Micoza / Ciuperca

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

Avatar utilizator
yuriko
Initiat
Initiat
Mesaje: 32
Membru din: 11 Feb 2009, 10:17
Localitate: iasi: tatarasi

se scarpina si are bubite

Mesajde yuriko » 12 Mar 2009, 11:12

miki al meu se scarpina destul de des acuma si parul ii cade parca din ce in ce mai mult, culmea este ca il perii cam la 2-3 zile( e un shelti)
ultima data l-am periat luni si nu avea nimik, aseara cand l-am luat din nou am observat ca avea ca un fel de bubite la care se scarpina destul de tare pana i-a dat sangele
nu avea decat 3 sau 4 bubite de mici dimensiuni, si l-am dat cu betadine si inguent de galbenele, azi dimineata am obs. ca avea mult mai multe ca aseara si toate cu sange
am sunt la medic urgent si abia astept sa ajung azi
sper sa nu aiba nimik grav si sa-i treaca sa aiba sechele sau sa-i recidiveze

:worried:

iulia

Avatar utilizator
ralucablonda
Membru
Membru
Mesaje: 167
Membru din: 21 Dec 2008, 01:28
Localitate: Baia Mare

Mesajde ralucablonda » 12 Mar 2009, 18:04

nu l-ai zgariat tu cand l-ai periat din greseala oare?...si noi speram sa nu aiba nimic grav...si sa se faca bine cat de repede....sa-l pupacesti din partea mea :hearts:

Avatar utilizator
alinushu'
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1064
Membru din: 05 Dec 2007, 13:55
Localitate: Sibiu

Mesajde alinushu' » 27 Mar 2009, 16:43

dark_kid, cu siguranta porcutii tai se scarpina foarte mult pentru ca au o micoza sau paraziti. spalandu-i doar cu sampon fara sa stii parerea unui medic, nu inseamna ca ii vei trata.
primul pas pe care trebuie sa il faci e sa te duci la un veterinar priceput. el iti va spune ce anume au, iar tu trebuie sa urmezi tratamentul prescris de el. ai grija sa nu ii faca injectii cu antibiotice pentru ca nu toate sunt benefice pentru porcuti. exista o lista cu cele interzise. consult-o. daca vetul ii face injectii, intreaba ce sunt acestea.
dupa ce mergi la doctor posteaza pe forum ce ti-a spus ca are si ce tratament te-a indemnat sa le aplici. te vom ajuta si noi.

unul din membrii de pe forum merge la acest doctor. nu stiu daca este foarte priceput sau nu. este recomandat la medici veterinari.

Dr.Doru Safta - str George Fotino, nr. 12A
Tel cabinet 0251 / 547.824

dark_kid
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 11
Membru din: 23 Mar 2009, 15:25
Localitate: CRAIOVA

sal

Mesajde dark_kid » 28 Mar 2009, 13:55

am fost cu el la medic si mi-a zis ca are o ciuperca si mi-a dat o solutie pe care sa -o dizolv in apa(nu maitin mintecumse numeste solutia dar era 1mlsi trebuia dizolvata in 50ml de apa calduta) si sa il tamponez cu vata in acele portiuni ... problema e ca Printesa se scarpina peste tot si si-a mai facut niste bubiti in alte zone ale corpului si deaceea vreau sa ii spal cu sampon pe amandoi ... am vazutazi ca ciuperca a inceput sa dispara si sa aibe dinoupar in acele zone... multumesc pt sfaturi

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 28 Mar 2009, 17:02

imaverol, cumva?
la dilutia asta eu te sfatuiesc sa o dai peste tot, adica sa ii cam faci baie
e asemenea trebuie sa ii dai vit c.
ajuta mult la vindecare

dark_kid
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 11
Membru din: 23 Mar 2009, 15:25
Localitate: CRAIOVA

sal

Mesajde dark_kid » 29 Mar 2009, 21:38


Avatar utilizator
nickof
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 7
Membru din: 04 Apr 2009, 16:11
Localitate: Timisoara

Fluffy meu este bolnav

Mesajde nickof » 04 Apr 2009, 17:01

Salut,

Acum 2 sapt am cumparat si eu un porcusor de guineea de la un pet shop si tare bucuroasa am fost mai ales dupa, cand am citit mai multe despre el si am aflat ce probleme grave pot avea, dar al meu "era" sanatos tun.. Din doua sapt doar o sapt m-am bucurat ca apoi sa observ pe blanita lui o gaurica ce urma in 2-3 zile sa se mareasca si sa aduca a matreata, ce se intarea pe zi ce trece si devenea o scoarta(coaja de buba).

Am devenit foarte atenta si am obesrvat ca se scarpina din ce in ce mai des si la o sapt m-am hotarat sa-l duc la vet. Asa am ajuns aici pe site, cautand un vet recomandat de cineva. Fiind din Timisoara l-am ales pe dr Gabi de la cabinetul Sal-vet insa nu mi-a inspirat deloc incredere. M-am dus acolo cu lectiile facute. Am citit mai tot de afectiunile de piele ale porcusorilor si asteptam un raspuns la intrebarile :ce are?, ce-o sa-i facem?, de unde a luat? ... ma rog chestii normale.

Ne-am dus si nimic, s-a uitat la el circa 10 sec i-a facut o injectie si "veniti peste o sapt"

Am dat sa-l intreb ce are, ce tratament face...ceva, orice. Nimic. Ca ce are are de la petshop, nimic mai mult, parea plictisit. Nici acum nu stiu sigur ce are desi trece o sapt si ar trebuii sa merg iar la vet, dar m-am hot sa nu mai merg. I-am cumparat Vit C. Beres, Betadine si m-am hot sa-l fac eu bine.

Am citit pe net cum alti veterinari au dat creme au dat sfaturi al meu nimic.

La 2-3 zile de la tratamentul aplicat de mine cu vit C (3 pic) + Beres (1 pic) , si dar cu Betadine pe zonele cu "matreata" am observat ca acele coji au cazut, dar nu in toate locurile, iar pe spate nu ma mai lasa sa-l ating.

Intrebare : Betadine trebuie diluat sau nu? Eu nu l-am diluat nu am vazut nici un astfel de sfat pe aici pe forum, desi pe prospect spune "a se da diluat sau nu in functie de caz"

Am atasat si ceva poze cu Fluffy si boala lui.

PS : am uita sa mentionez ca are 4 luni.

Multumesc pt orice raspuns

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 04 Apr 2009, 17:11

betadine nu se dilueaza decat in cazuri speciale)(ma refer la ingrijirea porcusorilor) la voi nu este cazul
cum ai citit si tu cel mai probabil are micoza
despre cum se trateaza micoza gasesti aici http://www.gemon.ro/forum/viewtopic.php ... c&start=75
citeste ultimele 2 pagini sau tot topicul iti va fi de ajutor
micutul nu te lasa sa il atingi pentru ca il doare....
noi suntem aici, alaturi de tine
betadina dezinfecteaza dar singura nu poate vindeca
citeste si discutam mai pe indelete :smile:

Avatar utilizator
rodents'r'us
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 307
Membru din: 03 Mar 2009, 15:57
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesajde rodents'r'us » 04 Apr 2009, 17:15

daca i-a facut injectie si a zis sa veniti peste o saptamana probabil i-a facut un ivomec. ivomecul e bun in sensul ca rupe tot ce e parazit dar daca e injectat si nu e calculata bine doza poate sa omoare porcina.
sugerez sa suni la vet respectiv si sa vezi ce i-a facut si daca i-a facut ivomec schimba-l. daca zici ca doar s-a uitat 10 secunde la el si l-a injectat deduc ca nu l-a cantarit iar daca nu l-a cantarit nu avea cum sa dozeze acea injectie cu ivomec.
Bun venit in Romania, va rugam sa dati ceasul inapoi cu 100 de ani!

Avatar utilizator
nickof
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 7
Membru din: 04 Apr 2009, 16:11
Localitate: Timisoara

Mesajde nickof » 04 Apr 2009, 17:28


Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 04 Apr 2009, 17:34


Avatar utilizator
nickof
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 7
Membru din: 04 Apr 2009, 16:11
Localitate: Timisoara

Mesajde nickof » 04 Apr 2009, 17:40


Avatar utilizator
nickof
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 7
Membru din: 04 Apr 2009, 16:11
Localitate: Timisoara

Mesajde nickof » 04 Apr 2009, 18:14


Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 04 Apr 2009, 18:24


deedee
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 1289
Membru din: 14 Oct 2008, 14:40
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde deedee » 04 Apr 2009, 20:28



Înapoi la “Dermatoze, diferite afectiuni ale pielii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori