Problema cadere par

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

Avatar utilizator
cristisz
Moderator
Moderator
Mesaje: 1993
Membru din: 30 Noi 2007, 00:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ingrijorata :(

Mesajde cristisz » 23 Noi 2011, 10:13

Uita-te cu rabdare si o sa gasesti modul de administrare si perioada in care se face vitaminizarea/imunizarea.
poza cu copiii mei

Avatar utilizator
anisoara
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Dec 2010, 14:13
Localitate: piatra neamt
Contact:

Re: Ingrijorata :(

Mesajde anisoara » 23 Noi 2011, 13:53

Va pupa Maya si Bella
-----------
Old username: simianisoara

Avatar utilizator
oprisandy
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 130
Membru din: 09 Mar 2010, 18:51
Localitate: Galati/Pandino Cr

Re: Problema cadere par

Mesajde oprisandy » 19 Apr 2012, 22:21

Buna. Paty avea un mot un cap facut din niste fire de par, ca un palmier.Azi cand ma uit la el (adica ea) vad ca a disparut. Ce s-a intamplat?????
Ochii animalelor au puterea de a vorbi o limbă minunată neinteleasa decat de oamenii buni la suflet.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Problema cadere par

Mesajde maria » 20 Apr 2012, 06:33

buna
daca motzul a disparut ce a ramas in locul acela?
e de fapt o bucata de blana care a cazut si a ramas piele goala?
mai are si prin alte parti zone fara par?
fii mai clara te rog
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
oprisandy
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 130
Membru din: 09 Mar 2010, 18:51
Localitate: Galati/Pandino Cr

Re: Problema cadere par

Mesajde oprisandy » 20 Apr 2012, 21:40

Nu, e tot par peste tot, ca si cum cineva l-ar fi tuns.Acolo unde era motul nu are nici o portiune fara par.Mai are doar urechile care sunt fara par si o mica parte langa ureche, doar piele.
Dar acolo unde era motul e tot par, dar mai scurt, nu asa de lung cum era motul.
Ochii animalelor au puterea de a vorbi o limbă minunată neinteleasa decat de oamenii buni la suflet.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Problema cadere par

Mesajde maria » 21 Apr 2012, 09:17

daca ai 2 porcusori inseamna ca celalalt i-a ros blanita
daca il ai doar pe el, nu stiu ce sa zic
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

macrisa_sis
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 22
Membru din: 06 Feb 2010, 15:14
Localitate: Bucuresti

Cadere abundenta a parului

Mesajde macrisa_sis » 26 Iul 2012, 00:03

Buna,

Am luat un porcut de la cineva astazi si am observat ca are o problema cu caderea parului in zona dorsala (decat in zona aia, pe cap si burtica e ok). Parul cade in smocuri mari, pana la 10 fire, si are in capat ceva ce pare matreata. In partea dorsala parul arata ca si cum ar fi imbacsit, dar nu pare sa aiba paduchi sau alte probleme. El este destul de vioi, dar in comparatie cu ceilalti 2 ai mei, este mult mai scurt (desi e de varsta apropiata) si pare sa aiba o mica problema cu picioarele din spate, in sensul ca merge cu funduletul foarte jos. Am tot cautat pe net dar nu am vazut vreun post in care sa se relateze despre problema noastra. Daca stiti, sau banuiti ce ar putea sa fie va rog sa imi spuneti pt ca nu stiu daca apuc pana la sfarsitul saptamanii sa ma duc cu el la doctor. Fostul stapan spune ca are aceasta conditie de ceva vreme si ca, desi a facut un tratament cu vitamina C, problema a continuat sa apara.

Multumim anticipat ;)
Macrisa, Satanuk, Rodia si Smeagol

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Cadere abundenta a parului

Mesajde maria » 26 Iul 2012, 07:30

caderea parului ar putea fi cauzata de o micoza, mai ales ca zici ca are si " matreata"
din pacate nu stiu de ce merge taras
deci eu te rog sa suni la dr ana pantu si sa mergi la ea sa il vada
nu te duce la alt doctor, ea a avut crescatorie si se pricepe
cabinetul unde lucreaza e la domino, bd-ul lacul tei
dar suna inainte
probabil ca o sa iti spun sa vii pe seara, cand e mai racoare un pic
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Cadere abundenta a parului

Mesajde Gemon » 26 Iul 2012, 09:14


macrisa_sis
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 22
Membru din: 06 Feb 2010, 15:14
Localitate: Bucuresti

Re: Cadere abundenta a parului

Mesajde macrisa_sis » 26 Iul 2012, 10:56

Mersi pt reply!
Nu e ca in poza. Stiu de regiunea aia, o are si e diferita de cum e in restul corpului. Cam de pe la jumatate asa are problema de care va spuneam, nu e doar un loc mic. Deci capul si labutele din fata sunt ok cat de cat...ii cade parul dar nu excesiv, in schimb in partea din spate ii cade foaaaaarte tare...raman smocuri de par in urma lui. O sa incerc sa ajung mai pe seara la doctora recomandata.
Cat despre faptul ca are partea din spate mai lasata decat capsorul, eu nu am mentionat asta decat pt ca ma gandeam ca se poate face o corelare cu caderea parului, in rest el nu pare sa aiba o problema cu asta.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Cadere abundenta a parului

Mesajde maria » 26 Iul 2012, 11:26

tocmai de asta te-am trimis la ana pantu, sa vada daca nu cumva e vreo legatura cu glanda sau vreo problema cu piciorusele sau se sclifoseste el
tratament pt micoza puteam sa iti dau, dar e bine sa il vada ana, mai ales ca e de putina vreme la tine, sa ii faca o evaluare
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
Stef
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 155
Membru din: 19 Iun 2012, 00:34
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Problema cadere par

Mesajde Stef » 09 Mar 2013, 14:58

Azi la taiatul unghiilor am observat ca la Panda ii cade parul ingrijorator de tare. Eu incepand de saptamana acesta lucrez, si nu m-am ocupat prea mult de fete, si pana azi nu am observat nimic in neregula. Tot din cauza faptului ca lucrez, le-am schimbat orele de masa (primesc in continuare 3 mese verzi pe zi la ore fixe, doar ca acele ore sau schimbat), deci cred ca ar putea fi un factor de stres, dar nu mi se pare ca e o schimbare suficient de mare incat sa o faca sa naparleasca in halu asta. De maine o sa incep o cura cu vitamina C si Beres, ultima cura le-am facut-o la inceputul lui decembrie. Plus ca fetele primesc zilnic la una din mese iarba de grau/porumb/orz/ovaz/floarea soarelui/ vlastari de brocoli semanate in ghivece (de cele mai multe ori e grau, restul doar ocazional), deci nu cred sa aiba chiar asa carenta de vitamina C. La Mobie nu am observat niciun fel de schimbare.
Am incarcat un video ca sa vedeti la ce ma refer, pana saptamana trecuta nu ii cadea blanita aproape deloc (doar foarte foarte putin la periat).

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Problema cadere par

Mesajde Allma » 09 Mar 2013, 22:07

Aceasi problema o am cu Molly cam de cand o am... daca ii fac o cura cu beres nu ii mai cade in acea perioada , dar dupa o sapt-2 dupa cura iar curge par din ea...o fi de genetica? Doar e din petshop si stresata nu prea e..
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
Stef
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 155
Membru din: 19 Iun 2012, 00:34
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Problema cadere par

Mesajde Stef » 10 Mar 2013, 02:32

Problema e ca pentru Panda nu e ceva obisnuit, pana saptamana trecuta nu ii cadea aproape deloc, azi cand am vazut in ce hal ii cade am avut un soc. Am inceput deja cura cu vitamina C si Beres, sper sa apara imbunatatiri, desi sincer nu sunt prea optimista :(

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Problema cadere par

Mesajde Allma » 10 Mar 2013, 10:34

sigur ii trece, asta e doar o chestiune minora, nu ceva greu de tratat :up:
Old username: Andreea_Molly


Înapoi la “Dermatoze, diferite afectiuni ale pielii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator