Problema cadere par

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

deeadana
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 14 Iul 2013, 20:24
Localitate: galati

ii cade parul

Mesajde deeadana » 14 Iul 2013, 20:48

Buna ziua
De aproximativ 5 luni de zile am un porcusor, pe care l-am luat dintr-un pet shop. Dupa cam o luna de cand l-am luat, au inceput problemele cu caderea parului, de care nu am reusit sa scapam nici acum. Prima data i-a cazut de pe nas, am fosr la dr, mi-a recomandat exoderil si dupa vreo 2 sapt a inceput sa-i creasca parul.O sapt a fost bine, apoi a inceput sa-i cada parul si de pe spate. Am dat din nou cu exoderil, dar nu a mai avut efect. Am fost la dr si mi-a zis sa incerc cu triderm o sapt. Am dat 2 sapt dar nu se vede nimic. Am citit pe forum si de 2 zile incerc cu fluocinolon dar in continuare se scarpina. Tot pe forum am citit si ii fac baie o data pe sapt cu sampon nizoral, il dau cu betadina apoi ii aplic crema. L-am si tuns, ca sa intre crema mai bine in piele. Ii dau vit c si picat beres si i- am dat si biotics in timpul administrarii tridermului. De mancat ii dau mere,rosii,patrunjel,morcov,ardei gras, batoane cu seminte pt ei si seminte de la vitakraft. Fan are mereu la dispozitie si apa o schimb in fiecare zi. Talas folosesc chipsy clasic. O data la 3 zile ii spal cusca si accesoriile. Chiar nu inteleg de unde aceste pb de piele, poate gresesc eu la ceva. Acum are cam pe o portiune de un sfert din corp parul mai rar decat in rest, este un pic rosie pielea si se scarpina. Nu inteleg de ce totusi ii creste par pe acea portiune, dar mai rar decat in rest.
Am citit de imaverol, dar nu am gasit deocamdata, o sa mai caut. Porcusorul are in jur de 700 gr, cred ca pot aplica imaverol.
Dr nu mi-a zis un diagnostic clar, nici nu stiu in gl un dr care sa se priceapa la porcusori, dar este ceva care se ia si la om, deoarece a a vut si fetita mea o ciuperca pe piele de care f greu am scapat, cu tratam de la dr dermatolog, care a tinut o luna de zile.
Chiar nu stiu ce sa mai incerc, imi pare rau si de el ca nu e placut asa ceva. El vioi, face salturi si mananca bine dar are perioade cand parca e cam trist.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: ii cade parul

Mesajde Gemon » 14 Iul 2013, 21:58

Fara consult nu putem sti ce probleme are, dupa descriere pare sa fie o infectie provocata de ciuperci parazite la care tratamentul trebuie continuat inca cateva zile dupa vindecare, chiar 7-10 zile dupa ce pielea pare deja complet sanatos, pentru a nu recidiva. Este foarte important sa fie bine spalate toate accesoriile si obiectele cu care a intrat in contact, apoi dezinfectate cu apa cu otet, si la urma clatite abundent cu apa curata. Daca nu gasesti Imaverol, cumpara sampon pe baza de Ketoconazol, vezi viewtopic.php?p=128191#p128191 spaland cu acesta odata pe saptamana timp de 3 saptamani in asa fel, incat apa amestecata cu sampon sa ramana de fiecare data pe blana timp de 3-5 minute, iar in celelalte zile tamponeaza zonele afectate odata pe zi cu solutie Betadina si dupa cateva ore aplica crema Nizoral.

Batoanele cu seminte elimina din meniu, nu-i mai da, si daca hrana de la Vitakraft nu este din , vezi si https://picasaweb.google.com/1040842857 ... ialaTapok#
atunci cumpara hrana speciala de buna calitate, iti recomand Cavia Complete de la Versele-Laga
Imagine
Este foarte important sa primeasca hrana speciala completa marca premium, investesti in sanatatea lui si previ multe probleme astfel.

Creste orz verde si/sau grau verde in ladita, si ofera-i legume si fructe de sezon, diversifica meniul, deoarece in acest fel va obtine toate vitaminele si mineralele necesare organismului. Introdu in dieta si telina radacina, sfecla rosie, coaja de la porumbul fraged, viziteaza topicul cele trei mese verzi zilnice viewtopic.php?f=3&t=2847

Dupa ce se vindeca, ofera-i un partener de acelas sex cu el, nu-l tine singur. Poti adopta de pe forumul nostru, urmarind sectiunea cu adoptii.

deeadana
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 14 Iul 2013, 20:24
Localitate: galati

Re: ii cade parul

Mesajde deeadana » 14 Iul 2013, 22:07

merci pt raspunsul prompt, o sa fac ceea ce mi-ai zis. semintele sunt de la vitakraft emotions, dar nu prea e innebunit dupa ele. batoanele cu seminte sunt special pt porcusori, de la vitakraft, care se agata de cusca si din alea mai roade. sa inteleg ca nu sunt bune? o sa caut hrana din care mi-ai zis. sfecla recunosc ca nu I-am dat deloc, o sa iau sa vad daca ii place, ca e si cam mofturos. pot folosi imaverol?

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: ii cade parul

Mesajde FlorinG » 14 Iul 2013, 23:27

Da, batoanele nu sunt bune pentru porcusori.

Daca ii dai cu Imaverol, sa citesti si in din postul de mai sus, unde scrie ca ar fi bine sa ii dai si un hepatoprotector.

Sfecla e bine sa ii dai dar sa citesti si la pentru un meniu cat mai variat.
ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy

DeliaOkay
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 31 Iul 2016, 14:35

Salut

Mesajde DeliaOkay » 31 Iul 2016, 14:40

Acum un an exact mi-am luat primul meu porcusor de Guineea. Avea 4 luni cand l-am luat, a fost cam sperios in primele saptamani, dar s-a obisnuit. Oricum, dupa vreo 3-4 luni, a inceput sa-i cada parul. Am auzit ca celor cu par lung le cade parul in cantitati mici, dar porcul meu de Guineea are par scurt si este rasa English. I-am administrat vitamina C in apa caci nu am stiut cum altfel, dar apoi m-am documentat si mi-am dat seama ca nu ii face bine asta asa ca am incetat sa ii mai dau dupa 3-4 zile. In fiecare Zi primeste morcovi, castraveti, patrunjel, Broccoli, etc, dar nu vad nici un progres in starea lui. Inca ii cade parul si are un an si 4 luni, si chiar nu stiu ce sa fac. Nu se scarpina, mananca regulat si este sociabil. Oare este pentru ca nu are un prieten?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Salut

Mesajde Gemon » 01 Aug 2016, 17:39

Bine ai venit perintre noi!

Citeste mesajul meu la viewtopic.php?p=115344#p115344
Verifica atent pielea, daca pare sanatoasa si nu se scarpina mai mult fata de normal (fiecare porcusor se mai scarpina), nu se rareste blana, nu e motiv de ingrijorare.

Porcusorii sunt animale sociale. In salbaticie traiesc in grup, in captivitate se tine cont de acest aspect si bine e sa se tina doi de acelasi sex. Pentru mai multe informatii acceseaza topicul viewtopic.php?f=4&t=3601

stancufa@yahoo.ro
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 3
Membru din: 18 Sep 2016, 13:05

Re: Problema cadere par

Mesajde stancufa@yahoo.ro » 12 Oct 2016, 16:47

Bună ziua!Acum cateva zile am observat ca porcusorul meu ii cade excesiv blana se scarpina si are bubite mari intinse pe o anumita zona iar in zona acea are par mai rar. Am fost cu el la veterinar ,iar acesta la diagnosticat cu dermatita .Acesta mi-a dat o solutie concentrata care se amesteca cu un litru de apa cu care sa ii dau dimineata si seara si un unguent Asocilin la ascesta nu mi-a specificat cand sa ii dau eu i-am dat tot in aceleasi zone tot dimineata si seara .Astazi este a treia zi si nu vad asi face efectul. Parul nu mai ii cade ,dar in zonele cu pricina i-anu mai are par aproape de tot si i-a mai aparut si pe picioruse niste zone rosi si se scarpina ... Imi puteti da niste sfaturi cei care au avut de aface cu asa ceva. Am senzatia ca in loc sa isi revina se agraveaza.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Problema cadere par

Mesajde Gemon » 13 Oct 2016, 17:44

Unguentul contine penicilina si streptomicina, in forma orala este interzisa administrarea, vezi http://www.gemon.ro/antibiotice.pdf , iar in forma topicala este mai bine sa fie evitata, exista alte substante ce se pot da cu bune rezultate in cazuri similare.

Dupa descriere pare sa fie o micoza, mesaje cu acest subiect gasesti la
viewtopic.php?p=94644#p94644
si viewtopic.php?p=132971#p132971

stancufa@yahoo.ro
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 3
Membru din: 18 Sep 2016, 13:05

Re: Problema cadere par

Mesajde stancufa@yahoo.ro » 14 Oct 2016, 17:49

a inceput sa nu mai manace si este tot timpul obosit
Imagine

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Problema cadere par

Mesajde Gemon » 14 Oct 2016, 19:40

Imaginea foto nu se poate vedea, trimite-mi poza pe adresa gemon@gemon.ro

Trebuie sa il hranesti, daca il lasi asa, singur nu va manca si starea lui de sanatate se va inrautati rapid.
Citeste mesajul ce am scris recent la viewtopic.php?p=133199#p133199 , si aplica si tu la porcusorul tau!

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Problema cadere par

Mesajde Gemon » 16 Oct 2016, 10:15

La farmacioa umana gasesti Betadine solutie, tamponeaza zona cu acest dezinfectant de 2x/zi, si dupa 2-3 ore distanta, la fel de doua ori pe zi, foloseste unguent de galbenele.
Dupa 1-2 zile de tratament aplicat local scrie-ne cum arata pielea in acea zona, pentru a putea vedea ce e de facut in continuare.

Ai scris in particular ca nu a mancat deloc si nu a baut. :(
Repet din nou, trebuie sa il hranesti tu cu seringa, el este inapetent, dar daca ii dai tu amestec preparat de tine, prima data oferind doar o mica cantitate, apoi peste o ora iar, doar cu putin mai mult, si poi peste 2-3 ore iar, crescand treptat cantitatea hranei, intestinele lui pot fi ajustati asa treptat sa functioneze si miscarile peristaltice pot fi stimulate in asa fel, incat sa inceapa din nou sa manance, se face treptat, se da putin dar des, crescand incet cantitatea. Ai apasat pe linkurile care am inserat in mesajul meu anteriror? Citeste aici viewtopic.php?p=133199#p133199 neaparat si aplica!
Fişiere ataşate
223928.jpg
223958.jpg

Renata24
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 12
Membru din: 08 Noi 2015, 21:49
Localitate: ORADEA

Re: Salut

Mesajde Renata24 » 21 Oct 2016, 19:31

Candva si eu am avut problema aceasta.Am inceput sa le dau porcusorilor Versele-Laga complete si a dispărut problema .Îi mai periez din când în când și totul e ok.MULT SUCCES !


Înapoi la “Dermatoze, diferite afectiuni ale pielii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori