Chirodiscoides caviae

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 15 Oct 2009, 01:22

Bine faci, dar nu (doar) pagina cu sa tiparesti, daca sunt sau par sa fie infestati cu paraziti, neaparat sa tiparesti (si) asta, pagina 3:
http://www.gemon.ro/trusa.pdf

anytza
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 16
Membru din: 29 Aug 2008, 21:10
Localitate: tulcea

Mesajde anytza » 16 Oct 2009, 18:00


Avatar utilizator
andrada
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 330
Membru din: 07 Noi 2008, 19:17
Localitate: Sighetul-Marmatiei
Contact:

Mesajde andrada » 16 Oct 2009, 20:16

hm:-? sincer eu nu prea cred ca e ok praful de pureci sau orice e pentru pureci la porcusori:-? dar daca are ceva paraziti tot ce se poate in orice caz pe site am vazut ca in general se dadeau cu nizoral:-? dar asteapta si parera altor persoane:)
Imagine

Need Help :| sectiunea operatia la porcusorii de guineea:|

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 16 Oct 2009, 20:22

In zilele noastre exista multe substante ce nu pericliteaza sanatatea lor, in plus ei au doar o luna, nici macar la un porcusor adult nu e recomandat sa folosesti acest produs.... :roll: in plus orice produs sub forma de pudra se evita, deoarece exista pericolul sa inhaleze sau sa linga de pe blana.

Trichlorfon (metrifonate) este un insecticid organofosforic toxic ce trebuie evitat la porcusori, au fost facute cercetari pe ei, si s-a constatat ca pe langa alte efecte negative mai este si teratogenic (la fat s-a constatat o dezvoltare insuficienta a creierului, diminuarea greutatii cerebelului, cortexului, aceste parti s-au dovedit a fi extrem de vulnerabili mai ales in a doua jumatate de gestatie/inainte de nastere). E riscant sa se foloseasca mai ales la pui, dar si in general la porcusori.

Daca au paduchi, Advantage-40 combate acest parazit fara sa risti sanatatea lor, in fisierul acesta http://www.gemon.ro/trusa.pdf este scris exact doza ce se poate da in functie de greutate.

P.S.
Verifica atent daca vezi doar oua sau si parazit. Daca pe langa asta ai putea face o poza de calitate a partilor infestate, ar fi si mai bine.

anytza
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 16
Membru din: 29 Aug 2008, 21:10
Localitate: tulcea

Mesajde anytza » 16 Oct 2009, 20:39

In concluzie,la gunoi cu pudra asta!Saptamana viitoare incercam alt medic iar inainte de a aplica tratamentul va cer sfatul.Daca nici data viitoare nu mi se sugereaza un tratament bun,trecem la advantege 40 sau la sampon,cum scrie si pe site.Oricum nu aplic nici un tratament fara aprobarea gemon pentru ca nu vreau sa risc si sa pun sanatatea porcutilor in pericol si mai mult.multumesc inca o data pentru raspunsuri.Voi pune poze cu micutii mei(daca reusesc)la rubrica "Faceti cunostinta cu...",doar merita si ei o prezentare oficiala :D

Silvi
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 69
Membru din: 25 Oct 2009, 12:19
Localitate: Lugoj

Mesajde Silvi » 10 Ian 2010, 17:11

Buna tuturor! As avea si eu nevoie de o parere, ieri am observat in blanita lui Puffy, pe firele de par, niste punctulete alungite, maronii sau gri, pe care nu le-am putut indeparta in timpul baitei cu sampon de pisici. Am incercat sa citesc aici pe site informatiile cu privire la bolile parazitare ale porcusorilor, si banuiesc ca in cazul lui Puffy saracul, este vorba de Chirodiscoides caviae, dar nu sunt sigura. Sper sa reusesc sa va atasez aici o poza suficient de clara, astfel incat sa imi puteti spune ce anume sunt punctuletele alea. Trebuie sa mentionez faptul ca pe pielea porcusorului nu am vazut nicio urma de iritatie, nici o ¨vietuitoare¨ mica taratoare si nici nu il vad suparat sau nelinistit. Daca e vorba de Chirodiscoides caviae , vreau sa ma duc la veterinar perfect documentata si sa ii cer tratamentul exact despre care s-a vorbit aici in urma cu cateva saptamani, pentru ca sincer nu cred sa il poata diagnostica el insusi, oricat ar fi de dedicat. Il voi ruga doar sa calculeze concentratia, etc, ca la astea nu ma pricep. De asemenea, daca nu e vorba de Chirodiscoides caviae , va rog sa imi spuneti ce anume credeti ca este. Atasez aici poza....

Imagine

Va multumesc anticipat si astept cu nerabdare raspunsurile voastre!

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 15 Ian 2010, 00:31

Acest parazit se localizeaza mai ales pe partea dorsala unde depune si ouale pe firele de par. La el unde a aparut infestarea?

Oale de paraziti atasate de par nu cad dupa prima imbaiere, daca e infestat cu acest parazit, trebuie imbaiat cu sampon antiparazitar pentru pisici odata la saptamana timp de 3 saptamani. In loc de imbaiere se poate aplica solutia Ivermectina in forma de spot on, adica topical, pe piele (nu subcutanat!), doza se calculeaza in functie de greutatea porcusorului - doza este mentionata in (pagina 3), si la pagina . Tratamentul se repeta inca odata dupa 7 zile.


Imagine





Este mai greu de combatut, trebuie o igiena riguroasa, se schimba asternutul mai des, se spala bine cusca si accesoriile si toate obiectele cu care a intrat in contact (paturica, pernuta, prosopel, peria etc.), daca ai sampon antiparazitar, poti spala cu acesta cusca si accesoriile, apoi le clatesti cu apa curata. Tavita si adapatoare se spela doar cu apa cu otet, apoi se clateste bine cu apa curata.

Infestare cu Chirodiscoides caviae
Imagine


Gliricolla porcelli

Infestare cu Gliricolla porcelli
Imagine Imagine


Silvi
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 69
Membru din: 25 Oct 2009, 12:19
Localitate: Lugoj

Mesajde Silvi » 15 Ian 2010, 13:45

Multumesc mult pentru raspuns!
Saracul Puffy pare mai infestat pe blanita din partile laterale si pe firele de par lungi care ii atarna de pe spate. Dar oricat il cercetez, nu vad adulti, cel putin cred ca ceea ce vad sunt ouale. Intamplarea face ca samponul de pisici pe care l-am folosit sa fie chiar antiparazitar, l-am luat direct asa pt pisici, daca tot ma chinuie talentul sa le spal, sa fie un spalat de calitate :) Asa ca pe Puffy il asteapta inca cel putin doua baite... Desi pe Kunny nu vad niciun punct de genul asta, blanita lui e maronie si nu pot fi sigura daca e bolnav sau nu, asa ca il includ si pe el in programul asta !
Multumesc inca o data. La treaba cu mine!

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 15 Ian 2010, 13:57

Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
simo
Membru
Membru
Mesaje: 238
Membru din: 17 Ian 2008, 22:10
Localitate: SIBIU

Mesajde simo » 04 Mai 2010, 13:24


Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 04 Mai 2010, 13:47

:friends: shrekut si runty

Avatar utilizator
simo
Membru
Membru
Mesaje: 238
Membru din: 17 Ian 2008, 22:10
Localitate: SIBIU

Mesajde simo » 04 Mai 2010, 14:06


Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 04 Mai 2010, 14:28

:friends: shrekut si runty

Avatar utilizator
simo
Membru
Membru
Mesaje: 238
Membru din: 17 Ian 2008, 22:10
Localitate: SIBIU

Mesajde simo » 04 Mai 2010, 18:10

nu stau impreuna decat uneori cand au perioade bune si numai sub supraveghere. sunt separati de gratie, nu suporta sa fie despartiti, dar nici impreuna nu pot sa convietuiasca. problema este ca Riki nu tine cont de faptul ca este juniorul in familie si vrea in continuare sa fie "boss'', indiferent cat ar incerca speedy sa-l puna la punct. :(
dar sunt off topic, asa ca inchei aici.
ma duc sa le fac baie micutilor si sa-l tund pe speedy sa nu raceasca din cauza baitei. este prima data cand le fac baie.
am cumparat sampon Ectocid, am mai auzit de el pe forum, daca nu ma insel. sper sa fie bun!
:kiss:

Avatar utilizator
marzemanuel
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 191
Membru din: 23 Ian 2010, 13:14
Localitate: Oradea

Acarieni

Mesajde marzemanuel » 23 Noi 2010, 22:32

am si eu o problema cu Candy a mea..am observat ca de o saptamana are pe spate si pe la gat niste punctulete pe par si m-am uitat atent si am vazut ca nu se misca nimic - ceea ce inseamna ca nu sunt vietati rele.. :wasntme:
si as dori sa aflu daca are ceva probleme.....?mama a zis ca e murdara dar eu nu cred,nu sunt sigur ,iar cosmina mi-a spus sa incerc as o sperg cu o carpa umeda.acum nu stiu ce sa fac!ma puteti ajuta?
multumesc :heart:
P.S. am facut niste poze dar nu au iesit deloc.si sigur nu pot sa surprind acele punctulele pe par (nu sunt pe piele!!!!!)

poze cu porcutele mele
Nihil sine Deo. (Nimic fara Dumnezeu)


Înapoi la “Dermatoze, diferite afectiuni ale pielii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori