crize epileptice?

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

Avatar utilizator
kitty
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 8
Membru din: 14 Apr 2009, 22:11
Localitate: targoviste

crize epileptice?

Mesajde kitty » 19 Ian 2010, 21:18


Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 19 Ian 2010, 23:12

:friends: shrekut si runty

Avatar utilizator
silvia
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1265
Membru din: 02 Feb 2009, 23:24
Localitate: Bucuresti

Mesajde silvia » 20 Ian 2010, 00:30

caz similar am avut eu cu porcutul Cupidon,al avea o micoza si se scarpina foarte des si cand isi dadea cu gherutele pe spinare in zona coloanei cadea instantaneu pe spate si ramanea intepenit si chiar ii tremurau picioarele exact ca la epilepsie,starea asta dura cateva secunde in jur de 20-25 secunde,am fost cu el la medic si mi-a spus ca nici vorba de epilepsie ci ca din cauza scarpinatului cade asa pe o parte speriat,mergi cu micutul la medic sau controleaza-l la piele si vezi care sunt cauzele scarpinatului ca sa poti face un tratament
ڪےMishulik & Pufiڪے
clik aici pentru a vedea un video hazliu cu baietii:))
http://tinypic.com/player.php?v=20ur1tv&s=6

Avatar utilizator
kitty
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 8
Membru din: 14 Apr 2009, 22:11
Localitate: targoviste

crize epileptice ?

Mesajde kitty » 20 Ian 2010, 21:13

Va multumesc pentru raspunsurile primite. dar totusi vo rog sa ma ajutati sa gsesc raspunsul complet si eventual un posibil trarament. nu am in Targoviste un doctor care sa ma poata ajuta in astfel de probleme,pentru porcusori.va detaliez eu ceea ce vad pe pielea lui.nu are bubite,iritatie.are pielea aspra in zona spatelui ( este o portiune de la ceafa spre spate,la jumatate). este aspra,cu cojite .arata ca matreata.am asociat bine insa,momentul scarpinarii cu date pe spate. ma bucur ca nu are ceva mai rau. astept raspuns de la voi cu multumirile de rigoare,poate un eventual tratament.am sa va pun o poza cu Gipsy ,sa il vedeti si voi.am vazut sufletelele voastre,sunt frumoase foc.sa va traiasca.


Avatar utilizator
cristisz
Moderator
Moderator
Mesaje: 1993
Membru din: 30 Noi 2007, 00:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde cristisz » 21 Ian 2010, 12:54

poza cu copiii mei

Avatar utilizator
kitty
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 8
Membru din: 14 Apr 2009, 22:11
Localitate: targoviste

crize epileptice

Mesajde kitty » 22 Ian 2010, 16:15

am promis ca va tin la curent cu cazul meu Gipsy. am fost ieri la Bucuresti la d-nul dr. Ionescu Radu la ISRAVET. mi-a spus ca are TRICOFITIE si mi-a dat asa:Beres 30 pic/zi(10 dim,10 pranz,10seara), Biotics 1varf cutit/zi,timp de 10 zile ambele. pt spalat,sampon Metavet,pe care nu l-am gasit nicaieri,sau Nizoral sampon o zi baie ,2 -3 pauza. dupa terminarea tratamentului o sa merg iara la consultatie. dati-va cu parerea. eu am o nedumerire,si anume:am citit despre Beres ca se da 1-3 picaturi,ori eu am f.multe pe zi! voi ce spuneti?referitor la solutia Betadina este bine sa o iau si sa dezinfectez cusca?nu ca nu as avea incredere in dr.dar va cer o parere.sunt oameni aici care chiar sunt documentati, sau au o experienta bogata.felicitari si multumim ca ne ajutati.astept raspunsuri. va tin la curent.va salut, :up2:

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 22 Ian 2010, 16:40

uite ce am gasit eu despre metavet
http://www.cancunsteroids.com/metavetqv.html
esti sigura ca metavet a zis?
a scris pe ceva?
cat despre beres uite aici
http://www.beres.ro/products.php?w=admin&type=beres
sincer mi se pare o doza pentru un pui de elefant
eu i-as da max 5 picaturi de beres pe zi
dar eu nu sunt doctor

oricum mi se pare ciudat tratamentul prescris
numai cu sampon nizoral nu cred ca o sa treaca trcofitzia
noi am folosit baie cu sampon nizoral cam la 3 zile si in fiecare zi aplicatii cu crema nizoral
ps
si de epilepsie ce a zis?
nu poti sa dezinfectezi cusca cu betadine
se foloseste tot spalare cu sampon nizoral
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
kitty
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 8
Membru din: 14 Apr 2009, 22:11
Localitate: targoviste

crize epileptice ?

Mesajde kitty » 22 Ian 2010, 20:57

imi cer scuze, este vorba de MEDIVET.dar despre Beres asa mi s-a prescris (30 pic/zi). am reteta la mine,am sa o atasez. oricum nu i-am dat tot nr.de picaturi,cam 15.mi s-a parut si mie f.multe. i-am facut baita mai devreme cu nizoral sampon. pielea este foarte curata,nici urma de cojite sau matreta,cum se vedea inainte. am cumparat astazi si solutia betadina pt.orice eventualitate. ar trebui sa iau si nizoral crema? va trimit un pic mai tarziu si reteta.

referitor la epilepsie. nu are asa ceva. a spus ca are criza aceea datorita mancarimilor,el se scarpina, nu ajuge bine pe spate si vine cu burta in sus ramanand catreva secunde asa. totusi ar fi o problema,si-ar putea rupe coloana vertebrala sau sa faca stop cardiac.am inteles ca sunt dureroase crizele acelea.

Avatar utilizator
Dmndash
Membru Senior
Membru Senior
Mesaje: 564
Membru din: 28 Iun 2009, 18:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Dmndash » 24 Ian 2010, 20:55

ciudat..eu am fost joi la dansul cu o purcica tot cu trico
tratament pe langa vitamine (C si beres) a fost baie cu sampon nizoral o zi da 2 nu si aplicare de solutie de imaverol spot-on o zi da 2 ori/zi o zi nu
si biotics pe tot parcursul tratamentului
betadina e doar dezinfectant nu stiu cat de eficiente este pt trico
#1 Rule for Breeding Guinea Pigs: DON'T

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 24 Ian 2010, 22:34


Avatar utilizator
kitty
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 8
Membru din: 14 Apr 2009, 22:11
Localitate: targoviste

crize epiletice?

Mesajde kitty » 26 Ian 2010, 15:09


Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 26 Ian 2010, 15:18

Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
Dmndash
Membru Senior
Membru Senior
Mesaje: 564
Membru din: 28 Iun 2009, 18:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Dmndash » 27 Ian 2010, 00:26

sigur a spus o zi da una nu...problema e ca specificand de mai multe ori in diferite feluri cum sa administrez imaverolul au iesit discutii
eu tin minte cand a spus inainte de plecare o data dimineata una seara apoi o zi pauza..
sora mea tine minte de o data in zi...in concluzie in seara asta nu le voi aplica a doua oara tinand cont ca le-am facut baie cu nizoral acum cateva minute
oricum trebuie sa mergem ori maine ori joi la a doua consultatie

Apropo aveti grija ca domnul doctor este plecat incepand de vineri tot week-endul
#1 Rule for Breeding Guinea Pigs: DON'T

oana.golasu
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 07 Apr 2010, 15:09
Localitate: Brasov

Tremurat

Mesajde oana.golasu » 13 Apr 2010, 00:44

Buna,

Am si eu o porcuta de 3 luni, si de cateva zile am observat ca atunci cand doarme pe mine- are momente cand are un tremurat asa scurt si dupa se trezeste...si ii mai si clantane dintii din cand in cand...mai ales cand se supara pe mine ca nu o las sa se joace sau o mai apuca din senin...

Poate sa aibe ceva sau e doar din cauza ca ii e frica de mine inca?

Multumesc mult si astept cu interes rapsunsurile voastre..eu sunt noua in acest statut de "mama" pentru porcusori...

Oana

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 13 Apr 2010, 02:07



Înapoi la “Dermatoze, diferite afectiuni ale pielii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 20 vizitatori