Scarpinare excesiva si cadere a parului

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Scarpinare excesiva si cadere a parului

Mesajde maria » 20 Iul 2012, 11:15

imaverol poti lua de la orice cabinet vet, iti da intr-o seringa
eu am zis sa il speli cu sampon in ideea ca sa limitezi imprastierea sporilor si in alte zone
unguent (vezi daca mai e valabil) actioneaza doar in zona respectiva
imaverolul e toxic deci ai grija sa nu se linga
tii porcusorul infasurat in prosop, la tine in brate, cam o ora dupa aplicarea imaverolului

despre doctorita, nu pot zice decat sa o schimbi, vezi ca e cineva recomandat pe forum , parca
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

zuzupuff
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 61
Membru din: 26 Feb 2012, 11:55
Localitate: Oradea

Re: Scarpinare excesiva si cadere a parului

Mesajde zuzupuff » 20 Iul 2012, 15:37

Multumesc pentru ajutor!! Am sa iau deseara imaverol, 10 ml ajung ? cat timp sa dureze tratamentul? am vazut ca trebuie diluat 1 ml la 50 ml apa calduta si o data la 3 zile, dar cat timp ?

P.S.: Cusca noastra e de lemn!! Ce ma fac cu ei ?... :worried:
:Tomy and Zoey: :)

anne_Mary
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 89
Membru din: 20 Iun 2012, 09:55
Localitate: ploiesti

Re: Scarpinare excesiva si cadere a parului

Mesajde anne_Mary » 20 Iul 2012, 15:58

Am citit si eu acum pe forum ca tratamentul se face timp de macar 3 saptamani si se continua pana cand pielea se vindeca si blanita
a crescut complet. Si dupa cate am vazut trebuie sa dezinfectezi tot de la cusca pana la adaptoare si dupa sa le clatesti bine cu apa. Santate multa! :heart:

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Scarpinare excesiva si cadere a parului

Mesajde maria » 20 Iul 2012, 16:02

vezi, zuzu, eu de asta sunt impotriva custilor de lemn si le prefer pe cele de plastic
zicea ceva odata geda de dezinfectarea custilor de lemn, nu mai stiu
da un search , dreapta sus si vezi ce gasesti
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

zuzupuff
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 61
Membru din: 26 Feb 2012, 11:55
Localitate: Oradea

Re: Scarpinare excesiva si cadere a parului

Mesajde zuzupuff » 20 Iul 2012, 16:12

Multumesc pentru raspunsuri! Ar fi cam greu sa spal cusca cu nizoral dupa fiecare aplicare avand in vedere ca are cam 5-7 kg cel putin :lol: E facuta dintr-o mobila veche.. Si eu eram/sunt impotriva custilor din lemn, dar arata atat de bine, atat de natural, comparativ cu cele din plastic...

Oricum trec azi pe la Bricostore, vad ce gasesc pe-acolo sa confectionez una zilele astea si incep tratamentul abia apoi...Am studiat destul de mult custile de pe forum si sper sa gasesc ceva totusi... Mai bine stiu ca-i aranjez o data si-apoi in caz ca mai au vreodata micoza sa nu-mi fie groaza de ea ca acum..

Eu ii mai scot prin casa, pe covor, prin pat, pe paturi, se infecteaza si zonele acelea ma gandesc, nu? Ajunge oare daca le spal normal ca pana acum sau...? Sa nu ramana micoza pe ici colo si sa dea de ea non-stop... :(
:Tomy and Zoey: :)

anne_Mary
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 89
Membru din: 20 Iun 2012, 09:55
Localitate: ploiesti

Re: Scarpinare excesiva si cadere a parului

Mesajde anne_Mary » 20 Iul 2012, 16:17

Perioada asta daca e il tii pe o paturica pe ceva si o speli la o tempertura mai ridicata... Sa incepi tratamentu ca dupa o saptamana cred ca poti sa il lasi sa se plimbe prin casa ... :heart:

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Scarpinare excesiva si cadere a parului

Mesajde crisa24 » 20 Iul 2012, 16:19

Eu stiu ca daca ramane pe acesorii de exemplu " poate reveni" asa ca ai mare grija, stiu tentatia este mare sa ii scoti, dar ai tu mai mult de dezinfectat si "poate" fi periculos si pentru tine, unele persoane sunt sensibile si pot face o forma de micoza.


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

zuzupuff
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 61
Membru din: 26 Feb 2012, 11:55
Localitate: Oradea

Re: Scarpinare excesiva si cadere a parului

Mesajde zuzupuff » 20 Iul 2012, 22:20

Problema e ca I-am scos deja la plimbare prin toata camera ... O sa ma mai gandesc.. Pana atunci ii dau cu nizoral unguent, cateva zile sper ca nu pateste nimic, daca a rezistat pana acum :) Multumesc pentru sfaturi din nou!!
:Tomy and Zoey: :)

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Scarpinare excesiva si cadere a parului

Mesajde maria » 20 Iul 2012, 22:38

eu ti-am zis sa ii faci baie cu sampon nizoral si ti-am explicat si de ce, e alegerea ta ce faci
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

zuzupuff
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 61
Membru din: 26 Feb 2012, 11:55
Localitate: Oradea

Re: Scarpinare excesiva si cadere a parului

Mesajde zuzupuff » 20 Iul 2012, 22:49

da, dar pana fac rost de unul dureaza putin, cateva zile, nu sunt pe banii mei, nu-mi vin asa una doua :) am zis ca-i dau cu unguent ca sa nu i se extinda mai tare pana iau samponul si imaverolul. am inteles tot ce mi-ati spus si o sa fac intocmai. multumesc mult pentru sfaturi !
:Tomy and Zoey: :)

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Scarpinare excesiva si cadere a parului

Mesajde maria » 22 Iul 2012, 07:06

Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
silkeyes
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 498
Membru din: 27 Feb 2009, 13:30
Localitate: iasi

Re: Scarpinare excesiva si cadere a parului

Mesajde silkeyes » 24 Iul 2012, 23:31

Asa cum zice si Maria, cel mai bine pui deoparte un fond de urgenta pentru porcusor macar 100 de lei doar ai lui pentru eventuale consultatii, medicamente, tratamente excluzand mancarea talas si fan. Iti zic din experienta unui stapan cu un porcusor bolnavicios ca Tixi e vedeta la operatii, la un interval de doua saptamani am operat-o de doua ori si m-a costat aproximativ 300 de lei fara restul medicamentelor luate separat de mine.

Daca se iveste o situatie de acest gen si nu ai cu ce sa ii cumperi sau sa ii faci ceva rapid, cel mai probabil pierzi animalul. In momentul in care iti asumi responsabilitatea sa il cresti trebuie sa iei la cunostinta si toate problemele ce apar pe parcurs. Un animalut nu e pentru amuzament sau doar sa il tii in cusca si sa ii dai mancare si apa, trebuie sa fie prima prioritate!

Multa sanatate la mititel.
O_o O sa-mi lipsesti mereu... fetita-dragoste^_^
http://pets.webshots.com/album/574955707fLdZFB

REMY1967
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 10 Aug 2012, 17:51
Localitate: bucuresti

Re:

Mesajde REMY1967 » 10 Aug 2012, 18:02


Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Scarpinare excesiva si cadere a parului

Mesajde Gemon » 10 Aug 2012, 19:49

Deea_BlackShadow a scris acest mesaj in data de 30 Apr 2008 viewtopic.php?p=1548#p1548

Are portiuni fara par in ambele parti ale abdomenului? Cum e pielea in acea/acele zone, are un aspect sanatos?

MadalinaLix
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 28 Iun 2016, 22:44

Re: Scarpinare excesiva si cadere a parului

Mesajde MadalinaLix » 28 Iun 2016, 22:48

Bună..și eu am un porcut care de ceva timp se scarpină aproape de fundulet.. :cry: Am observat ca nu îi mai creste par în zona aceea..ce as putea sa fac ? :confused: Multumesc!


Înapoi la “Dermatoze, diferite afectiuni ale pielii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori