Micoza / Ciuperca

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde Gemon » 18 Iun 2018, 19:17

Poti tampona cu Betadine ce are actiune multipla, pana ajungi la medic.
Administreaza vitamina C in forma orala la amandoi, vezi viewtopic.php?p=131561#p131561

ioanailioiu
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 8
Membru din: 17 Iun 2018, 20:04

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde ioanailioiu » 18 Iun 2018, 20:07

vitamina c.mi.a dar de la petshop ca sa o pun in apa lor, asa scrie si pe instructiuni(vtitakraft), dar am inteles de la voi ca nu e o idee prea buna sa le.o pun in apa...pot sa le pun aceste picaturi de la aceasta firma direct in botic sau mai degraba pe legume?(este o sticluta care are un praf portocaliu sub capac, iar la rasucire acest praf cade in solutie)multumesc

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde Gemon » 20 Iun 2018, 09:13

Le poti da direct in gurita sau pe ceva ce mananca in fata ta.

ioanailioiu
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 8
Membru din: 17 Iun 2018, 20:04

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde ioanailioiu » 20 Iun 2018, 20:58

am fost la veterinar si mi.a spus ca nu trebuia sa.l dau cu betadina pe urechiusa pt ca astfel nu a putut sa vada o eventuala ciuperca la microscop...mi.a dat lamisil si vitamina b intr.o siringa sa.i dau direct in gurinta, ultima la amandoi plus ceva praf sa.i pun peste bobite,am vazut ca unguentul isi face efect, o sa mai merg din nou peste cateva zile la control, multumesc!

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde Gemon » 21 Iun 2018, 15:56

Insanatosire grabnica ii dorim!

ioanailioiu
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 8
Membru din: 17 Iun 2018, 20:04

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde ioanailioiu » 21 Iun 2018, 19:12

multumesc, dar din pacate scapam de una si dam de alta...problema cu urechiusa i.a trecut, insa acum, acelasi porcusor are probleme cu diareea, nu arata asa bine, si parca nici nu prea mai mananca, a fugit sotul cu el la veterinar, doar o apa maro iesea din el(celelalt porcusor ju are nimuc)...uneori chiar imi pare rau ca i.am luat pereche pt ca numai necazuri si alergaturi am avut cu ea, inca este in termenul celor 7 zile de garantie de la petshop, o sa ma gandesc serios daca sa.l inapoiez sau nu.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde Gemon » 22 Iun 2018, 15:29

Smecta ar trebui administrat, daca are diaree, aceasta are actiune terapeutica multipla, actioneaza ca mucoprotector, are proprietati adsorbante, acopera mucoasa intestinala si previne distrugerea ei, creste rezistenta barierei de mucus prin sporirea calitatii si cantitatii mucusului, ajuta la normalizarea tranzitului intestinal. Se gaseste la farmacia umana, vezi informatii la viewtopic.php?p=134027#p134027 si https://farmaciacutraditie.ro/smecta-3gplic

ioanailioiu
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 8
Membru din: 17 Iun 2018, 20:04

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde ioanailioiu » 24 Iun 2018, 15:03

i.am administrat si smecta, insa la veterinar mi.a zis ca nu prea e indicat smecta la porcusori decat la caini si pisici....insa ce m.a mirat f tare este faptul ca mi.a zis ca la porcusorii de pana in 3 luni(ai mei cam atat au)sa nu le dam verdeturi inca, pt ca pot sa aiba probleme cu tranzitul(am mai avut porcusor si nu am tinut cont de asta si nu a patit nimic), acum a spus ca o luma sa ii tin doar pe fan, apa, bobite si praf de probiotice....este undeva un topic de unde sa ma inspir privind hrana la porcusorii micuti gen 3 , 4 luni sau cu ce alimente ar trebui sa fac trecerea si in ce cantitate?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde Gemon » 27 Iun 2018, 15:41

Este benefica o dieta potrivita bazata mai ales pe fan pe langa hrana speciala si probiotice pentru echilibrarea florei intestinale, deoarece sistemul digestiv este sensibil in aceasta perioada de dupa afectiune.
Medicul ti-a recomandat aceasta strategie pentru a ajuta sa revina cat mai repede la starea de bine, dieta recomandata de el creste rezistenta organismului (vezi la viewtopic.php?p=128246#p128246 partea doua) si ajuta la reechilibrarea florei intestinale.
Este o stransa legatura intre flora intestinala sanatoasa si imunitate, ea functioneaza ca o bariera in calea agentilor patogeni. Protejand flora intestinala cu suficient fan ea isi poata indeplini rolul de protector al organismului lor.

Puii mananca ceea ce consuma mama lor, avand aceste preferinte aduse din cuib, vezi http://www.gemon.ro/mit2.htm#neofob

Ca hrana speciala recomand Cavia Complete de la Versele-Laga, este o hrana all-in-one ce previne comportamentul alimentar selectiv, nu alege doar unele parti din hrana, deoarece toate sunt la fel, sub forma de pelete.
Exista nevoi nutritionale si energetice ce trebuie luate in considerare, fiind in crestere, hrana speciala trebuie adaptata cantitativ si calitativ la varsta lor, vezi informatii despre cresterea ponderala si cresterea staturala la viewtopic.php?p=43760#p43760

simon_ar
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 22
Membru din: 10 Ian 2018, 17:02
Localitate: Arad

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde simon_ar » 03 Aug 2018, 15:33

Am sperat că nu voi mai scrie la acest subiect ...
Nu știu cu ce am greșit, dar Lulu s-a îmbolnăvit din nou. Aceeasi micoza. Pe un picioruș. Ieri am sesizat-o. :cry: :cry:
Și eu care speram că vom adopta in curand încă un porcusor...
Porcușorul e vesel, mănâncă bine, nu are alte probleme.
De aseară am inceput (din nou) tratamentul cu imaverol.
Deși am ținut cont de tot ce am citit aici pe forum tot s-a îmbolnăvit. A treia oară. :(

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde Gemon » 06 Aug 2018, 12:45

Cateva aspecte ce merita atentie, nu neaparat in cazul tau, in general scriind:
Sa nu existe factori favorizanti, cum e umezeala, de ex. asternutul sa fie schimbat partial mai des in acele locuri unde face pipi, pentru a nu sta pe asternut umed.
Verifica adapatoarea, sa nu picure apa din ea, pentru a nu avea un loc umed dedesubt, vezi cum bea apa, poate sa atinga mai des ciocul adapatoarei in asa fel, incat sa se ude locul de sub ea.
Citeste si acest mesaj viewtopic.php?p=132971#p132971
Succes in eradicare!

simon_ar
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 22
Membru din: 10 Ian 2018, 17:02
Localitate: Arad

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde simon_ar » 08 Aug 2018, 23:27

Mulțumesc pentru sfaturi. Azi am schimbat adapatoarea.
Continuam tratamentul cu imaverol (incalzit, la 3 zile), vit c 5 picături și beres 2 picături pe zi și facem băiță la o săptămână cu șampon cu ketoconazol (văd că a început să-i placă la baie și sta cuminte).
Micoza e doar la picioruțele din spate. O sa incerc sa pun și poze. Data trecuta a fost la fel. Nu s-a extins in alta parte. Nu se scarpină mai des și nu pare să-l deranjeze cu ceva.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde Gemon » 10 Aug 2018, 23:56

Tinem pumnii! :heart:

simon_ar
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 22
Membru din: 10 Ian 2018, 17:02
Localitate: Arad

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde simon_ar » 08 Noi 2018, 13:38

Lulu este bine acum. :smile:
Cu multa rabdare am scapat si de tura asta de micoza.
Multumesc pentru sustinere si sfaturile primite. :heart:

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde Gemon » 08 Noi 2018, 19:15

Ne bucuram, si trimitem multe pupicuri pe nasucul lui Lulu! :loving:


Înapoi la “Dermatoze, diferite afectiuni ale pielii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori