Cum scapam de paduchi?

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

cryna
Nou venit
Nou venit

Mesajde cryna » 27 Noi 2008, 14:49

Bine v-am regasit! :P Domytzu meu s-a facut bine,i-a trecut bubita de tot dar a ramas fara par in acea portiune. Si cu parazitii sta binisor insa nu cred ca a scapat de tot; dupa ce terminam tratamentul mergem la vet sa vada ce si cum.
Pup toti porcutzii din lume :p

Gemon
Site Admin
Site Admin

Mesajde Gemon » 28 Noi 2008, 12:58

fiore6
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde fiore6 » 15 Apr 2009, 09:04

De o sapt Roger se scarpina dupa o ureche si isi musca blanitape lateral,insa nu i-au aparut bubite si nici coji. Dar azi dimineata cand i-am taiat unghiutele am observat multe puncte minuscule de culoare inchisa pe blanita lui, in special la baza firelelor de par inspre partea posterioara. Ce ar putea fi si ce pot face?
"Nu lasa visele sa piara pentru ca, daca visele mor, viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare."

anca_r
Nou venit
Nou venit

paduchi

Mesajde anca_r » 29 Apr 2009, 10:21

aveam in grija doua purcele,fitoasa si pufu.pufu a muri acum doua luni .a facut atac cerebral.nu se putea face nimic.ele stateau la mine.vecina de la garsoniera a nascut si locul palatului a fost luat de patut.prima luata a fost fitoasa,apoi a venit pufu cu paduchii dupa ea.au scapat o perioada de ei.purcelele au venit la mine cand a aparut copilul.ma uit la ele si observ pe firele de par albe ceva .erau oua de paduchi .m-am dus la doctor si mi-a dat veteusan.le spalam palatul cu sampon de pisici,pe ele le dadeam la trei zile cu veteusan si la doua zile faceam curat in palat.am scapat o perioada.paduchii revin,am inteles ca de la talas.fitoasa iar are paduchi i-am dat cu veteusan,si palatul tot cu veteusan.am pus solutia pe burete si l-am plimbat prin cusca.nu am clatit si l-am lasat asa sa se usuce.sa vedem ce mai e.se scapa foarte greu.succes.

Alexutza_nicegirl
Membru
Membru

Mesajde Alexutza_nicegirl » 05 Iun 2009, 14:32

Am si eu o intrebare :cry: de la ce apar paduchii(Gliricola porcelli sau Gyropus ovalis,)? pentru ca de ieri ma confrunt si eu cu o asemena problema si ma simt foarte vinovata deoarece eu sunt direct raspunzatoare de igiena lor si nu-mi dau seama unde am gresit....o am pe gift de 1,5 ani si nu am avut niciodata probleme de sanatate cu ea pana ieri cand le-am observat ca se scarpina mai des decat deobicei....bineintels ca le-am luat la smotocit sa vad daca ceva este neregula...si am inlemnit am vazut la in zona urechii puncte albe la baza parului si o vietate f mica cu corpul alungit care se plimba pe acolo, ciudat este ca au numai in zona urechiusilor si nu in rest (am verificat amanuntit)
Le-am dat vit c si beres si am sunat la cabinet sa vad cand este docotrul ionescu din pacate pot ajunge abia maine pentru ca programul nu-mi permite sa ajung la timp astazi :noway:
Vreau sa stiu ce ar trebui sa fac sa nu mai apara asemenea probleme ce declanseaza aparitia lor, mentionez ca le schimb asternutul la 3 zile (desinfectez cu otet)

ozzie&spy
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde ozzie&spy » 05 Iun 2009, 14:35

Poate fi de la fan sau de la iarba care a intrat in contact cu alte vietuitoare...
Succes in combaterea dusmanilor!
MadalinaImagine

Alexutza_nicegirl
Membru
Membru

Mesajde Alexutza_nicegirl » 05 Iun 2009, 14:44

:shock: nu l-am dat iarba proaspata tocmai pentru ca ma temeam si nu aveam un loc sigur de unde sa iau le dadeam frunzulite de salcam ,dud.marar, patrunjel, frunze de morcov, ultimile fiind luate din piata deci nu cred, iar in privinta fanului...e drept ca o sapt l-am schimbat le-am dat din cel comandat odata cu mancarea speciala :( acum am revenit la cel vechi
O sa vad maine ce-mi spune doctorul, sunt atat de suparata pe mine simt ca puteam face mai mult ca sa previn asta :( o sa fiu de 100000 de ori mai atenta si precauta :suicide:

ozzie&spy
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde ozzie&spy » 05 Iun 2009, 14:55

Asteapta sa vezi ce iti spune doctorul si nu te mai invinui. Daca este de la fan, am auzit ca au patit-o si altii la case mai mari, nu ai cum sa stii, doar sa le tratezi!
MadalinaImagine

Alexutza_nicegirl
Membru
Membru

Mesajde Alexutza_nicegirl » 06 Iun 2009, 16:01

Am venit de la doctor si mi-a confirmat ca are paduchi mi-a spus sa-i spal la 3 zile cu nizoral si dezinfectez toata camera cu domestos si daca dupa 5 spalari tretamentul nu da rezultate sa revin si sa-mi dea o pudra cu care sa-i dau(mi-a spus cum se numeste dar mi-a spus ca o sa discutam atunci daca va fi nevoie)
Ps Paduchii mi-a spus ca i-am luat de la porcuta adoptata :suicide: si ca nu au cum sa-i iau din fan sau mancare decat daca nu a dormit alt animal in ea :lol:

Gemon
Site Admin
Site Admin

Mesajde Gemon » 08 Iun 2009, 10:17

Samponul Nizoral contine ketoconazol, cu actiune antifungica, este eficace contra micozelor, adica se aplica atunci cand se urmareste combaterea unei infectii cu ciuperci parazite.

se pot combate usor cu Advantage-40 aplicat spot on (contine Imidacloprid, aceasta fiind substanta activa care actioneaza asupra paduchilor, este un antiparazitar extern pentru pisici pana la 4 kg), omoara paduchii repede (in max. 24 ore), si cum are efect prelungit, distruge si paduchii care ies ulterior din ou. Doza este scrisa pe site, se aplica in fuctie de greutatea porcusorului, este un antiparazitar sigur (safe), fara niciun risc asupra sanatatii porcusorului.

Foarte important: Sa nu se foloseasca alta solutie antiparazitara ce contine si alte ingrediente pe langa Imidacloprid, de exemplu Advantix ce pe langa Imidacloprid contine si Permetrina, nu se va aplica la porcusori!

Daca se produce infestarea, mereu exista o sursa (animal infectat), se poate ia numai prin contact direct sau indirect - in cazul unei infestari cu Gliricola porcelli ce este un parazit specific, adica traieste doar pe porcusor, infestarea se produce prin contactul direct sau indirect cu alt/alti porcusor(i) infectat(i).

MihaelaD
Membru fidel
Membru fidel

Mesajde MihaelaD » 08 Iun 2009, 12:55

samponul antiparazitar "ANTIPOUX-VAN" pentru pisici si caini este bun pentru porcusori?

Alexutza_nicegirl
Membru
Membru

Mesajde Alexutza_nicegirl » 09 Iun 2009, 10:05

maria
Calauza
Calauza

Mesajde maria » 09 Iun 2009, 10:29

Alexutza_nicegirl
Membru
Membru

Mesajde Alexutza_nicegirl » 09 Iun 2009, 10:34

maria
Calauza
Calauza

Mesajde maria » 09 Iun 2009, 10:46

e dureros cand vezi ca unii trateaza niste sufletele nevinovate ca pe o marfa.
MATAZATEO, ce faci cu banii pe care ii castigi din vanzarea animalutelor?
pe site-ul asta sunt oameni care iubesc porcutii cu disperare si lupta pt binele lor
tu ce cauti aici?
iar m-am enervat si iar sunt prea dura, dar zau ca nu ma mai tin nervii.
scuzati-ma

Înapoi la “Dermatoze, diferite afectiuni ale pielii”