Ingrijire si spalare Vetbed

Amenajare spatiu, construire custi, imbogatire a mediului cu accesorii

Moderator: cristisz

alex_pad
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 131
Membru din: 28 Iun 2009, 15:05
Localitate: Timisoara

Ingrijire si spalare Vetbed

Mesajde alex_pad » 06 Aug 2014, 17:05

Am luat pentru porcuti Vet Bed Original simplu necauciucat, l-am luat din Germania si l-am comandat pe Amazon, a venit cu garantie si nu am dubii ca e original.

L-am spalat cu detergent pentru bebelasi fara enzime, fara balsam de rufe, cum am citit prin diverse parti, dar nu mai e la fel :(

L-am spalat cu detergent lichid fara enzime, in masina de spalat, la 60 grade, programul pentru rufe sintetice, fara stoarcere si l-am uscat pe uscatorul de rufe intins la soare. Dupa ce s-a uscat l-am periat cu o perie densa, ca asa citisem pe internet, dar asta nu l-a salvat :(

Nu mai e la fel de dens ca o perie cum era inainte, s-a facut destul de moale si pufos dupa prima spalare. Au aparut si despartituri peste tot, ca niste "cratere/faleze" nu stiu cum sa descriu mai bine, dar in acele "cratere" cad bobitzele porcutului, aluneca si picioarele porcutului, si mi se pare ca nici pisu nu mai trece la fel de bine prin el, ramane la suprafata :(

Mi s-a parut extraordinar de fain inainte sa il pun la spalat, i-au trecut si pintenii de la picioruse, era comod, moale, perfect pentru purcelusi, si acum ne-am dezumflat destul de tare i s-au schimbat proprietatile dupa spalare :(

Mai am 2 bucati din vet bed (cel mare l-am taiat in 3) si deocamdata doar o bucata e "stricata", cum pot face sa nu le stric si pe celelalte?

Voi cum faceti cu vet bedul? Ati gasit o metoda, un detergent potrivit?

Multumesc

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Ingrijire si spalare Vetbed

Mesajde Gemon » 07 Aug 2014, 14:02

Atentie, recomandarea este sa se spele la 40 grade. :!:
Nefolosind acest produs nu am experienta in acest sens (ca asternut folosesc mereu doar talas cu granulatie mare si din toamna pana in primavara accesorii din material fleece) iti pot recomanda sa citesti indicatiile lui arinchris la viewtopic.php?p=67088#p67088 Inainte de postarea lui gasesti si mesaje despre experientele celorlalti membri in legatura cu acest subiect.

Vezi si viewtopic.php?p=42121#p42121

alex_pad
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 131
Membru din: 28 Iun 2009, 15:05
Localitate: Timisoara

Re: Ingrijire si spalare Vetbed

Mesajde alex_pad » 20 Aug 2014, 00:19

Multumesc pentru link.
M-am mai documentat un pic depre vet bed, pe site-ul producatorilor scrie altceva decat ce spune Arin (probabil el vorbeste de alta marca de vet bed).
Direct pe site explica ca se poate spala ocazional si la 90 grade, isi zic ca nu isi schimba proprietatile.. :

Instructiuni pentru spalare - Testament to the quality of our complete Vetbed® range to retain efficiency without deterioration or unique quality
♥ 90°C spalare la masina ocazional pentru dezinfectie
♥ Nu uscati la uscatorul de rufe
♥ 40°C spalare la masina
♥ Folositi detergenti non-biologici (fara enzime)

http://www.petlifeonline.co.uk/?p=dog.beds.bedding

Pe diverse forumuri am gasit cum ca asa se intampla cu vet bedul dupa spalare, si trebuie periat inainte de a se usca.

Am deschis acest post pentru ca eram curioasa de experientele altor membri cu vet bedul si nu am gaist pe site ce cautam, dar se pare ca nu e foarte folosit :)

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Ingrijire si spalare Vetbed

Mesajde Gemon » 20 Aug 2014, 13:35

Multumim pentru informatii.
Unii membri folosesc vetbed, insa doar pe perioada de iarna cand este nu doar confortabil, dar si calduros, in acest anotimp talasul dovedindu-se a fi cel mai potrivit ca asternut, dat fiind faptul ca ei sunt animale stenoterme ce suporta doar variatii mici de temperatura.


Înapoi la “Despre spatiul de viata al porcusorilor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 22 vizitatori