Chirodiscoides caviae

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

Avatar utilizator
marzemanuel
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 191
Membru din: 23 Ian 2010, 13:14
Localitate: Oradea

Re: Nu stiu ce are...

Mesajde marzemanuel » 23 Noi 2010, 23:09

mare catasrofa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!am aflat ce are!!!!!!cu ajutorul unui microscop
Imagine
sunt niste vietati care se misca peacolo si care se imperecheaza!!!!!!si merg ca niste beti in toate partile!va rog ajutativa!!!!!!
ce sa fac??????

poze cu porcutele mele
Nihil sine Deo. (Nimic fara Dumnezeu)

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: Nu stiu ce are...

Mesajde FlorinG » 23 Noi 2010, 23:24

Pureci ? Nu, acarieni! viewtopic.php?f=12&t=2126
Chirodiscoides caviae viewtopic.php?f=12&t=12

Avatar utilizator
marzemanuel
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 191
Membru din: 23 Ian 2010, 13:14
Localitate: Oradea

Re: Nu stiu ce are...

Mesajde marzemanuel » 28 Noi 2010, 23:04

asa..multumesc
dupa ce le-am spalat prima data cu sampon dinacela,le vad pe porcute foarte lenese,nu au chef de nimic ,numai sa doarma si sa mance+ sa-si faca treburile
am o intrebare !? am voie sa ma joc cu porcutele chiar daca ele inca mai sunt bolnave cu acei acarieni,sau pot sa le scot afara din cusca?
multumesc

poze cu porcutele mele
Nihil sine Deo. (Nimic fara Dumnezeu)

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: Nu stiu ce are...

Mesajde FlorinG » 28 Noi 2010, 23:19

Probabil sunt obosite după baie. Trebuie să dezinfectezi cuşca şi accesoriile. Dacă le scoti pe ceva, acel ceva trebuie spălat/dezinfectat. Trebuie spalate de trei ori, deoarece mai rămân ouă pe firele de păr, din care ies alţi paraziţi la aproximativ o săptămână. Dacă le pui pe ceva, pot să rămână ouă şi acolo iar tu vrei să fii sigur că nu mai iau iar.
Eu nu am putut să nu le smotocesc în fiecare zi. Atunci când au avut, nu am avut posibilitatea să le spăl decât de două ori. La o lună au început iar să apară pe firele de păr puncte, iar la medic le-a stropit cu un spray care am înteles că nu e recomandat, iar de atunci nu mai au.

Avatar utilizator
AndreeaC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1680
Membru din: 12 Apr 2010, 18:59
Localitate: Bucuresti

Re: Nu stiu ce are...

Mesajde AndreeaC » 29 Noi 2010, 08:33

O persoană puternică ştie cum să îşi ordoneze viaţa.
Chiar şi cu lacrimi în ochi, tot are puterea să spună zâmbind "E în ordine".
-----------
Old username: Mati

Avatar utilizator
m.viky86
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 52
Membru din: 29 Mai 2009, 21:32
Localitate: R. Moldova/Orhei
Contact:

Chirodiscoides caviae

Mesajde m.viky86 » 30 Mai 2011, 14:31

Buna!
Va rog un sfat...Porcutii mei sunt infectati cu acest parazit.Mai bine de un an incercam sa scapam de ei facand baita, dar peste timp apare din nou.Am aruncat tot "mobilierul" din cusca.Acum 1 saptamana iam descoperit din nou, am facut ca de obicei baita, dar creaturile astea tot se misca :suicide:
Vreau sai fac tratament cu Ivermectina. Problema e ca sunt din R.Moldova si nu gasesc aici aceasta substanta in forma de picaturi( am gasit doar praf/pudra, pastile si injectabila). Medicii veterinari la care am fost miau propus sa utilizam extern Invermectina injectabila. Ce parere aveti? Sa o fac sau mai bine sa nu risc?
Va multumesc anticipat.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Chirodiscoides caviae

Mesajde Gemon » 31 Mai 2011, 09:37

Se poate utiliza extern, pe piele, sub forma de spot on, insa mare atentie la doza, aceasta se va calcula in functie de greutatea porcusorului. Citeste prima postare a acestui topic - pentru a fi sigura ca se respecta doza, tipareste de la fisierul pagina 3.

Avatar utilizator
m.viky86
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 52
Membru din: 29 Mai 2009, 21:32
Localitate: R. Moldova/Orhei
Contact:

Re: Chirodiscoides caviae

Mesajde m.viky86 » 31 Mai 2011, 14:01

Multumesc foarte mult!

Avatar utilizator
Miki_C
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 90
Membru din: 04 Iul 2016, 15:43
Localitate: Alexandria

Re: Chirodiscoides caviae

Mesajde Miki_C » 12 Iul 2016, 22:04

Deci Ivermectina (ivomecul) solutia injectabila se poate folosi pe post de solutie spot on? :surprised:

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Chirodiscoides caviae

Mesajde Gemon » 13 Iul 2016, 14:27

In doza corecta calculata la greutatea porcusorului, da. Vezi pagina 3 la http://www.gemon.ro/trusa.pdf

Avatar utilizator
Miki_C
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 90
Membru din: 04 Iul 2016, 15:43
Localitate: Alexandria

Re: Chirodiscoides caviae

Mesajde Miki_C » 13 Iul 2016, 18:25

Am citit acolo, am mai citit cate ceva si pe forum dar nu eram sigura daca solutia injectabila care se administreaza subcutan se poate administra si ca picatura "spot on". Am citit ca sunt diferite solutii spot on cu invermectina dar pe la mine in oras nu se gaseste asa ceva. Deci se poate folosi ivomecul injectabil pe post de picatura pusa in spatele urechii, bineinteles dupa cantarire si calculatea dozei/kg corp. Deci 0,2 mg ivermectina/kg. :up2:
Multumesc!

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Chirodiscoides caviae

Mesajde Gemon » 14 Iul 2016, 13:18

Consulta-te cu medicul vet, el poate calcula doza corect in functie de greutatea porcusorului, Ivermectina exista in diferite concentratii si se poate gresi foarte usor doza atunci cand nu deti informatii speciale in acest sens.

Avatar utilizator
Miki_C
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 90
Membru din: 04 Iul 2016, 15:43
Localitate: Alexandria

Re: Chirodiscoides caviae

Mesajde Miki_C » 14 Iul 2016, 22:02

Sigur, multumesc mult!

Alexandra.lexi
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 4
Membru din: 08 Iun 2016, 10:30
Localitate: Bucuresti

Re: Chirodiscoides caviae

Mesajde Alexandra.lexi » 21 Iul 2016, 23:00

Buna! Am si eu o mica mare problema cu porcutul meu. Se scarpina mai mult decat este normal, uneori si cu dintii dar nu isi face rani. Nu i-a cazut parul, insa la o inspectie mai amanuntita am observat ca i se cojeste pielea din urechiuse si are un fel de matreata pe spate dar nu multa. Initial am zis ca sunt paraziti si l.am deparazitat cu advantage 40 dar tot se scarpina. Nu mai stiu ce sa fac. Va rog sa-mi dati un sfat

vesperia
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 15
Membru din: 18 Iul 2016, 06:04
Localitate: Sfantu Gheorghe

Re: Chirodiscoides caviae

Mesajde vesperia » 22 Iul 2016, 16:58

Pai suna a raie. Du-l la vet ca sa confirme si dupa aceea o sa iti dea acasa solutie cu care sa il dai.


Înapoi la “Dermatoze, diferite afectiuni ale pielii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori