Pureci ? Nu, acarieni!

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

Avatar utilizator
FaKe
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 127
Membru din: 06 Iul 2010, 12:06
Localitate: Sibiu

Pureci ? Nu, acarieni!

Mesajde FaKe » 06 Iul 2010, 12:10

Buna, mi-am cumparat un porcusor de guineea din piata (la petshop nu am prea gasit, aveam pretentia si sa fie mascul), in schimb, am observat aseara ca are niste puncte rosii pe blanita, nu se prea scarpina ...
Am citit pe pagina Gemon.ro cum ca ar fi vorba de Chirodiscoides caviae .. insa nu stiu ce sa fac, am fost si la farmacie veterinara si ziceau ca nu prea au nimic pentru porcusori de guineea si nu imi recomanda nimic.
Este mascul, are in jur de 6 luni.
Ce pot face?
Am atasat si poza:

Imagine

Multumesc anticipat!
Imagine

Alex

Avatar utilizator
AndreeaC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1680
Membru din: 12 Apr 2010, 18:59
Localitate: Bucuresti

Mesajde AndreeaC » 06 Iul 2010, 12:24

Se pare ca ai aceeasi problema ca si mine... :( Trebuie sa ii faci baita cu sampon antiparazitar pentru pisici o data pe saptamana , timp de 3 saptamani. In plus , trebuie sa dezinfectezi cusca cu apa si otet , sa speli tot ce are in cusca si sa ii schimbi talasul mai des in aceasta perioada. Ai grija la apa , sa nu fie foarte calda intrucat porcusorii au o problema cu caldura.Dupa ce il speli il stergi si il usuci cu feonul de la distanta(sa nu ajunga acel aer fierbinte pe pielea lui) In aceasta perioada nu il mai scoate la plimbare prin casa , pe covor sau pat pentru ca poate recidiva. Tine cont de ziua in care ii faci baita , iar saptamana viitoare ii faci in aceeasi zi. La prima baita nu o sa se vada o mare diferenta insa la a doua deja vor cadea marea majoritate. Succes si sa speram ca micutii nostrii se vor recupera cat mai repede.

P.S : Ramona platim drepturi :) Ce nota imi dai :tease: ?
O persoană puternică ştie cum să îşi ordoneze viaţa.
Chiar şi cu lacrimi în ochi, tot are puterea să spună zâmbind "E în ordine".
-----------
Old username: Mati

Avatar utilizator
Crisu
Membru Senior
Membru Senior
Mesaje: 654
Membru din: 02 Ian 2010, 18:51
Localitate: Bucuresti

Mesajde Crisu » 06 Iul 2010, 12:25

Cred ca trebuie sa-l speli cu şampon nizoral sau macar cu şampon pt copi :-?. Nu ştiu sigur ce sa-ti spun exact.
I don't have one .

Avatar utilizator
AndreeaC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1680
Membru din: 12 Apr 2010, 18:59
Localitate: Bucuresti

Mesajde AndreeaC » 06 Iul 2010, 12:27

In acest caz samponul pentru copii nu ajuta deloc. Trebuie combatuti iar pentru asta foloseste sampon atiparazitar pentru pisici.
O persoană puternică ştie cum să îşi ordoneze viaţa.
Chiar şi cu lacrimi în ochi, tot are puterea să spună zâmbind "E în ordine".
-----------
Old username: Mati

Avatar utilizator
FaKe
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 127
Membru din: 06 Iul 2010, 12:06
Localitate: Sibiu

Mesajde FaKe » 06 Iul 2010, 12:39

Si cum se numeste samponul asta antiparazitar ? ... La farmacia veterinara aveau doar Tetracid Spray(nu sampon) si trebuia pulverizat pe el, nici vorba de baita.
Imagine



Alex

Avatar utilizator
Crisu
Membru Senior
Membru Senior
Mesaje: 654
Membru din: 02 Ian 2010, 18:51
Localitate: Bucuresti

Mesajde Crisu » 06 Iul 2010, 12:40

Şi trebuie baita. Nu ştiu cum se numeşte iti va spune Andreea imediat.
I don't have one .

Avatar utilizator
AndreeaC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1680
Membru din: 12 Apr 2010, 18:59
Localitate: Bucuresti

Mesajde AndreeaC » 06 Iul 2010, 12:48

FaKez0rN, sunt mai multe . Eu am folosit de la pisica matusii la prima baita si nu stiu cum se numeste. Urmeaza sa ma duc sa le cumpar si eu fetelor. Din cate stiu sunt mai multe. Nu cauta o anumita firma pentru ca s-ar putea sa nu gasesti. Cauta si in supermarket , nu numai la farmacie veterinara , ai sa gasesti. Ai grija insa sa nu fie cumva sampon normal pentru spalat pisicute ci antiparazitar si NU pentru caini pentru ca tocmai mi-a spus unchiul meu ca are o mai mare concentratie de insecticid(sau ce o avea) ceea ce ar putea dauna micutului.
O persoană puternică ştie cum să îşi ordoneze viaţa.
Chiar şi cu lacrimi în ochi, tot are puterea să spună zâmbind "E în ordine".
-----------
Old username: Mati

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde ramona_inka » 06 Iul 2010, 12:52

Bravo Andreea, nota 10! :up2:

Samponul Nizoral este sampon antifungic cu spectru larg, foarte util in micozele extinse. Acesta nu este util in combaterea parazitilor.

Pentru a scapa de infestarea cu Chirodiscoides caviae faci cum a scris Andreea. Tipuri de pe care le poti folosi cu succes sunt Happy, Miau, Ectocid - care sunt pe baza de pyrethrine sau permetrine sintetice (la asta sa te uiti pe eticheta, neaparat asta sa contina, sa nu iei sampon pt caini!). Costa in jur de 6-10 lei sticla de cam 200 ml.
Imagine

Avatar utilizator
FaKe
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 127
Membru din: 06 Iul 2010, 12:06
Localitate: Sibiu

Mesajde FaKe » 06 Iul 2010, 16:23

Am inteles! Multumesc tuturor si am sa va tin la curent. :cavy:

Na, i-am cumparat ECTOCID Pisici cu piretrine sintetice.
Imi puteti da niste sfaturi inainte de imbaiere:

-unde e mai bine sa-l spal? vana, chiuveta, lighean
-zonele care trebuiesc evitate ... ochii, gura, urechiusele cat si organele genitale?
-cum il pot face sa fie cuminte sa stea cat de cat, mai ales ca nu ne prea cunoastem (il am doar de 3 zile)?
-cam cate minute are voie un porcusor sa aibe blanita uda, si cat timp ar trebui sa las samponul pe el inainte de clatire?
-cam ce cantitate de sampon sa folosesc la o imbaiere ? :hearts:

Edit:
Nu am mai avut rabdare sa primesc raspuns, a stat destul de cuminte, l-am clatit bine, si l-am uscat cu feonu in prosop bine bine ... e pufos acum, se vede ca i s-au dus din paraziti, saptamana viitoare marti, urmatoarea baitsa. :up2:
Imagine



Alex

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 06 Iul 2010, 19:22

:friends: shrekut si runty

Avatar utilizator
FaKe
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 127
Membru din: 06 Iul 2010, 12:06
Localitate: Sibiu

Mesajde FaKe » 06 Iul 2010, 20:37

Si mai am o intrebare ... daca incerc sa-l mangai nu sta deloc, imi apropiu incet mana de el, si cand il ating cu degetu, parca-l electrocutez ... pana la urma nu stiu, e salbatic din cauza ca il am doar de 3 zile, sau e vreo problema medicala? In prima zi era mai calm, il mangaiam si "torcea", dar acum are un chitait silentios ... e cumintel daca reusesc sa-l prind si sa-l tin in brate, dar imediat incepe sa se agite, si cand aud ca altii dorm cu ei :cry:
Imagine



Alex

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 06 Iul 2010, 20:42

este nevoie de timp ca sa ii castigi increderea
oricum marea majoritate a porcusorilor fug atunci cand vrei sa ii scoti din cusca, este un comportament natural
castiga-i increderea vorbind cu el de fiecare data cand mergi la cusca, si dandu-i ceva numai bun de papa atunci cand il scoti afara(in scurt timp va asocia persoana ta cu un castravete zemos :D )
:friends: shrekut si runty

Avatar utilizator
FaKe
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 127
Membru din: 06 Iul 2010, 12:06
Localitate: Sibiu

Mesajde FaKe » 06 Iul 2010, 20:47

Bliþul de la aparatul foto îi afecteazã ochiºorii sau sistemul nervos în vreun fel? Aº vrea sã va arãt mai multe poze cu el, dar îmi e fricã sã-i fac.
Imagine



Alex

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 06 Iul 2010, 20:51

nu am dat despre acest fapt...dar e preferabil de evitat
incearca insa sa folosesti zoomul... si astfel flashul va fi mai departe de ochisorii lui
:friends: shrekut si runty

Avatar utilizator
FaKe
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 127
Membru din: 06 Iul 2010, 12:06
Localitate: Sibiu

Mesajde FaKe » 06 Iul 2010, 20:58

Cred ca pana la urma ii fac pozele ziua fara blitz sa fiu linistit.
Imagine



Alex


Înapoi la “Dermatoze, diferite afectiuni ale pielii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori