Micoza / Ciuperca

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

Katy&Roro
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 72
Membru din: 05 Mar 2010, 18:52
Localitate: Bucuresti

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde Katy&Roro » 04 Mar 2012, 13:00

Baile nu le-am facut luna de luna. Mi se parea si mie prea mult. Le faceam doar cand mi se parea ca micoza e prea extinsa. Partea cu igiena am respectat-o. Si cea cu curele de vitamine. De mancat mananca 3 mese de legume (dimineata si seara mai mult, dupamasa alternez zile cu andiva, verdeata sau seminte speciale. Fan tot timpul. Cusca baietilor :) e mare, 1 metru si ceva lungime si aproape 1 metru latime. Stau in talas, si caut in special din acela fara arome si cat mai mare. De pieptanat nu cred ca as putea. Are parul destul de scurt si rar, chiar foarte rar fata de Rorica, asta in conditii normale, nu atunci cand ii pica parul :). Atunci o sa insist mai mult cu vitaminele si cu igiena.

Katy&Roro
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 72
Membru din: 05 Mar 2010, 18:52
Localitate: Bucuresti

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde Katy&Roro » 04 Mar 2012, 13:03

Sunt in Bucuresti acum. Am uitat sa modific. Atunci voi incerca sa merg si la dr Ana Pantu. Multumesc :)

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde irena » 04 Mar 2012, 13:19

eu cred ca aici e greseala - baile rare... poate ca am inteles gresit si ca tu l-ai tratat corespunzator, dar zic totusi :)atunci cand porcutul e bolnav, baile cu nizoral nu trebuie sa fie rare.
adica atunci cand ai un diagnostic, ii faci baita saptamanal, si paralel il dai cu crema. daca ii faci o data baie, si urmatoarea o faci intr-o luna sau mai mult, nu te ajuta.
daca esti sigura ca e micoza, eu as zice sa faci tratament cu imaverol. gasesti la farmacia veterinara, iti da in seringa. se aplica la fiecare 3 zile pana cand pielea se vindeca si blanita
a crescut la loc. insa daca nu esti sigura ca e micoza, mai bine nu... nu de alta, insa ca orice tratament, si imaverolul poate avea efecte nedorite, si anume ii poate ataca ficatul.
spuneam de ana pantu pentru ca spuneai ca ai fost la dr. ionescu :) si fara sa ma uit din ce oras esti, am presupus ca esti din bucuresti.
legat de hrana speciala - se da doar dimineata, o lingura/ porcut.

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde Allma » 27 Mar 2012, 20:31

Buna tuturor! Scriu din partea unei prietene de a mea pe nume Raluca. Ea are doi porcusori de guineea,amandoi baietei ciufuliti, Donald si Hully. Hully are o varsta, 6 ani si de ceva timp i-a aparut ceva ce arata exact ca o micoza. Se scarpina urat si guita.... :( Blanita ii cade,pe spate mai ales e aproape chelios :( L-a spalat cu un sampon recomandat pe forum de nenumarate ori pentru micoze, vazuse ea si zice ca parca e mai rau :( Ea are probleme cu internetul si m-a rugat sa intreb eu. Il iubeste mult pe micut si nu ii place deloc sa il vada asa....Avem cateva intrebari:
-Ar trebuii despartiti din motive de sanatate?
-Ce ar trebuii sa mai faca?

PS: Ii cad smocuri depar cu un fel de piele moarta :(
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
biancadumy
Ajutor de calauza
Ajutor de calauza
Mesaje: 6615
Membru din: 07 Iul 2009, 22:49
Localitate: bucuresti

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde biancadumy » 27 Mar 2012, 20:45

Bine ar fi sa ii faca o poza si sa ti-o dea tie cumva sa ne arati...
NU va voi uita niciodata Missy si Teddy!

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde Allma » 27 Mar 2012, 20:49

Nu prea are cum, doar cu telefonul cum nici una din noi nu are aparat :( Am sa ii zic,dar va fi mai greu,trebuie sa vada cum sa nu o vada mama.....mama ei nu o lasa in preajma custii pentru ca se teme sa nu ia si ea.... :(
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde khaos » 27 Mar 2012, 21:05

Cum Dumnezeu pot trata bietul animal daca se tem sa se apropie??!
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde Allma » 27 Mar 2012, 21:08

Nu se tem, doar mama ei,cum sunt parintii in general...pentru ca ea a avut cand era mai mica... :(
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
roseta.stoned
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1755
Membru din: 25 Mai 2011, 22:38
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde roseta.stoned » 27 Mar 2012, 21:57

Hai ca asta-i buna! Adica la porcii aia nu se mai face curat, nu mai au niciun fel de contact cu lumea?! Exista manusi chirurgicale daca tot le e frica! Si=-n plus, ar trebui dusi la un veterinar, nu tratati dupa ureche...
POZE cu Yoshi si Keops: http://www.guineapink.com

Avatar utilizator
biancadumy
Ajutor de calauza
Ajutor de calauza
Mesaje: 6615
Membru din: 07 Iul 2009, 22:49
Localitate: bucuresti

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde biancadumy » 27 Mar 2012, 22:05

Faza cu sa nu te apropii de ei e chiar nasoala... trebuies tratati,si din cate stiu eu (sa ma iertati daca gresesc) micoza nu se i-a si la om.

In Pascani nu cred sa fie careva care sa se priceapa la porcuti...dar o poza tot ar trebui,sau macar sa o sune pe Dr Ana Pantu ...dar trebuie neaparat tratat!
NU va voi uita niciodata Missy si Teddy!

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde Allma » 27 Mar 2012, 23:33

La noi e o doamna care are cabinet si mie imi pare ca habar nu are cand merg cu cateaua, un alt dr a spus ca ea e axatata pe rozatoare,de aceea nu stie de caini si ca pentru caini vine sotul ei, dar nu prea imi inspira incredere :shock: Am sa o rog sa faca o poza. Despre partea cu nu atinge,mama ei nu o lasa decat cu manusi si o roaga pe fata sa evite cat mai mult pentru ca e protectoare, cand era mica acea fata a avut si mama nu vrea sa se repete, daca se ia la om sau nu chiar nu stiu
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde maria » 28 Mar 2012, 06:25

daca i-am cazut atat de mult par si plange cand se scarpina situatia e cam gri
sa mearga repede la un cabinet veterinar si sa cumpere imaverol
il dilueaza cu apa calda in proportie de 1-50 si ii da pe zonele afectate, o data la 3 zile
o data pe saptamana ii face baie cu sampon nizoral
ii da si vit c
spala totul cu otet
baie cu nizoral ii face si celeilalte porcute
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde Allma » 28 Mar 2012, 19:15

La noi in oras sunt veterinari priceputi, unul mi-a zis ca Molly e baiat cand verificam gestatia si ca e balonat si are nevoie de antibiotice :shock: Este o familie,Gaboran, care are un cabinet. Doamna Gaboran nu se pricepe DELOC la catei, nu stie nimic, sotul sau este destul de bun si recomanda bine la catei. O doamna VET cu care ma inteleg mi-a zis ca dna Gaboran nu stie nimic la catei fiindca ea se axeaza pe rozatoare si sotul ei pe caini, acum au 2 sedii separate. Cu nizoral il spala, nu imi venise numele, zicea ca de cand il spala parca e mai rau :(
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde maria » 28 Mar 2012, 19:54

mai citeste o data mesajul meu
eu ti-am zis sa ii dea cu imaverol, asta e de baza
cu sampon il spala o data pe saptamana
sa nu mai intarzie, sa inceapa tratamentul
porcusorul s-a chinuit destul
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde irena » 28 Mar 2012, 21:55

si pentru a lamuri si faza cu "se ia micoza sau nu" - da, se ia si la om. insa cu niste masuri de precautie nu sunt probleme.
adica te speli pe maini (pana sus la coate), schimbi hainele dupa ce ai fost la porcuti sau, cum spunea rose, folosesti manusi
chirurgicale. de cusca trebuie sa se apropie, pentru ca trebuie facut tratament, iar dupa fiecare tratament, cusca se spala si
se dezinfecteaza si se pune talas curat.
si iti zic aproximativ acelasi lucru pe care l-a spus si maria, doar putin mai dur: daca nu incepe URGENT un tratament, in curand
va ramane fara porcut. pentru ca va muri (da, micoza netratata il omoara).

p.s.: nu inteleg de ce si-au luat animal daca sunt atat de terifiati cand se imbolnaveste.


Înapoi la “Dermatoze, diferite afectiuni ale pielii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori