Cusca ideala

Amenajare spatiu, construire custi, imbogatire a mediului cu accesorii

Moderator: cristisz

Cum este cusca porcisorului/porcisorilor vostru/vostrii?

Cumparata de la pet shop/magazin/alt loc - nu am adus modificari
94
36%
Cumparata de la pet shop/magazin/alt loc - am facut cateva modificari
74
28%
Primita odata cu porcusorul/porcusorii
12
5%
HomeMade - am facut-o eu/altcineva
63
24%
Am renuntat la cusca folosesc tarcul
4
2%
Alta varianta - a se mentiona care
14
5%

Voturi totale: 261

Jo
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde Jo » 08 Feb 2008, 18:57

Probabil ca cel mai simplu ar fi sa dau link-ul cu pozele custii, ca sa intelegi despre ce vorbesc (in prezent nu mai exista etajul). http://picasaweb.google.com/mickeyoana/PiggiesHouse
Deci bedding-ul e numai in cusca cea mica, unde merg purceii sa faca pipi etc., iar restul e facut din linoleum, care se poate curata usor. Scara avea pe ea material de mocheta, ca sa nu alunece vreunul cand o coborau. Bedding-ul din cusca cea mica il schimbam o data la doua zile cand erau doi purcei in ea, dar acum ca a ramas numai unul, il schimb o data la 5 zile.
Long live THE pig(s)!

m00nc0w
Initiat
Initiat

Sau ...

Mesajde m00nc0w » 11 Feb 2008, 13:51

Din buget minim si putin timp poti face chiar tu ceva frumos pentru ei. Eu cel putin am optat sa fac totul singur.

Uite si cateva poze:

Imagine
Imagine
Imagine

Dimensiuni: 130x60x50. Costurile au fost, din punctul meu de vedere, mici avand in vedere ca totusi este mare si "interesant".

Sticla m-a costat cam 100 RON, placajul pentru casute cam 50 RON, si bineinteles accesorii gen silicon cam 9 RON (pentru sticla), aracet special non-toxic pentru lemn (cam 5 RON - 1/2 kg).

Daca fac un calcul total din aprox 160-170 RON am facut totul dupa cum vezi in poza. Alte accesorii poti face chiar tu cu ce gasesti prin casa. Eu de exemplu am facut acel saculetz care e practic doar material (ceva 100% bumbac am ales) si burete. E moala, pufos si porcusorii mei adora sa se "zbenguie" in saculetz :lol:.

Nu stiu preturile la custile speciale pentru ei dar spre exemplu unul de vreo 80 de cm lungime, nu mai stiu exact latimea si inaltimea dar la un pet-shop aici la mine era cam 100 RON.

Eei in mare cam atata ... Eu te-as sfatui sa optezi pentru aceasta, cu putin ajutor in 3 zile e gata cusca pentru ei.

Daca cumva te apuci sa faci si tu ce neaparat te sfatuiesc e sa lasi macar 1 zi dupa ce lipesti sticla si casuta sau ma rog unde folosesti ceva adeziv, ca sa se aeriseasca bine bine de tot.

Oricum daca te pot ajuta cu ceva nu ezita sa ma intrebi :).

P.S. Desigur pozele is doar sa faci o idee, si eu urmeaza inca sa fac modificari pe parcurs, minore dar mai o sa mai rearanjez etc. ca sa sa se simta bine si micutii :D

gratiela
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde gratiela » 11 Feb 2008, 15:23

Da, pana la urma asa o sa fac. De fapt, am si upgradat cusca zilele trecute. Din pacate, porcuta mea nici nu vrea sa auda de partea noua a custii, nu ar merge acolo pt nimic in lume. Desi i-am pus acolo semintele si legumele, prefera sa manance fan toata ziua decat sa exploreze putin. habar n-am cum sa o fac sa nu mai fie asa speriata. Aveti vreo idee? Uite, o poza sa vezi cum arata. In viitor, prin primavara, o sa il pun pe tata, care e mare mester tamplar, sa imi construiasca o cusca cu etaj, am vazut model, o sa fie un paradis porcesc acolo :P

Imagine

m00nc0w
Initiat
Initiat

In curand ...

Mesajde m00nc0w » 11 Feb 2008, 15:47

O sa exploreze o sa vezi. Cel putin si ai mei asa au fost ... nici gand sa intre, sa umble, sa incerce ... dar pana la urma unul si-a bagat botul la etaj si cum is ei asa mai "cuminti" de fel a trebuit sa urce si celalalt ca mai apoi sa se certe putin :lol:. Acuma mai mult stau up si pri tunelul acela care leaga casutele ... cat se mai cearta pentru bucatica aia :shock: . Eei dar asa sunt ei ... desi este fan proaspat cat sa ma satur si eu ei se cearta pe ac. firicel :lol: .

Borki
Membru de Elita
Membru de Elita

Re: Hmmm ....

Mesajde Borki » 11 Feb 2008, 16:03

Hai, recunoasteti! De cate ori nu ati visat la o casuta frumoasa, cu curte si gazon in care copii sa aiba un loc al lor bine ferit de pradatori dar, in care sa se joace in voie si o camera numai si numai a lor!
Of! Numai la asta imi sta capul
:noway:
"Animalele împart cu noi privilegiul de a avea suflet." Pitagora

m00nc0w
Initiat
Initiat

:)

Mesajde m00nc0w » 11 Feb 2008, 16:22

Pai o camera a lor special amenajat chiar ca ar fi ceva :D. Eeh cand o sa-mi ceara asta ma mut in masina si reamenajez camera special pentru ei :lol: :lol: :lol: pana la urma pot dormi si in masina :giggle:

Borki
Membru de Elita
Membru de Elita

Re: :)

Mesajde Borki » 11 Feb 2008, 16:49

Deci propun:

ne luam rulote si lasam copii sa isi traiasca si ei viata lor la casa lor (noastra)
:lol:

In fine; sa-ti traiasca si sa te bucuri cat mai mult de el.
Inca ceva: este singurel acolo sau mi se pare mie? :p

Borki
Membru de Elita
Membru de Elita

Re: :)

Mesajde Borki » 11 Feb 2008, 16:54

Borki scrie:Inca ceva: este singurel acolo sau mi se pare mie? :p

Gata, gata! Scuze! acum a vazut ca ai postat un mesaj cum ca ai doi baieti tare rai.

Aveti trei admiratoare foarte infocate: MicMic, Cruella si Molla

m00nc0w
Initiat
Initiat

:))

Mesajde m00nc0w » 11 Feb 2008, 17:04

Partea cu rulota nu e o ideea rea :lol: ... Si va saluta calduros Motz si Boo :hi:

bianca
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde bianca » 12 Feb 2008, 02:34

super cusca! felicitari! :up: ...cat despre rulota si camera lor... :( eu deja pot sa zic ca am ramas fara camera :P vusy e sefa in camera mea:P (dar macar o apreciez ca m-a ascultat si nu-si face nevoile decat in cusca)
calde salutari de la mine si vusy!

m00nc0w
Initiat
Initiat

...

Mesajde m00nc0w » 12 Feb 2008, 15:51

Mare figura o fi Vusy :lol: ... Salutari si voua :hi: ... si ms pt aprecieri si felicitari (referitor la cusca) :wasntme:

eueue
Nou venit
Nou venit

Mesajde eueue » 13 Feb 2008, 15:12

buna ziua sunt nou pe acest site ! pososoare a 2 purceluse , si as vrea sa stiu daca se poate gasii in bucuresti acel tip de gardut , nu am gasit nimic asemanatot din care sa pot sa le fac o cusca mai mare !
daca ati putea sa ne ajutati ramanem datoare !
va multumesc

Borki
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde Borki » 13 Feb 2008, 15:31

Din cate am inteles de la Maria, ea ar fi vazut pe undeva(Cora, Brico Colentina) dar, costa f mult si nu are nici conectori. Am sa o intreb si-ti spun.
Eu venisem cui ideea la un moment dat, sa ne strangem mai multi si sa comandam de afara - sunt site-uri care comercializeaza asa ceva:

Iata un site unde ai sa vezi multe alte casute facute cu module din plastic (Wire storage cubes):
http://www.guineapigcages.com/photos/index.php
Imagine ca tavita, se foloseste coroplast. Am inteles ca s-ar gasi prin Brico.

eueue
Nou venit
Nou venit

Mesajde eueue » 13 Feb 2008, 17:19

multumesc mult ! promit sa va arat 2 domnisoare superbe in zilele ce vor urma!

bianca
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde bianca » 14 Feb 2008, 18:11

asa este! o dulceatza ce mai...doar este a mea :loving: "puiul ciorii" :laugh:

Înapoi la “Despre spatiul de viata al porcusorilor”