Bubite rosii cu scuame

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

izabela
Membru Junior
Membru Junior

Re: Bubite rosii cu scuame

Mesajde izabela » 19 Iun 2013, 12:27

trebuie neaparat si solutie imaverol?nu este de ajuns daca il spal doar cu nizoral si ii dau vitamina c?imaverol este foarte scump :nerdy:
apropo:ce fel de vitamina c sa iau?cum arata cutia?

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP

Mesajde FlorinG » 19 Iun 2013, 16:00

Imaverol plus Liv52. Trebuie sa faci tot ce poti pentru a vindeca animalutul.

Citeste te rog cu atentie tot ce a explicat Gemon, inclusiv linkurile, pentru ca acolo exista si o poza care contine cutia de la vitamina C (vitamina C picaturi pentru copii de la Natural).
ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy

izabela
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde izabela » 19 Iun 2013, 19:48

daca doamne-ajuta :cavydance: trecem si peste hopul acesta,tratamentul se poate continua?

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP

Mesajde FlorinG » 19 Iun 2013, 20:45

Despre tratamentul antimicotic intrebi?
Pai cand/daca ii trece nu mai ai de ce sa il continui.

Cred ca imaverol poti sa iei si doar o anumita cantitate de la cabinetul veterinar (ca sa nu cumperi toata sticla) - nu stiu sigur, tin minte ca erau discutii pe forum despre asta si tin minte ca am luat si eu odata la fel (am amestecat la fel cum scrie in unul din linkuri 1 parte solutie, 50 parti apa).
Iti mai zic o data si stiu ca ma repet, dar sa citesti cu atentie toate doezele si indicatiile. E important!
ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy

izabela
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde izabela » 25 Iul 2013, 12:16

Am facut tratamentul cu sampon nizoral(eu am gasit dan free) si vitamina c.Imaverol nu am gasit.Trei saptamani la rand miercurea ii faceam baie cu danfree.Problema s-a ameliorat,nu se mai scarpina asa de des dar portiunile fara par au ramas tot asa.Vad ca nu creste parul din nou.Am o intrebare,daca i-am facut tratamentul acum aproximativ o luna pot sa-l reiau? :shock:

Gemon
Site Admin
Site Admin

Mesajde Gemon » 26 Iul 2013, 16:37

Cum se prezinta pielea in aceste zone, are aspect sanatos sau se poate observa ceva, matreata, bubite sau orice altceva anormal?
Poti pune poze unde se vad portiunile afectate?

izabela
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde izabela » 31 Iul 2013, 15:30

A cazut iar par si s-a iritat pielea.Cred ca sunt nevoita sa sa reiau tratamentul :worried:

danamonicamatei
Nou venit
Nou venit

Mesajde danamonicamatei » 02 Sep 2013, 13:05

Buna ziua tuturor,

Doamna Geda&others, va multumesc din suflet pentru toate sfaturile utile pe care mi le-ati oferit!
Ma simt vinovata ca nu am transmis acest mesaj atunci cand am avut rezultate pozitive la tratamentul aplicat, insa am avut o perioada extrem de plina si de agitata.
Porcutzele mele sunt bine :love:, le-am administrat vitamina c + picaturi Beres Drops, cred ca aproape o luna, impreuna cu suc de portocale :D
Le-am uns cu betadina si nizoral crema pe fiecare bubita in parte iar cand deja erau mai bine le-am spalat 3 saptamani la rand cu sampon Seboderm (am inteles ca sampon sub denumirea Nizoral nici nu se mai gaseste, insa substanta activa din Seoderm este identica). A costat 30,00 lei dar a fost excelent. In plus, le-am facut si 3 deparaziatri externe cu Stronghold.
Acum le monitorizez, insa de 2 luni sunt in regula.

Va multumesc inca o data pentru tot!!! Succes in tot ceea ce faceti pentru aceste sufletzele!

Dana

cldd
Nou venit
Nou venit

Mesajde cldd » 10 Mar 2014, 17:55

Buna. Am atasat si eu cateva poze cu porcusorul meu...daca ati putea sa imi dati un sfat sau o parere cu ce ar putea sa aiba...l-am dus vineri la vet dar l-a dat cu albastru de metil si nu stia exact ce are...ca ar putea fi o micoza, sau dermatita sau chiar alergic la ceva si ca cel mai bine sa ajung la buc. la universitate, dar chiar nu am posibilitatea si nici timp...mi-a spus sa cumpar claritine si sa-i dau de 2 ori pe zi...Am mai avut probleme cu el de mic...mentionez ca are aprox un an

DSC05404.JPG
DSC05399.JPG
DSC05396.JPG

Si cel mai mult ma ingrijoreaza ca pare deprimat, nu prea mai mananca desi inainte toata ziua rontaia cate ceva...se scarprina intr-una, iar uneori chiar plange...va rog sa ma ajutati ca nu cred ca are cine sa ma ajute in Braila, si chiar nu mai suport sa il vad suferind

Roxa
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Roxa » 11 Mar 2014, 16:10

Buna cldd!
Poti dezinfecta zona aceea cu betadine solutie iar dupa ce se usuca aplici crema de galbenele si sa-i administrezi 3-4 picaturi de Vitamina C cu seringa FARA AC in coltul guritei apasand usor pistonul.
Indiferent de raspunsurile care ti se vor da ( eu nu am cunostintele necesare), insa daca poti sa ajungi in Galati cu porcutul la acest cabinet ar fi foarte bine.
Este un cabinet excelent cu medici de incredere pe care il recomand din tot sufletul!
De asemenea citeste si acest topic privind modul de alimentatie al porcutilor viewtopic.php?f=3&t=212

MedicalVet - Clinica Veterinara
Dr. Caliga Viorica
Galati, str. Crinului nr. 19, vis-a-vis zona 2 Babe
Tel.: 0236.499.442
Email: medicalvet98@yahoo.com
http://veterinar-caliga.ro/

Program:
L-V: 08-00:20-00
S- 09-00:16-00
D-09: 14-00

cldd
Nou venit
Nou venit

Mesajde cldd » 12 Mar 2014, 19:21

Multumesc foarte mult. Am fost astazi si am cumparat betadine insa vitamina c picaturi nu aveau la magazinul de langa blocul unde stau, doar bloc mineral si porcusorul meu este cam pretentios la mancare.Maine voi cauta si la alte pet shoppuri si ii voi lua. Saptamana viitoare o sa merg la doctorul vet care mi l-ai recomandat, trebuie, pentru ca sunt foarte speriata...mananca foarte rar si i s-a agravat starea cu bubitele acelea, deja are mai multe zone fara par cu rani ...arata ca si cum ar fi raie . Multumesc foarte mult pentru recomandari

Roxa
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Roxa » 12 Mar 2014, 20:03

Vitamina C gasesti la orice farmacie umana!
Daca nu mananca ii poti blendui legumele cu cateva pelete de mancarica speciala inmuiate in apa si sa-i administrezi incet incet cu seringa fara ac!
Ii poti creste si grau in ladita pentru ca il ajuta foarte mult sa isi revina mai repede!

Ii doresc sanatate porcutului tau si actioneaza cat mai repede! :love:
Ultima oară modificat 13 Mar 2014, 01:35 de către Roxa, modificat 1 dată în total.

Gemon
Site Admin
Site Admin

Mesajde Gemon » 12 Mar 2014, 23:54

Nu se poate pune un diagnostic cert, dar dupa aspectul pielii pare sa fie o infestare severa cu Trixacarus, simptomele descrise de tine sunt specifice acestei infectii, poate duce la moarte in chinuri groaznice in cazul in care nu primeste in cel mai scurt timp tratamentul potrivit, injectia subcutanata cu Ivermectina. Doza recomandata pentru administrare subcutanata este de 0,2 mg Ivermectina/kilocorp, tratament ce se repeta inca odata dupa 10 zile. Atentie, am scris 0,2 mg (miligrame, nu mililitri) Ivermectina pentru un porcusor cu o greutate de 1000 grame, medicul poate calcula doza in functie de greutate, vezi detalii si la http://www.gemon.ro/paraziti2.htm#trixacarus

Bine ar fi sa il duci chiar maine la prima ora sau cel tarziu maine dupa masa la medic, fiecare ora conteaza! Aplicat in doza corecta nu dauneaza sanatatii nici macar unui porcusor sanatos, acest parazit este extrem de periculos, netratat duce la moarte inevitabil. :!:

cldd
Nou venit
Nou venit

Mesajde cldd » 15 Mar 2014, 10:09

Am fost ieri cu el..mi s-a spus ca are dermatita + avea si febra mititelul...I-au facut 2 injectii...si mi-a spus sa-i fac baie la 2 zile cu un sampon antiparazitar + vitamina c. I-am ascultat sfaturile dar...el nici acum nu prea mananca...si nu lasa pe nimeni sa-l atinga

cldd
Nou venit
Nou venit

Mesajde cldd » 15 Mar 2014, 13:07

Oare s-a imbolnavit din cauza modului in care il tin? adica...am improvizat o casuta dintr-o cutie...inauntru am pus un prosopel si deasupra la fel...lui ii place sa mai traga de ate si de cele mai multe ori sta sus...si mai mult il tin pe afara...adica il inchid noaptea.Ma simt foarte vinovata ca stiu ca ii place sa roada toate prostiile, inclusiv trage de sacul de gunoi, se plimba prin toata casa si gaseste cate ceva..sa il tin mai mult inchis?
Fişiere ataşate
Fotografie0810.jpg
Fotografie0810.jpg (19.86 KiB) Vizualizat de 2768 ori

Înapoi la “Dermatoze, diferite afectiuni ale pielii”