Se scarpina des / mult

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

nikucoman
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 6
Membru din: 26 Ian 2010, 18:12
Localitate: PRAHOVA
Contact:

Se scarpina des / mult

Mesajde nikucoman » 01 Mar 2010, 21:52

La porcuta mea [vevery] se scarpina pana cand face bubite ...cu ce sai dau .. SI MAI ARE SI 4 PUIUTI AN VARSTA DE 3 SAPTAMANI SANT FRUMOSI FOC ... cum sa fac ... Pana la cat se tin pui cu mama lor ??? :?:

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 02 Mar 2010, 10:33

pentru multe nelamuriri iti recomand www.gemon.ro
acolo vei citi ca puii trebuie sa stea cu mama lor pana la o luna
de asemenea vei citi si ca trebuie sa mergi la medic ca sa identifice ce paraziti are porcuta ta
multa sanatate
:friends: shrekut si runty

oana kdd
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 5
Membru din: 22 Dec 2010, 23:13
Localitate: Braila

Se scarpina foarte mult

Mesajde oana kdd » 08 Feb 2011, 17:31

Porcusorul meu de la un timp se scarpina foarte mult.la inceput am crezut ca trebuie sa ii fac baita,dar se pare ca nu a folosit la nimic.Dupa care am observat prezenta unor bubite.Acum alearga prin cusca si se scarpina si mai incepe sa guite din cauza acestora..nu stiu ce sa-i fac...Va rog sa ma ajutati!...multumesc :D

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Se scarpina foarte mult

Mesajde Gemon » 09 Feb 2011, 10:54

Scri ca i-ai facut baita, dar nu mentionezi cu ce l-ai spalat. Simptomele pe care le descri, sunt generale, daca se scarpina intens, porcusorul poate avea micoza sau o infectie provocata de acarieni. Tratamentul ce eradica micoza, nu va ajuta in cazul unei infestari cu acarieni si invers, daca este tratat la intamplare, fara sa se identifice agentul patogen, acel tratament poate sa ajute sau sa fie aplicat fara succes.

Poti face una sau cateva poze de aproape pentru a vedea acele bubite?
La Braila nu avem niciun medic recomandat de membri, daca mergi la medic vet, tipareste aceasta pagina http://www.gemon.ro/trusa.pdf , pagina 3, pentru a putea primi tratamentul potrivit in cazul in care nu este micoza (poate fi sau nu) si se suspecteaza a fi o infectie cu acarieni Trixacarus.

Administrarea vitaminei C in astfel de cazuri este obligatorie.

oana kdd
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 5
Membru din: 22 Dec 2010, 23:13
Localitate: Braila

Re: Se scarpina foarte mult

Mesajde oana kdd » 09 Feb 2011, 19:44

Imagine
uitati aici poza...sper sa va fie de ajutor..apropo sa stiti ca a avut iritatii si pe undeva pe ceafa dar l'am dat cu kanamicina si i-au trecut...si acum i-au aparut in alta parte..l-am mai dat si astazi..sper sa fie bine ce-am facut :sweating:

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Se scarpina foarte mult

Mesajde Gemon » 10 Feb 2011, 09:12

In acele zone unde are rana, aplica unguent de galbenele de 2x/zi, si dupa aprox. 2 zile scrie-ne cum evolueaza (ce observi pe piele, ceva asemanator cu matreata, bubite, pete rosii, coji, semne de vindecare cu prezenta a unor..... etc.), si enumera concret in ce zone are acele afectiuni, doar o fotografie, fara mentionarea locurilor unde sunt localizate ranile, sunt informatii incomplete. Te-am rugat sa scri cu ce l-ai spalat, ai scris doar ca nu a folosit la nimic, fara sa stim daca ai aplicat un sampon anume sau nu (pentru noi este si aceasta o informatie, deoarece baie se poate face doar cu apa simpla, cu sampon ce are anumite ingrediente, substante).

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Se scarpina foarte mult

Mesajde maria » 10 Feb 2011, 10:24

eu i-as da mai intai cu putina betadina pe rana si dupa ce se usuca i-as da cu crema
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

oana kdd
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 5
Membru din: 22 Dec 2010, 23:13
Localitate: Braila

Re: Se scarpina foarte mult

Mesajde oana kdd » 12 Feb 2011, 11:36

pai i'am facut cu sapun...dar ft putin pentru ca a ramas fara sampon.Si l'am dat cu unguent si am observat ca nu se mai scarpina in acele zone si m-am si uitat la acele rani si am observat ca s-au inchis:D.

lucyfoxy25
Initiat
Initiat
Mesaje: 30
Membru din: 21 Feb 2011, 19:48
Localitate: Timisoara

Ghighi

Mesajde lucyfoxy25 » 21 Feb 2011, 19:53

Am un porcusor de guineea, doar ce am cumparat-o de vreo 2 zile. Are 3 luni si e femela si a inceput sa se scarpine si sa scoata un chitait cand se scarpina. Are paraziti cumva?pureci? e recomandat sa cumpar un sampon antiparazitar si sa ii fac o baie? :(

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Ghighi

Mesajde maria » 21 Feb 2011, 21:53

ar fi bine sa mergi la un medic sa iti spuna ce are
poate fi o micoza sau paraziti
vezi la topicul medici veterinari daca gasesti un doctor recomandat in orasul tau
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

lucyfoxy25
Initiat
Initiat
Mesaje: 30
Membru din: 21 Feb 2011, 19:48
Localitate: Timisoara

Re: Ghighi

Mesajde lucyfoxy25 » 23 Feb 2011, 00:20

Maine o duc la veterinar, azi a fost foarte agitata. Mananca bine nu face figuri la papa. De scarpinat inca se scarpina dar a devenit cam apatica si nu prea m-a lasat sa pun mana pe ea. Daca o ating chitaie si ma impinge cu piciorusele....:|

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Ghighi

Mesajde irena » 25 Feb 2011, 17:36

lucy, cum e porcuta? ce ti-a zis veterinarul? sper ca isi revine..

lucyfoxy25
Initiat
Initiat
Mesaje: 30
Membru din: 21 Feb 2011, 19:48
Localitate: Timisoara

Re: Ghighi

Mesajde lucyfoxy25 » 28 Feb 2011, 22:50

Mi-a murit purcica:(( azi la ora 17...am dus-o la veterinar(o cunostinta de a mea) si mi-a zis ca are o micoza sau o dermatita( avea niste rani pe corp, pe spate), i-a facut o injectie si mi-a dat un unguent sa o dau o data pe zi pe acele rani. Asta a fost martea trecuta cand am dus-o. Am dat-o cu unguentul acela si incepusera sa ii treaca ranile. Maine ar fi trebuit sa o duc iar la control dar azi cand am ajuns acasa avea spasme si udase toata cutiuta. Am fugit cu ea la veterinar si dupa simptome ar fi avut diaree. I-am facut un ceai de menta cu un sfert de pastiluta ( ceva ce mi-a dat la veterinar) sa bea si am tinut-o in prosop...si se calmase..si apoi a murit..:(( Am luat-o si am ingropat-o...Avea 3 luni..aproape 4..Nu stiu exact motivul pentru care a murit... :( :cry:

Avatar utilizator
cristisz
Moderator
Moderator
Mesaje: 1993
Membru din: 30 Noi 2007, 00:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ghighi

Mesajde cristisz » 28 Feb 2011, 23:10

imi pare extrem de rau
ce vreau sa-ti spun e ca putini veterinari se pricep la porcusori si ii trateaza ca pe alte patrupede, cand organismul lor este diferit, asa cum diferit reactioneaza la medicamentele administrate
poate ca dupa ce va trece durerea o sa-ti iei alt porcusor
inainte de asta ti-as recomanda sa citesti de pe site


si

de asemenea ai numele unor medici din Timisoara

mult succes
poza cu copiii mei

lucyfoxy25
Initiat
Initiat
Mesaje: 30
Membru din: 21 Feb 2011, 19:48
Localitate: Timisoara

Re: Ghighi

Mesajde lucyfoxy25 » 28 Feb 2011, 23:40

Cris...am citit aproape tot forumul...am citit despre ingirjirea lor, despre hranire, despre boli, tot tot...dar am zis ca veterinarul e cea mai buna alegere...ce sa mai zic...


Înapoi la “Dermatoze, diferite afectiuni ale pielii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori