Scarpinare excesiva si cadere a parului

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Scarpinare excesiva si cadere a parului

Mesajde Gemon » 29 Iun 2016, 15:27

Bine ai venit!

Poti fotografia acea zona si atasa aici pe forum, pentru a vedea cum arata?
Vezi cum se insereaza poze, .

Ramitnailui
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 02 Noi 2016, 20:28

Re: Scarpinare excesiva si cadere a parului

Mesajde Ramitnailui » 02 Noi 2016, 20:47

Salut,
Sunt nou pe forum și vreau sa va întreb ceva legat despre porcușorul meu. Este o femela și o am de 3 săptămâni. I-am cumparat-o fetitei mele. De doua zile am observat ca în jurul ochiului drept are o porțiune de pe care i-a căzut parul. Am o foto cu ea de când am cumparat-o și nu avea acea zona fără par. Ce sa aibă ? Ma puteți ajuta cu un răspuns ? Și o posibila cauza și rezolvare pentru problema de mai sus?
Țin sa precizez ca o hrănim cu fan la discreție, apa proaspătă, mar sau morcov la doua zile, și bobite Vitakraft.

Mulțumesc anticipat pentru ajutor !

Avatar utilizator
Miki_C
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 90
Membru din: 04 Iul 2016, 15:43
Localitate: Alexandria

Re: Scarpinare excesiva si cadere a parului

Mesajde Miki_C » 02 Noi 2016, 21:10

Nu ati putea pune o foto cu zona ochiului, acolo unde i-a cazut parul?
In general, porcutii cumparati de la petshop au paraziti, prima mea porcuta cumparata in luna mai a avut paduchi, cea de-a doua porcuta cumparata in octombrie are acarieni. Nici unul din acesti paraziti nu supravietuiesc pe om, doar pe porcusori. Uita-te in blanita cu atentie, in special in blanita alba se vede mai bine, daca apare ceva suspect, de exemplu punctulete negre, matreata, rani sau ceva pe piele... citeste aici mai multe despre paraziti: http://www.gemon.ro/paraziti.htm
De asemenea, ati putea merge la un veterinar bun din localitate.
Nu stiu unde locuiesti dar poate gasesti un medic recomandat aproape de casa, aici: viewforum.php?f=2

Ps: morcov poate primi zilnic, zilnic sunt de asemenea recomandate 3 mese de legume cu 1 singura leguma la o masa, iar in loc de vitakraft se recomanda Cavia Complete de la Versele Laga cate 1 lingura de pelete pe zi, de regula dimineata, in rest fan si apa la discretie.


Puteti citi mai mult pe site www.gemon.ro si bineinteles aici pe forum.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Scarpinare excesiva si cadere a parului

Mesajde Gemon » 03 Noi 2016, 19:09



Înapoi la “Dermatoze, diferite afectiuni ale pielii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori