Cusca ideala

Amenajare spatiu, construire custi, imbogatire a mediului cu accesorii

Moderator: cristisz

Cum este cusca porcisorului/porcisorilor vostru/vostrii?

Cumparata de la pet shop/magazin/alt loc - nu am adus modificari
94
36%
Cumparata de la pet shop/magazin/alt loc - am facut cateva modificari
74
28%
Primita odata cu porcusorul/porcusorii
12
5%
HomeMade - am facut-o eu/altcineva
63
24%
Am renuntat la cusca folosesc tarcul
4
2%
Alta varianta - a se mentiona care
14
5%
 
Voturi totale: 261

Avatar utilizator
biancadumy
Ajutor de calauza
Ajutor de calauza
Mesaje: 6615
Membru din: 07 Iul 2009, 22:49
Localitate: bucuresti

Re: Cusca ideala

Mesajde biancadumy » 23 Feb 2011, 20:00

Multi inainte :smile: multumesc ca mi-ai permis :)


PS: ai niste porcute tare frumoase :loving:
NU va voi uita niciodata Missy si Teddy!

Avatar utilizator
ialaalexa
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 546
Membru din: 08 Feb 2011, 17:15
Localitate: Resita

Re: Cusca ideala

Mesajde ialaalexa » 23 Feb 2011, 20:13

Nu ai de ce sa imi multumesti. :giggle:
Imagine

Avatar utilizator
Corina
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1041
Membru din: 23 Oct 2008, 10:43
Localitate: Brasov

Re: Cusca ideala

Mesajde Corina » 05 Mar 2011, 02:13

Am promis detalii si astazi mi-am facut timp sa va explic de cosmelia facuta celor 4 baieti ai mei.
Asa.. sa vedem.

Ca material, am cumparat Pal melaminat din Hornbach. Au fost taiate la hornach dupa dimensiunea dorita si a fost aplicata margine neagra in exterior, sa nu se vada placajul presat.
Geamurile au fost taiate la un magazin de geamuri si oglinzi. Apoi am montat acasa holsuruburile dupa ce am facut gauri cu o masina. Am montat cam in 2 ore. Geamul este fixat cu niste sipci mici, lipite cu adeziv pentru lemn. Porcii nu ajung sa roada sipcile. Musai mai trebuie o sipca lunga pentru a impiedica talajul sa iasa pe sub geam. In viitor intentionez sa pun cusca lor cu gratii la parter, si sa fie cu talaj, aranjata, pentru atunci cand le fac curat, sa ii pun pe rand acolo jos.

Dimensiunile sunt in desenul de mai jos:
Imagine

Eu nu am facut calculele corect si placa din spate nu incapea in masina, asa ca au taiat-o in doua. Plus ca nu am socotit cei 3 -4 cm in plus care vin in spate in plus din cauza latimii placajului si mi-a ramas spatiu in spate gol . Am zis ca e ok.. de aerisire.
Am comandat un gemulet ingust sa il pun acolo, dar cosmelia nu a fost facuta perfect dreapta, si gemuletul lung si ingust nu a incaput. :(

Costurile: Pal - 220 ron
Margine aplicata - 30 ron
Taiat pal lateral - 40 ron
Geamuri fata - 25 ron - 2 buc
Geamuri lateral - 10 ron - 2 bucati
Linoleum - 10 ron
Total: 335 ron

Am pus peste pal un strat de ziare, apoi am pus linoleumul peste care am pus talaj.
Cand fac curat, scot porcii afara in tarc, apoi scot geamul din fata, apoi cu un foras iau talajul si il pun in sac de gunoi. Apoi iau un vas cu vaporizator si dau cu solutie cu apa si otet, frec bine linoleumul. Apoi il scot si il duc in baie, si il clatesc bine. Il las apoi putin la uscat, sau il sterg cu servetel.
Ziarele le arunc si sterg palul de baza cu o solutie de curatat mobila de praf si servetele.
Montez apoi ziarele, apoi pun linoleumul curat, apoi pun talajul si la sfarsit pun geamul.
Adapatorile sunt normale. Cele cu ventuza costau 16 lei bucata, in timp ce acestea erau doar 6 lei bucata. Am luat un set de 4 ventuze cu 4 lei si am improvizat un sistem de prindere a adapatorilor. Pe viitor cred ca am sa dau gauri in pal, sa pot pune adapatorile mai sus.
Dupa ce termin de aranjat, pun accesoriile si pun porcutii inapoi in cusca. Ca si timp.. nu am stat sa socotesc.. dar cum de obicei ma lalai, imi ia cam doua ore sa le fac curat. Si le curat cusca o data pe saptamana.

Cateva poze:
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Mai multe poze aici:
https://picasaweb.google.com/corinacavy ... ForMyBoys#

Pt alte detalii... intrebati-ma!
Pupici
www.picasaweb.google.com/corinacavy
www.corinabacalu.blogspot.com

Avatar utilizator
anisoara
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Dec 2010, 14:13
Localitate: piatra neamt
Contact:

Re: Cusca ideala

Mesajde anisoara » 05 Mar 2011, 15:27

Palalul este foarte frumos, felicitari!
Va pupa Maya si Bella
-----------
Old username: simianisoara

Avatar utilizator
biancadumy
Ajutor de calauza
Ajutor de calauza
Mesaje: 6615
Membru din: 07 Iul 2009, 22:49
Localitate: bucuresti

Re: Cusca ideala

Mesajde biancadumy » 05 Mar 2011, 15:43

Superb :) poate vom face si noi ceva in genul :heart: a iesit super,felicitari :up:
NU va voi uita niciodata Missy si Teddy!

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: Cusca ideala

Mesajde Lili » 05 Mar 2011, 16:11

Chit ca o sa rupi financiar cerandu-mi drepturi de autor :lol: , iti fur ideea intocmai. Am facut deja un studiu de piata la Bricostore si palul ajunge aprox. 200 lei. M-am lovit insa de aceeasi problema a transportului placii din spate. Sper s-o rezolv pana ajung sa cumpar. Intrebare: de ce nu lipim linoleumul cu ceva adeziv de partea de jos?
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

Avatar utilizator
biancadumy
Ajutor de calauza
Ajutor de calauza
Mesaje: 6615
Membru din: 07 Iul 2009, 22:49
Localitate: bucuresti

Re: Cusca ideala

Mesajde biancadumy » 05 Mar 2011, 20:45

si noi,si noi furam ideea :lol: baietii au nevoie de spatiu mare :) asa ca trei sa ne conformam (noroc ca vor si parintii :clapping: ) de luni incepem cu schitele,cu masurile,cu materilalele. Noroc ca avem niste tamplari care ne fac mobila si oricum vin luni,si se pricep sa faca o super cusca :heart:
NU va voi uita niciodata Missy si Teddy!

Avatar utilizator
Corina
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1041
Membru din: 23 Oct 2008, 10:43
Localitate: Brasov

Re: Cusca ideala

Mesajde Corina » 05 Mar 2011, 23:29

M-as simti onorata si bucuroasa sa imi furati ideea! Go for it!
Cu partea din spate, ori cauti o dubita ceva, ori o tai in doua. Caci va fi oricum bine prinsa, si nu conteaza ca e data in doua.
Si nu am lipit linoleumul, ca am zis ca o sa mai cumpar inca doua bucati, si le spal si le curat pe rand, ca sa mai economisesc timp.
www.picasaweb.google.com/corinacavy
www.corinabacalu.blogspot.com

Avatar utilizator
biancadumy
Ajutor de calauza
Ajutor de calauza
Mesaje: 6615
Membru din: 07 Iul 2009, 22:49
Localitate: bucuresti

Re: Cusca ideala

Mesajde biancadumy » 05 Mar 2011, 23:36

Corina vom fura intocmai,cred ca fa iesi chiar la fel :giggle: bine ca nu o facem noi,ca nu ne pricepem,o face cineva care face mobila de muuulti ani :) o sa fac poze dupa ce se apuca :)
NU va voi uita niciodata Missy si Teddy!

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cusca ideala

Mesajde ramona_inka » 05 Mar 2011, 23:57


Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: Cusca ideala

Mesajde Lili » 06 Mar 2011, 09:26

Intre timp, dupa cateva telefoane, am gasit o solutie de transport. Daca nu reusesc, o tai in doua. Nu mai am insa banii de materiale. :noway: Si ma striga si glumetii de la Finante cu niste impozite :suicide: ...Dar rezolvam. Incet, incet.
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

Avatar utilizator
adriana13
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 157
Membru din: 16 Ian 2011, 22:51
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cusca ideala

Mesajde adriana13 » 06 Mar 2011, 16:30

Oauuu! Corina, foarte frumos ai construit pt baietii tai! :clapping:

Avatar utilizator
miss_blue
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 6
Membru din: 18 Ian 2011, 20:42
Localitate: Craiova

Re: Cusca ideala

Mesajde miss_blue » 06 Mar 2011, 17:03

Chiar este frumoasa cusca, iar porcutii sunt asa de scumpici! :love:

Avatar utilizator
GabiD
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 9
Membru din: 05 Mar 2011, 03:02
Localitate: Galati

Re: Cusca ideala

Mesajde GabiD » 07 Mar 2011, 03:24

O casuta foaaarte frumoasa, Corina! :clapping:
Tavitele acelea de deasupra sunt cumva sursa de ceva verdeata pentru porcuti? Cred ca exista explicat pe forum, dar nu stiu ce cuvinte cheie as putea da la cautare. Imi poti explica tu in cateva cuvinte, te rog? :oops:
Poze cu minunatul nostru.

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: Cusca ideala

Mesajde Lili » 07 Mar 2011, 20:56

Am cumparat pal!!!!!!!!!!! Si linoluem si holsuruburi si adeziv si niste chestii de prins la colturi...
Mai am de luat geamul din fata si gata!!!!!!!! In noaptea asta asamblam. Cand e gata, normal ca ma laud aici. Dar va fi exagerat de identica cu a Corinei. :lol:

P.S. Pana acum am dat aproape 300 lei.... :suicide:

Gabi, deasupra Corina cred ca are graul cel de toate zilele. Iei grau-boabe, pui la incoltit, apoi la crescut si hranesti fiarele. :smile: Il adora plus ca e si foarte sanatos.
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo


Înapoi la “Despre spatiul de viata al porcusorilor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori