Cusca ideala

Amenajare spatiu, construire custi, imbogatire a mediului cu accesorii

Moderator: cristisz

Cum este cusca porcisorului/porcisorilor vostru/vostrii?

Cumparata de la pet shop/magazin/alt loc - nu am adus modificari
94
36%
Cumparata de la pet shop/magazin/alt loc - am facut cateva modificari
74
28%
Primita odata cu porcusorul/porcusorii
12
5%
HomeMade - am facut-o eu/altcineva
63
24%
Am renuntat la cusca folosesc tarcul
4
2%
Alta varianta - a se mentiona care
14
5%
 
Voturi totale: 261

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Mesajde Lili » 13 Aug 2010, 08:01


Avatar utilizator
AndreeaC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1680
Membru din: 12 Apr 2010, 18:59
Localitate: Bucuresti

Mesajde AndreeaC » 13 Aug 2010, 08:17

Sper numai sa nu roada la ea :giggle: Domnisoarele mele is foarte curioase si rod tot , e drept ca nu papa dar is distrugatoare :lol:
O persoană puternică ştie cum să îşi ordoneze viaţa.
Chiar şi cu lacrimi în ochi, tot are puterea să spună zâmbind "E în ordine".
-----------
Old username: Mati

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Mesajde Lili » 13 Aug 2010, 08:20

Si eu tot aia sper:) Pana acum, din ce am pus la ei in cusca, nu si-au bagat coltii in nimic. Nu par genul foarte "rozator":)

Avatar utilizator
Bogdan23
Initiat
Initiat
Mesaje: 24
Membru din: 03 Aug 2010, 19:20
Localitate: Galati
Contact:

Mesajde Bogdan23 » 13 Aug 2010, 09:34

Cred ca poti sa renunti la scarita...pentru ca pot sari acolo fara probleme mai ales ca ai pus materialul ala acolo si nu mai derapeaza.
Vezi si tu cum e fara. Eu am facut 2 etaje (cand aveam un etaj stateau numai cate unul) de genul ala fara scarita si tzopaie pe el fara probleme :lol:
Life is about making the right decisions and moving on

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Mesajde Lili » 13 Aug 2010, 09:46

Pai deja am renuntat. Ca nu o foloseau sa urce. Vorba ta, tzopaiau sus pe LANGA scarita. Am facut-o podet. Si se zburda prin ea.

Ai facut doua etaje unul peste altul sau in parti opuse ale custii?

Avatar utilizator
Bogdan23
Initiat
Initiat
Mesaje: 24
Membru din: 03 Aug 2010, 19:20
Localitate: Galati
Contact:

Mesajde Bogdan23 » 13 Aug 2010, 10:36

In parti opuse ale custii

Abia dupa ce le-am facut pozele le-am pus pernute pe etaje da' sau urcat si asa si nu au derapat.. :lol:
Life is about making the right decisions and moving on

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Mesajde Lili » 13 Aug 2010, 11:26

Ceea ce vad eu la tine Bogdan pare a fi o discutie la nivel inalt:)) Foarte dragut.

As mai avea si eu loc sa fac un raft dar prefer ca-n partea cealalta sa le pun o casuta ori ceva...

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Mesajde Lili » 13 Aug 2010, 15:11

Revenind la topic, m-am gandit sa va arat cam cat de nebuna sunt si cam cate transformari a suferit cusca mea in nici doua zile pana am ajuns la varianta, cred eu, ideala.

Intai a venit cusca mare si a fost PLANUL
Imagine

Am facut trecerea de la 70cm la 1,20 m
Imagine

Dupa care a fost forma finala (credeam eu!)
Imagine

Dupa care am schimbat materialul pe raftulet, scara a devenit pod si am pus scartz sub ea s-o inaltam (scartzul va fi curand acoperit cu o paturica albastra - pentru impresia artistica, sa se vada frumos)
Imagine

Dupa care azi ia ghici ce am gasit si ne-am cumparat noi? O casuta maaaare si frumoasaaaaa!!!!!! Si ne-am facut si hamac!! (a disparut chestia de plastic ca nu se asorta cu poduletele)
Imagine

Aglomeratie mare mon cher!
Imagine

Astazi, in sfanta zi de 13 august 2010, eu zic ca e varianta finala si ne-am oprit.:) (ma crede cineva?) Cred ca au tot ce le trebuie ca sa fie fericiti. Plus papa bun, plus multa joaca si dragoste si sa creasca mari si frumosi.

ozzie&spy
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1825
Membru din: 11 Feb 2009, 18:03
Localitate: bucuresti

Mesajde ozzie&spy » 13 Aug 2010, 15:37

Super amenajari, felicitari :lol:
Daca imi permiti un sfat, avand in vedere ca baietii sunt inca sub tratament, eu n-as folosi atatea accesorii din lemn, le-as pastra pt dupa ce se vindeca. Lemnul e mai dificil de spalat, trebuie apoi uscat, e mai complicat in perioada aceasta. Mai bine le mai pui deoparte noile accesorii, la fel si cu materialele din cusca, in perioada asta trebuie totul spalat si dezinfectat pana scapati de probleme. Eu as folosi mai mult casuta de plastic acum, e mai usor de intretinut.

ps: in curand ai sa vezi cum poduletele de lemn se deplaseaza suspicios prin cusca :lol:
MadalinaImagine

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 13 Aug 2010, 15:41

sfaturi
1. pune un prospel pe casuta, sa stea si acolo daca vor
2. leaga cu sarma tunelele de gratiile custii, ca sa nu le gasesti rasturnate si in alte locuri
3. in loc de polistirenul care se sfarama si face mizerie poti folosi pachete de talas chipsi
4. covorase din buret am eu in baie si cand fac dus, se umple de apa
asa ca ai grija la pipi
sa stii ca si eu le mai modific decorul, cam la 2 luni
asa incat nimic nu e permanent, sa nu crezi ca nu o sa mai muncesti
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
AndreeaC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1680
Membru din: 12 Apr 2010, 18:59
Localitate: Bucuresti

Mesajde AndreeaC » 13 Aug 2010, 15:42

Ai casuta ca a noastra :up: Si , NU ! Nu te cred pentru ca asa ziceam si eu si ... ce crezi ca fac in week`end`uri cand oamenii normali se racoresc la o padurice ? Ai ghicit ! Ma apuc ta taiat si de lipit ... pentru scroafe :giggle:
O persoană puternică ştie cum să îşi ordoneze viaţa.
Chiar şi cu lacrimi în ochi, tot are puterea să spună zâmbind "E în ordine".
-----------
Old username: Mati

Avatar utilizator
ch32
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 97
Membru din: 25 Iul 2010, 10:12
Localitate: Bucuresti

Mesajde ch32 » 13 Aug 2010, 15:44

lady2bug din ce e hamacul?al meu e dintr-un crac de blug dar imi doream unul mai lat...si felicitari pentru modificari arata foarte bine :up2:
citeam pe undeva ca e bine sa le faci o scarita din caramizi ca sa isi mai toceasca gherutele insa mie mi-e frica sa nu roada din caramizi...

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Mesajde Lili » 13 Aug 2010, 15:59

Ozzie@spy: sfatul tau e bun. Dar crezi ca pot? Maria ma sfatuia acum doua zile: "nu pune porcutii in cusca noua ca dupa aia te chinui s-o dezinfectezi". Ei nah...am putut s-o ascult? Nu. Sunt mai rau ca un copil. Ardeam de nerabdare sa-i vad cum fug p'acolo.

Maria: Momentan stau inca pe dedesupt ca e foarte cald (se inghesuie amandoi pe placa de gresie). Dar m-am gandit si eu sa pun prosopel deasupra. Pe lemnul ala direct nu stau, nu? (pitifelnici fitzosi ce sunt).
Cu tunelele bun sfat, acum ma duc si le leg.
Polistirenul tot acum il acopar cu paturica fleece pe care o luasem si o aveam in anexa la cusca veche. Si nu o sa se mai sfarme pentru ca nu-l harjonim.
Cu covorasele da, m-am gandit la riscul cu umezeala si o sa am grija sa le verific constant.
Multam inca o data de sfaturi.

Andreea: Pai eu asta cam fac de o luna. Dar momentan o sa ma cam potolesc cel putin pentru o vreme:) Ca mi se pare destul de bine cum e acum. Dar recunosc...e boala grea:)

Ch32: Azi dimineata am gasit ideea tot aici pe forum. E un cos pentru paine:) cumparat cu 5 lei din carrefour. Eu nu le pun nicio caramida, le tai unghiutele cam la 2-3 saptamani si sunt in regula.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 13 Aug 2010, 16:15

despre caramida pt gherute s-a discutat pe forum
stiu ca era prima data cand auzeam de chestia asta si am zis Nu, fara sa caut pe site, caci si pe site scrie ceva despre asta
poate cauta cineva si ne da si noua link-ul
mie de la caldura mi s-a facut foarte lene
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
FaKe
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 127
Membru din: 06 Iul 2010, 12:06
Localitate: Sibiu

Cusca noua

Mesajde FaKe » 13 Aug 2010, 23:46

Vreau sa iau o cusca noua celor 2 porcusori ai mei pentru ca se pare ca cea actuala de 60 cm nu mai e asa comoda.

M-am gandit la Ferplast Rabbit 100 (100x60x40h) ..
Imi poate spune cineva care locuieste in Bucuresti cat costa la Hornbach cusca de 100 ?
Am masurat si prin camera si i-am gasit loc, insa de 120 nu.
Imagine

Alex


Înapoi la “Despre spatiul de viata al porcusorilor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori