Micoză?

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

edikup
Initiat
Initiat

Re: Ciuperca...??

Mesajde edikup » 08 Feb 2013, 15:52

Mic -nemic, si al meu era puiut (abia avea 230 g), si totusi asta mi-a recomandat D-na Dr. Pantu (care e chiar f. buna la pocusori), si iaca nu are nici pe dracu, acum e ditamai porcu frumusel de aproape 800 g (are in jur de 6 luni acum).

Nu renunta la el, e pacat.

Amii
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Amii » 08 Feb 2013, 16:01

Stiu ca e pacat,m-am atasat enorm de el.Doar ca vreau sa ii fie bine.Nu vreau sa il chinui.Si asa ma simt vinovata ca fac asta.Dar ma gandesc ca este spre binele lui.

andramadalina
Nou venit
Nou venit

Mesajde andramadalina » 11 Feb 2013, 17:21

Buna, acum 2 saptamani am primit un porcusor, pe care l-am botezat Pishcot :D acum are 7 saptamani. de vreo 4-5 zile a inceput sa ii cada parul, ii cade pe portiuni mari, dar ii ramane un fel de puf, par de 2-3 mm. nu se vede pielea. am fost cu el la veterinar si mi-a zis sa stau linistita, ca doar naparleste. mie mi se pare ciudat, sa ii cada parul pe portiuni asa mari? pana acum a cam ramas fara par pe parti si spate :( se scarpina din cand in cand, dar doctorul mi-a zis ca tot de la naparlit... ieri park am vazut un fel de negi mici in portiunile alea de unde i-a cazut parul, dar culoarea pielii nu s-a schimabt deloc. am inceput sa-i dau cu betadine solutie si vitamina C. el este foarte vioi, mananca, isi face nevoile, sare... nu pare a fi bolnav, dar nu stiu ce sa fac :( porcutii vostrii au naparlit asa? :-s

Amii
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Amii » 11 Feb 2013, 17:42

Din cate zici tu nu pare ceva grav..acolo unde ii cade parul,pielea e rosie?sau are bubite?

MaraC
Membru VIP
Membru VIP

Mesajde MaraC » 11 Feb 2013, 18:01

Nu cred ca e normal sa ii cada parul asa... La ce medic ai fost? Cred ca stii ca nu toti se pricep la porcusori, incearca sa mergi la unul dintre medicii recomandati pe site.
:D Zorro & Kambo :D Snowflake & Cinnamon :D Bujor & Iris :D
:D Gamora & Starfire & Shuri & Ruby & Nebula & Azalea & Valkyrie :D

Gone, but never forgotten: :heart: Alvin, Quizi, Corb, Chocco :heart:

andramadalina
Nou venit
Nou venit

Mesajde andramadalina » 11 Feb 2013, 18:06

am fost la medic si mi-a zis ca naparleste.... pielea nu este rosie, doar k are niste formatiuni ca niste negi, dar tot roz cum e pielea lui... si abia se vad, ca parul care ii ramane are 2-3 mm. d-asta nu stiu ce sa fac, ca am citit ca pielea trebuie sa isi schimbe culoarea cat de cat daca ar fi bubitze :(
si imi e foarte greu sa ajung la un medic recomandat pe site, ca nu imi permite programul..cabientul la care am fost e pe langa mine si e non stop

am sunat si la pet shop-ul de unde a fost cumparat si mi-au zis ca cei mici isi schimba parul.... si nush ce sa mai fac... :((

Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast

Mesajde Allma » 11 Feb 2013, 19:37

Porcusorii de guineea nu naparlesc. Ei nu trec prin anotimpuri reci(in salbaticie), deci nu sunt facuti sa isi schimbe blana in functie de sezon. Daca ii cade parul fa-i o cura cu picaturi de vit c cu pic. de beres (Vezi viewtopic.php?f=3&t=1035& )
Old username: Andreea_Molly

andramadalina
Nou venit
Nou venit

Mesajde andramadalina » 11 Feb 2013, 21:35

Ok. Ms mult! Sper sa reactioneze la asta, ca betadine solutie nu-i place deloc :)))

Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast

Mesajde Allma » 11 Feb 2013, 21:47

Ale mele 2 adora si una scuipa tot afara :lol: Poate ai noroc...vorba aia...2 din 3 porcuti ar recomanda asta :lol:

andramadalina
Nou venit
Nou venit

Mesajde andramadalina » 11 Feb 2013, 23:09

Mi-e frica tare :)) ca acum ii dau vit c capsule dizolvata in putina apa cu seringa si nu ii place deloc :(( scuipa tot si apoi nu mai interactioneaza cu mine :))) este foarte orgolios :)))

Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast

Mesajde Allma » 11 Feb 2013, 23:28

Eu la ale mele le dau asa: Iau Vit C (picaturi) si beres (picaturi) si intr-o seringa pun picaturi in cantitatile recomandate pe site si amestecul de picaturi il pun in suc de portocala (storc portocala, nu cumpar, cel de la magazin contine multe chimicale pe care organismul lor nu le tolereaza la fel de bine ca noi, oricat de natural ar scrie pe ambalaj ca e) . Si amestecul respectiv il dau cu seringa in botic, si Mika si Milly il adora, Mika daca vede seringa in mana vine singura cu boticul si suge :lol: . Ca la copii, trebuie pacaluiti, altfel nu iau medicamente

Amii
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Amii » 11 Feb 2013, 23:58

al meu inghite vitamina c fara nici o problema ba chiar fara sa il fortez,cand ii dau cu pipeta pe la botic deschide gurita si a si inghitit :))

andramadalina
Nou venit
Nou venit

Mesajde andramadalina » 12 Feb 2013, 08:44

E o idee foarte buna asta cu portocala. Multumesc. O sa incerc si eu diseara sa vad cat il pot pacali :)

andramadalina
Nou venit
Nou venit

Mesajde andramadalina » 12 Feb 2013, 19:56

De la ce farmacie ati luat voi Beres? Ca eu am fost la Belladona si se uitau la mine ca la extraterestii :-?? nu auzisera de ele

chinchi2
Forumist
Forumist

Mesajde chinchi2 » 12 Feb 2013, 21:00

De la farmacie se ia :smile:

Înapoi la “Dermatoze, diferite afectiuni ale pielii”