Ce ma fac daca porcusorii mei au pureci?

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

cuki
Membru Junior
Membru Junior

Ce ma fac daca porcusorii mei au pureci?

Mesajde cuki » 07 Sep 2009, 12:55

Salut!

Am fost wikendul asta la sat si din pacate cred ca am reusit sa aduc un puricel acasa. Nu pot sa zic sigur daca animalul a ajuns la porcutzele mele
dar in cazul nefericit in care a ajuns un puricel sau doi pe ele as vrea sa stiu ce sa fac.
Azi noapte pareau destul de agitate, de aia ma gandeam ca poate le-a venit un prieten nou. Diseara cand ma intorc de la servici am sa le iau la control.
Va rog sa-mi spuneti cu ce pot sa le dau.

A! si mai am o intrebare. Am mai citit pe diverse forumuri ca dc iti intra purici in casa poti sa pulverizezi frontline prin casa si dispar. E ok sa fac asta in cazul in care eu cam las porcutzele sa umble in casa o ora doua pe seara?

Multumesc!

Nota admin:
Vezi viewtopic.php?p=55783#p55783

veronica
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde veronica » 07 Sep 2009, 13:02

la noi la bloc este un card nesfarsit de mate...ce creste exponential si anual
asa....
si cum avem mate in beci in fiecare an ne confruntam cu puriceii care ajung involuntar in casa
niciodata nu au ajuns pe prci...cred ca nu este un parazit natural pentru porcusori si nu sunt asa de interesati
noi scapam usor...spal toata lenjeria, aspir bine covorul si spal pe jos
inamicul puricilor este curatenia asa ca eu iti recomand sa nu te sperii
ai mei nu au luat desi si noi mergem la tara in fiecare luna, nejucam cu matul si cainii, si avem si nenumarati purici in beci :lol:
:friends: shrekut si runty

cuki
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde cuki » 07 Sep 2009, 13:26

pai sper sa nu ia astea mici dar in caz de ceva as vrea sa stiu cum sa le ajut. curatenie s-a facut, deci aia n-ar trebui sa fie o problema.

eu sunt si ultra sensibila la muscaturile de purici de aia ma agit atata. fac niste blande imense de la ei.

Gabriela094
Suporter Special
Suporter Special

Mesajde Gabriela094 » 07 Sep 2009, 13:33

si eu sunt sensibila la muscatura de purice
insa cand am avut un musafir nepoftit in casa nu m-am ingrijorat
fata mea nu a facut nimic bizar
insa pe mine acel purice m-a muscat incontinuu!
pana l-am prins :giggle:
Gabriela

cuki
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde cuki » 07 Sep 2009, 13:40

De Frontline nu stiti nimic? E toxic pentru porcusori?

Dc nu pentru ele barem pentru mine sa folosesc.

Gabriela094
Suporter Special
Suporter Special

Mesajde Gabriela094 » 07 Sep 2009, 13:49

eu zic ca ar trebui sa nu te dai
este pentru animale din ce am citit :shock:
daca este cumva si pentru oameni,si imi cer scuze ca nu am vazut,inseamna ca ai putea sa te dai
dar mai bine ai dta departe de porcute
sa nu contina cumva ceva toxic pentru ele
da-te in alta camera daca este cumva si pentru oameni
Gabriela

LovePets
Initiat
Initiat

Mesajde LovePets » 07 Sep 2009, 17:49

Eu cand am avut puiut de iepuras, care a avut doar 5 saptamani, am dat in casa cu o solutie de Neostomosan. Sincer, nu stiu de unde au venit purecii, cred ca i-am "cules" din fata blocului, unde sunt pisici maidaneze. E de ajuns sa se urce o femela de purec pe pantaloni si sa depuna oua in casa. E o fiola (cca 3 lei cred ca costa) pe care o dizolvi in 2 litri de apa si pulverizezi in casa, mai ales la colturi (mi-au spus de la farmacia veterinara ca acolo se ascund purecii). Daca ai o sticla cu pulverizator de la solutia de spalat geamuri, de perfecta. Am pulverizat intr-o camera in care nu am stat dupa aceea 12 ore dupa care am aerisit bine. Asa am facut in toate camerele. Ai grija sa nu stropesti pe haine, solutia e oricum ortavitoare. Am repetat la 7 zile si dupa aceea la 21 de zile. In casa nu am mai avut probleme. Iepurasul l-am dat cu praf de Ectocid, si acela e destul de ieftin. La farmacie am cerut pentru rozatoare mica, puiut, deci cred ca e valabil si pentru porcusori. Sa scrii pe o foaie Neostomosan si praf Ectocid si sa intrebi la farmacie, cred ca nu exista contraindicatii.

cuki
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde cuki » 08 Sep 2009, 08:20

Multumesc frumos pentru raspunsuri!

Înapoi la “Dermatoze, diferite afectiuni ale pielii”