"Matreata", lipsa parului din anumite zone

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

Avatar utilizator
silkeyes
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 498
Membru din: 27 Feb 2009, 13:30
Localitate: iasi

Re: "Matreata", lipsa parului din anumite zone

Mesajde silkeyes » 20 Apr 2011, 21:16

eu nu am auzit de astfel de paduchi sincera sa fiu, si cred ca s-ar vedea pe piele daca te uiti atent si cauti si nu cred ca sunt doar locali ar trebui sa fie peste tot in blanita. daca gresesc va rog sa ma corectati

interesant diagnosticul domnului doctor.... sper sa se faca bine porcuta ta multa sanatate
O_o O sa-mi lipsesti mereu... fetita-dragoste^_^
http://pets.webshots.com/album/574955707fLdZFB

Avatar utilizator
Bubutza
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 114
Membru din: 02 Oct 2009, 15:56
Localitate: Galati

Re: "Matreata", lipsa parului din anumite zone

Mesajde Bubutza » 20 Apr 2011, 22:49

are pe tot spatele ,cum ar veni pe coloana,..mai bine zis pe suprafata coloanei ,pe ici pe colo nu incontinuu...

mm ,asa mi-a spus ,asa am spus si eu aici..atunci a dat-o cu o substanta si mi-a spus sa revin peste 3 sapt ...chiar am sa ma mai uit pe blanita ei sa vad daca se observa vreo diferenta ...
bubutzaa

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: "Matreata", lipsa parului din anumite zone

Mesajde irena » 20 Apr 2011, 23:08

scrie pe forum si ce solutie i-a dat. sincer eu nu stiu de paduchi luati de la fructe - mi se pare si cam ciudat - insa cum totul e posibil nici nu vreau sa exclud.

sanatate si sa va faceti bine!

Avatar utilizator
Bubutza
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 114
Membru din: 02 Oct 2009, 15:56
Localitate: Galati

Re: "Matreata", lipsa parului din anumite zone

Mesajde Bubutza » 20 Apr 2011, 23:28

a dat-o cu o solutie la cabinet ,si a ramas sa ma duc peste 3 saptamani..

multumim>:D<
bubutzaa

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: "Matreata", lipsa parului din anumite zone

Mesajde irena » 20 Apr 2011, 23:40

sfat: de fiecare data cand mergi la vet ia cu tine lista de antibiotice interzise si acceptate de pe forum. si MEREU intreaba ce anume ii da, cum se numeste medicamentul si la ce foloseste. multi medici veterinari nu se pricep la porcuti si i-ar putea da ceva ce poate e benefic pt caini, pisici sau alte animale de companie, insa nu si pentru guinezi. el e acolo pentru a te ajuta si a-ti raspunde la intrebarile referitoare la tratament.

ceea ce iar imi ridica un semn de intrebare e timpul acela de 3 saptamani. o singura aplicare si doar dupa 3 saptamani un alt control? poate n-ar strica sa mai ceri o parere de la alt vet...
scuze daca te agasez, insa incerc sa te ajut cat pot si chiar vreau binele porcutului.

multa bafta, sanatate si sa ne tii la curent.

Avatar utilizator
Bubutza
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 114
Membru din: 02 Oct 2009, 15:56
Localitate: Galati

Re: "Matreata", lipsa parului din anumite zone

Mesajde Bubutza » 20 Apr 2011, 23:50

da ,si eu m-am mirat de asta am decis sa aflu si de aici cateva raspunsuri..

este bine ,si vreau sa cred ca nu e grav,ca ea e la fel ca si pana acu ,vioaie ,mananca la fel,nu se scaprina,nimic deosebit in afara de acele cojite...acu sa se fi inselat ea este posibil,dar ce ar putea sa fie altcdeva? matreata propriu zisa sau o alta secretie...?

maine vreau sa mai vfb cu cineva care se pricepe la animalute ,are un pet shop si e o mare mare iubitoare de animalute ,sa vad ea ce imi recomanda sa fac sau la ce medic vetelinar sa ma duc ...

multumesc mult..si noi speram sa ne facem bine
bubutzaa

Avatar utilizator
silkeyes
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 498
Membru din: 27 Feb 2009, 13:30
Localitate: iasi

Re: "Matreata", lipsa parului din anumite zone

Mesajde silkeyes » 21 Apr 2011, 14:30

medicul la care mergi nu foloseste si mailul ca si cale de comunicare? sa il intrebi pe mail ce i-a dat porcusorului ? chiar daca sunt ocupati ar trebui sa isi faca timp pentru clineti ca sa nu te stresezi tu si animalul inutil.

Numai bine pupici la porculin
O_o O sa-mi lipsesti mereu... fetita-dragoste^_^
http://pets.webshots.com/album/574955707fLdZFB


Înapoi la “Dermatoze, diferite afectiuni ale pielii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori