Deparazitarea interna si externa

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Deparazitarea interna si externa

Mesajde veronica » 29 Mar 2008, 09:38

stiu ca in momentul in care cumperi un porcutz de la crescatori acestia preventivii deparaziteaza
de asemenea si la magazinele serioase te trimit la vet sa ii faci carnet de sanatate si pentru deparazitare
as vrea sa ii deparazitez pe baieteii mei..au aproape un anisor si ma gandesc ca orcata grija as avea eu de ei nu pot fi sigura ce e in burtica lor
e de preferat sa facem aceasta deparazitare anual?
si aca da m-ar interesa f tare sa stiu cu ce substanta si cam in ce gramaj...stiu ca se tine cont de greutatea lor
cer aceste amanunte nu ca sa o fac eu...!!!!! nici nu ma gandesc ci ca sa fiu informata si sa intreb doctorul ce foloseste
trivetul e o clinica serioasa insa viata baietilor mei e nepretuita
multumesc!!
:friends: shrekut si runty

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 29 Mar 2008, 10:29

tocmai am sunta la trivet iar ei mi-am spus ca mai bine le-ar da pastilute caci injectia nu prinde tot spectrul de paraziti
voi ce ziceti?
:friends: shrekut si runty

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 04 Apr 2008, 20:00

:friends: shrekut si runty

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 04 Apr 2008, 22:44


Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 04 Apr 2008, 23:27

respect toate normele in vigoare....+cateva adaugate de mine
poate o sa le fac o analiza la bobite sa fiu sigura ca sunt sanatosi...
nu vreau sa par exagerata dar e bine sa stii ca micutii sunt sanatosi

multumesc mult!!!! :loving:
:friends: shrekut si runty

timisoreanca
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 128
Membru din: 09 Iun 2008, 23:00
Localitate: Köln
Contact:

Mesajde timisoreanca » 12 Aug 2008, 00:57

nu demult, am observat la porcusorul meu bianca, ca are un fel de scoarta pe piele... m.a luat putin greata cand am vazut aceasta scoarta, si plus ca pe blanita, prezinta puncte mici inchise la culoare, ce nu pareau ca se misca! bine, cu ochiul liber, nici nu poti sesiza miscarea! acuma imi pare rau ca nu am in casa un microscop, dar cred ca in cele din urma am sa i.au unu la mana a doua!
la bella prietena ei, fiind maro , nu am sesizat nimic ciudat in blanita.
si ca sa fiu linistita, am cumparat de la petshop, o solutie ce le-am administrat-o pe piele! prospectul spune ca solutia are efect timp de o luna si previne, trateaza , respectiv combate parazitii din blana porcusorului!
le-am pus pe piele, cate 20 picaturi la fiecare, raspandite de la nivelul gatului, pe tot spatele pana jos unde ar fi coada.
produsul se numeste Spot On .

Avatar utilizator
bianca
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 273
Membru din: 30 Noi 2007, 00:55
Localitate: Schweich, Germania

Mesajde bianca » 12 Aug 2008, 09:37

buna! produsul de care vb in romania nu exista (spot on inseamna orice produs care se pune pe piele...produsele fiind frontline, stronghold, advantix). m-as bucura daca mi-ai spune care este substanta activa a acestui produs. la porcusori aceste substante trebuie administrate cu mare grija, porcusorii fiind sensibili si intoxicandu-se usor. in romania se recomanda in astfel de cazuri ivermectina (substanta activa a unor produse ca: ivotan, ivomec etc.-produse pt oi :D ).
indicat ar fi sa duci porcutul la vet, crustele si punctuletele pot fi efectul unui parazit extern (acarian=raie) sau a unei micoze (ciuperca)
multa sanatate!
PS: am vazut ca tu stai in germania, de aceea am subliniat in romania :)

timisoreanca
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 128
Membru din: 09 Iun 2008, 23:00
Localitate: Köln
Contact:

Mesajde timisoreanca » 12 Aug 2008, 13:17

:) ok, iti scriu ce substante sunt in aceasta solutie- "Bob Martin Spot On"

S-Methopren 57mg , Ethyl-Butylacetylaminopropionat 190mg.
Cat si: 2-(2-Ethoxyethoxy)ethanol, Isopropanol, Polyvinylpyrrolidon, Butyliertes Hydroxytoluen).

Pe prospect, scrie si ce dozaj trebuie administrat ptr porcusori , dar asta in functie de greutatea lor! si cum le-am " doctoricit" duminica, efectele secundare nu mai pot aparea!
Preventiv, am sa repet tratamentul peste 4 saptamani.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 12 Aug 2008, 15:25

In general este riscant sa aplici tratament fara prescriptie medicala, deoarece:
- nu poti sti cu ce parazit este infestat si ii poti incarca organismul fara sa obti rezultatul dorit, si asa infestarea avanseaza
- nu poti fi sigur de doza, doza fiind mereu in funtie de concentratie, iar acelasi produs poate avea diferite concentratii (pentru mamifere mici, pisici, caini etc.).

Pentru animale mici
http://www.sprcentre.com/Online-Shop-Ca ... ml-Pipette

este un hormon juvenil sintetic http://npic.orst.edu/ingred/methoprene.html , iar EBAAP (Ethyl butylacetylaminopropionate) este un repelent.

timisoreanca
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 128
Membru din: 09 Iun 2008, 23:00
Localitate: Köln
Contact:

Mesajde timisoreanca » 12 Aug 2008, 23:21

:tease: cred ca stim cu totii de consecintele unui tratament dat asa, pe incercate sau cum spui tu, fara prescriptie medicala!
Solutia bob martin spot on, are si un prospect, pe care sunt trecute efectele secundare, minore de altfel, ce nu pun viata porcusorului in pericol, absolut delocl!!! si aceste efecte secundare, daca apar, le poti elimina, caci tot prospectu iti spune si cum!
de altfel , este si recomandat bob martin , preventiv, atunci cand animalutele vin in contact cu mediul exterior( parc, spatii deschise) caci iarba nu e ferita de purici, capuse, muste etc.
in cazul meu, am putut fi sigura de doza, ca nu am administrat-o porcusorilor asa la intamplare!! am mentionat acest lucru intr-unul din mesajele anterioare.
Scrie limpede, ca la un porcusor de 1125g se dau 25 picaturi; in cazul unui hamster ce cantareste 125g, se aplica 6 picaturi! lista poate continua

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 13 Aug 2008, 00:03


timisoreanca
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 128
Membru din: 09 Iun 2008, 23:00
Localitate: Köln
Contact:

Mesajde timisoreanca » 13 Aug 2008, 00:10

binenteles ca am dezinfectat cusca, am spalat tot ce era de spalat, cu apa si otet , gemone :shysmile:
si daca acele puncte de pe blanita porcusorului meu nu dispar, apelez la un consult de specialitate

Avatar utilizator
alinushu'
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1064
Membru din: 05 Dec 2007, 13:55
Localitate: Sibiu

Mesajde alinushu' » 14 Aug 2008, 13:14

Ar fi frumos sa le vedem inscrise la concursul foto pe Bella si Bianca :girl: :girl:
Ca spui Timisoreanca? Ia sa vedem printesele :clapping:

timisoreanca
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 128
Membru din: 09 Iun 2008, 23:00
Localitate: Köln
Contact:

Mesajde timisoreanca » 15 Aug 2008, 18:48

poate imi spune si mie careva, cum sa introduc poze cu fetitele mele, sa vedeti ce mandrete am :clapping:
Multumesc!

Nota admin:
Click !

Avatar utilizator
tramona38
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 96
Membru din: 31 Mai 2008, 18:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

control preventiv pt paraziti

Mesajde tramona38 » 06 Oct 2008, 13:21



Înapoi la “Dermatoze, diferite afectiuni ale pielii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori