Porcusor cu cruste pe piele

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

Avatar utilizator
alinushu'
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1064
Membru din: 05 Dec 2007, 13:55
Localitate: Sibiu

Porcusor cu cruste pe piele

Mesajde alinushu' » 05 Dec 2007, 14:17


sirlove
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 05 Dec 2007, 22:14

Re: ce pot face ca sa-l ajut pe sile?

Mesajde sirlove » 05 Dec 2007, 22:20


Avatar utilizator
alinushu'
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1064
Membru din: 05 Dec 2007, 13:55
Localitate: Sibiu

i-au aparut si alte bubite

Mesajde alinushu' » 06 Dec 2007, 09:37


Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Salut,

Mesajde Gemon » 06 Dec 2007, 12:12

Solutia Imaverol este eficace in combaterea micozei, se aplica in forma diluata*, emulsia de 0,2 % odata la trei zile in asa fel, incat sa se dea in directia opusa cresterii parului. Se gaseste la farmacia vet., se are grija sa nu ajunga pe mucoase (ochi, gurita etc.).

*Solutia concentrata se amesteca cu apa calduta (1 parte solutie se va dilua cu 50 parti apa calda), sau daca este deja diluata, se incalzeste de fiecare data solutia diluata, punand sticluta in apa calduta, aplicand pe piele in directia opusa cresterii parului.

Daca infestarea este pe o portiune mai mare, si nu vrei sa folosesti Imaverol, la fel de eficace e si samponul Nizoral, aici poti citi, cum se aplica:
http://www.gemon.ro/paraziti4.htm#fungus
Dupa ce pare ca s-a vindecat complet si piele e sanatoasa, tratamentul inca se continua, cateva zile, o saptamana, pentru a nu recidiva. Daca infestarea este pe o portiune mai mica, se poate folosi doar crema Nizoral si solutia Betadine alternativ, seara se aplica una, dimineata alta. Betadine ar fi bine oricum sa iei, este o solutie dezinfectanta ce e bine sa nu lipseasca unde exista porcusori (si nu numai). Se gaseste la farmacia umana.
Neaparat sa dezinfectezi cusca, accesoriile, adapatoarea, tavita, peria, tot cu ce a intrat in contact, cu apa cu otet, si speli bine prosopelul, paturica pe care sta. De fiecare data, cand il tratezi, schimbi in totalitate asternutul, si ii dai timp de 7-10 zile zilnic vitamina C, o optime de 2x/zi sau un sfert de comprimat zilnic odata dizolvat cu putina apa sau presarat pe ceva ce sigur mananca imediat.
Pe langa fan si altele ii dai alternativ verdeturi, legume, fructe cu inalt continut de vitamina C, frunza de marar, radacina sfecla rosie, ardei gras, radacina patrunjel, radacina telina etc., nu mult din una si nu des, ptr. a diversifica meniul.

Creste in ladita si grau, viewtopic.php?p=43927#p43927 sa ii poti da iarba de grau, contine f. multe minerale, vitamine de care are nevoie in aceasta perioada. Vezi cum le place, la viewtopic.php?f=22&t=708

Succes in combatere!

Avatar utilizator
alinushu'
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1064
Membru din: 05 Dec 2007, 13:55
Localitate: Sibiu

multumesc

Mesajde alinushu' » 06 Dec 2007, 12:35


Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Zoonoza

Mesajde Gemon » 06 Dec 2007, 15:39


Avatar utilizator
alinushu'
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1064
Membru din: 05 Dec 2007, 13:55
Localitate: Sibiu

Am fost cu Sile la un nou cabinet veterinar

Mesajde alinushu' » 10 Dec 2007, 11:51

Am fost cu Sile la alt veterinar sambata dimineata. M-am gandit ca e mai bine sa il vad un doctor inainte sa ii aplic tratamentul. Ce s-a speriat saracutzul....
Pentru cei care sunt din Sibiu recomand cabinetul veterinar de pe Strada Cetatii nr.44. Eu si Sile am fost tratati cu profesionalism. Le-am explicat doctorilor problema cu crustele, scarpinatul si caderea parului. S-au uitat atenti la el, i-au facut lui Sile 2 injectii (una pentru paraziti su una cu vitamine), i-au pus o solutie pentru paraziti dupa ceafa, mi-au dat praf pentru dezinfectat cusca si o alifie cu care sa il ung (nu mai retin numele; parca incepe cu M) pe zonele cu probleme. Sambata dimineata mi-a fost mila sa il mai ung pentru ca era foarte agitat dupa vizita la medic si am observat seara ca o buba si-o facuse de 3 ori mai mare din cauza scarpinatului....Offf! Dar seara nu l-am mai iertat si i-am aplicat tratamentul desi s-a cam zbatut.
Doctorii mi-au spus ca are paraziti si asta e si cauza dermatitei. Intr-adevar duminica, atunci cand i-am schimbat asternutul si i-am dezinfectat cusca am vazut pe aceasta si niste punctulete negre care se miscau. Punctulete negre am observat si pe blanita lui, dar mai putine.
Suntem programati la o noua vizita peste 3 saptamani, pe 28 decembrie.
Tu ce crezi Geda, mai este necesar sa il spal cu Nizoral sau sa il dau cu Imaverol sau e de ajuns tratamentul aplicat de doctori?

Multumesc,
Alinushu'

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Acarieni localizati in blana...

Mesajde Gemon » 11 Dec 2007, 15:31

DACA (!) este infestat cu acarieni ce se localizeaza in blana (se confirma in cazul in care acele mici punctulete negre care se miscau sunt cele ce poti identifica pe pagina Paraziti), tratamentul ce i-a fost aplicat de catre medic ar trebui sa combata infestarea. Sa respecti si igiena, dezinfectezi cusca, accesoriile, tot cu ce a intrat in contact, pentru a nu se reinfesta.

In general:
Necesar ar fi sa il speli cu sampon Nizoral sau sa aplici un tratament contra micozei (de ex. unguent antimicotic si sol. Betadine alternativ, daca infestarea este pe o portiune mai mica) NUMAI in cazul in care ar avea ciuperci parazite, deci numai in acest caz.

Ai procedat bine cand ai mers la medic!
Cand stapanul constata ca un anume tratament prescris de un medic nu ajuta, solutia (prima!) e:
- sa mearga din nou la acel medic, pentru ca acesta sa poata reevalua starea porcusorului si eventual sa schimbe tratamentul, daca e cazul
- sau sa caute un alt medic, daca cel la care a fost nu pare competent, pentru ca in acest caz (numai in acest caz) o a doua parere intotdeauna este binevenita

Cine isi iubeste animalutul cu adevarat, cauta intotdeauna solutia cea mai buna atunci cand porcusorul lui este bolnav, iar solutia cea mai buna este sa il vada un medic vet, sa fie de acesta examinat.

Cu vitamina C poti continua, ar fi bine sa mai primeasca inca cateva zile, pentru ca nevoile de vitamina C in acest caz sunt crescute.

Succes in combatere!

Avatar utilizator
gratiela
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 74
Membru din: 07 Feb 2008, 04:42
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Cruste mici ca de matreata, pe fundic si spate

Mesajde gratiela » 17 Feb 2008, 14:58


Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 19 Feb 2008, 16:28


Avatar utilizator
Jo
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 85
Membru din: 28 Noi 2007, 21:49
Localitate: Bucuresti - Sector 3
Contact:

Mesajde Jo » 13 Mar 2008, 21:23

Gratiela, e vorba cumva de un loc aproape de fundulet, unde are blanita ca si cand e unsa cu ceva?
Daca despre asta zici, uite explicatia aici de pe site-ul Gedei:
"Pe langa secretia glandelor anale, marcarea partenerului/teritoriului se face de catre un mascul matur din punct de vedere sexual si cu ajutorul secretiei glandei supracaudale. In partea posterioara, deasupra osului caudal (in acel loc, unde alte animale au coada) pe o mica portiune se poate observa o secretie usor lipicioasa."
Long live THE pig(s)!

Avatar utilizator
gratiela
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 74
Membru din: 07 Feb 2008, 04:42
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Mesajde gratiela » 13 Mar 2008, 22:39

nuuu, e pe tot fundicul. si oricum, zizi e fetita, deci chiar nu se aplica :P merci oricum ca te-ai interesat ;)

Avatar utilizator
Jo
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 85
Membru din: 28 Noi 2007, 21:49
Localitate: Bucuresti - Sector 3
Contact:

Mesajde Jo » 13 Mar 2008, 23:10

M-ai facut sa rad copios si in acelasi timp sa ma inrosesc de rusine!!!!! :oops: :oops: :oops: N-am avut fetite niciodata, nu mi-a trecut o clipa prin minte ca ele nu au chestia aia. Vai, ce gafa, iarta-ma, te rog!
Long live THE pig(s)!

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 14 Mar 2008, 13:48


Avatar utilizator
gratiela
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 74
Membru din: 07 Feb 2008, 04:42
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Mesajde gratiela » 06 Apr 2008, 20:36



Înapoi la “Dermatoze, diferite afectiuni ale pielii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori