Raie?

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

Avatar utilizator
Agnes Rata
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 96
Membru din: 27 Oct 2011, 19:54
Localitate: Baia Mare

Raie?

Mesajde Agnes Rata » 27 Oct 2011, 20:39

Azi mi-am luat si eu porcusor de guineea... Foarte fericita am dat fuga, fugutza cu el acasa sa il instalez...cand il bag in cusca...surpriza...pe spate are o portiune unde nu are par :worried: Imagine... Sper sa dau cat de urgent de un medic veterinar in oras si sa rezolv problema..Pana atunci :speachless: :confused:
"When You're About To Give Up Remember Why You Started!"

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Raie?

Mesajde ramona_inka » 27 Oct 2011, 21:00

Pana atunci mergi la famacia umana si cumpara solutie Betadina si vit C (picaturi pentru copii de la forma Natural sau coprimate de 180 mg, simple, fara arome, zahar coloranti). Tamponeaza zonele problema cu solutie Betadina de 2-3 ori pe zi si dai vit C zilnic cate 4-5 picaturi sau 1/8 tableta.

Citeste si aici viewtopic.php?f=3&t=1035
Si mergi cat mai repede la doctor.

Avatar utilizator
cryssa
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1862
Membru din: 02 Feb 2011, 01:57
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Raie?

Mesajde cryssa » 27 Oct 2011, 21:29

agnes fa cum iti spune ramo si incearca sa ii asiguri un meniu cat mai diversificat. mancare din comert incearca sa ii iei versele laga complete si in fiecare zi sa ii dai 3 legume/fructe. de asemenea ii mai poti planta grau si sa ii dai iarba care creste :smile: ce dimensiuni are cusca? oricum nu este buna, incearca sa faci rost de una cu gratii si daca ai posibilitatea dupa ce se face bine sa ii aduci si un partener de acelasi sex ii va fi de mare ajutor pe viitor si va fi mult mai fericit/fericita :up2: ai grija de micut(a) si sa ne mai incanti si pe noi cu poze cu porculinul :love:
Ichi oku nin kara kimi wo mitsuketa yo...aitai yo...

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Raie?

Mesajde crisa24 » 27 Oct 2011, 22:25

bine ai venit!
mai bine mergi la doctor cat mai repede, poate nu este raie este micoza, sau altceva, iar tratata se va vindeca relativ repede(micoza), eu am avut la porcutii mei de doua ori!
mergi insa la doctor sa puna diagnosticul corect si te rog sa ne ti la curent, asteptam vesti!
daca ramai alaturi de noi vei avea multe de invatat! :smile:
te sfatuiesc sa citesti si mai jos!
viewtopic.php?f=12&t=3062&p=94508&hilit=micoza+netratata#p94508


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Raie?

Mesajde irena » 27 Oct 2011, 22:41

si eu iti urez, alaturi de restul, bun venit!
pe langa topicurile pe care ti l-au dat fetele, te sfatuiesc sa citesti in amanunt si site-ul si cat
mai multe subiecte din forum. vei invata multe despre cum sa ii asiguri animalutului tau o viata
lunga si fericita. cel mai important e sa nu il tii singur. fiind animalut de grup, are nevoie de un
congener de acelasi sex. in germania de exemplu, se recomanda un grup de femele si un mascul
castrat. din pacate insa, in romania castrarile nu se efectueaza mereu cu succes, iar riscurile unei
asemenea operatii fiind inca mari, recomandam doi porcuti de acelasi sex.
multa sanatate si sa ne spui si noua ce a zis medicul. poate te ajutam cu un sfat ;)

Avatar utilizator
Agnes Rata
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 96
Membru din: 27 Oct 2011, 19:54
Localitate: Baia Mare

Re: Raie?

Mesajde Agnes Rata » 28 Oct 2011, 14:47

Multumesc mult pentru sfaturi. Din pacate, medicul la care am fost azi mi-a spus ca el nu se prea ocupa de porcusori si sa mai caut ... Azi arata mult mai bine locsorul acela... Sper sa fie ok...
"When You're About To Give Up Remember Why You Started!"

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Raie?

Mesajde irena » 28 Oct 2011, 15:40

din pacate nu prea exista medici in romania, specializati pe animale exotice.
micoza insa este o boala de piele (ca si raia de altfel), care apare cam la toate
animalele (caini, pisici cu siguranta), deci verificandu-i blanita ar trebui sa stie
sa ii puna un diagnostic. daca ar fi o boala specifica rozatoarelor, as intelege ca
nu stie ce sa iti zica :) foarte important: multi medici se arunca sa injecteze cu
antibiotice. in partea de sus a paginii exista o lista cu antibiotice interzise. te
sfatuiesc sa o printezi si sa o ai mereu cu tine cand mergi la veterinar. e insa important
sa stii ca in cazul unei boli de piele NU este necesar antibioticul. sa nu ii lasi sa ii
administreze injectii. La topicul acesta (Dermatoze/ diferite afectiuni ale pielii) gasesti
multe thread-uri in care s-a discutat despre diverse probleme dermatologice, printre care
si raie si micoza. arunca o privire si vezi daca gasesti un caz asemanator cu al tau, sunt si
poze. este foarte important insa sa stii exact ce are. raia si micoza se trateaza diferit,
mergand pe presupuneri, risti sa administrezi un tratament gresit, si sa tragi de timp, iar
boala sa se agraveze.
multa sanatate, iar daca apar intrebari, nu ezita sa ne scrii ;)

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Raie?

Mesajde crisa24 » 28 Oct 2011, 15:47

o poza mai aproape de bubita poti sa faci si sa pui?


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
Agnes Rata
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 96
Membru din: 27 Oct 2011, 19:54
Localitate: Baia Mare

Re: Raie?

Mesajde Agnes Rata » 28 Oct 2011, 18:10

Tocmai m-am intors de la medic.... Are inceput de raie (si nu se ia :up2: ) Mi-a dat ceva solutie sa ii aplic pe gatutz 1 data pe sapt, timp de 3 sapt. Rana are crusta si mi-a zis ca nu are sens sa intervenim cu altceva (betadina), mai ales ca nu se scarpina si sa nu ii dau vit C decat din alimente... :) Ma simt mai usurata si mai fericita ca micutzul meu e bine! :clapping: :love:
"When You're About To Give Up Remember Why You Started!"

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Raie?

Mesajde crisa24 » 28 Oct 2011, 18:12

ok, sanatate multa si te asteptam cu multe, multe poze! :smile:


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
cryssa
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1862
Membru din: 02 Feb 2011, 01:57
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Raie?

Mesajde cryssa » 28 Oct 2011, 18:29

Ichi oku nin kara kimi wo mitsuketa yo...aitai yo...

Avatar utilizator
Agnes Rata
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 96
Membru din: 27 Oct 2011, 19:54
Localitate: Baia Mare

Re: Raie?

Mesajde Agnes Rata » 28 Oct 2011, 18:37

Mi-a dat niste picaturi sa il dau 1 data pe sapt timp de 3 sapt
"When You're About To Give Up Remember Why You Started!"

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Raie?

Mesajde maria » 28 Oct 2011, 19:40

draga mea
daca nu stim ce picaturi ti-a dat noi nu putem sa te ajutam
despre vit c si rolul ei in vindecarea bolilor de piele citeste pe http://www.gemon.ro/vitaminaC.htm, daca nu ai incredere in ceea ce scrie acolo, citeste pe http://www.guinealynx.info/
sunt putini medici veterinari care se pricep la porcisori, ei nu invata nimic despre ei in scoala
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Raie?

Mesajde irena » 28 Oct 2011, 20:09

porcusorul de guinea nu isi poate sintetiza vit. c. ceea ce extrage din alimente nu
este de ajuns. plus ca legumele nu e indicat sa le dai in cantitati mari, pentru ca
risti sa aiba probleme digestive, care sunt foarte greu de tratat. sa nu cumva sa ii
dai lamaie sau alte citrice in cantitati mari.
eu nu as merge 100% pe mana medicului. uita-te si spune-ne ce solutie ti-a recomandat.
daca nu vezi rezultate dupa prima aplicare, te sfatuiesc sa incepi tratament contra
micoza.
iar in final o mica avertizare: draga mea, raia se ia la om! si nu doar ca se ia, va fi
mult mai greu de tratat decat la porcut. asa ca ai mare grija.

Avatar utilizator
Agnes Rata
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 96
Membru din: 27 Oct 2011, 19:54
Localitate: Baia Mare

Re: Raie?

Mesajde Agnes Rata » 28 Oct 2011, 20:34

Este ceva solutie spot-on 100mg/ml imidacloprid(e), tre sa ii dau 1 mg pe gatutz in mai multe zone timp de 3 sapt/1 data pe sapt... Vit C am sa ii dau in continuare. Raia nu se ia de la animal la om, ci doar de la om la om, animal la animal... Stiu din sursa sigura :)
"When You're About To Give Up Remember Why You Started!"


Înapoi la “Dermatoze, diferite afectiuni ale pielii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori