Deparazitarea interna si externa

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

Avatar utilizator
bianca
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 273
Membru din: 30 Noi 2007, 00:55
Localitate: Schweich, Germania

Mesajde bianca » 06 Oct 2008, 22:44

buna ramona :)
in legatura cu examenul coproscopic...normal ar fi ca orice cabinet veterinar care are microscop sa faca acest examen.
cel mai indicat ar fi sa duci cateva bobitze (cat mai proaspete) la disciplina de parazitologie din cadrul faciltatii de medicina veterinara bucuresti (am vazut ca acolo locuiesti). acolo exista personal care poate recunoaste diferitele specii de oua (paraziti), deoarece medicii privati stiu cum arata speciile mai des intalnite, dar cele mai rare recunoscandu-le doar daca sunt pasionati de asa ceva :P
eu am facut acest examen in primavara lui vusy (pe mika inca nu o aveam) si din fericire a iesit negativ :) nici macar urma de parazit :up2:
o intamplare haioasa: in seara dinaintea "recoltarii" am decis sa fac curat, ca sa iau doar bobite proaspete a doua zi. dimineata cand sa culeg recolta...surpriza! nu gaseam bobite (ea care umple cusca in 2 ore :P )...cu greu am gasit 6 bobitze, care au fost suficiente :)
si ca sa ma laud: prepararea lamei am facut-o chiar eu :D si examinarea, dar cum nu am gasit nimic, am rugat-o pe profa sa se uite...si mi-a confirmat "diagnosticul": clinic sanatos!
numai bine!

MIKIMIKI
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 13
Membru din: 16 Mar 2010, 16:07
Localitate: BUCURESTI

William si puricele

Mesajde MIKIMIKI » 02 Sep 2010, 09:30

Buna dimineata !
Cred ca porcutzul meu are ceva puricei ... pana acum nu a mai avut asemenea musafiri ... nu am vazut niciunul pe blanitza, cu toate acestea se scarpina mult prea des si alte afectiuni la nivelul pielii nu se vad .... prin urmare, am sunat vetarinarul si mi-a spus ca se va interesa cu ce se pot deparazita porcutzii ..... ideea e ca si eu as vrea sa ma documentez putin ..... a mai deparazitat extern cineva porcutzii ca sa imi poata spuna cu ce?

Ar fi foarte bine daca mi-ati putea raspunde cat mai repede posibil.

William says "thanks" ! :?:

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 02 Sep 2010, 12:15

despre paraziti s-a scris f mult pe forum
foloseste functia de cautare si ai sa gasesti sigur

daca medicul tau veterinar nu stie cu ce se face deparazitarea e cazul sa il schimbi
nu prezinta incredere
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 02 Sep 2010, 12:16

daca are paraziti externi i se va vface baita cu sampon de pisici antiparazitar
gasesti totul pe gemon http://gemon.ro/paraziti3.htm
:friends: shrekut si runty

MIKIMIKI
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 13
Membru din: 16 Mar 2010, 16:07
Localitate: BUCURESTI

Mesajde MIKIMIKI » 02 Sep 2010, 12:29

Va multumesc mult de tot !!!

alina_ele
Initiat
Initiat
Mesaje: 45
Membru din: 07 Dec 2010, 11:25
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Deparazitarea interna si externa

Mesajde alina_ele » 28 Dec 2010, 18:46

Buna! Cu cateva zile inainte de Craciun, la sfatul vostru am mers la veterinar pentru ca baieteii mei stranutau mai des. Maria ma sfatuit sa o sun pe d-na doctora Ana Pantu. Am fost la consultatie, iar concluziile au fost urmatoarele: temperatura corpului este buna pentru ambii porcusorii, greutatea este buna pentru amandoi, au avut parte de o sedinta de taiat unghiutele, in schimb mi-a zis ca au acarieni(nu mi-a specificat care acarierini) luati de la mama si ca majoritatea au, ca acestia sunt specifici porcusorilor. Mi-a zis sa cumpar ectocid pudra sau bolfo pudra si sa dau pe ei o data la 2 saptamani. Am vazut ca ei se scarpina des dar nu au rani pe corp sau blanita cu portiuni fara par. Nu am inceput inca tratamentul.
In legatura cu stranutatul mi-a zis sa schimb talasul ca este de la talas. Am facut rost de talas de la tamplarie, dar am vazut ca tot mai stranuta, nu foarte des ca inainte. Ei sunt sanatosi dupa parerea medicului si totusi mai stranuta(cam de 3 ori pe zi fiecare).
Inainte de a incepe tratamentul vreau sa ma asigur ca nu mai au de unde lua acesti paraziti si ca locurile pe unde au fost ei inainte de tratament sunt dezinfectate cum trebuie. Intrebarile mele legate de acesti paraziti sunt:
1)Daca spal lenjeria de pe pat unde i-am pus pe ei cand m-am mai jucat cu ei, la masina de spalat, mor acesti paraziti?
2)Covorul nu am cum sa-l spal decat cu biocarpet este bine? trebuie sa dezinfectez pe fiecare zi cusca si accesoriile lor si talasul sa-l schimb pe fiecare zi in perioada aceasta pana cand scapa de paraziti?
3) Stiu ca nu este indicat sa-i mai scot din cusca pana nu scapa de paraziti, dar in momentul in care trebuie sa dezinfectez cusca, sa schimba talasul cum sa procedez, cu manusi? pe ei unde sa-i pun, intr-o cutie, dar daca ei au paraziti raman in cutia aia si la urmatoarea dezinfectie unde ii mai pun?
Am citit pe forum ca nu prea este indicat tratamentul cu pudra, insa asa mi-a zis doamna doctora. Puii mey au o luna si o saptamana(am vazut ca si varsta lor conteaza in administrarea acestor substante).

PS: V-am zis ca am schimbat talasul, cu talas de la tamplarie. Este din brad dar este uscat bine. Cum as putea sa imi dau seama daca sunt multumiti de acest talas sau daca le face rau?
PSS: Am fost de Craciun acasa la parintii mei, bineneteles ca i-am luat si pe ei cu mine. La inceput au fost cam timizi, dar apoi se jucau stateau sa fie mangaiati de toata lumea. Au fost cam rasfatati. Mama mea avea grau incoltit(am pus si eu, astept recolta :D) le-am dat si au mancat cu pofta, le-am luat fan de la tara si au fost tare incantati, toata ziua erau in centru atentiei, au stat mai putin prin cusca mai mult in pat sau pe jos prin camera, ori in brate la mangaiat. Acum cand am ajuns acasa, se uita la mine si scot sunetul unde scrie tipa, pe site. Le-am dat mancare ca de obicei, i-am luat in brate, le-am pus tubul si i-am lasat in pat cum faceam acasa, ca sa se joace, dar nu se joaca cand stau in pat cum se jucau cand erau la parintii mei. Am mai observat ca se baraie cand trec unu pe langa altul si sar, alearga in toate directiile si uneori se suie unul peste altul. Am citit pe net ca este normal acest comportament(legat de barait). Totusi nu stiu de ce plang? Ii deranjeaza ceva? poate talasul? le este dor de parintii mei, in 3 zile sa se fi atasat de ei? fanul am vazut ca il prefera pe cel de la tara, nu prea mai mananca fan din comert.
Imi cer scuze ca am scris atat si pentru offtopic dar nu integ de ce au reactionat asa si ce as putea sa fac ca ei sa fie bine, sanatosi. Toate cele scrise de mine sunt foarte importante, va rog daca puteti sa ma ajutati in cazul in care v-ati mai confruntat cu probleme ca ale mele.

Va multumesc mult!

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Deparazitarea interna si externa

Mesajde maria » 28 Dec 2010, 20:03

despre bolfo
eram odata la dr ionescu si inaintea mea era o doamna cu 5 pui de pisica
asistenta ii lua pe fiecare si ii dadea cu bolfo, pentru ca aveau purici
luasera de la mama care mai iesea pe afara
puii erau negrii si ajungeau gri
erau tare simpatici
dar
eu stateam la 1-2 m de masa de "pudrat" si dupa al 3-lea pui am inceput sa stranut si sa tusesc
am iesit afara pana la urma
ti-am povestit asta, draga alina, ca sa intelegi ca pudra bolfo nu e indicata pt porcutii tai, mai ales ca sunt pui si sunt si sensibili
despre stranuturile datorate talasului
poti face 2 chestii
pui talasul intr-un lighean si il " mesteci" bine, astfel incat praful din el sa cada la fund
sau acoperi talasul cu un cearsaf vechi
probabil ca porcutii alearga si starnesc praful din talas sau isi baga botul si cauta seminte
despre tipat
bine ar fi daca ai putea sa il inregistrezi
din ce spui nu au motiv sa planga
cred ca e un tipat normal, de atentionare
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

alina_ele
Initiat
Initiat
Mesaje: 45
Membru din: 07 Dec 2010, 11:25
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Deparazitarea interna si externa

Mesajde alina_ele » 28 Dec 2010, 20:35

Da am citit si eu despre bolfo pudra sau ectocid pudra, dar asta mi-a dat d-na doctora, mi-a zis exact ce spui tu sa pun pe ei si sa feresc capul(ochii si nasul), nu stiu ce sa fac, sa le dau cu pudra sau nu... In legatura cu dezinfectatul, ceea ce am scris in mesajul de mai sus cum sa procedez?

Avatar utilizator
ie3neiulia
Membru
Membru
Mesaje: 277
Membru din: 26 Ian 2010, 20:53
Localitate: Tg-Jiu/Bucuresti

Re: Deparazitarea interna si externa

Mesajde ie3neiulia » 28 Dec 2010, 21:16

Adica ar putea si ale mele sa aiba ce ti-a zis tie veterinarul? Inseamna ca trebuie sa ii duc si eu pe ai mei sa viziteze un veterinar? Si acum vreo saptamana le-am facut baie (influenteaza asta cu ceva?) :thinking:

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Deparazitarea interna si externa

Mesajde maria » 28 Dec 2010, 21:21

si eu am avut paraziti la o porcuta-pui dar s-a rezolvat cu 3 bai cu ectocid cu piretrina pt pisici
andreea c a scris pe forum cum se face
logic ar fi sa arunci cutia in care ii pui atunci cand le speli cusca
alina parca a scris ca e bine sa pui otet in masina de spalat atunci cand speli lucrurile lor
cat despre covorul pe care au umblat cred ca e suficient sa il pseli cu apa si otet
oricum asta ii face si lui bine (covorului)
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
ie3neiulia
Membru
Membru
Mesaje: 277
Membru din: 26 Ian 2010, 20:53
Localitate: Tg-Jiu/Bucuresti

Re: Deparazitarea interna si externa

Mesajde ie3neiulia » 28 Dec 2010, 21:26


alina_ele
Initiat
Initiat
Mesaje: 45
Membru din: 07 Dec 2010, 11:25
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Deparazitarea interna si externa

Mesajde alina_ele » 28 Dec 2010, 21:54

Buna Iulia! iti lasasem un mesaj pe mess in care ti-am zis problema lor. Asa mi-a zis d-na doctora Ana Pantu ca au de la mama si sa cumpar ori bolfo pudra, ori ectocid pudra si sa dau pe ei o data la 2 saptamani. Mi-a zis de asemenea ca toti porcutii care au in general acarini si ca se scapa foarte greu de ei. cam asta stiu si eu de-asta am cerut pareri si pe forum. Daca doctora asta mi-a recomandat inseamna ca stie dansa ceva, nu-mi dadea ceva care le face rau .. parerile sunt impartite pe forum..

Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Deparazitarea interna si externa

Mesajde MaraC » 28 Dec 2010, 22:22


Avatar utilizator
ie3neiulia
Membru
Membru
Mesaje: 277
Membru din: 26 Ian 2010, 20:53
Localitate: Tg-Jiu/Bucuresti

Re: Deparazitarea interna si externa

Mesajde ie3neiulia » 28 Dec 2010, 22:55

Dar acarienii se pot observa cu ochiul liber in blana porcusorilor? In Tg Jiu nu cunosc nici un veterinar ce se pricepe la porcusori si mai am pana ajung in Bucuresti. Poate daca observ eu ceva scriu apoi pe forum si imi da cineva care are cunosiinte niste sfaturi

alina_ele
Initiat
Initiat
Mesaje: 45
Membru din: 07 Dec 2010, 11:25
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Deparazitarea interna si externa

Mesajde alina_ele » 29 Dec 2010, 15:03

Buna! va rog spuneti-mi si mie daca au acarieni este bine sa le dau cu ectocid sampon sau orice alt deparazitar pentru pisici timp de 3 saptamani, o data pe saptamana, am inteles bine? In ceea priveste dezinfectatul custii si accesoriilor lor, trebuie sa fac asta pe fiecare zi sau la ce interval ar trebui sa fac asta? in ceea ce priveste lenjeria de pe pat cand o spal la masina trebuie sa umplu cu otet tot compartimentul unde se pune balsamul sau o cantitate mai mica? Pot sa amestec otetul cu balsamul in masina de spalat?


Înapoi la “Dermatoze, diferite afectiuni ale pielii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori