Micoza / Ciuperca

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

body
Membru
Membru

Mesajde body » 27 Feb 2009, 09:53

imi cer mii de scuze pentru limbajul dar promit sa scriu normal ,nu tin fetita si baiatu impreuna am citit ca o pot da la monta numai la 5 luni.......imi cer scuze inca o data pentru limbaj. :wasntme:

Gemon
Site Admin
Site Admin

Mesajde Gemon » 27 Feb 2009, 10:14

Si pana la implinirea varstei de 5 luni ce vei face, le vei pune in custi separate, puse una langa alta?

O solutie mult mai buna ar fi sa ti cei doi baieti impreuna intr-o cusca mai mare, si daca neaparat vrei sa imperechezi, sa aduci fetita de la matusa doar dupa ce va avea varsta potrivita pentru monta, asa nu ar suferi cei doi (fetita si maculul) traind in custi separate. Cand va avea ea ovulatie, el va simti mirosul si va incerca sa ajunga la ea, ar putea chiar sa planga, sa faca scandal noaptea spre dimineata (de cele mai multe ori atunci e cea mai receptiva in perioada de estru), si tu sa nu poti dormi. .... dar decizia este a ta, noi putem doar sa te ajutam sa iei decizia cat mai buna posibila, asta in cazul in care doresti.

body
Membru
Membru

Mesajde body » 27 Feb 2009, 10:25

poi nu mai am 2 baieti ca unul din baieti mi la luat si mia adus fetita........ca sa nu sufere o sa duc baiatul in celalant dormitor si nu deranjaza pe nimeni in timpul noptii ca eu stau singur si ziua il readuc la lok nu se pune problema de deranj problema este sa fie ei fericiti...... :smile:

Gemon
Site Admin
Site Admin

Mesajde Gemon » 27 Feb 2009, 10:52

Ti-am scris ce ai putea face, fiind matusa ta inca ai avea posibilitatea sa faci ceea ce am discutat mai sus, adica tu cu cei doi baieti (in acest caz ai aduce inapoi), si matusa sa tina fetita cu alt(i) porcusori de aceeasi sex cu ea la ea acasa pana implineste acea varsta ce e potrivita pentru monta, daca tot vrei sa le imperechezi.

Noi suntem aici sa te ajutam, dar prioritara pentru noi este bunastarea porcusorilor, alegerea pe care ai facut-o este buna pentru tine, si nu pentru animalele tale. In situatia data masculul va suferi oricum, deoarece este animal social si ar dori sa interactioneze cu congenerul, asta nu poate face pentru ca tu ai luat o decizie care face momentan imposibila punerea lor impreuna, ea fiind foarte mica, tu vei face fata acestei situatii, dar va fi chinuitoare pentru micutii tai.

body
Membru
Membru

Mesajde body » 27 Feb 2009, 10:56

inteleg o sa duc fetita inapoi si aduc baiatu da dar tot nu pot sai pun impreuna din nou ca inca este pericolul sa se transmita boala cu bubitele chiar daca au inceput sa treaca.ms mult

Gemon
Site Admin
Site Admin

Mesajde Gemon » 27 Feb 2009, 11:14

alinushu'
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde alinushu' » 02 Mar 2009, 23:49

body,
te rog explica-i si matusii tale ca porcutul tau are nevoie sa stea cu un prieten baiat tot timpul. nu inteleg de ce oamenii se complica, atunci cand totul le merge bine. noi tot incercam sa explicam varianta mai buna pentru porcuti....dar, din pacate, oamenii sunt foarte egoisti si nu se gandesc decat la binele lor, nu si al animalului ce le tine companie.
daca aduci baiatul inapoi ai nevoie de o singura cusca (suficient de mare), porcutul nu sta singur, iar tu nu te complici sarcini si porcuti mici.
corect?

deedee
Suporter Special
Suporter Special

AJUTOR!!!

Mesajde deedee » 03 Mar 2009, 18:47

Am gasit o bubita dupa ureche
Bubita o are Lolla..mie mis e apre destul
de uratica buba...din cate stiu eu se face tratamet
cu Betadine tin pe 3-5 zile de 2 ori pe zi
dar am nevoie si de parearea vostra

am sa atasez 2 poze nu foarte reusite..sunt
cam mistcate..micuta nu prea a stat la poza :oops:

deedee
Suporter Special
Suporter Special

Mesajde deedee » 05 Mar 2009, 20:06

Gata
bubita noastra sa dus dupa cum am spus
am facut aceltratament de betadine
de 2 ori pe zi...cu toate ca bunita a trecut am sa
o mai dau azi cu betadine sa fim siguri ca e OK

k_melia
Initiat
Initiat

Mesajde k_melia » 06 Mar 2009, 02:22

ma bucur deedee, insanatosire grabnica fetitzei tale :kiss:

aannahtroz
Nou venit
Nou venit

help

Mesajde aannahtroz » 10 Mar 2009, 13:48

salut!! am si eu un porcusor de guineea de 3 sapt ... efectiv il ador ma face sa rad si cand sunt foarte suparata .... dar am o problema . .. s`a scarpinat foarte mult si si`a facut rani foarte mari la piciorusele din fata . ..l`am curatat si i`am facut dintr`o bucata de cearceaf un tricouas ca sa nu mai dea peste rana ... .insa se scarpina in continuare . ..rana s`a inchis a facut coaja dar acum are alte locuri in care se scarpina si mi`e sa nu isi faca din nou rani . ... am intrebat la cei de la care l`am luat de ce face asa si mi`au zis ca s`ar putea sa fie acarieni... nu mi`au zis insa cum se poate trata . ... poate ma puteti ajuta voi .. . mentionez ca ii fac curat o data la 2 zile in cusca ... ii spal toate verdeturile si morcovii si tot ce ii dau .. .. va rog sa ma ajutati ca imi vine sa plang cand il aud cum urla cand se scarpina . ... va pup
aannaht

maria
Calauza
Calauza

Mesajde maria » 10 Mar 2009, 13:55

dragul meu
in constanta exista un medic, ciprian pop, care e recomandat si pe forum
are si el acasa o porcuta, mimi.
te sfatuiesc sa dai telefon si sa mergi la el.
din cate stiu eu, il gasesti dupa amiaza
te rog suna acum si du-te azi.
sa ne tii la curent
eu cred ca porcuta ta are o micoza, dar trebuie sa mergi la dr

UNIVET, sucursala Tomis Nord
Adresa: Str. Cismelei, nr. 8C (reper: langa Tomis Trade)

Program: Luni-Vineri - 9.00-20.00
Sambata si Duminica - 9.00-14.00

Telefon urgente: 0724.747.059
(cabinetul functioneaza in regim non-stop)
mesajul ar fi trebuit pus la Boli, dar cred ca o sa il transfere moderatorul

aannahtroz
Nou venit
Nou venit

Mesajde aannahtroz » 10 Mar 2009, 14:10

aannaht

aannahtroz
Nou venit
Nou venit

Mesajde aannahtroz » 10 Mar 2009, 14:13

aannaht

veronica