Se scarpina des / mult

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

Avatar utilizator
cldd
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 13
Membru din: 29 Mai 2013, 15:55
Localitate: Braila

Re: Se scarpina des / mult

Mesajde cldd » 10 Iun 2014, 19:28

Buna...Porcusorul meu s-a zgariat la gura...si vroiam sa-l dau cu betadine, dar nu este mirosul prea puternic sau este bine sa fac asta?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Se scarpina des / mult

Mesajde Gemon » 13 Iun 2014, 00:02

Poti spala cu ceai de galbenele zona.

Avatar utilizator
cldd
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 13
Membru din: 29 Mai 2013, 15:55
Localitate: Braila

Re: Se scarpina des / mult

Mesajde cldd » 13 Iun 2014, 17:35

Multumesc pentru sfat

Avatar utilizator
Roxa
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 97
Membru din: 19 Dec 2013, 12:00
Localitate: Galati
Contact:

Cojite

Mesajde Roxa » 13 Ian 2015, 11:25

Buna tuturor! A sosit vremea pt injectii... Cei 2 porci ai mei, dupa spusele medicului au facut o reactie alergica de la talas. Dupa 4 injectari saptamanale cu Ivermectina si aplicare cu Ektoderm spray, femela si-a revenit complet ( rezultatele le-am vazut chiar de la prima injectare), insa masculul nu ( el avand doar 2 injectii facute pana acum). Este activ, mananca la fel..nimic schimbat. De la mijlocul coloanei pana jos la fund are niste cojite ca matreata si cateva goluri de la scarpinat, exact cum avea si femela. La analiza de laborator nu s-a vazut nimic suspect. Inainte de a lua o decizie, as vrea sa va rog daca este bine sa incepem tratamentul cu Dermoscent, pt. ca medicul nu este 100% sigur ca este cel potrivit pt porcusori sau ce tratament este bun in cazul acesta? Din ce am citit aici, am vazut ca Mitex a dat rezultate bune, dar nu vreau sa fac ceva dupa ureche.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Se scarpina des / mult

Mesajde Gemon » 13 Ian 2015, 21:36


Avatar utilizator
Roxa
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 97
Membru din: 19 Dec 2013, 12:00
Localitate: Galati
Contact:

Re: Se scarpina des / mult

Mesajde Roxa » 13 Ian 2015, 22:44

Multumesc frumos pt. raspuns! Grau si porumb au la ordinea zilei, vitamina C primesc si din sucul fructelor proaspete si nu le lipseste nimic. Ma gandesc ca poate se vindeca ceva mai lent,avand si 2 interventii chirurgicale pana acum ( cea de extragere a calculului vezical si cea de castrare de acum 1 an). Maine am sa vorbesc si cu medicul sa vedem ce tratament ii aplica in continuare. :heart:



Buuun! Doctorul este liber astazi, asa ca am luat Mitex sa putem incepe un tratament...nu pot sta linistita. Revin cu vesti curand! :love:

Avatar utilizator
Roxa
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 97
Membru din: 19 Dec 2013, 12:00
Localitate: Galati
Contact:

Re: Se scarpina des / mult

Mesajde Roxa » 01 Feb 2015, 23:33

Revin cu vesti bune! Mitex a dat rezultate pozitive, deja se vad firele de par crescute aproape in intregime. :heart:

AdrianaAndrei
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 01 Mar 2015, 18:28
Localitate: Bucuresti

Re: Se scarpina des / mult

Mesajde AdrianaAndrei » 01 Mar 2015, 18:35

Buna ziua ! Am si eu o problema cu porculetul meu. Se scarpina f mult, pana isi face mici rani, si are ca un fel de matreata pe piele. Am primit de la dna dr Ana Pantu tratament : 3 saptamani alternari : o zi aplica Imaveron , o zi Betadine, + Liv 52 7-10 picaturi/zi , vit C 5 picaturi/ zi + ganoderma o optime de pastile /zi timp de 3 luni. Nu s-au vazut rezultate in aceasta perioada, poate doar o mica ameliorare, dar nu disparitia totala a simptomelor. Acum 2 saptamani am terminat si cele 3 luni de Ganoderma si deja se pare ca o luam de la capat. Azi mai nou si-a facut o rana, carne vie, aproape de marimea unui bob de mazare, pe care am dezinfectat cu betadine si am aplicat baneocin pudra. Am inlocuit talasul cu fan, apoi fanul cu prosoape, m-am gandit ca poate e si o alergie. Dar nici un rezultat. Ma poate ajuta cineva ?? Multumesc

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Se scarpina des / mult

Mesajde Gemon » 01 Mar 2015, 22:57

Cat timp ai aplicat solutia Imaverol, la fiecare a doua zi pe o perioada de 3 saptamani?

In cazul in care Imaverol se cumpara sau se primeste in forma concentrata, 1 parte solutie se dilueaza cu 50 parti apa calda (apa se fierbe si apoi cand este doar calda, nu fierbinte, se dilueaza). Daca primim deja in forma diluata, aceasta solutie diluata se aplica in forma calda, ceea ce inseamna ca sticluta cu solutia diluata se pune de fiecare data in apa calda, pentru a incalzi continutul inainte de aplicare. Se procedeaza in acest fel, pentru a obtine efectul dorit, si se aplica pe piele miscand blana in directia opusa cresterii parului, pentru a putea fi aplicat in profunzime. Asternutul si accesoriile se spala cu apa cu otet, si porcusorul se pune pe talas uscat, toate acestea pentru a nu recidiva, pentru a nu se reinfesta din nou intrand in contact cu obiectele infestate.

Am scris toate acestea pentru a te informa corect, luand in considerare cele mai sus se poate reevalua starea. Pentru a putea vindeca afectiunea, este important sa stim daca ai respectat intocmai instructiunile medicului, punand mare accent si pe igiena (asternut curat si accesorii bine spalate in prealabil).
1. Poate deci sa aiba inca micoza, in cazul in care nu a fost eradicat complet, adica s-a reinfestat din mediu sau nu a fost aplicat tratamentul inca cateva zile chiar si dupa ce pielea deja avea aspect sanatos. Micoza se vindeca mai greu.
2. Se poate intampla sa fie infestat (si cu, sau doar cu) acarieni ce se afla sub piele, numiti Trixacarus caviae. Tratamentul care ajuta in acest caz este injectia Ivermectina, aplicata subcutanat.

Recomandarea cea mai buna e sa fie vazut din nou de medic care poate decide care din cele doua puncte de mai sus (1 sau 2) este valabil in cazul lui. Asta pentru a nu incarca organismul porcusorului inutil cu tratament ce nu ajuta. Atat micoza, cat si infestarea cu acarieni necesita alt tratament, ceea ce combate micoza, nu ajuta in cazul in care este infestat cu acarieni.

Talasul este asternutul cel mai potrivit, fanul este sursa importanta de hrana (cea mai mare parte a dietei trebuie sa reprezinte fanul, in proportie de 70-80 %), dar nu este potrivit pentru asternut, deoarece se mucegaieste repede, nu are putere de absorbtie, si asa asternutul ramane umed, iar umezeala si caldura este un factor favorizant, mediul umed si cald faciliteaza inmultirea bacteriilor si poate fi raspunzator pentru aparitia ciupercilor parazite. Foloseste deci talas din brad, dar sa pui in asa fel in cusca, incat sa aiba grosimea de cel putin 5 cm dupa ce ai batatorit bine cu palma, asa va absorbi bine urina. Unii stapani pun o cantitate insuficienta de talas in cusca, asternutul in aceste conditii nu indeplineste acele conditii care asigura sanatatea.

AdrianaAndrei
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 01 Mar 2015, 18:28
Localitate: Bucuresti

Re: Se scarpina des / mult

Mesajde AdrianaAndrei » 02 Mar 2015, 01:02

Da, Imaverol a fost aplicat la fiecare a 2a zi timp de 3 saptamani. A fost diluat , nu stiu exact proportiile, insa a fost facut de dr veterinar. Insa l-am aplicat la temperatura camerei, nu incalzit. Cusca a fost mereu curatata si dezinfectata, toate accesoriile au fost scoase, tocmai pentru a evita reinfestarea. In cusca a ramad numai catronelul cu bobite si "pipeta" cu apa. Nu stiu daca are vreo legatura, insa, daca sta liber se scarpina permanent, dar daca il infasor intr-un prosop, la caldura se potoleste imediat si nu mai iese de acolo decat dupa 3-4 ore cand i se face foame. Taica-miu zice ca poate si frigul ii accentueaza starea de mancarime, dar este tinut in casa langa calorifer, deci temperatura camerei. Pentru siguranta si linistea mea si a lui, voi incerca sa obtin o programare la dr si sa il constulte iar. Va multumesc mult. Revin cu diagnistic .


Înapoi la “Dermatoze, diferite afectiuni ale pielii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori