Micoza / Ciuperca

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

bianca
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde bianca » 05 Apr 2009, 02:23

buna...te sfatuiesc totusi sa te duci la alt vet....porcusorul clar nu e bine, si partea mai proasta e ca se extinde, nu se vindeca.
ideal ar fi sa se faca un raclat cutanat pt a vedea totusi daca e vb de un acarian sau o ciupercutza :D
tratamentele in cele 2 cazuri este diferit, asa ca e mai simplu sa afli ce are, decat sa faci un tratament, iar apoi sa il schimbi deoarece nu da rezultate.
in timisoara ai de unde alege...daca nu ti-a placut de dr radbea, este dr simiz...daca nici el nu ti se pare ok, poti veni la fac de medicina veterinara (pe calea aradului, la agronomie)...la disciplina de parazitologie avem dermatologi buni ;)
insanatosire grabnica micutului!
Bubu....si Vusy de peste Podul Curcubeu...insotita acum si de prietena ei Mika :(

aannahtroz
Nou venit
Nou venit

Mesajde aannahtroz » 08 Apr 2009, 15:40

hey nu am mai intrat de mult ca nu am mai avut timp . ... vroiam sa va zic ca am avut o peroada nasoala cu porcusorul ptr ca incepuse sa se agraveze . ... ii cazuse foarte mult par tot spatele era aproape chel si plin de rani... am foat aici la un pet shop si mi`au recomandat un alt tip de mancare si vitamina c speciala ptr porcusori... de o sapt ii dau vitamina asta si ii dau cu un spray in cusca si vad ca se simte mult mai bine ... a inceput sa ii creasca parul si vad ca nu se mai scarpina ... acum astept sa vad pe parcurs ce o sa mai fie daca pot sa ii dau `hainuta` jos ... vroiam sa va multumesc si ptr sfaturi si am sa mai intru sa va zic cum se mai simte ... pupici
aannaht

maria
Calauza
Calauza

Mesajde maria » 08 Apr 2009, 15:50

ma bucur ca e spre bine
daca mai ai probleme du-te la medicul recomandat pe forum
ciprian pop
de obicei e dupa amiaza
are si el o porcuta
am inteles ca se pricepe la porcuti

aannahtroz
Nou venit
Nou venit

Mesajde aannahtroz » 08 Apr 2009, 16:01

eu m`as fi dus cu el la medic din prima zi cand am vazut ca are bubite dar sunt in italia si e mai greu aici ptr cei fara acte (ca mine) de asta am apelat la voi si chiar ma bucur ca am facut`o .. oricum acum e mai bine singurul lucru care nu imi place la el :( este ca de mmine are frica ptr ca eu l`am chinuit cu baite tratamente si cam fuge de mine in schimb la maica`mea cum o vede incepe sa chitaie ca vrea mancare mananca de la ea din mana :(:((poate dupa ce se termina toate astea o sa faca si cu mine la fel nu ?
aannaht

rodents'r'us
Membru avansat
Membru avansat

Mesajde rodents'r'us » 08 Apr 2009, 16:14

Sa nu te superi pe mine dar cand sti ca nu poti merge la veterinar cu un animal fara acte de ce il cumperi? Sau daca l-ai adus din tara de ce nu te-ai informat? Oricat de sanatos pare nu se stie cand apar probleme. Si daca nu poti merge cu el la vet e o problema mare! O micoza se mai poate trata acasa(uneori) dar alte probleme necesita veterinar fara discutii. Practic l-ai condamnat atunci cand l-ai cumparat/dus cu tine acolo.
Nu vreau sa fiu rau cu tine dar nu te-ai gandit deloc la el cand ai luat decizia.
Oricum nu poti vorbi cu un vet acolo sa-i faca un carnet de sanatate? Si te rog sa nu te gandesti la bani ci sa te gandesti la sufletelul pe care il ai in grija.
De atasat de tine poate ca se va atasa dar nu e sigur mai ales daca tu ai fost persoana care l-a "chinuit" (chiar daca spre binele lui) cu baite si altele.
Oricum e o lectie de invatat.
Bun venit in Romania, va rugam sa dati ceasul inapoi cu 100 de ani!

aannahtroz
Nou venit
Nou venit

Mesajde aannahtroz » 08 Apr 2009, 16:32

nu m`am gandit la bani chiar am luat tot ce mi s`a recomandat si pot sa zic ca nu sunt ieftine . ... numai pe vitamina c speciala ptr ei am dat 20 de euro ... am sunat la dr ciprian pop acum 10 min si mi`a recomandat dexametazona injectabila, vit K3 si adrenostazil. am sa sun sa imi fie trimise in cazul in care nu le gasesc aici ...
aannaht

veronica
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde veronica » 08 Apr 2009, 16:38

ana eu vreau sa te intreb daca ai respectat tratamentul
descrie-ne te rog in ce constau ingrijirile tale

aannahtroz
Nou venit
Nou venit

Mesajde aannahtroz » 08 Apr 2009, 16:51

i`am facut baie o data la 4 zile cu nizoral sampon, dimineata il curatam cu putina vata si betadina iar seara il dadeam cu unguent dupa care ii puneam la loc tricouasul .. iar vitamina c am pisat`o si o dadeam pe morcovi ... cam astea mi`ati zis si oi sa fac ... cat despre cusca am spalat`o zi de zi. am dat si cu otet si dupa cu un spray ptr acarieni ...
aannaht

rodents'r'us
Membru avansat
Membru avansat

Mesajde rodents'r'us » 08 Apr 2009, 17:15

Nu am vazut nimic despre beres, din cate stiu o picatura de beres in fiacare zi ajuta mult. Poti sa o pui pe ceva ce le place sa manance, eu le puneam beres si vit. c pe ardei gras, mai strambau din nas si cand vedeam ca fac figuri le dadeam sa guste din celalalt capat al ardeiului si dupa ce muscau odata il intorceam iar cu beresul si vit. c si in final au inteles ca daca vor ardei bun trebuie sa treaca de beres si vit. c ...
Bun venit in Romania, va rugam sa dati ceasul inapoi cu 100 de ani!

veronica
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde veronica » 08 Apr 2009, 17:18

cate baite i-ai facut? caci au trecut cateva saptamani de cand nu ai mai scris
am verificat aproape fix o luna...ceea ce e destul de mult
pacat ca nu ai tinut o legatura stransa poate daca spuneai ca nu tratamentul cu nizoral nu da rezultate atunci poate ti se recomanda sa mergi pe imaverol
sincer e pacat ca noi stam cu inima stransa pentru micuti dar pe cealalta parte nimeni nu ne tine la curent
oricum cu totii dorim binele mictutului si evident si al stapanei :smile:

aannahtroz
Nou venit
Nou venit

Mesajde aannahtroz » 08 Apr 2009, 17:24

veronica scrie:cate baite i-ai facut? caci au trecu cateva saptamani de cand nu ai mai scris
pana acum i`am facut 6 sau 7 baite... beres nu am gasit oricum de mancat mananca nu face nazuri probleme am avut cu vitamina C asta noua dar s`a obisnuit nu mai am probleme... sa vedem acum pe parcurs...
nu e vb ca nu am vrut sa va tin la curent dar muncind chiar nu am avut cand sa mai intru oricum acum am un program mai lejer si am sa pot sa intru mai des ...
aannaht

veronica
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde veronica » 08 Apr 2009, 17:34

daca pana acum nizoralul nu a dat rezultate atunci va trebui folosit ceva mai puternic
imaverolul este folosit , de asemenea in micoze
ai posibilitatea de a te informa? nu il cumpara momentan ci doar sa te interesezi daca se gaseste
aannahtroz scrie:am sunat la dr ciprian pop acum 10 min si mi`a recomandat dexametazona injectabila, vit K3 si adrenostazil. am sa sun sa imi fie trimise in cazul in care nu le gasesc aici ...

dexametazona este injectabila si avand in vedere ca nu poti merge la doctor ar trebui sa ii faci tu injectiile?
mie mi se pare foarte periculor
o injectie facuta gresit si porcusorul poate paraliza
eu sper sa mai existe si alternative pana la dexametazona injectabila

aannahtroz
Nou venit
Nou venit

Mesajde aannahtroz » 08 Apr 2009, 17:37

trebuie sa caut ingredientele nu zic ca nu e aici dar eu cand am intrebat au zis ca nu au si daca stiu ingredientele ca poate se numeste altfel ... am sa intru chiar acum pe google sa vad ingredientele si maine ma duc la farmacie sa intreb ...

Compozitie :

Ingrediente active : enilconazol 100 mg / ml
Ingrediente vehicul : polysorbat 20 ,sorbitan laureate q.s. ad 1 ml
aannaht

Gemon
Site Admin
Site Admin

Mesajde Gemon » 08 Apr 2009, 20:34

Citeste aici
http://www.gemon.ro/forum/viewtopic.php?p=15945#15945
si aici
http://www.gemon.ro/forum/viewtopic.php?p=15951#15951
despre ingredientul activ Enilconazol.

Este eficace daca concomitent se tine si o igiena riguroasa, citeste detalii pe paginile recomandate.

timisoreanca
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde timisoreanca » 09 Apr 2009, 02:58

:shock: toate preparatele din strainatate au alta denumire decat in Romania! e de la sine inteles ca farmacista sa spuna" nu avem" caci nu stie ce cauti tu si automat nu isi bate capu cu un lucru ce nu ptr ea nu este concret.
Poti sa ceri sfatul unui angajat de la pet-shop si imediat vei primi rezolvarea problemei; petshopurile din vest au in dotare o gama larga de produse farmaceutice ptr porcusori , iar personalul este calificat.

Înapoi la “Dermatoze, diferite afectiuni ale pielii”