Micoza / Ciuperca

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 20 Feb 2009, 21:26


Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 20 Feb 2009, 21:28


Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde ramona_inka » 20 Feb 2009, 22:55

Vera, alternanta Betadina-Nizoral poate fi foarte benefica. Daca e asa grav si nu cedeaza poti face tratament de doua ori pe zi. Nu cred ca ar fi necesar sa ii aplicati acel guler. Crema Nizoral prin actiunea ei calmeaza iritatia si porcutul nu se va mai scarpina asa rau.

Am avut in vara un caz cu un pui din pet. Fiind foarte cald, porcutul a stat in zona unde isi facea nevoile, si cand l-au adus acasa avea toata burta (de la gat pana la zona genitala inclusiv!) toata o rana provocata de micoza si de zgarieturi datorate scarpinarii. Puiul nu avea mai mult de doua luni.

A urmat tratament cam 7 zile in felul urmator: prima data Betadina. Stat 15-30 min sa se usuce apoi aplicat Nizoral crema pe toata burta! Nu iti zic cum statea sarmanul pui cu piciorusele ridicate sa i se aplice crema! Parca stia ca e spre binele lui. (L-am tuns in prealabil cat mai scurt pe burta). Dupa ce dadea cu Nizoral il mai tinea 10-15 min in brate pacalindu-l cu ceva bun.

Saera la fel, Betadina apoi Nizoral. Dupa prima zi de tratament diferenta a fost uluitoare! Nu numai ca acea crema a facut puiul sa se simta mai bine si sa "uite" sa se scarpine dar, cum a zis Emil, micoza se "sufoca" pe burta lui vizibil. Crema nu dadea voie sa se mai intinda rana. Iar zona lui genitala, care era uscata si ridata ca o pruna afumata (scuzati comparatia!) incepuse sa se hidrateze si sa aiba aspect normal.

Dupa 7 zile s-a redus tratamentul la doar odata pe zi, apoi a folosit doar Nizoral inca 7 zile.

Ne-a parut rau ca nu am fost isteti sa fotografiem porcutul in diversele etape ale tratamentului dar si pentru noi a fost o surpriza rapiditatea cu care s-a vindecat datorita marii intinderi a ranii.


ca amuzament: deoarece stapanii veneau aproape zilnic la noi sa facem tratamentul (eu eram in concediu in august) fiecare incerca sa se ocupe de cate o parte de tratament astfel incat puiul sa se simta bine: sotul tinea puiul in pozitia necesara tratamentulului pt ca stapanilor le era frica!! :lol: eu, ca "sora medicala" aplicam tratamentul, cel putin la inceput sa le aratam cum se face! :lol: iar stapanii, unul aducea mereu in geanta nelipsitele fire de patrunjel si dadea puiului iar celalalt vorbea cu el si ii tinea de urat promitandu-i ca daca se face bine repede ii aduce un prieten mic-mic :giggle:

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 20 Feb 2009, 23:02

si i-a adus prietenul promis?
imi inchipui ce haiosi erati
3 namile (scuzati ) pe o gagalice vorbind de zor cu o burtica tunsa
:lol:
bine ca s-a terminat cu bine

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde ramona_inka » 20 Feb 2009, 23:17

Daa, s-au tinut de cuvant! la 1-2 saptamani, dupa ce au fost siguri ca s-a vindecat complet si au sterilizat totul cum trebuie au adus inca un baietel.
Pardon, eram 4 godzilla nu 3!

Trebuie sa recunosc ca si noi eram destul de rezervati cand am vazut starea in care era puiul, dar a avut noroc de stapani iubitori si intelegatori care au facut tratamentul ca la carte si acum se bucura de 2 zgubilitici care terorizeaza o pisica si un caine!

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 21 Feb 2009, 13:24

Pai pe tine nu te-a numarat Ramona, tu neputand intra in categoria godzilla
sunt tare bucuroasa caci erika ,de pe lista si de pe forum, mi-a oferit samponul ,nizoral.:heart: (multumesc inca o data)
asa ca,va tot bat la cap,pot sa ii fac si o baita, eventual maine?
3 baite cate una pe saptamana si dupa baita aplicat nizoral crema dupa indicatiile lui Emil(dupa fiecare baita dezinfectez si cusca cu Nizoral)
sper sa raspunda tratamentului...dar asta numai timpul o sa o dovedeasca
in aceasta seara o tund un pic si ii aplic nizoral crema.As fi preferat sa o spal insa mi-e teama sa nu o stresez prea tare
porcuta a stat impreuna cu celalata, fara perioada normala de carantina, deoarece refuza sa manance de una singura(dar atunci era si letargica iar in ultimele 2 saptamani a luat in jur de 100 de grame)

Avatar utilizator
body
Membru
Membru
Mesaje: 279
Membru din: 19 Feb 2009, 21:53
Localitate: Alexandria

are o boala de piele!!!

Mesajde body » 22 Feb 2009, 21:46

am citit in discutiile voastre ca purcelusii cumparati din magazin pot avea anumite bolii de piele si la o inspectiie mai amanuntita la porcusorul meu intradevar are o ciuperca si sincer mie cam frica ca se scarpina raw de tot .......arata ca acele bubite pe care le are porcusorul matusei lui veronica.un pik de ajutor va rog mult........ :!: :!: :!:

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 23 Feb 2009, 00:47

Daca ai identificat bine, ai doi baieti de 3 respectiv 4 luni, nu? Care dintre ei prezinta asemenea simptome? Verifica si la celalalt pielea pe tot corpul, pare sanatos?

Poza nu poti face, stim. Problema e ca nu poti sti daca e micoza, o infestare cu acarieni, sau o deficienta de vitamine, sau chiar altceva, un consult medical ar fi binevenit. Cumpara maine la farmacia umana Betadine solutie si pentru inceput tamponeaza acele bubite cu acest dezinfectant de doua ori pe zi, si descrie-ne mai amanuntit cum sunt acele bubite (rani cu cruste, sau doar cruste, ce forma au si ce dimensiuni).

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 25 Feb 2009, 08:19


Avatar utilizator
body
Membru
Membru
Mesaje: 279
Membru din: 19 Feb 2009, 21:53
Localitate: Alexandria

Mesajde body » 25 Feb 2009, 22:29


Avatar utilizator
body
Membru
Membru
Mesaje: 279
Membru din: 19 Feb 2009, 21:53
Localitate: Alexandria

Mesajde body » 25 Feb 2009, 22:33


Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 25 Feb 2009, 23:40


Avatar utilizator
body
Membru
Membru
Mesaje: 279
Membru din: 19 Feb 2009, 21:53
Localitate: Alexandria

Mesajde body » 26 Feb 2009, 22:19

gemon ce pot sa sp am obs ca sau uscat bubitele iam facut si baita si i sau uscat bn de tot mai ma duc miercuri din nou la acelasi miedik la control sper sa se faca bn app matusei mele acm 4 zile ia fatat purcica 4 puisori sunt sanatosi dar mia cerut unul din baieti defapt p cel sanatos si mia adus o fetita si o sa am mare nev de sfaturile voastre fetita face p 5 martie 2 luni :smile: am luat o cusca cu marimile spuse de u dar la mn sunt foarte scumpe si o sa mai iau inca una cat de curand dar nu are hamac se poate face acasa?cum?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 27 Feb 2009, 00:14

Body, ....."sa sp", "am obs", "bn", "acm", "nev" ..... te grabesti, sau ... :( obisnuiesti sa scri asa? Chiar daca ai putin timp, nu folosi limbaj messenger pe forum, este un viciu de care poti sa te lasi, macar aici. Daca imi raspunzi ca faci asta pentru a economisi timp, atunci iti raspund:
If you say pls instead of please because it is shorter, I will say no instead of yes for the same reasons.

Si acum sa trecem la subiect:
Aduci o fetita de nici 2 luni langa masculul de 4 luni? Ea va ramane gestanta la varsta prea frageda, va fi in foarte mare pericol, este prea mica, nici nu s-a dezvoltat suficient, si deja o pui langa un mascul sa fie montata?

deedee
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 1289
Membru din: 14 Oct 2008, 14:40
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde deedee » 27 Feb 2009, 07:39

geda :oops:
noi asa vborbim pe mess
eu pe gemon nu scriu asa ca
sa inteleaga lumea ce scriu
probabil el asa s-a obisnuit

Bogdy,pentru ca toti utilizatorii
sa poata citii ce scri tu ar trebui
sa scri normal...sti tu...nu asa ca
pe mess


Înapoi la “Dermatoze, diferite afectiuni ale pielii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori