Micoza / Ciuperca

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

Avatar utilizator
silkeyes
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 498
Membru din: 27 Feb 2009, 13:30
Localitate: iasi

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde silkeyes » 25 Oct 2012, 19:06

Multumesc Geda :love: sper sa se faca bine tixilina.

ce parere aveti de samponul cu clorhexidina? imi zcea medicul ca as putea incerca.
O_o O sa-mi lipsesti mereu... fetita-dragoste^_^
http://pets.webshots.com/album/574955707fLdZFB

edikup
Initiat
Initiat
Mesaje: 29
Membru din: 14 Oct 2012, 18:36
Localitate: Bucuresti

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde edikup » 29 Oct 2012, 12:27

rezumat:
Am ajuns la D-na Dr. Pantu. Ne-a recomandat tratamentul "clasic". Am primit si solutia, mai concentrata. Avand in vedere faptul ca e micut, recomandarea e:
o zi imaverol pe unele zone, o zi pauza (dar cu betadina), o zi imaverol pe cealalta jumatate din zone, o data pe saptamana baita cu Nizoral sau alt sampon cu aceeasi substanta activa (ketoconazol 2% - eu folosesc Dan Fre luat de la Catena).
Avand in vedere ca e blanos, D-na Dr. Ne-a recomandat sa-l tundem ca sa ajungem mai usor la radacina firului in zonele afectate si, in general, sa aiba mai putine zone tricofita sa se adaposteasca.
Asa ca ieri am luat un aparat de tuns. A fost foarte cuminte (si aparatul bun), nu a scancit si nu s-a zbatut, nici macar nu a chitait. Dupa tundere (acum arata ca un leut - la cap coama, in rest tuns - nu la piele, ci cam de 1 cm), l-am spalat. Si la spalat nu a mai protestat ca prima data, iar dupa uscat imediat a mancat un pic de patrunjel si frunza de ridiche.
Pentru ca a fost un pui bun, a primit un fel de sosetica din prosop, din care si-a facut barlog inca vreo 2 ore dupa spalat. Era tare haios.
In rest, are pofta de mancare ( intr 5-6 zile a pus cam 60 de g), si e foarte vioi - isi impinge cutiuta de carton pe care i-am facut-o casuta (la fiecare 2 zile o arunc, impreuna cu talasul, ca sa nu fie contaminata, asa incat nu are una de lemn inca) si alearga in jurul custii ca un calut, cu intoarceri bruste.
A inceput sa manance aproape din mana (adica rontaie cu bucatica de morcov sau firul de patrunjel tinut din mana).
Speram ca in cca o luna sa fim vindecati si sa ne plimbam prin casa :)

Irutss
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 253
Membru din: 28 Sep 2012, 13:09
Localitate: Bucuresti

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde Irutss » 29 Dec 2012, 14:57

Toata saptamana am lucrat de la 8 la 20 si nu am avut deloc timp de porcute..le-a dat mama de mancare si le-a facut curat..azi insa, pentru ca sunt libera, mi-am scot printesele la plimbare si la o verificare saptamanala..am observat ca cea mica, Pixie are bubite in 2 locuri, aproape de ambele urechi. Am luat-o pe 15 dec din petshop si am controlat-o si nu avea nimic..sau poate chiar nu am vazut.. Suki nu are nimic..are blanita curata si pielea la fel, nicio bubita,nimic...doar Pixie.
Va pun 2 poze...poate ma ajutati.
Imagine
Imagine

pana dupa revelion nu pot ajunge cu ea la vet din pacate..pana atunci cu ce sa-i dau? Betadine? ma gandeam si la sampon sa ii fac baita, dar Pixie are doar o luna si putin..cred ca e prea mica ptr baita..

Cea din prima poza nu-mi pare a fi micoza...este posibil sa o fi muscat Suki? eu nu le-am vazut niciodata sa se certe, dar Suki o mai impinge cu capul cateodata..poate cat am fost la munca a muscat-o..dar repet, n-am vazut certuri,baraieli niciodata,clantanit din dinti niciodata..

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde Gemon » 30 Dec 2012, 03:10

Dupa aspect pare sa fie o infestare cu micoza, neavand insa certitudinea in primele zile aplica doar solutia Betadine. Administreaza-i vitamina C pe o perioada de 7 zile, deoarece aceasta grabeste vindecarea si creste rezistenta organismului. Daca dupa doua zile pare sa persiste avand forma rotunda sau ovala, cu sau fara margini rosii, acoperite cu cruste/scuame, atunci alternativ pe langa Betadine se poate folosi crema Nizoral, aceasta avand actiune antimicotica. De asemenea ar fi benefica introducerea orzului verde sau a graului verde in meniu, ai putea creste in ladita, vezi la viewtopic.php?f=22&t=1699

Irutss
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 253
Membru din: 28 Sep 2012, 13:09
Localitate: Bucuresti

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde Irutss » 30 Dec 2012, 03:13

Multumesc. Asa o sa fac.
Le cresc de mult grau in ladita, mananca de 3 ori pe saptamana iarba de grau
am si vit c, o sa-i dau si d-aia

Irutss
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 253
Membru din: 28 Sep 2012, 13:09
Localitate: Bucuresti

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde Irutss » 06 Ian 2013, 23:46

Revin cu vesti, micoza s-a vindecat, mai continui sa ii dau cu betadine inca cateva zile ca sa fiu sigura..insa nu mai are blanita acolo..nu se vede ptr ca ea oricum e flocoasa..dar ii va creste la loc?

chinchi2
Forumist
Forumist
Mesaje: 1213
Membru din: 17 Iul 2012, 23:09
Localitate: otopeni

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde chinchi2 » 06 Ian 2013, 23:47

Normal ca va creste :smile:

Irutss
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 253
Membru din: 28 Sep 2012, 13:09
Localitate: Bucuresti

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde Irutss » 18 Ian 2013, 19:00

Postez si aici..si mai intreb o data pentru ca-mi fac griji, cat de grav e daca se linge in locul unde eu am dat cu betadine? desi am avut grija sa intre in piele si am sters blanita pe langa rana..de ramas, mai ramane oricum.. ii face rau rau ca linge crema d-aia?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde Gemon » 19 Ian 2013, 11:33

Dupa ce ai aplicat tratamentul si ai tinut in brate pana se absoarbe substanta, pune in fata lui o mana de fan si reamenajeaza putin cusca (muti un accesoriu mai incolo, pe langa fanul aflat in suportul agatat de gratii pui si in alt suport (tub PVC, suport tacam etc.) putin fan, vezi idei aici http://www.gemon.ro/galerie/fan-szena/index.html , asa atentia lui va fi canalizat spre cercetare-cautare, fanul il si linisteste mental.

Irutss
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 253
Membru din: 28 Sep 2012, 13:09
Localitate: Bucuresti

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde Irutss » 19 Ian 2013, 12:05

ok..dar la intrebare tot nu mi s-a raspuns..intrebarea era cat de grav e daca totusi linge din crema ramasa accidental..

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde Gemon » 19 Ian 2013, 12:36

Se aplica in strat subtire, si se tine in brate inca putin timp in care este absorbit in piele, nefiind pus inapoi in cusca imediat dupa aplicare. In aceste conditii nu ajunge pe cale orala in organism o cantitate ce ar periclita sanatatea, dar nici bine nu este sa fie lasat sa se linga. Daca ar face asta in continuare, trebuie luate masurile necesare, poate avea o senzatie neplacuta de care vrea sa scape in acest fel (mancarimi, iritatie etc.) sau mediul sau este sarac in stimuluri.

laura_st
Initiat
Initiat
Mesaje: 35
Membru din: 13 Feb 2013, 10:41
Localitate: Timisoara

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde laura_st » 20 Feb 2013, 17:11

avem si noi un porcusor. cand l-am luat de la mall avea o crusta pe picior si mi s-a spus ca pentru orice problema sa revin pe baza bonului si il vor trata gratuit. bubita s-a vindecat apoi am mai descoperit inca 4 doar la incheietura picioarelor. arata ca un cos uscat si mare si uneori cu crusta de sange. Medicul de la Zoo Mania (de unde l-am luat) mi-a zis ca posibil sa fie raie si mi-a dat intr-o seringa o solutie 1 ml-1litru apa, sa il dau de 2 ori/sapt si sa nu il las sa se linga, uscat cu foehnul apoi distras atentia. Dupa tratamentul aplicat e mai bine, bubitele s-au diminuat, dar nu vindecat complet. Si am observat pielea de pe urechiusi uscata si supura intr-un loc - l-am dat si acolo cu solutie.
E vesel, nu ii pica parul, nu se scarpina, citind pe aici si vazand ce tratamente complicate se aplica la raie, ma intreb oare fac bine ca ii dau doar cu solutia asta?

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde maria » 20 Feb 2013, 21:04

cum se cheama solutia?
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
Stef
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 155
Membru din: 19 Iun 2012, 00:34
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde Stef » 21 Feb 2013, 02:38

Daca nu poti sa il duci la un veterinar, atunci ar fi bine macar sa pui niste poze pe forum cu bubitele, ca sa fii sigura ca chiar e vorba de raie. De cele mai multe ori cei din petshop nu se prea pricep la porcusori, nu stiu daca e bine sa ii dai un tratament pentru o boala pe care nu esti sigura ca o are (mai ales daca vanzatorul ti-a zis ca e "posibil" sa fie raie).

laura_st
Initiat
Initiat
Mesaje: 35
Membru din: 13 Feb 2013, 10:41
Localitate: Timisoara

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde laura_st » 21 Feb 2013, 10:24

este veterinarul petshopului cel care mi-a dat medicamentul. nu mai retin numele solutiei, ceva cu I parca. oricum e buna vad...


Înapoi la “Dermatoze, diferite afectiuni ale pielii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori