur sa aud ca e mai bine!

Avatar utilizator
alinushu'
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1064
Membru din: 05 Dec 2007, 13:55
Localitate: Sibiu

Mesajde alinushu' » 24 Noi 2008, 13:01


Morenyta
Initiat
Initiat
Mesaje: 30
Membru din: 16 Mai 2008, 18:13
Localitate: BUCURESTI

Mesajde Morenyta » 27 Noi 2008, 00:02

problema cu paduchi cred ca o am si eu de cateva luni sau asa sper sa fie tot paduchii.sunt niste puncte negre pe fiecare fir de par.prima data cand am aflat ca porcusorii mei au paraziti a fost in vara aceasta cand am observat ca le cade parul foarte mult si am chemat medicul veterinar.mi-a recomandat evomec .acum dupa cateva luni pieptanadu-i am observat din nou ca le cade cam mult par si cand m-am uitat mai bine am observat ca iar au parazitii negri .i-am dat doza de evomec dupa ureche dar acum nu mai tin minte dupa cat timp trebuie sa le dau a 2 a doza.daca nu rezolv nimic nici de data asta cu evomec cred ca voi incerca altceva am auzit de advantix si ca e bun dar nu voi face nimik fara sa intreb medicul veterinar.sper doar ca porcusoarele mele vor fi bine si fara paraziti.
"AJUNGE CEL MAI SUS CEL CARE AJUTA PE ALTUL SA URCE"PALER


Înapoi la “Dermatoze, diferite afectiuni ale pielii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori