Raie?

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Raie?

Mesajde irena » 28 Oct 2011, 21:02

o prietena a salvat o pisica de pe strada cu cativa ani in urma. pisica avea raie
si era intr-o stare horror. medicul veterinar i-a spus ca raia nu se transmite la om.
cu toate astea, s-a transmis, si a durat foarte mult pana a reusit sa se trateze.
ca sa nu mai zic ca i s-a recomandat sa nu aiba contact cu alti oameni, pentru
ca ar putea lua si ei. e sanatatea ta, faci cum crezi.
numai bine.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Raie?

Mesajde maria » 28 Oct 2011, 21:23

acum aud prima data de solutia asta
geda, e ok?
agnes, fa si tu o poza clara cu zona cu probleme
ceva nu imi place
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Raie?

Mesajde crisa24 » 28 Oct 2011, 22:45

nici mie maria, am acelasi sentiment, dar prefer sa nu mai zic nimic!
sa iti zic ca pentru o ruptura de ploapa (care nu stiu ce a provocat real, acest lucru),am primit trei tratamente si diagnosticuri diferite de la trei doctori!!!
insa de la doi din ei am mers pe ceva si da rezultate...
te rog pune poza daca poti cu buba!
sanatate multa si daca nici un doctor nu te poate ajuta, "POATE" o vom face noi aici!
suntem mari iubitori de porcuti si te-am ajuta cu multa, multa, placere!
sanatate multa!


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Raie?

Mesajde irena » 28 Oct 2011, 23:03

eu ti-am trimis un mesaj privat, unde la inceput ti-am spus cum sta treaba cu
medicii romani. de asemenea ti-am spus ca noi, de pe forum, te sfatuim din
experienta. si sunt de parere ca in momentul in care strigi dupa ajutor, si ti
se intinde nu o mana, ci ti se raspunde pe 2 pagini in cateva ore, ar trebui sa
se tina macar putin cont de ce spunem. ce interes am avea sa te sfatuim gresit?
e dreptul tau sa ai anumite retineri cand vine vorba de informatii primite pe
internet. citeste insa forumul. ai sa vezi cati porcuti au murit din cauza medicilor.
eu sincer am dubii ca e raie. sper sa ma insel si sper sa aiba efect tratamentul.
tin pumnii si sper sa ne tii la curent cu evolutia porcutului.

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Raie?

Mesajde crisa24 » 28 Oct 2011, 23:38

iti spun sincer, ca decat sa mergi la doctori fara experinta, mai bine iti asumi riscurile si mergi pe mana noasta, a celor care am trecut prin asa ceva deja cu rezultate pozitive, este adevarat ca fiecare caz in parte este individual, dar din nefericire da rezulatate mai bine decat la unii doctori "specilaizati in caini si pisici"!
noi pe acest site vrem cu adevarat ce este mai bine pentru porcuti, mai bine decat unii doctori, care vorba mariei cand i-a zis doctorul: "si daca crapa, crapa!"
asa ca daca nu gasesti doctori cat de cat pe subiect poti "risca si cu noi!" doar pune poza de aproape si te rog sa te uiti si la linkurile in care am aratat cum arata raia si cum arata micoza!
si ce trebuie facut!
sanatate multa!


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
Agnes Rata
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 96
Membru din: 27 Oct 2011, 19:54
Localitate: Baia Mare

Re: Raie?

Mesajde Agnes Rata » 29 Oct 2011, 09:01

Ma scuzati ca raspund mai greu, dar nu prea am dat pe la calculator zilele astea din lipsa de timp. Am sa incerc sa fac niste poze mai clare cu bubitza lui Pufy si am sa le afisez, mai tarziu. Va multumesc pentru sfaturi! In ceea ce proveste raia, am cadru medical (uman) in familie si mi-a spus ca nu e cazul sa ma necajesc! Revin mai tarziu cu poze! O zi buna!

Am gasit un articol pe net care spune cele spuse de mama mea:

"Şi omul poate face râie, care se transmite doar de la om la om. Este periculoasă în măsura în care rămâne nediagnosticată şi se poate extinde, provocând mâcărimi şi leziuni ale pielii.

Nu se ia de la animal la om!

Potrivit dermatologilor, formele de râie întâlnite la animale nu se transmit la oameni. Tot ce pot să apară în urma contactului cu leziunile animalului sunt nişte reacţii alergice locale, date de stafilococi şi streptococi. Există râie în variantă umană, însă aceasta se transmite doar de la om la om.

“Dacă vedeţi un animal care se scarpină, care are porţiuni de păr căzute şi leziuni pe locul respectiv, de cele mai multe ori este vorba de o ciupercă. Iar aceasta, într-adevăr, se transmite la om. Diagnosticul de râie, la animale, se pune doar în urma testelor de laborator."
"When You're About To Give Up Remember Why You Started!"

Avatar utilizator
Agnes Rata
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 96
Membru din: 27 Oct 2011, 19:54
Localitate: Baia Mare

Re: Raie?

Mesajde Agnes Rata » 29 Oct 2011, 09:15

Poza cu problema porcutzului meu care a inceput sa fie curios de ce se intampla in jurul lui :heart:

Imagine
"When You're About To Give Up Remember Why You Started!"

Kylin
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 3
Membru din: 10 Oct 2011, 21:27
Localitate: Baia Mare

Re: Raie?

Mesajde Kylin » 29 Oct 2011, 10:32

Eu va multumesc frumos ca incercati sa ajutati,insa ce mi se pare ciudat este modul in care unii dintre voi dati cu presupusul in ceea ce priveste problema asta.In primul rand orice problema exista pac inca un porcusor si se rezolva problema.Tot respectul pentru toti cei de pe forum pentru ceea ce faceti,dar eu daca as fi citit prima data forumul....m-as fi razgandit la ideea de a-mi cumpara porcut.Plec palaria in fata lui Gemon pentru site fiind singurul din tara atat de complex,insa pentru utilizatori ma inndoiesc,si-mi ridic o spranceana.Ma intreb cati aveti diploma de medic veterinar,de reusiti la orice problema(!!!)sa recomandati vit.C si un porcusor in plus(scuzati-ma dar ma pufneste rasul de fiecare data).
Agnes,stai linistita poate fi o mica micoza si nu raie,raia corporala este data de un parazit de genul Sarcoptes si reprezinta o boala extrem de contagioasa raspandita pe tot globul. Parazitul este relativ specific în functie de specia gazda,insa alte animale,incluzand omul,care intra in contact cu gazda pot fi afectate. Cel mai frecvent raia se transmite prin contact direct cu animalul afectat. Perioada de incubatie variaza mult,de la 10 zile la 8 saptamani,si depinde de nivelul de expunere, dar si de la individ la individ.Diagnosticul de raie se pune pe baza semnelor clinice,a existentei pruritului,a aspectului crustelor,dar si corelat cu posibilul contact cu alte animale afectate. Un diagnostic de certitudine se pune prin analizarea la microscop a probelor prelevate de pe animal.
Tratamentul se face prin tunderea animalului, se inmoaie si se indeparteaza crustele cu ajutorul unei emulsii sau a unui sampon antiseboreic.Apoi,se va folosi preparat specific,fie topic,fie sistemic.Topic,se poate folosi un sampon pe baza de sulf sau prin imbaieri cu amitraz.Sistemic,se poate folosi ivermectina sau salamectina spot-on.
So,parerea mea este sa asculti doctorul ca nu degeaba are cabinet veterinar si-n rest sa auzim de bine.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Raie?

Mesajde maria » 29 Oct 2011, 10:54

Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
Agnes Rata
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 96
Membru din: 27 Oct 2011, 19:54
Localitate: Baia Mare

Re: Raie?

Mesajde Agnes Rata » 29 Oct 2011, 12:22

Ms Kylin de sfat, dar m-ai incurcat si mai tare :)) Siti ce ma mira pe mine... Si sper sa nu mi-o luati in nume de rau... Vine lumea aici, va spune ce probl are si primul rapsuns este:"Mergi la medic pentru un diagnostic corect!"... Se intoarce omu', va spune ce a zis medicul, iar voi ziceti... "Nu e bine!"... Daca tot nu e corect ce zice veterinarul, la ce mai mergem la el? Si mai dam si o gramada de bani pe consultatie+tratament... Asa mai bine rezolvam problema direct cu sfaturile de pe forum si folosim banii dati la medici pe mancarica, jucarioare si alte necesitati ale micilor nostrii rontzaitori de orice!.... :smile:
"When You're About To Give Up Remember Why You Started!"

Avatar utilizator
Agnes Rata
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 96
Membru din: 27 Oct 2011, 19:54
Localitate: Baia Mare

Re: Raie?

Mesajde Agnes Rata » 29 Oct 2011, 13:05

"When You're About To Give Up Remember Why You Started!"

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Raie?

Mesajde maria » 29 Oct 2011, 14:38

agnes
chestia cu "eu trag consecintele" nu prea e valabila pe forumul asta
noi iubim f mult porcusorii si ne pasa ce li se intampla
intr-un fel problema ta a devenit si problema noastra

te trimitem la doctor tocmai pentru ca noi nu suntem doctori si pt ca dintr-o poza neclara nu iti poti da seama ce are.
odata diagnosticul pus, te putem ajuta cu tratamentul
eu am porci de 8 ani si micoza am avut la mai toti , deci stiu cum se trateaza
ceea ce recomandam este din experienta, din ceea ce am citit pe gemon si pe site-urile straine si din ceea ce am discutat cu medicii
pe forum sunt de la infiintare si nu am auzit pana acum ca un porcusor sa moara din cauza sfaturilor noastre
din contra, multi au fost salvati
poate nu gasim mereu tonul potrivit in discutiile cu stapanii, dar noua ne pasa

discutiile in contradictoriu , tinute pe un ton decent, fac bine
asa ne clarificam problemele, asa putem invata
eu nu m-am suparat pe kylin, chiar l-am rugat sa stea cu noi si sa ajute cu ceea ce stie
si imi pare ca stie

este alegerea stapanului ce face cu porcusorul lui
numai ca vezi tu, trebuie sa traiesti cu consecintele alegerii facute
eu cand primesc un sfat incep sa ma gandesc : o fi bine, o fi rau?
incep sa caut pe net si apoi decid ce fac
eu decid, eu platesc

sanatate lui pufy, e un frumos
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Raie?

Mesajde irena » 29 Oct 2011, 14:39

te trimitem la medic, pentru ca dintr-o poza e greu de depistat daca este vorba de
raie sau micoza. punem la indoiala diagnosticul, pentru ca raia nu e atat de frecventa
ca micoza. eu ti-am trimis mesaj privat, care se pare ca nu te-a interesat prea mult.
ti-am zis sa incepi tratamentul pentru raie, prescris de medic, iar daca nu vezi rezultate
dupa prima aplicare, sa incepi sa il tratezi contra micoza.

agnes, eu nu te-am atacat, nici pe tine, nici pe kylin. si nici nu am sarit la gatul vostru.
imi cer scuze, nu am observat postarea legata de mesajul privat. daca te uiti sub numele
meu, vei vedea ca nu sunt nici eu de mult pe forum :) si eu am facut greseli si am invatat
din ele. si am fost sfatuita pe forum. si eu am avut porcut cu probleme, si am fugit la vet,
dupa ce am postat pe forum. vet-ul mi-a dat tratament cu imaverol impotriva micozei, intre
timp asteptam rezultatele de la laborator, sa confirme ciuperca. dupa ce am primit analizele,
medicul mi-a sugerat un tratament care costa de 2 ori mai mult decat imaverolul. m-am
documentat, am citit care sunt efectele pozitive si care sunt cele negative la ambele tratamente,
iar in final am ales imaverol. e recomandat si pe forum, si desi dauneaza, are mai putine efecte
secundare decat celalalt produs. si mi-am tratat porcutul in 3 saptamani.
sigur ca tu esti cea care decizi. in fond si la urma urmei e animalutul tau, tu esti cea care iti
cheltui banii cu el, asa ca tu hotarasti ce si cum faci.
imi cer scuze daca postarea mea te-a jignit in vreoun fel, nu asta imi era intentia. si repet, nu
te-am atacat, nici nu am sarit la gatul tau. am incercat doar sa te fac sa intelegi ca e foarte
recomandat sa ceri parerea unui medic, insa nu de fiecare data te poti baza pe ce zice. in fond si
la urma urmei, animalele pe care fac practica si pe care sunt specializati sunt fie cele de ferma
(vaci, cai, gaini etc.), fie caini si pisici. cei care au cat de cat cunostinte despre animale exotice,
le au pentru ca le-au studiat separat, din proprie initiativa (stiu pentru ca am medic vet in familie).
legat de postarea lui kylin despre vit.c, si cum il/o pufneste rasul cand citeste ca o recomandam, te
sfatuiesc sa citesti si alte site-uri, daca nu te increzi in ce iti spunem. peste tot e mentionat ca
porcusorii nu asimileaza vit. c si ca trebuie suplinita ;)
iti doresc multa sanatate, si sper sa ramai printre noi. nu te privim de sus pentru ca esti noua, dimpotriva,
vrem sa te ajutam sa iti vindeci porcutul.
si un mic p.s. si eu sunt tot din bm. eu nu am avut animalute acolo, insa stiu de la cei care au avut animale
exotice ca medicii nu sunt printre cei mai straluciti, din pacate.

Avatar utilizator
cryssa
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1862
Membru din: 02 Feb 2011, 01:57
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Raie?

Mesajde cryssa » 29 Oct 2011, 15:27

asa e, in facultate nu facem despre porcuti..nici la anatomie care e de baza, facem doar cal,porci,vaci,oi,caine,pisica,iepure si pasari in general
deci 50% nu o sa folosesc dupa facultate :lol:
Ichi oku nin kara kimi wo mitsuketa yo...aitai yo...

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Raie?

Mesajde maria » 29 Oct 2011, 15:47

eu sunt inginer
in primii 3 ani de facultate am facut numai aiureli: chimie fizica, matematici spaciale, teorie structurala,..., materii care nu mi-au folosit la nimic
toti aveam note mici
in ultimii ani am intrat in specialitate si am inteles si noi cu ce se mananca facultatea pe care o faceam
aveam toti note de la 8 in sus, rar cate un 7
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu


Înapoi la “Dermatoze, diferite afectiuni ale pielii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori