Micoza / Ciuperca

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

oanacristinapalade
Membru
Membru

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde oanacristinapalade » 22 Dec 2010, 01:02

Iubita,

Tratamentul este incomplet, trebuie sa ii dai 4 pic vit C+2 pic Beres (pentru copii) ZILNIC+ sters cu solutie antimocotita, cel mai probabil IMAVEROL ..
Dute cu porcusorul la cabinetul de mai jos

Dr. Radu Ionescu,
Servicii medicale veterinare complexe, consultatii, tratamente, chirurgie, urgente
Cabinet ISRAVET, Bd. Basarabia Nr. 28, sector 3 - METROU PIATA MUNCII, IN SPATELE BISERICII
Orar: L-V: 9-21; S: 10-18; D: 10-14.
Telefon: 320.55.19; Mobil: 0722-503.508
http://www.cabinet-veterinar.ro/

In trei saptamani o sa fie bine, dar trebuie sa te duci urgent, pentru ei timpul trece mai repede decat la noi!

Numai bine,
Oana.
Pupici de la Tyra :)

Maddi
Nou venit
Nou venit

Mesajde Maddi » 22 Dec 2010, 01:31

La acel doctor am fost si mi-a spus sa ii fac baie cu nizoral si atat .Vitamina C ii dau 4 picaturi pe zi.

maria
Calauza
Calauza

Mesajde maria » 22 Dec 2010, 07:55

draga maddi
solutia e sa mergi la dr pantu
Dr. Pantu Ana,
medic veterinar specializat pe porcusori de Guineea
Mobil 0740547274, non-stop
ana a avut crescatorie si la micoze e AS :smile:

nu e gresit ce ti-a dat ionescu, dar e prea putin
probabil ca a vrut sa o ia usor
nu e nevoie sa speli cusca asa des
ana probabil ca iti va da imaverol
cusca o speli iar la inceputul noului tratament, la mijlocul lui si la final
eu asa as face
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Maddi
Nou venit
Nou venit

Mesajde Maddi » 22 Dec 2010, 10:17

Multumesc mult Maria ! Voi merge cat mai curand posibil cu porcusorul la dr Pantu.

Maddi
Nou venit
Nou venit

Mesajde Maddi » 22 Dec 2010, 22:24

Am sunat-o azi pe doamna doctor si mi-a spus sa ii dau la 2 zile cu imaverol si intercalat cu betadine.Problema e ca nu pot cumpara imaverol zilele astea :cry: dar am cumparat betadine. Ii pot da cu betadine si sa continui cu baitele cu nizoral ?

maria
Calauza
Calauza

Mesajde maria » 23 Dec 2010, 08:19

micoza nu e o urgenta medicala, nu in stadiul asta, dar trebuie sa incepi tratamentul intr-o zi, doua
baie cu nizoral te sfatuiesc sa nu ii mai faci
i-ai facut destule si ii poti distruge ph-ul pielii
cu betadine poti sa ii dai si fara imaverol, dar nu va avea efect
mergi la un cabinet veterinar si cumpara o seringa de 2 ml de imaverol
nu e super scumpa, pana in 20 ron cred
si incepe tratamentul ca lumea
cred ca ana ti-a spus tot ceea ce trebuie

llulu
Nou venit
Nou venit

Mesajde llulu » 12 Ian 2011, 00:03

am cumparat un porcusor acum 3 zile. parea sanatos dar aseara am obervat ca o urechiusa nu-i in regula. i-au aparut cojite dupa ureche si a inceput sa se scarpine destul de des. parca bea si ceva mai multa apa decat de obicei... :( l-am dat cu betadine dar nu stiu daca se aplica direct sau cu tifon... maine merg cu el la medic.intrebarea este: la ce medic? atasez o fotografie si astept sfaturile voastre. as vrea sa-i dau vitamina C picaturi. le-am cumparat dar nu stiu cat sa-i dau si daca este bine sa-i pun mereu in apa sau sa-i dau direct in gurita numai cand este nevoie...
http://www.neogen.ro/_luana/poze/poza-lui-luiza-ana-poza-profil-1501748-25717408

ozzie&spy
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde ozzie&spy » 12 Ian 2011, 16:56

Aici gasesti un topic despre medicii veterinari din Constanta: viewtopic.php?f=2&t=112
Fii foarte atenta la ceea ce administreaza medicul porcusorului tau si nu-ti fie jena sa intrebi tot. Sa ai la tine si lista cu antibiotice permise/intrezise pt orice eventualiate, desi porcusorul tau nu cred ca va avea nevoie de asa tratament.
POrcusorul tau pare a fi pui, nu? In acest caz bine ar fi sa nu ii faci baita, ci sa alegi, daca ai posibilitatea, un tratament cu aplicatie locala.
Betadina poti sa o aplici si cu o discheta de bumbac.
Aici despre Vit.C: viewtopic.php?f=3&t=1035
Vitamina nu se pune in apa de baut, pt ca se oxideaza f rapid, plus ca nu ai controlul asuupra cantitatii pe care o ia porcusorul tau. Poti sa ii pui picaturile direct pe un aliment pe care il prefera si manaca repede, sau dizolvi in putina apa plata si dai direct cu seringa(fara ac). Ar fi mai bine sa ii cumperi si picaturi Beres, sa i le dai odata cu VitC. Ai luat vitamina simpla, fara arome, da?
Multa sanatate si sa-ti traiasca micul porcusor! Dupa ce rezolvi cu cojitele, ar fi bine sa ii aduci un prieten de acelasi sex :)
MadalinaImagine

maria
Calauza
Calauza

Mesajde maria » 12 Ian 2011, 17:12

se poate sa gresesc, dar daca ar fi porcusorul meu eu i-as face baita cu sampon nizoral
ma gandesc ca daca are cojite de micoza pe ureche poate mai are si prin alte parti, ca astea se imprastie
si chiar daca nu se manifesta acum, se pot manifesta mai tarziu
deci trebuie indepartate de peste tot
apoi pe ureche as da cu betadine dimineata si seara cu crema nizoral
as fi atenta sa nu se stearga cu labuta pe ureche si apoi sa duca la botic
as da si vit c si as dezinfecta totul spaland cusca cu sampon nizoral si adapatoarea cu otet
eu asa as face

Gemon
Site Admin
Site Admin

Mesajde Gemon » 12 Ian 2011, 20:27

Daca a fost adus acum trei zile si e micut - pui recent despartit de congener(i)/mama -, este intens stresat datorita acestor schimbari, si in special datorita faptului ca a trebuit sa faca fata la aceste avalanse de stimuli necunoscuti singur, fiind lipsit de compania unui alt porcusor care ii ofera o oarecare siguranta prin prezenta lui. Incearca sa il linistesti mental, punand o ascunzatoare (chiar si un hamac e potrivit, daca nu ai altceva, pentru a se adaposti sub el) in cusca, sa aiba un loc de odihna calduros si confortabil (material pe care sa stea). Stresul slabeste rezistenta organismului si devine mai vulnerabil, in cazul in care nu poti merge maine la medic, neaparat sa cumperi Betadine solutie si o crema antimicotica (de ex. Nizoral) care poti aplica alternativ, asa cum a scris maria. Baie la un pui mic se face numai in cazul in care aceste aplicari locale nu ajuta sau infestarea este prea extinsa, in acest caz baia ar fi un stres in plus, are nevoie de liniste, macar pana se obisnuieste cu zgomotele din casa, sa fie stresat cat mai putin posibil. Neaparat sa primeasca vitamina C suplimentar pe langa cea obtinuta prin dieta, in conditiile de stres si boala necesarul de vitamina C creste, in plus el este si in crestere.

Sa primeasca un partener de acelasi sex cat mai repede posibil.

maria
Calauza
Calauza

Mesajde maria » 12 Ian 2011, 22:48

multumim geda ca ai intervenit si ai clarificat problema
acum daca ai timp te rog sa imi raspunzi si mie la mesajul particular din 8 ianuarie in care te intrebam cata vit b6 sa dau si cat citrat de potasiu
scuze daca sunt off, ma gandesc ca poate nu ai primit mesajul meu de nu mi-ai raspuns pana acum

Nota admin: Ti-am raspuns.

llulu
Nou venit
Nou venit

Mesajde llulu » 13 Ian 2011, 14:57

va multumesc pt ajutor.
are ascunzatoare si prosopel ca sa stea la caldurica.primeste fan, patrunjel etc . acum este mai linistit , sta sa-l scot din cusca. i-am dat vitamina C 4 pic pe zi. betadine si nizoral crema. nu se mai scarpina dar cozitele parca se extind. trec unele si apar altele marindu-se zona. pana azi dimineata nu ii cadea blanita, dar acum cade in zona cu cojite.

maria
Calauza
Calauza

Mesajde maria » 13 Ian 2011, 15:03

daca ii cade blanitza e bine
trebuie sa ajunga la piele curata si apoi sa ii creasca blanitza noua, sanatoasa

llulu
Nou venit
Nou venit

Mesajde llulu » 16 Ian 2011, 16:53

cade blanita dar intinde si ciuperca. acum are o cojita si la ochisorul drept. i-am bagat o alta crema ce mi-a dat-o de la cabinet seara si nizoralul crema dimineata dar nu stiu daca este bine sa nu-i mai dau cu betadina nu era prea hotarata cand mi-a spus sa nu mai dau si nu stiu ce sa fac mi-e teama sa nu fie prea mult pt el 2 creme si betadina....vitamina C 4-5 pic /zi di 1 pic beres plus hamac, mancarica favorita si linistea de care are nevoie. nu mai misca nimeni in casa:)) trebuie sa se faca ''copilul '' bine:)
inca ceva: trebuie musai picurator la cusca sau ii pot pune apa in alt vas? am senzatia ca se chinuie sa bea apa si mereu gasesc ud talajul din cauza picuratorului.

Lili
Membru VIP
Membru VIP

Mesajde Lili » 16 Ian 2011, 17:26

Pai imagineaza-ti cum ai gasi talasul daca onor porcovenia si-ar introduce un piciorong in vasul cu apa :lol:
Nu. Trebuie picurator. Probabil cel pe care il ai tu este de proasta calitate si curge. In mod normal n-ar trebui sa curga decat atunci cand il solicita porcu'. Ei chiar se distreaza foarte bine cand beau apa din picurici. Unii se duc si cand nu le e sete doar de amuzamentul de a le picura apa in gurita si pe langa :lol:
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

Înapoi la “Dermatoze, diferite afectiuni ale pielii”