Se scarpina des / mult

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

Avatar utilizator
ialaalexa
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 546
Membru din: 08 Feb 2011, 17:15
Localitate: Resita

Re: Ghighi

Mesajde ialaalexa » 01 Mar 2011, 00:24

lucyfoxy25 imi pare foarte rau pentru purcica ta :cry: :cry:
Imagine

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Se scarpina foarte mult

Mesajde crisa24 » 03 Apr 2011, 11:47

va rog am vazut pe forum undeva un porcusor cu un con in jurul gatului sa nu se mai scarpine, am tratat micoza dar el continua sa isi dea sangele pe frunte, ma poate ajuta cineva sa imi spuna cum confectionez acel con?


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Se scarpina foarte mult

Mesajde Gemon » 03 Apr 2011, 12:02


Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Se scarpina foarte mult

Mesajde maria » 03 Apr 2011, 12:15

eu am avut nevoie odata de un colar
l-am facut dintr-o sticla de plastic, din partea conica
am taiat-o pe generatoare si am pus leucoplast in 2 straturi pe latura unde vine in contact cu gatul porusorului
ceva cam in halul asta

partea inegrita e leucoplastul pe care l-am last mai lung, sa il inod sub barbia porcutului
dar daca se scarpina inseamna ca ceva nu e in regula
poate tratamentul ?
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Roxu
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 8
Membru din: 30 Aug 2012, 00:24
Localitate: Bucuresti

Rog ajutor- se scarpina foarte des

Mesajde Roxu » 23 Oct 2012, 23:57

Salut,

Îmi cer scuze dacă mai este un topic asemănător, am citit ce ați scris până acum, dar situațiile nu sunt asemănătoare.
Ce se întâmplă mai exact? De vreo 3 zile porcușorul meu se scarpină foarte des și destul de puternic. Foarte des înseamnă că la 10 minute el se scarpină. M-am uitat des și cu atenție în blăniță este curată, lucioasă, nu îi cade părul mai mult decât de obicei, nu are răni sau paraziți vizibili. Are poftă de mâncare, este vesel, numai că se scarpină foarte rău și după am senzația că "mănâncă" sau "caută"' prin talaș ceva.
În rest comportamentul lui e ca și până acum, cu singura mențiune că tocmai ce a terminat tratamentul pentru o micoză mică la picioruș și e mai speriat atunci când mă duc lângă el (nu i-a plăcut deloc administrarea de vitamina C+Bereș)
Am să mă duc cel târziu sâmbătă la doamna doctor Pantu pentru un control, însă aș rămâne recunoscătoare dacă mi-ați spune ce credeți că se întâmplă? Nu cred că e tocmai ok, se scarpină des ba cu piciorușele, ba cu dințișorii...

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Rog ajutor- se scarpina foarte des

Mesajde Gemon » 24 Oct 2012, 11:52

Vazut prin ochii stapanului este greu sa iti formezi o parere despre starea lui, unele simptome - chiar si ale pielii - putand fi observate doar de un medic/stapan experimentat in acest sens. Fiind cunoscute antecedentele ai putea sa il speli cu sampon Nizoral odata pe saptamana, pana ajungi la medic, pentru a ameliora posibila mancarime, o baie de acest fel fiind eficienta si pentru prevenirea reinfestarii - in cazul in care nu a fost complet eliminata micoza, ea poate reaparea.

Pe fondul scaderii rezistentei organismului - factor predispozant ce slabeste mijloacele de aparare ale organismului fata de agentii patogeni - pot aparea diferite boli de piele de la micoza pana la infestare cu acarieni. Din acest motiv este foarte important sa fie examinat de catre Dr. Pantu Ana cat mai curand posibil.
Insanatosire ii dorim! :heart:

Ileana.D
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 14
Membru din: 04 Oct 2012, 12:42
Localitate: Bucuresti

Re: Rog ajutor- se scarpina foarte des

Mesajde Ileana.D » 24 Oct 2012, 21:16

Buna Roxu,

Noi tocmai ne-am intors de la doamna doctor Pantu si am aflat niste lucruri noi referitoare la micoza...aceasta are perioada de incubatie de pana la 6 luni,asa ca,in acest timp e posibil sa reapara..Iar tu,daca spui ca tocmai ai terminat tratamentul(nu vreau sa fiu cobe) poate a mai ramas vreo bubita netratata,sau poate a mai aparut o alta.Doamna doctor spunea ca pentru a fi siguri ca nu mai sunt probleme inainte de implinirea celor 6 luni trebuie facuta baita cu Nizoral(care de fapt nu se mai gaseste,dar cauta altceva pe baza de ketoconazol),de 3 ori la interval de 2 zile.Si,am mai aflat ceva..poate altii stiau dar eu nu..aceasta micoza este de fapt o boala a firului de par,nu e boala de piele...asa ca,cine are probleme poate tunde porcutzu pt a fi sigur ca se si vede o noua bubita,in plus eliminandu-se si focarul de infectie.
Eu am 2 porcine,una luata din petshop..si pe care dupa o zi de cand am adus-o acasa am vazut ca se scarpina si am mers cu ea la doctor,de atunci suntem in tratament(in seara asta ii spuneam doamnei doctor de tuns si ne-a zis ca ce mai asteptam0.Porcutza are cam 2 luni,la mine e de 25 zile...Iar vineri am mai luat o fetitza de la BeatriceT(cea care avea 4 porcusori de dat).Am pus-o separat si stiind ca e sanatoasa i-am pus si casuta nou cumparata.Dupa 2 zile,vazand ca sta mai mereu ascunsa am scos casa..si am vazut-o..plina de bube..cojite(pe cap,botic,picioruse..peste tot).Porcina asta e si mai mica,are doar 1 luna si 11 zile.Am luat legatura cu donatoarea si mi-a vorbit f urat"ce vreti,e donata,mie nu mi-o aduceti inapoi..daca nu va convine s-o tratati puteti s-o dati pe strada"
De aceea as vrea sa trag un semnal de alarma ..cine a mai luat porcutz de la Beatrice sa-l controleze f bine..dupa cum spune doamna doctor Pantu toti acesti pui de la Beatrice vor face micoza,mai devreme sau mai tarziu..pentru ca dupa cat de rau arata asta mica e posibil sa fi fost infectata din burta mamei sau la nastere.Asa ca..mare atentie..micoza poate apare si dupa 6 luni.
Eu am s-o tund pe petshopista,pt ca are doar cateva bubite si nu vreau sa omit vreuna.In privinta piticutei nu e nevoie,se simt la mana toate..cu ea voi avea de tras,dupa o serie de 10 tratari cu Imaverol(o zi da,una nu) vom trece la alt tratament,mai puternic(pana atunci asteptam sa mai creasca)

Multa sanatate porcutzului tau..si sper sa nu mai ai probleme

Avatar utilizator
biancadumy
Ajutor de calauza
Ajutor de calauza
Mesaje: 6615
Membru din: 07 Iul 2009, 22:49
Localitate: bucuresti

Re: Rog ajutor- se scarpina foarte des

Mesajde biancadumy » 24 Oct 2012, 22:32

Da,sincer porcuta lui Beatrice din poze parea ca are micoza...acuma nu invinuiesc pe nimeni,dar macar daca ar fi zis si ar fi vorbit civilizat...
NU va voi uita niciodata Missy si Teddy!

Roxu
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 8
Membru din: 30 Aug 2012, 00:24
Localitate: Bucuresti

Re: Rog ajutor- se scarpina foarte des

Mesajde Roxu » 25 Oct 2012, 19:48

Multumesc mult Ileana,

Nu scapa fara control, mai ales ca trebuie sa ma duc si pentru verificarea de "final de micoza". O sa astept insa cu baita un pic, pentru ca astazi nu am mai fost la job si am observat ca se scarpina doar seara. Nu am nici cea mai vaga idee care este logica, dar ma duc maine, cel tarziu sambata la prima ora la doamna doctor Pantu si aflu tot ce trebuie sa stiu.
Nu are nicio bubita, il tot "caut" zilnic de cand am vazut ca se scarpina des si mananca parca ceva mai bine ca inainte, da iama in fan mai ales, deci sper sa nu fie micoza din nou, mai ales ca nu are un singur loc, ci se scarpina peste tot saracutul, deci ar fi destul de grav daca ar avea micoza din nou... El a avut doar pe piciorus o bubita de maxim jumatate de cm...

Ileana.D
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 14
Membru din: 04 Oct 2012, 12:42
Localitate: Bucuresti

Re: Rog ajutor- se scarpina foarte des

Mesajde Ileana.D » 25 Oct 2012, 21:13

In atentia celor ce au nevoie de Nizoral..sau alt produs pe baza de ketoconazol...am fost astazi la farmacii sa mai iau keto-tis(inlocuitorul Nizoralului) si mi s-a spus ca s-a scos de la vanzare tot ce e pe baza de ketoconazol.Am primit acelasi raspuns la Belladonna (2 farmacii) cat si la alte 2 farmacii Dona.Daca aveti nevoie,incercati la farmacii centrofarm,daca mai au Dan Free sau nu l-au scos si ei..sau mai e FarmaciaTei(acolo am facut eu comanda pt )

Roxu
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 8
Membru din: 30 Aug 2012, 00:24
Localitate: Bucuresti

Re: Rog ajutor- se scarpina foarte des

Mesajde Roxu » 25 Oct 2012, 22:26

am cumpărat eu acum câteva zile de la farmacia Dona din Dristor (int. Camil Ressu cu Râmnicul Sărat). Am văzut de asemenea și la multe magazine de tip plafar (unul e chiar în piața Ambrozie de la Nicolae Grigorescu)

Ileana.D
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 14
Membru din: 04 Oct 2012, 12:42
Localitate: Bucuresti

Re: Rog ajutor- se scarpina foarte des

Mesajde Ileana.D » 26 Oct 2012, 11:38

si eu am luat din dristor acum 2 saptamani,dar aseara nu aveau si o farmacista a zis ca s-au scos produsele pe baza de ketoconazol(si la dona din dristor mi-au zis la fel)

Bella&Sasha
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 18 Iun 2013, 15:02
Localitate: Brasov

Scarpinare

Mesajde Bella&Sasha » 18 Iun 2013, 15:13

Buna tuturor,

Numele meu este Ioana si sunt norocoasa posesoare a doua "poarce" cum le spun eu, Bella si Sasha. Bella a fost prima achizitionata, iar la o luna am decis sa-i mai cumpar o surioara cu care sa se joace si trebuie sa recunosc ca a fost cea mai buna alegere pentru ea, gradul ei de satisfactie si fericire imbunatatindu-se considerabil. :up:
Singura mea problema este ca Bella, cea mica, (2 luni si jumatate) fiind cumparata din PetShop, a venit la pachet cu o serie de probleme parazitare de care nu resusim sa scapam. Simptomele au inceput cam la jumatate de luna dupa ce am cumparat-o, si s-au manifestat prin mancarimi si implicit scarpinaturi ffff dese si sacaitoare.... Treptat, a inceput sa scada in greutate din cauza stresului banuiesc, cu toate ca mananca toata ziua, in unele zone de dupa urechiuse are zone destul de mari fara par( mai mari decat cele normale) si mai nou m-am trezit si cu eczema la ochisorul ei stang, din cauza careia nu isi mai poate tine ochisorul deschis calumea :cry:
Am dus-o de ori pana acum la veterinar, a consultat-o la microscop, incerand sa descopere ceva paraziti eventual pe blanita, i-a luat un raclet de la eczema de la ochi dar rezultatul a iesit negativ in sensul ca nu i-a gasit nimic, a mai si chinuit-o teribil pana i-a luat proba aia de mi-a plans intruna :cry: si la ultima vizita mi-a propus sa incercam doua seturi de tratamente cu gama larga de cauze, poate-poate o "reparam".
Ideea este ca mi se pare putin depasit de situatie acest medic veterniar si mi se pare suspect ca nu reuseste sa dea un diagnostic concret nici dupa 3 consulturi. mi-a dat o solutie antiparazitara pe care sa i-o aplic pe corp, nu a avut nici un efect...
Porcuta cumparata ulterior, Sasha , este mai voinica si solida de la natura si vad ca are imunittaea mai buna pentru ca nu a luat de la Bella. Se mai scarpina si ea, dar in limita normalului...
Pentru cei care sunteti din brasov v-as ruga sa imi recomandati un medic veterinar bun si priceput pentru ca nu mai suport sa-mi vad fata in halul ala... :(

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Meet my girls

Mesajde khaos » 18 Iun 2013, 15:34

Salut si bine-ai venit!
Imi pare rau sa aud de problemele cu porcutele, pare a fi o micoza, din ce spui tu, caz in care se trateaza, insa trebuie sa insisti. Din cate stiu sunt recomandate baile cu Nizoral si de asemenea folosirea Imaverolului (in functie de greutatea animalului), insa mai bine citeste pe . Eu personal nu am avut probleme similare cu ai mei porcuti, asa ca am doar ramasite de tratament in memorie, din ce am mai citit pe forum. :)
Uita-te pe cu medici recomandati in Brasov, nu s-a mai postat de mult pe el, dar poate te ajuta.
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Bella&Sasha
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 18 Iun 2013, 15:02
Localitate: Brasov

Re: Meet my girls

Mesajde Bella&Sasha » 18 Iun 2013, 15:43

Merci Khaos pentru linkuri. O sa schimb neaparat veterinarul pentru ca nu vreau sa raman cu o singura porcuta din cauza nestiintei unora....
Sper sa reusesc sa ii dau de cap si sa o vad din nou pe Bella pufoasa si flocoasa si grasana cum era :heart:


Înapoi la “Dermatoze, diferite afectiuni ale pielii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori